Η Ψηφοφορία του αιώνα….

gtsamour είπε:
Ήδη έχουν ανέβει αρκετά screenshots που στο spectrum το παιχνίδι είναι καλύτερο. Πιστεύεις ότι ήταν τα μόνα?
Για πες εκτός από τον Wally και τον Stormwatch που δεν τους ενδιαφέρει αν έχει χρώματα ή color clash (αν είναι δυνατόν) κάναν άλλο που να του άρεσε το screenshot του spectrum. Εδώ έγινε σύγκριση με 2600 τι να λέμε τώρα.

gtsamour είπε:
Το τι μπορεί να σηκώσει και πως παίζει (αργά-γρήγορα), δε φαίνεται απο τα screenshots στα links που έδωσες, εκτός αν είχε κανένα βιντεάκι και μου διέφυγε
Ε τώρα τι να πω με αποστόμωσες. Κατέβασε τον vice και δες, τι να σου πω τώρα. Αλλά και o vice μπορεί να είναι πειραγμένος, οπότε βρες έναν real C64. Αλλά και πάλι θα είναι ένα παιχνίδι μόνο, αλλά μπορεί να ήταν πολύ καλός ο προγραμματιστής, να έδινε 221 Volt η ΔΕΗ εκείνη την ώρα και να ανέβασε το χρονισμό του ο 6502, μπορεί, μπορεί, μπορεί. Αστειεύομαι αλλά αν δεν θέλουμε να παραδεχτούμε κάτι μπορούμε να εφεύρουμε πολλές δικαιολογίες για αυτό και εγώ μίλησα screenshots που να τα κρίνουν όσοι ΔΕΝ είχαν σχέση με C64.

Σημειωτέον να το ξαναπώ ότι δεν είχα ποτέ μου C64 για αυτό θεωρώ και τον εαυτό όσο γίνεται αντικειμενικό σε αυτό το thread. Εσύ πόσο αντιμειμενικός είσαι; Αν ερχόσουν από έναν 6128 ή έναν C64, ή έναν TI και έβλεπες πρώτη φορά τα γραφικά (αν θες να μείνουμε στα γραφικά) του soectrum τι θα έλεγες?
 
Βρε Shock αφου η συντριπτικη πλειοψηφια εδω μεσα ειναι Commodorαδες....

Τι περιμενες δηλαδη....

Ειναι και θεμα συνηθειας....Εγω δεν μπορω να πιστεψω οτι θεωρεις τα screenshots με τα τεραστια ορθογωνια Pixels πιο ομορφα απο αυτα του Speccy, το ιδιο θα σκεφτεσαι και εσυ για εμενα....Ειναι και πως εχει συνηθησει το ματι....

Παντως θυμαμαι καποια περιοδο, επηρεασμενος και τις διαφημισεις στα περιοδικα, μου ειχε ψιλομπει η ιδεα να παρω C64.Ευτυχως προλαβε να παρει ενα φιλαρακι.Δεν χρειαστηκε να δω πανω απο ενα παιχνιδι για να αντιληφθω οτι δεν θα την παλευα με αυτου του ειδους τα γραφικα.....
 
@stormwatch

Δεν αληθεύει αυτό που λες. Δες το poll τι έβγαλε. Οι spectrumόφιλοι είναι τουλάχιστον διπλάσιοι. Οι Amstradόφιλοι είναι ακόμα περισσότεροι.

Για το υπόλοιπο μήνυμα σου πάσο :thumbup:
 
Θέλω screenshot του "Sabre Wolf" στον 64........
 
Wally είπε:
Φιλε Billy με τον ορο μαγκιορικα εννοουσα ακριβως αυτο..δηλαδη οτι με τη χρηση λιγων χρωματων να εχεις ενα αισθητικα ομορφο αποτελεσμα,γρηγορη κινηση...Παραδειγμα ειναι τα "3d" παιχνιδια της Ultimate που στον Speccy σκοτωναν,στον Amstrad ηταν τσιρκο (και αργοοοοο) και στον Commodore (λογω των limitations) ηταν Lego και πιο αργο απο κινεζικο βασανιστηριο
Wally μου, δεν αντιλέγω σχετικά με την ελαφρώς αυξημένη ταχύτητα στον spectrum, αλλά θα μου επιτρέψεις να συνεχίσω να αμφιβάλλω για το αν και κατά πόσο αποτελεί μαγκιά το να έχει δύο χρώματα ένα παιχνίδι, προς αποφυγήν του αποκρουστικού clashaρίσματος.

Οσο για το αν τα ψευδοτρισδιάστατα παιχνίδια ήταν "τσίρκο" στον amstrad, παραθέτω μερικές εικόνες για να μπούν τα πράγματα στην θέση τους. Αν το να έχει κάποιος πάνω απο δύο χρώματα σε ένα παιχνίδι (και το κυριότερο - χωρίς προβλήματα color clash), αποτελεί τον ορισμό του "τσίρκου", τότε πάει, βγάλαμε το 95% των computer games ανεξαρτήτως format, άχρηστα !!

Mην τα ισοπεδώνουμε όλα, δεν κάνει !!

Κλικάρετε τα παρακάτω thumbnails και δείτε amstrad:



...πάρτε τώρα και την spectrumίλα:

 
Billy :worship: Hail AMSTRAD!!! :diablotin:

Καλά ρε παιδιά. Αυτά τα ρημάδια τα sprite που έπαιρναν τα χρώματα (ποιά χρώματα; ) του backround και αναβώσβηναν σαν φωτορυθμικά δεν σας πείραζαν στον Spectrum;
 
shock είπε:
Σημειωτέον να το ξαναπώ ότι δεν είχα ποτέ μου C64 για αυτό θεωρώ και τον εαυτό όσο γίνεται αντικειμενικό σε αυτό το thread.
Είναι προφανές ότι ούτε spectrum είχες (τότε τουλάχιστον)
 
Η διαφορά στα χρώματα δεν είναι τεράστια. Απλά στον Amstrad έχει 2 χρώματα.

Αλλά θυμάμαι πολύ καλά ότι όταν προσπάθησα να πάιξω το εν λόγω παιχνίδι στον Amstrad ενός φίλου το gameplay ήταν κατώτερο.

Μήπως να αναφέρω ότι για να δεις το 1 επιπλέον χρώμα στον Amstrad έπρεπε να είσαι γυιός κροίσου; Γιατί δεν θυμάμαι και πολλούς να είχαν τη δυνατότητα να αγοράσουν το έγχρωμο μόνιτορ τότε (το οποίο ήταν και αίσχος στην ποιότητα).

Απλά ο Spectrum έβγαζε εικόνα σε οποιαδήποτε τηλεόραση και ακόμα και σε ασπρόμαυρη συσκευή ήταν καλύτερος από την πρασινίλα του Amstrad.

Δεν αναφέρομαι στις αναλύσεις..........
 
shock είπε:
@stormwatchΔεν αληθεύει αυτό που λες. Δες το poll τι έβγαλε. Οι spectrumόφιλοι είναι τουλάχιστον διπλάσιοι. Οι Amstradόφιλοι είναι ακόμα περισσότεροι.

Για το υπόλοιπο μήνυμα σου πάσο :thumbup:
Άρα λοιπόν σύμφωνα με το poll η γνώμη της πλειωψηφίας είναι ότι ο spectrum είναι μεγαλύτερος θρύλος.... τι συζητάμε τότε, ο λαός μίλησε!:biglaugh:
 
o shock ειναι κατοχος speccy απο παλια..ποτε πηρε τον στραβο το δρομο δεν γνωριζω...

Billy,παντα μεθοδικος! (αν και θα προτιμουσα screenshots στην Native αναλυση για να δουμε τι και πως)

Μιας και το εχεις ευκαιρο,δεν συγκρινεις και την ταχυτητα? ;)
 
Δυστυχώς δεν είχα "δικό μου" αλλά χρησιμοποιούσα ενός φίλου για πολύ καιρό μέχρι που πήρα Amstrad. Τα πρώτα μου βήματα στον κόσμο της πληροφορικής τα έκανα εκεί, πάνω στις γομολάστιχες.

Πέρασα? :biglaugh:
 
telonio είπε:
Billy :worship: Hail AMSTRAD!!! :diablotin:
Καλά ρε παιδιά. Αυτά τα ρημάδια τα sprite που έπαιρναν τα χρώματα (ποιά χρώματα; ) του backround και αναβώσβηναν σαν φωτορυθμικά δεν σας πείραζαν στον Spectrum;
Τουλάχιστον εμείς (οι περισσότεροι) είχαμε χρώμα.

Εσείς (οι περισσότεροι) είχατε πρασινίσει από το κακό σας:rolleyes:
 
Stormlord

Spectrum

2000759081676243134_rs.jpg


και σε Amstrad - Ναί ξέρω, πρέπει να έχεις πάρει lsd για να ξεχωρίσεις τι γίνεται...

2000725982627730824_rs.jpg


Εμένα την ερώτηση που έκανα θα την απαντήσει κανείς;
 
shock είπε:
@stormwatchΔεν αληθεύει αυτό που λες. Δες το poll τι έβγαλε. Οι spectrumόφιλοι είναι τουλάχιστον διπλάσιοι. Οι Amstradόφιλοι είναι ακόμα περισσότεροι.

Για το υπόλοιπο μήνυμα σου πάσο :thumbup:
Συμφωνοι αλλα αν αθροισεις τους Amstradαδες και τους Commodorαδες (τα μηχανακια των οποιων ειχαν παρομοιου ειδους φραφικα - ορθογωνια pixels που λεω εγω) θα αντιληφθεις γιατι οι περισσοτεροι ειναι εξικοιωμενοι με τις πολυχρωμες τετραγωνισμενες εικονες ;-) :)
 
Ακόμα και σε τόσο μικρή εικονίτσα τα τούβλα στον Amstrad φαίνονται καθαρά........

Shock πέρασες.

Θέλω screenshot από Lunar Jetman σε Commodore 64............
 
@telonios

τα hero sprites απο τα screenshots σου

Αmstrad

amql0.jpg


Speccy

spzu2.jpg


oποιος εντοπισει ποδια,χερια,κεφαλι στην επανω φωτογραφια κερδιζει κουλουρι σουσαματο
 
gtsamour είπε:
Άρα λοιπόν σύμφωνα με το poll η γνώμη της πλειωψηφίας είναι ότι ο spectrum είναι μεγαλύτερος θρύλος.... τι συζητάμε τότε, ο λαός μίλησε!:biglaugh:

Σύμφωνα με την δική μου γνώμη ο Spectrum είναι ο μεγαλύτερος θρύλλος. Τι προσπαθείτε λοιπόν να με πείσετε! :diablotin: :diablotin: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Wally είπε:
@teloniosτα hero sprites απο τα screenshots σου

Αmstrad

amql0.jpg


Speccy

spzu2.jpg


oποιος εντοπισει ποδια,χερια,κεφαλι στην επανω φωτογραφια κερδιζει κουλουρι σουσαματο
Έλεος! Το sprite στον Amstrad δεν ήταν στις διαστάσεις που το έκανες resize! Αν πάρεις και sprite απο την Amiga και τα μεγενθύνεις τόσο, ε ναί χάλια θα είναι.
 
εφαγαν και τα 2 την ιδια μεγενθυση για να δουμε απο ποσα pixel δημιουργουνται,λεπτομερεια,σαφηνεια κτλ
 
Καλά, δες το και κανονικά και στα δύο μηχανήματα ζωντανά και τα ξαναλέμε. :)

ΑΣΧΕΤΟ Παρατηρήστε στην εικόνα του Amstrad τα σεξουαλικά υπονοούμενα των προγραμματιστών! :D
 
Πίσω
Μπλουζα