Η Ψηφοφορία του αιώνα….

Amigos είπε:
μα καλα που ειναι το ufo?
--->το UFO δεν ξέρω, o home planet πάντως είναι εδώ:
header_logo_link.gif


:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Κακίες!:biglaugh:

Προς το μίσος προς την μαμά γιατρέ μου;
 
Amigos thanx για τα screenshots.... ;-)

Παρουσιασες τα ορθογωνια pixels του C64 σε ολο τους το μεγαλειο.......

2000806643176855787_rs.jpg


{Εδω μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως απεικονιζεται ή πρεπει να ειμαι υπο την επειρια LSD για να το καταλαβω;; :D :D )

Συν-Spectrumαδες η ιδεα μου ειναι ή πεσαμε σε Commodoroφωλια;;; :D :D
 
:D

Shock, κανένα μίσος πίστεψε με!

Απλώς πήρα μια πάσα στο φιλέ και είπα να καρφώσω. :diablotin:

Θεωρώ ότι το θέμα είναι στο επίπεδο της πλάκας μεταξύ φίλων.

Αν το πάρουμε πάντως με την δική μου προσωπική ιστορία, πέρασα πολλά καλοκαίρια στο εξοχικό παίζοντας εναλλάξ με τον δικό μου Spectrum 48K και τον Commodore 128 του απέναντι πιτσιρικά. Παραδέχομαι ότι πρέπει να είμασταν το μοναδικό τέτοιο παράξενο ζευγάρι και ποτέ δεν τσακωθήκαμε ποιό μηχάνημα ήταν καλύτερο, όσο κουφό και αν ακούγεται αυτό. Τα βασανίσαμε και τα δύο το ίδιο!

Για τον ίδιο λόγο αποτελώ την στατιστική παραδοξότητα να είμαι πολύ πιο "ευαίσθητος" απέναντι στον C128 παρά στον C64 καθώς όποτε βλέπω φωτογραφία του μηχανήματος θυμάμαι πολλά. Και είχε και καλύτερη Basic επιτέλους, καθότι εγώ σαν μεγαλύτερος από τους δύο καθόμουν και το προγραμμάτιζα πολλά μεσημέρια που η "κοινή ησυχία" δεν επέτρεπε τα πολλά gloop και bling! :) (sorry για το προηγούμενο σχόλιο, μου φάνηκε ότι έλεγες ότι η BASIC του C64 ήταν καλή αλλά μάλλον διάβασα βιαστικά)

Το μόνο στο οποίο μπορώ να είμαι 100% αντικειμενικός -το ίδιο ακριβώς πίστευα και ως πιτσιρικάς τότε- είναι ότι το σχέδιο του C128 ήταν 1000 φορές ωραιότερο από του 64.

Για να καλύψω και τον telonio που έσκασε μύτη κάπου στην μέση της κλασσικής 8-μπιτης διαμάχης για να προωθήσει την δικιά του "αγάπη", ο Amstrad μου είναι 200% αδιάφορος, δεν έχω καμμιά γλυκιά ανάμνηση από αυτό το μηχάνημα...
 
Stormwatch είπε:
Amigos thanx για τα screenshots.... ;-)
2000806643176855787_rs.jpg


{Εδω μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως απεικονιζεται ή πρεπει να ειμαι υπο την επειρια LSD για να το καταλαβω;; :D :D )
LOL :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Πάντως, όλοι Amigaδες είμαστε, άρα και Commodorάδες :thumbup:

(τουλαχιστον στα 16bit)
 
keeper7k είπε:
Πάντως, όλοι Amigaδες είμαστε, άρα και Commodorάδες :thumbup: (τουλαχιστον στα 16bit)
Σκάσε ρε, θα φέρεις και τίποτα ST fans (είδα καναν-δύο να ψελλίζουν στο δικό τους subforum) εδωμέσα και θα γίνει 17000 σελίδες thread μέχρι αύριο! :D
 
Αφήστε που ο 6128 κανονικά θα έπρεπε να συγκρινεται μόνο με τον Spectrum128 και τον +2 που ο ήχος του καμια σχέση δεν είχε με του 48κ αλλιώς να μιλήσουμε για τον 464
 
Θεωρώ ότι το θέμα είναι στο επίπεδο της πλάκας μεταξύ φίλων.
Δεν πιστεύω να νομίζεις ότι παρεξήγησα τίποτα; Ούτε κατά διάνοια. Το Humor, humor.
 
Χαιρομαι που συμφωνησαμε οτι ο Spectrum υπερτερουσε του C64.. :D :D :D

Keeper7k μεγαλη αγαπη και η Amiga, αλλα η πρωτη αγαπη ξεχωριζει....
 
Stormwatch είπε:
{Εδω μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως απεικονιζεται ή πρεπει να ειμαι υπο την επειρια LSD για να το καταλαβω;; :D :D )
Είδες άμα έχει συνηθήσει το μάτι σε 2 χρώματα τι γίνεται? :D
 
Stormwatch είπε:
Amigos thanx για τα screenshots.... ;-)Παρουσιασες τα ορθογωνια pixels του C64 σε ολο τους το μεγαλειο.......

2000806643176855787_rs.jpg


{Εδω μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως απεικονιζεται ή πρεπει να ειμαι υπο την επειρια LSD για να το καταλαβω;; :D :D )

Συν-Spectrumαδες η ιδεα μου ειναι ή πεσαμε σε Commodoroφωλια;;; :D :D
Ελα απο το σπίτι μου να το δεις live, να σε κεράσω ένα καφεδάκι να πάρουμε και κανένα lsd. :D

@Maddog μάλιστα, εγω τι να κάνω τώρα; :)

Τι c64, τι spectrum, τι amstrad...8 ΒΙΤ FTW!
 
Να θυμισω στην ομηγυρη οτι η Amiga δεν ηταν ουσιαστικα Commodore... ;)
 
Wally είπε:
Να θυμισω στην ομηγυρη οτι η Amiga δεν ηταν ουσιαστικα Commodore... ;)
ωχ προβλέπω νέο γύρο αντιπαραθέσεων...άντε άλλες 20 σελίδες με ποστ ..:krach: :krach: :user: :user:
 
Ετσι ετσι..... η αλήθεια να λέγεται Wally
 
Wally είπε:
Να θυμισω στην ομηγυρη οτι η Amiga δεν ηταν ουσιαστικα Commodore... ;)
Μεγάλη αλήθεια ...

Αμα την κοίταγες μέσα απο καθρέφτη υπο γωνία 56 μοιρών αντίθετα απ'το ρολόι φαινόταν πεντακάθαρα οτι ήταν Atari .... :tease: :biglaugh:
 
H Amiga ήταν Amiga.

Πλάκα - πλάκα παρολίγο να έγραφε Atari........

@Shock! Αντώνη γουστάρω να σε μπριζώνω!!!!!!!!!! Χωρίς παρεξήγηση φίλε, έτσι; Ξέρεις πόσο σε συμπαθώ, αν μη τι άλλο. Αλλά μην ψάχχνεις αντικειμενική γνώμη σε μένα φίλε και ούτε νουμεράκια. Δεν έχω σχέση καλή με αυτά (εκτός και αν πρόκειται για money φίλε, εκεί αλλάζουν τα πράγματα, εκεί γουστάρω τα νουμεράκια).

Ο Telonios είπε την ατάκα του αιώνα.

8 bit FTW!!!!!!! (Το κολλήσατε για τα καλά το FTW βλέπω!!!!! )

P.S. Ρε που το φτάσατε το thread; Όχι μόνο αυτό αλλά δν έχετε βγει και off topic μέχρι τώρα!!!! ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!!
 
Εγώ πάλι μπορώ να πω ότι έχασα την μπάλα. Βρε Keeper μου για διαλεύκανε λίγο το μυστήριο εδώ και πες μου τι έγινε στο thread.
 
thread ειναι! ζηλεψε το αντιστοιχο του Stalker και βρισκει τροπους να μεγαλωνει!
 
Μυν από gtsamour....Εγώ αυτό που λάτρεψα στον Spectrum είναι το ανεπανάληπτο design του. Αυτό το κατάμαυρο γυαλιστερό χρώμα και τα στιλάτα αυλάκια πάνω στα πλαστικά, το σηματάκι του ουράνιου τόξου....


Γενικά ήταν ένα κουκλί. Ακόμα και το μικρό λαστιχάτο ήταν φοβερό.



Σε αντίθεση με μερικά άλλα άκομψα και άχαρα μηχανήματα...


Συμφωνώ αγαπητέ μου..Πρόσφατα ήρθε μια φύλη της γυναίκας μου στο σπίτι και είδε τον Spectrum+ έξω και επάνω στο γραφείο μου...Η κοπέλα χάζεψε...Είπε...Αχ τι όμορφο πληκρολόγιο!!!(Άσχετη)Από που το πήρες θέλω και εγώ...Τι λέμε τώρα!Shock όπως ξέρεις ο spectrum είχε πολύ ευέλικτη basic πράγμα που παρέσερνε τους λάτρης της basic σαν μαγνήτης σε αυτόν...Δεν είναι τυχαίο που ακόμη και τώρα ο Spectrum λατρεύεται.Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στην ανωτερώτητα του ZX απέναντι στους Commodore Amstrad όμως πιστεύω ακράδαντα πως πλασαρίστηκε επάξια όπως είπα και πριν δίπλα στους δυνατούς της εποχής..Από πλευράς τιμής ήταν ο ποιο φτηνός γιαυτό και δεν φοβήθηκε τίποτα..Τι να πω για την Amstran που η απαράδεκτη πολιτική της την ήθελε να σου πουλάει υποχρεωτικά Monitor Drive κασσετόφωνο μαζί χωρίς να σου δώσει την ευκαιρία να το χαρείς στην τηλεόραση σου και να το ακριβοπληρώνεις...Από την άλλη πάρε τον Spectrum τον 16kb και πάρε τον Commodore 16 και βάλτα δίπλα...Τι μπορείς να φτιάξεις στον ένα και τι στον άλλο... :)
 
Πίσω
Μπλουζα