Η Σονυ χανει λεφτα

Wally είπε:
Aααα τουλαχιστον εγκαταλειφθηκε το "στιγμα" WinTel που ακουγαμε τοσα χρονια... :)
Συ είπας...εγώ μιλάω για NextGen κονσόλες στο συγκεκριμένο υποφόρουμ :p
 
Αυτο το εκπληκτικα συρικνωμενο ποσοστο συμβιβαστηκε με κατωτερης ποιοτητας και αριθμου τιτλων, ευθυγραμμιστηκε με την ελλειψη επεκτασιμοτητας και καινοτομιας.
90.000.000 "συμβιβασμενοι" αγοραστες (PS3, Wii)

170.000.000 "συμβιβασμενοι" αγοραστες (PS2, GameCube, Dreamcast)




εναντι

32.000.000 που δεν συμβιβαστηκαν (XBOX360)

24.000.000 "ασυμβιβαστοι" ΧΒΟΧ

Μεγεθος αγορας χοντρικα - 122.000.000 κομματια

Μεγεθος αγορας χοντρικα - 194.000.000 κομματια

---------------------------------------------

Οχι αδερφε - ουτε συμβιβαστηκε ουτε ευθυγραμιστηκε - απλα ΔΕΝ αγορασε. Απογοητευμενο προφανως απο την εξελιξη που εσυ ονομαζεις next gen gaming. Προλαβε βεβαια να δειξει (τριπλασιαζοντας τις πωλησεις της Nintendo απο τη μια, και συνεχιζοντας να αγοραζει PS2) οτι δεν συμφωνει με τις αποψεις καποιων για το τι ειναι το next gen και με τα οποια κρασια τους.

Η αγορα εχει μιλησει εδω και 3-4 χρονια και καποιοι το μονο που κανουν ειναι να πανηγυριζουν αντι να δουν τι φταιει που δεν μπορουν πουλησουν κατι χωρις δωρεαν αντικαταστασεις, χωρις προστασια αντιγραφης (αλλα με ελεγχους πειρατιας...) και με φανφαρονικες ανακοινωσεις για τα προιοντα ΠΟΥ ΘΑ βγαλουν σε 5 χρονια....
 
Τα εμπλεξες Ηρακλη. Πως ανακατευεις το Dreamcast με το Wii, το αλευρι με τα πιτουρα?

Η 7η γενια (με αυτη ασχολουμαστε στο παρον thread) εχει ως εξης:

360-> η πλατφορμα με το μεγαλυτερο ποσοστο και ποσο ΑΑ τιτλων, τις ανωτερες τεχνικα εκδοσεις multiplatform, το καλυτερα tie-ratio ανα χρηστη, εμπρακτες υποσχεσεις για νεα κολπα (Natal), κερδοφορια και hardware με παιδικες αρρωστιες. Εδω οι τιτλοι παιζουν καλυτερα και πουλανε καλυτερα παρολη την εκτεταμενη πειρατεια (βλ πχ 5εκατ κοματια CODMW2 το Νοεμβρη)

PS3->Ενα αποτυχημενο προιον του οποιου η βυθιση προεκυψε απο τα αποδυτηρια - το δογμα "ο Cell τα κανει ολα". Η τεχνολογια λογω "τσοντας" της τελευταιας στιγμης δεν λειτουργησε οπως αναμενοταν, οι gamers του γυρισαν την πλατη (σας παραπεμπω πχ στις πωλησεις του LBP -σχεδον ανυπαρκτες- Uncharted2 (δεν βρισκεται καν στο Top10 πωλησεων Νοεμβριου) κτλ

Wii->Ενα lifestyle gadget που πουλησε ασυλληπτα πιο πολυ απο τα Pleo, Dragonfly, ebook readers κτλ. Πολυ shovelware, χειριστο tie-ratio. Πουλαει hardware με τα ραφια αλλα οχι παιχνιδια. Εχει ξεκαθαρα εντελως διαφορετικο demographic στοχο. Ελπιζω με τα τρελα λεφτα που κονομησε η Ν να ετοιμασει κατι αξιοπρεπες τεχνικα στην 8η γενια.

Αν θελουμε να ομιλουμε για 7η γενια τωρα, αυτη θα μεινει στην ιστορια του gaming ως η γενια της 1.5 παιχνιδο-κονσολας.

Εν κατακλειδι το 360 πετυχε αυτο που δεν ειχε φραγκα να πετυχει η Sega με το DC. Ενα nextgen gaming πακετο για hardcores που πουλησε πολυ και με κερδος. Προσεφερε παιχνιδαρες και για τα επομενα 2-3 χρονια, αυτη η τεχνολογια του 2004, θα αντεξει στον ανταγωνισμο (τεχνικα απο τα PC) εστω και με bypass(natal).
 
Πωπω αν ημουν νεος και δεν τον ηξερα θα ειχα πηδηξει απο τον 2ο!!!!!!!!!!

εμπρακτες υποσχεσεις για νεα κολπα (Natal),
Μαλιστα το διαβασαμε και αυτο.
 
Leon είπε:
Δηλαδή που είναι το "κακό" στην προώθηση του προϊόντος σου; Και μη μου λες για την "κακομοίρα" την Panasonic, γιατί η Matsushita (η μητρική τότε εταιρία) ήταν μεγαλύτερη της Sony και από ότι είδα και πρόσφατα ακόμα είναι (θέση 79 η Panasonic, 81 η Sony). Το 3DO ήταν από την αρχή ένα τεράστιο λάθος.
Φαινομενικά έχεις point εδώ, με τη μονη διαφορά οτι δεν μπήκε στο παιχνίδι η Panasonic διατεθιμένη να δαπανήσει όλο τον προϋπολογισμό της για να εκθρονίσει τις παραδοσιακές δυνάμεις. Απο την άλλη, ουτε η Sega ούτε η Ν τότε μπορούσαν να τη χτυπήσουν (απο άποψης μπάτζετ).

Leon είπε:
Φυσικά. Λέγαμε (βασικά το μη ειδήμον κοινό) "Έλα να παίξουμε κανά Atari", μετά "κανά Nintendo", και μετά "κανά Playstation". Η "πολιτισμική" συνεισφορά του PS στην διάδοση του gaming, στην αλλαγή της εικόνας του αλλά και στην απενοχοποίησή του, είναι αδιαμφισβήτητη.
Καλή τρίπλα. Μιας και το θέτεις σε επίπεδο μάζας και όχι σε gamers της εποχής δεν έχω αντίρρηση. Point.

Wally είπε:
Wii->Ενα lifestyle gadget που πουλησε ασυλληπτα πιο πολυ απο τα Pleo, Dragonfly, ebook readers κτλ. Πολυ shovelware, χειριστο tie-ratio. Πουλαει hardware με τα ραφια αλλα οχι παιχνιδια. Εχει ξεκαθαρα εντελως διαφορετικο demographic στοχο. Ελπιζω με τα τρελα λεφτα που κονομησε η Ν να ετοιμασει κατι αξιοπρεπες τεχνικα στην 8η γενια.
Δεδομένου οτι συμπαθώ ιδιαιτέρως τις κονσόλες αυτής της γενιάς της Ν (DSi , Wii), δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς την θέση αυτη. Το Wii καταχρηστικά αναφέρεται ως κονσόλα 7ης γενιάς. Τα σοβαρά podcasts και οι απανταχού gamers (ακόμα και οι Ν φανς) εχουν αποδεχτεί οτι είναι ενα lifestyle accesory και έτσι το λανσαρει η Ν (και κατ'εμέ πολύ καλά κάνει καθώς είναι πιο επικερδές). Αντίστοιχη κίνηση ήταν και αυτήτης κατάργησης του brand "Gameboy" για να πιάσει ο κόσμος το νόημα (δεν είναι για παιδιά - δεν είναι παιχνίδι)

Τρανή απόδειξη των παραπάνω οι ελάχιστοι παραδοσιακοί τίτλοι που έκαναν θράυση στις παλαιότερες της κονσόλες και το γεγονός οτι ακόμα και με το τρελό κράξιμο που έφαγε (ειδικά με το λανσάρισμα μιας ζυγαριάς ως game) δεν ίδρωσε το αυτί της. Ελάχιστοι σοβαροί τίτλοι, ελάχιστα RPGs, ελάχιστα Shmups και το σημαντικότερο : δεν την νοιάζει! Πάλι καλά που υπάρχει κι ένα Mario Galaxy (και σύντομα κι άλλο ενα :p ).

On the bright side βεβαια, marketing-wise τους τσάκισε όλους κι αυτό μετράει περισσότερο απ'όλα στις μέρες μας. Αλλα και οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται επι ίδιων πραγμάτων ;)
 
keeper7k είπε:
Δεδομένου οτι συμπαθώ ιδιαιτέρως τις κονσόλες αυτής της γενιάς της Ν (DSi , Wii), δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς την θέση αυτη. Το Wii καταχρηστικά αναφέρεται ως κονσόλα 7ης γενιάς. Τα σοβαρά podcasts και οι απανταχού gamers (ακόμα και οι Ν φανς) εχουν αποδεχτεί οτι είναι ενα lifestyle accesory και έτσι το λανσαρει η Ν (και κατ'εμέ πολύ καλά κάνει καθώς είναι πιο επικερδές). Αντίστοιχη κίνηση ήταν και αυτήτης κατάργησης του brand "Gameboy" για να πιάσει ο κόσμος το νόημα (δεν είναι για παιδιά - δεν είναι παιχνίδι)
Τρανή απόδειξη των παραπάνω οι ελάχιστοι παραδοσιακοί τίτλοι που έκαναν θράυση στις παλαιότερες της κονσόλες και το γεγονός οτι ακόμα και με το τρελό κράξιμο που έφαγε (ειδικά με το λανσάρισμα μιας ζυγαριάς ως game) δεν ίδρωσε το αυτί της. Ελάχιστοι σοβαροί τίτλοι, ελάχιστα RPGs, ελάχιστα Shmups και το σημαντικότερο : δεν την νοιάζει! Πάλι καλά που υπάρχει κι ένα Mario Galaxy (και σύντομα κι άλλο ενα :p ).

On the bright side βεβαια, marketing-wise τους τσάκισε όλους κι αυτό μετράει περισσότερο απ'όλα στις μέρες μας. Αλλα και οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται επι ίδιων πραγμάτων ;)
Παίδες, το hardcore ψόφησε. Η MS κατάφερε να κατακτήσει μια αγορά η οποία είναι σαφώς περιορισμένη. Σύντομα θα φτάσει στο πλατό των πωλήσεων και θα βαλτώσει, εκτός και αν καταφέρει να κάνει το επόμενο βήμα και καταφέρει να ανοιχτεί στον "φυσιολογικό" κόσμο με το Natal.

To Wii και το DS έπιασαν τους non ή casual gamers. Περισσότερος κόσμος από όσο ποτέ παίζουν σήμερα video games. Απλά δεν είναι τα παιχνίδια που αρέσουν στους hardcorάδες. :p Δείτε τον πανικό που γίνεται με το Farmville στο FB. Πάνω από 70 εκ. ενεργοί χρήστες. Φίλοι μου που είναι πάνω από 50 χρονών παίζουν μανιωδώς, ενώ δεν έπαιζαν ποτέ. Με τα διαφημιστικά της κόλπα, η Zynga πρέπει να έχει βγάλει τρελά λεφτά με πολύ μικρό σχετικά κόστος.

Τώρα πάμε στο PS3. Ένας φίλος μου 55άρης, gadgetάκιας, το πήρε πριν ένα χρόνο για να βλέπει blu-ray και να παίζει παιχνίδια. Τελικά το μηχάνημα μαζεύει σκόνη, αφού πήρε άλλο blu-ray player (γιατί ήταν καλύτερο) και παιχνίδια δεν αγόρασε καθόλου γιατί λέει ότι "είναι όλα κάτι βλακείες με ζόμπι" (και έχει δίκιο εδώ που τα λέμε). Τώρα πήρε Wii και χαζοχαίρεται.

Δηλαδή το μηχάνημα δεν έχει ταυτότητα. Στα hardcore παιχνίδια τρώει σκόνη από το 360, για casual gaming δεν είναι, για HD player το μεγαλύτερο μέρος του κοινού δεν δίνει δεκάρα αφού δε το νοιάζει αν θα βλέπει 1080p ή DivX από το internet, και οι (πολύ περιορισμένο κοινό) χαϊφιντελίστες αγοράζουν ειδικούς players.
 
Δεν μπερδεψα τιποτα Πανο - σου απεδειξα εστω μπακαλικα οτι χαθηκαν 60.000.000 κομματια σε αυτη τη γενια που δεν αγοραστηκαν, οχι επειδη συμβιβαστηκαν οι αγοραστες - αλλα επειδη δεν ηρθαν στο αρμα της hardcore κονσολας με τα tie ratio και το τουπε αρματος μαχης επιτιθεμενο σε ιθαγενεις....

Αλλα δυστυχως για ακομα μια φορα μου απαντας με λογια και διαφημιστικα. Τα εχω ξανακουσει - για την ΣΙΓΟΥΡΗ επιτυχια και την ανωτερωτητα του hd dvd , την ποιοτητα κατασκευης της κονσολας (μου αρεσει που εσπευσες να εξηγησεις μετα για τις χοντρες βιδες και τα λαμακια) για τους χιλιαδες ΑΑΑΑΑ τιτλους (FPS & Rally...) και την πραγματικοτητα (??) του Natal και ολο αυτο το hype και τα δεκαδες επιχειρηματα για την κατωτερωτητα των "αλλων"

Ε οκ , δεν τα πιστεψε κανεις - το hd dvd χαθηκε - το 360 επαιρνε φωτια τα καλοκαιρια - τα παιχνιδια ειναι κατηγοριοποιημενα σε 2 ειδη (ξερεις δεν παιζουν ολοι σε αυτον τον πλανητη μονο HALO) , το Natal θα το δουν οι γιοι μου και οι συμβιβασμενοι μια χαρα σας εσπρωξαν στη δευτερη θεση παρολα τα 5-6 δις δολλαρια που ξοδεψε η "μαμα".

Παω να παιξω κανα παιχνιδι εκει που μου αρεσει και οχι εκει που το tie ratio ειναι υψηλο....(ελεος)
 
Leon είπε:
Παίδες, το hardcore ψόφησε. Η MS κατάφερε να κατακτήσει μια αγορά η οποία είναι σαφώς περιορισμένη. Σύντομα θα φτάσει στο πλατό των πωλήσεων και θα βαλτώσει, εκτός και αν καταφέρει να κάνει το επόμενο βήμα και καταφέρει να ανοιχτεί στον "φυσιολογικό" κόσμο με το Natal.
Αυτό δυστυχώς τείνω να το πιστέψω κι εγώ. Το gaming όπως το μάθαμε εμείς θα είναι σε λίγα χρόνια χόμπυ για λίγους.

Leon είπε:
To Wii και το DS έπιασαν τους non ή casual gamers. Περισσότερος κόσμος από όσο ποτέ παίζουν σήμερα video games. Απλά δεν είναι τα παιχνίδια που αρέσουν στους hardcorάδες.
Και άρα δύσκολα μπορούν να καηγοριοποιηθούν ως παιχνίδια. Τα flash games του FB ειναι .... flash games του FB, οι ζυγαριες ζυγαριές κ.ο.κ.

Τα Video Games είναι άλλο πράγμα και όποιος δεν θυμάται πως είναι ενα, ας διαβάσει το Trigger Happy (που διατίθεται και δωρεάν σε pdf και είναι εξαιρετικό BTW). :)

Leon είπε:
To Wii και το DS έπιασαν τους non ή casual gamers.
Θεωρώ οτι το DS τους έπιασε όλους. Έχει τεράστια γκάμα σε κάθε (σοβαρό και μή) είδος. Πολλά βέβαια είναι remakes και spin offs αλλα ακόμα κι έτσι είναι τρελή ευκαιρία για όποιον δεν έχει παίξει π.χ. κάποιο απο τα παλιά FF να το κάνει τώρα ;)
 
Aardvark είπε:
Πωπω αν ημουν νεος και δεν τον ηξερα θα ειχα πηδηξει απο τον 2ο!!!!!!!!!!


Μαλιστα το διαβασαμε και αυτο.
Είμαι στον 2ο αλλα με εμπόδισε η τεντα...

το μονο που μπορώ να κανω ειναι να παραθέσω τον ορισμό του παιχνιδιού.

Και με μια εμφαση στο 2 λεω οτι το wii με καλύπτει στον τομέα, διασκεδάζω.
 
keeper7k είπε:
Και άρα δύσκολα μπορούν να καηγοριοποιηθούν ως παιχνίδια. Τα flash games του FB ειναι .... flash games του FB, οι ζυγαριες ζυγαριές κ.ο.κ.
Τα flash games του FB είναι το μέλλον του gaming. Platform independent και τρέχουν στα πάντα (και μπορείς να παίζεις παντού), πολύ απλά ώστε να μπορούν να τα παίζουν όλοι, δωρεάν εκτός αν θες κάτι παραπάνω-άρα πληρώνεις, παίζεις μαζί με τους πραγματικούς σου φίλους, δεν χρειάζονται πάνω από πέντε λεπτά από το χρόνο σου.Και τα πιο επιτυχημένα είναι μη ανταγωνιστικά οπότε ελκύουν τις γυναίκες.

Μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους αλλά αυτό είναι το "ιδανικό" σύγχρονο gaming για την ευρεία μάζα: fast food. To Wii, και γιαυτό έκανε τόση επιτυχία, είναι αρκετά κοντά σε αυτό το μοντέλο.
 
Αυτο λεει και ο Τακης.

Δεν αποτελει μια μετεξελιξη του gaming- ειναι παρασιτο, ενα Tyrant virus για να ομιλουμε και χαρντκοριστικα :) .

Και το χειροτερο κακο εγκειται στη πιθανοτητα, οι εταιρειες να καζουαλιαζουν συνεχως τους τιτλους, να ριχνουν συνεχως τα budgets προσφεροντας shovelware και φλασιες στο ραφι (σε τιμες ραφιου φυσικα) αφου οι προσδοκιες του νεου δημογραφικου στοχου ειναι "χωμα".
 
Wally είπε:
Αυτο λεει και ο Τακης. Δεν αποτελει μια μετεξελιξη του gaming- ειναι παρασιτο, ενα Tyrant virus για να ομιλουμε και χαρντκοριστικα :) .

Και το χειροτερο κακο εγκειται στη πιθανοτητα, οι εταιρειες να καζουαλιαζουν συνεχως τους τιτλους, να ριχνουν συνεχως τα budgets προσφεροντας shovelware και φλασιες στο ραφι (σε τιμες ραφιου φυσικα) αφου οι προσδοκιες του νεου δημογραφικου στοχου ειναι "χωμα".
Δεν θα συμφωνήσω. Αυτό που λέμε "gaming" δεν είναι και τίποτα αξιόλογο. Πραγματοποίηση προεφηβικών φαντασιώσεων για αγοράκια είναι. Παίζεις τον στρατιώτη, τον ιππότη, το robot, τον αστροναύτη, τον ραλίστα, κλπ. Μιλάμε στην ουσία για χαζομάρες.

Αντίθετα το λεγόμενο casual gaming, αν και τώρα είναι κάκιστης ποιότητας, έχει τη δυνατότητα εξέλιξης σε κάτι καλύτερο. Σε κάτι που κοινωνικοποιεί και δεν αποκλείει. Δηλαδή κάτι που έχει επαφή με την ανθρώπινη εμπειρία, και όχι με την στείρα και απομονωτική φαντασίωση του λεγόμενου hardcore gaming.
 
Δεν μπορω να σου περιγραψω, το ποσο καθετα διαφωνω με τα γραφομενα σου.

Αν μαλιστα κατατασεις το καθε σοβαρο χομπυ, τη μελετη και την ενασχοληση με αυτο, στη κατηγορια των προεφηβικων φαντασιωσεων, τοτε θα επρεπε ο κοσμος να μοιαζει με τους γερους στο Brazil πριν τα παρουν κρανιο...
 
E για αυτο τον λογο και το αγαπαμε αυτο το "gaming" που περιγραφεις.

Εγω θελω να γινω αστροναυτης και μετα πειρατης και μετα να ριξω εναν υπνακο με ενα χαμογελο να.

Αν θελω επαφη με την ανθρωπινη εμπειρια και κοινωνικοποηση θα παω για καφε. :xm:
 
Leon είπε:
Δεν θα συμφωνήσω. Αυτό που λέμε "gaming" δεν είναι και τίποτα αξιόλογο. Πραγματοποίηση προεφηβικών φαντασιώσεων για αγοράκια είναι. Παίζεις τον στρατιώτη, τον ιππότη, το robot, τον αστροναύτη, τον ραλίστα, κλπ. Μιλάμε στην ουσία για χαζομάρες.
Αντίθετα το λεγόμενο casual gaming, αν και τώρα είναι κάκιστης ποιότητας, έχει τη δυνατότητα εξέλιξης σε κάτι καλύτερο. Σε κάτι που κοινωνικοποιεί και δεν αποκλείει. Δηλαδή κάτι που έχει επαφή με την ανθρώπινη εμπειρία, και όχι με την στείρα και απομονωτική φαντασίωση του λεγόμενου hardcore gaming.
Περιγράφεις το μέλλον!Θα συμφωνήσω 100%.
 
Παιδιά, sorry, το έβγαλα τελείως off topic το thread. Μπορούμε κάποια στιγμή να ανοίξουμε ένα τέτοιο θέμα, και θα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον αν ακούγαμε γνώμες από μέλη του forum (που είναι πολλά από ότι καταλαβαίνω) που ΔΕΝ είναι gamers.
 
Leon είπε:
Δεν θα συμφωνήσω. Αυτό που λέμε "gaming" δεν είναι και τίποτα αξιόλογο. Πραγματοποίηση προεφηβικών φαντασιώσεων για αγοράκια είναι. Παίζεις τον στρατιώτη, τον ιππότη, το robot, τον αστροναύτη, τον ραλίστα, κλπ. Μιλάμε στην ουσία για χαζομάρες.
Ίσως θα έπρεπε να προσθέσεις τη λέξη "hardcore", δίπλα από το gaming, γιατί gaming είναι και το να είσαι ένα κίτρινο στρογγυλό πλάσμα, το οποίο καταπίνει τελίτσες σε ένα λαβύρινθο ή μια ρακέτα που σπάει τουβλάκια με το μπαλάκι, πράγματα τα οποία δεν είναι κανενός φαντασίωση, νομίζω! ;)
 
Απλά να παραθέσω μια ταπεινή γνώμη.

Για μένα δεν υπάρχει hardcore ή μη, gaming. Υπάρχει gaming, σαν τρόπος ζωής. Προσωπικά, αυστηρά προσωπικά και μόνο.

Όσο για τις κονσόλες, έχω και 360 και Wii και PCs (μάλιστα με τελευταίες κάρτες γραφικών) αλλά ΔΕΝ έχω PS3. Θα πάρω; Σίγουρα κάποια στιγμή, αλλά τώρα προέχει αναβάθμιση ολική και καθολική και στα 2 gaming rigs μου. Εκτός από κάρτες γραφικών τροφοδοτικά και κουτιά, όλα τα άλλα θα αλλάξουν.

Αν δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να έχω τόσα πολλά gaming machines θα διάλεγα ένα απλό laptop για όλες τις δουλειές και ένα 360. Σαν δεύτερη επιλογή μπορεί και να έπαιρνα κάποτε ένα Wii αλλά δεν το κόβω.

Βέβαια πρώτη επιλογή ήταν είναι και θα παραμείνει το pc.

Όσο για τους mainstreamers τύπου facebook, farmfail και τα λοιπά, θα απαντήσω όπως συνηθίζω. Έχουν μεγάλο αριθμό, και για αυτό μπορούν να κινούν κάποια νήματα. Λιγοστά όμως. Το ότι υπάρχει ένα failbook και ένα σκασμό mainstreamers από πίσω που το συντηρούν δεν μου λέει τίποτε. Την μοίρα της "μάζας" τη βλέπω καθημερινά στην κοινωνική ζωή, τι να μου πουν για το failbook τους; Μήπως εξαιτίας τους έχω την κάρτα γραφικών που έχω στο pc μου η οποία κοστίζει μισό μηνιάτικο για μερικούς; ή μήπως αυτοί οι απάλευτοι μπορούν να την αποκτήσουν ή γνωρίζουν την ύπαρξη τέτοιων περιφερειακών; Έλεος.....

Επίσης τα παίρνω άσχημα όταν εξισώνουν την έννοια gamer με τον απάλευτο τυπάκο που οργώνει χωραφάκια στο farmfail, τον ίδιο τυπάκο που γεμίζει άσημες και ανούσιες φωτογραφίες το failbook από την εξίσου συγκαταβατική, mainstream-ική καθημερινότητά του, τον ίδιο τυπάκο που πάει και αγοράζει αμάξι και πρέπει να βγάλει παγκόσμιο ανακοινωθέν λες και έγινε τίποτε το κοσμογονικό, γεμίζοντας εκατοντάδες φωτό το προφίλ του με τον ίδιο σε στάση καρδιναλίου.

Και πριν κλείσω, να επαναλάβω κυνικά ότι η παραπάνω γνώμη είναι γνώμη ενός ρέμαλου 40άρη που παίζει κατά μέσον όρο 10 ώρες την ημέρα, με -και γω δεν ξέρω πόσα- μηχανήματα και που δεν δίνει δεκάρα τσακιστή για τίποτε και για κανένα, ειδικά, δε, για καταστάσεις τύπου mainstream.

Και έχω και προφίλ στο failbook (που το έκανε η κυρία του σπιτιού και αυτή μπαίνει για μένα) και δεν οργώνω χωραφάκια.

Χωρίς παρεξήγηση από κανέναν, έτσι; Στην τελική όπως γουστάρει ο καθένας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέσπα, μιας και το πιάσαμε το θέμα:

DINO είπε:
Ίσως θα έπρεπε να προσθέσεις τη λέξη "hardcore", δίπλα από το gaming, γιατί gaming είναι και το να είσαι ένα κίτρινο στρογγυλό πλάσμα, το οποίο καταπίνει τελίτσες σε ένα λαβύρινθο ή μια ρακέτα που σπάει τουβλάκια με το μπαλάκι, πράγματα τα οποία δεν είναι κανενός φαντασίωση, νομίζω! ;)
Φυσικά. Αναφερόμουν στα high budget του σήμερα, τα λεγόμενα hardcore games που έχουν ένα πολύ συγκεκριμένο κοινό.

@Pooky: Δεν μπορεί το gaming να είναι για όλους τρόπος ζωής, όπως δεν γίνεται να είναι όλοι θεατρόφιλοι, σινεφίλ, βιβλιοφάγοι ή fitness junkies. Οι πιο πολλοί είναι "περιστασιακοί χρήστες". Αλλά περιστασιακοί χρήστες gaming, για ένα μεγάλο διάστημα, ήταν ελάχιστοι, σε σχέση με άλλες ενασχολήσεις. Όλοι πήγαιναν σινεμά που και που ή διάβαζαν κανά βιβλίο ή έκαναν λίγη γυμναστική, ή για να το πάμε στο παιχνίδι έπαιζαν κανά σκάκι, καμιά πόκα, κανά επιτραπέζιο. Αυτός ο κόσμος, σε μεγάλο βαθμό, ηλεκτρονικά παιχνίδια δεν έπαιζε.

Τώρα βλέπουμε σιγά σιγά να αλλάζει το σκηνικό. Οι λόγοι φυσικά είναι πολλοί για να τους αναλύσουμε τώρα, αλλά φυσικά η ευρεία διάδοση των υπολογιστών, του internet και τα παιχνίδια που παίζεις κατευθείαν από τον browser ήταν σίγουρα σημαντικός παράγοντας (όπως και το DS, το PS, το Wii, παλιότερα το Tetris, το Pac-Man, η Atari, κλπ. μπόρεσαν να αγγίξουν τις μάζες).

Συνήθως ότι είναι προς μαζική κατανάλωση είναι "πιο εύπεπτο" και κατώτερης ποιότητας. Αλλά όχι πάντα. Το tetris κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο ηλεκτρονικό παιχνίδι όλων των εποχών.Το Σκάκι πχ. είναι το πιο διάσημο επιτραπέζιο παιχνίδι, αλλά δεν θα το πει κανείς "βλακεία". Υπάρχουν παιχνίδια τα οποία μπορούν να αγγίξουν τους πάντες και να είναι ιδιοφυή.

Αυτό, λοιπόν, που εγώ θεωρώ σημαντικό είναι ότι φαίνεται πια ξεκάθαρα ότι ο κόσμος βλέπει τον υπολογιστή ως μέσο διασκέδασης, κάτι που δεν γινόταν πριν σε τέτοιο βαθμό ή και καθόλου. Τα περισσότερα "κανονικά" παιχνίδια τον άφηναν αδιάφορο και δίκαια. Ποια γυναίκα 50 χρονών θα ενδιαφερόταν να παριστάνει τον Κόναν τον βάρβαρο;

Φυσικά, εμείς ως gamers, βλέπουμε τα παιχνίδια με τα οποία διασκεδάζουν και γελάμε. Είτε γιατί είναι ξαναζεσταμένες σούπες που δεν προσφέρουν κάτι καινούργιο (τα περισσότερα παιχνίδια του Wii πχ), είτε γιατί είναι παιχνίδια που είναι τελείως brain dead, είτε γιατί πολλά είναι "δουλειές" ή μάλλον "ρουτίνες" που προάγουν την καταναλωτισμό και τη συγκέντρωση πλούτου (και εδώ είναι η ένστασή μου) παρουσιασμένες πιο "όμορφα" (όλα αυτά τα farmville κλπ. είναι βασικά το Sims).

ΑΛΛΑ: έχουμε το πλαίσιο ώστε το gaming να μπει στην καθημερινότητά μας και να γίνει μια πολύ ενδιαφέρουσα κοινωνική ενασχόληση. Όσο πιο πολύ κόσμος ασχολείται, τόσο πιο διαφορετικά και νέα πράγματα θα δούμε (που θα καλύπτουν άλλες ανάγκες) και φυσικά θα δούμε και πραγματικά διαμάντια. Παιχνίδια που μιλάνε για τον άνθρωπο και τις εμπειρίες του (και όχι μόνο τη φιλαργυρία) και όχι για την γενοκτονία εξωγήινων φυλών.
 
Μένω στην τελευταία σου πρόταση, με την ευχή, μακάρι να γίνει έτσι.

Αν και εδώ που τα λέμε μάλλον το αντίθετο προβλέπω. Τα mainstream παιχνίδια τελικά να αναγάγονται και αυτά, ή να αντιγράφουν, σε/τα κάθε λογής reality.

Συμφωνώ με αυτό που είπες. Τρόπος ζωής το gaming δεν μπορεί να γίνει για τον κόσμο, σχεδόν για κανένα, και για αυτό το λόγο ανέφερα και τόνισα ότι είναι προσωπική άποψη που περιγράφει αποκλειστικά και μόνο εμένα και κανέναν άλλον. Θέλει και άπειρο ελεύθερο χρόνο, αλλά και σημαντικά χρηματικά κονδύλια (που σε σημείο ξεπερνούν πολλές φορές κατά πολύ το μέσο μισθό ενός υπαλλήλου) , κάτι που σχεδόν κανείς δεν μπορεί ή δεν θέλει να διαθέσει.
 
Πίσω
Μπλουζα