Η Ψηφοφορία του αιώνα….

telonio είπε:
Stormlord
Spectrum

2000759081676243134_rs.jpg


και σε Amstrad - Ναί ξέρω, πρέπει να έχεις πάρει lsd για να ξεχωρίσεις τι γίνεται...

2000725982627730824_rs.jpg
Φαντάσου την ίδια εικόνα σε πράσινο για να θυμηθείς πως έπαιζες τότε (εσύ και το 95% των κατόχων Amstrad, πλήν των ματσωμένων)
 
Ναί το φαντάζομαι και μπορώ να το δω ακόμη γιατί την έχω την πράσινη οθόνη. Προς πληροφόρισή σου υπήρχε και μια έγχρωμη και ένα tv modulator στα πέριξ.
 
telonio είπε:
Έχετε πρόβλημα με τα μάτια σας έτσι? :biglaugh:

Ηθελα να ήξερα, στο ίδιο screenshot σε speccy πως θα φαινόταν η αιθέρια ύπαρξη με ΕΝΑ χρώμα... :diablotin:
 
Η έγχρωμη απίστευτα ακριβή, (την αγόραζες μετά και αου έμενε και ένα overpriced πράσινο στα χέρια, κυριολεκτικά άχρηστο) και το tv modulator ήταν τόοοοοοοσο καλής ποιότητας που θυμάμαι όλοι οι κάτοχοι πράσινης οθόνης είχαν τρέξει σαν τρελλοί να το αγοράσουν.

Α, κόστιζε και ένα σκασμό λεφτά, μια και περιείχε και τον μετασχηματιστή.......
 
LOL

εποχές καρτών Hercules μου θύμησες, αλλά λάθος.... τότε είχαν πορτοκαλί monitors
 
Ναί ήταν ακριβό αλλα τουλάχιστο έβλεπες χρώματα.

Εμένα την ερώτηση που έκανα θα την απαντήσει κανείς spectrumας;
 
Wally είπε:
LOL. Με ένα είπε. Όχι με όλες τις αποχρώσεις του πράσινου. Αυτό που δείχνεις φέρνει προς αυτό που έβλεπαν οι χρήστες του πράσινου Amstrad!
 
telonio είπε:
Ναί ήταν ακριβό αλλα τουλάχιστο έβλεπες χρώματα.
Εμένα την ερώτηση που έκανα θα την απαντήσει κανείς spectrumας;
Αν ήταν να πληρώσω τα κέρατά μου ΚΑΙ για νεο monitor, σίγουρα δεν θα διάλεγα Amstrad.
 
και επειδη εγινε συγκριση της low-resolution του C64 και του Amstrad με Atari2600 και χλευαστηκε :D ...

Λοιπον Αtari 2600-keystone kapers 160 x ~192 pixel, 128 colors on screen

Keystone%20Kapers.gif


βλεπει κανεις μεγαλη (ή καποια) διαφορα??

@shock εκανα ενα amstrad-green-monitor-emulation της screenshot του Telonio
 
εγώ πιστεύω ότι στον amstrad καλύτερο το game...
 
gtsamour είπε:
Αν ήταν να πληρώσω τα κέρατά μου ΚΑΙ για νεο monitor, σίγουρα δεν θα διάλεγα Amstrad.
Ο amstrad δεν πήγαινε πακέτο με κανένα μόνιτορ. Αν ήθελες έπαιρνες το tv modulator ή το πράσινο ή το έγχρωμο. Αυτό το θυμάμαι καλά στο μαγαζί που είχα πάει και με ρωτούσαν αν ήθελα κάτι απο τα παραπάνω ή αν τον ήθελα σκέτο.

Βασικά δεν απαντάς στην ερώτησή μου. Αντε να το ξαναγράψω. Αυτά τα ρημάδια τα sprite που έπαιρναν τα χρώματα (ποιά χρώματα; ) του backround και αναβώσβηναν σαν φωτορυθμικά δεν σας πείραζαν στον Spectrum;
 
Εγώ πιστεύω στον Atari2600 είναι καλύτερο από του Amstrad
 
Για να συνεχίσουμε Combat School....

Spectrum

combskol.gif


Commodore 64

Foto+Combat+School.jpg


Πόσα ακόμη screenshots χρειάζονται;
 
φιλε Τelonio ειναι trade off!

Δηλαδη απο τη μια χοντροκομμενα τουβλα και πολυ χρωμα απο την αλλη colour clash και υψηλη αναλυση

Ως HD freak :D διαλεγω το δευτερο!

EDIT:με τα selective screenshots δεν βγαινει ακρη.Μπορω να ποσταρω και εγω καμια 200αρα στο νερο...
 
Alucard είπε:
Spectrum
combskol.gif


Commodore 64

Foto+Combat+School.jpg


Πόσα ακόμη screenshots χρειάζονται;
Φίλε alucard είσαι εμπαθής. Το πάνω είναι πολύ ομορφότερο, καθώς οι γραμμές που αποτελούν το γκρί αυτό πράγμα είναι πιό ίσιες :biglaugh: :biglaugh:
 
c64

stormlord_02.gif


stormlord_04.gif


amstrad

stormlord-3.png


και τωραααα ο spectrum

deli11.gif


τι αξία έχει ένα παιχνίδι χωρίς χρώμα
 
Εδώ θα παραδεχτώ τον keeper και θα σκεφτώ ίσως να κάνω delete το post μου.

Δεν το είχα πάρει χαμπάρι... τα λάθη είναι για τους ανθρώπους..... :icon_cry:
 
Πίσω
Μπλουζα