Η Ψηφοφορία του αιώνα….

gtsamour είπε:
Το ότι ύπήρχε και ένα έγχρωμο monitor που 1 στους 100 μπορούσε να αγοράσει δεν αφορά την πλειωψηφία.Wally ανάλαβε...
Μέγα λάθος φίλε gtsamour... 1 στους 2 (άντε 3) είχε έγχρωμο monitor, τουλάχιστον όσον αφορά τον δικό μου - τότε - κύκλο.

Έγχρωμο monitor είχα κι εγώ και δεν είμαι γιός εφοπλιστή :D :D

Νομίζω οτι είσαι υπερβολικός πάντως ... Αν 1 στους 100 μπορούσε να αγοράσει έγχρωμο monitor τότε Amiga θα μπορούσε να αγοράσει 1 στους 5000 (έχω άδικο οεο?)
 
Ειπαμε οχι offtopic,oχι screenshots!!! :D

Sir Lancelot

Spectrum

yr11_59b.gif


Αmstrad

lancelotcpcgb1.jpg


που ειναι ο ιπποτης οεο? εχω και αλλα 199 screenshots καβατζα να σας πνιξω! :D
 
keeper7k είπε:
Μέγα λάθος φίλε gtsamour... 1 στους 2 (άντε 3) είχε έγχρωμο monitor, τουλάχιστον όσον αφορά τον δικό μου - τότε - κύκλο.
Έγχρωμο monitor είχα κι εγώ και δεν είμαι γιός εφοπλιστή :D :D

Νομίζω οτι είσαι υπερβολικός πάντως ... Αν 1 στους 100 μπορούσε να αγοράσει έγχρωμο monitor τότε Amiga θα μπορούσε να αγοράσει 1 στους 5000 (έχω άδικο οεο?)
Εγώ φίλε μου γνώριζα 6 άτομα με Amstrad και κανείς από αυτούς δεν είχε έγχρωμο, και δεν ήταν και τίποτα μπατήριδες.

Για την Amiga τουλάχιστον άξιζε να τα δόσεις. Υπήρχε μονόχρομο για Amiga?
 
Wally είπε:
Ειπαμε οχι offtopic,oχι screenshots!!! :D
Sir Lancelot

Spectrum

yr11_59b.gif


Αmstrad

sir-lancelot-2.png


που ειναι ο ιπποτης οεο? εχω και αλλα 199 screenshots καβατζα να σας πνιξω! :D
+1 στον Wally

Τον ιππότη του Amstrad δεν τον βλέπει κανείς γιατί λείπει η φωτογραφία :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
shock είπε:
LOL Maddog ήρθαμε να κατουρήσουμε στην περιοχή σας!!!
LOL Shock, πρόσεξε γιατί ο επόμενος σκύλος μπορεί να δαγκώσει άλλο μέλος... :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Wally είπε:
που ειναι ο ιπποτης οεο? εχω και αλλα 199 screenshots καβατζα να σας πνιξω! :D
Βασικά που είναι το screenshot οεο. !!!!

Wally Δεν υπάρχει περίπτωση από screenshots να πείσεις κανένα.
 
gtsamour είπε:
Εγώ φίλε μου γνώριζα 6 άτομα με Amstrad και κανείς από αυτούς δεν είχε έγχρωμο.
Και αυτό σημαίνει οτι θα έπρεπε κι εμείς που είχαμε έγχρωμο να τα θυμόμαστε πράσινα και να μην ποστάρουμε έγχρωμες φωτό? :help:
 
gtsamour είπε:
Εγώ φίλε μου γνώριζα 6 άτομα με Amstrad και κανείς από αυτούς δεν είχε έγχρωμο, και δεν ήταν και τίποτα μπατήριδες.Για την Amiga τουλάχιστον άξιζε να τα δόσεις. Υπήρχε μονόχρομο για Amiga?
και εγω γνώριζα 9 άτομα που είχαν amstrad (οι 4 έγχρωμο) και ο ένας είχε spectrum. Τι σημαίνει αυτό δηλαδή; Είπαμε...
 
wally το έπιασα ...δεν θα ξαναβάλω άλλα image γιατί δεν τον αντέχετε το τόσο χρώμα.... και δεν έχω και lsd και άστα...
 
keeper7k είπε:
Και αυτό σημαίνει οτι θα έπρεπε κι εμείς που είχαμε έγχρωμο να τα θυμόμαστε πράσινα και να μην ποστάρουμε έγχρωμες φωτό? :help:
Δεν το λέω εγώ, είναι κοινή ομολογία ότι η συντριπτική πλειωψηφία είχε πράσινο monitor και η φήμη του μηχανήματος στο βάθος χρόνου βγαίνει από αυτήν.

Ο κόσμος θυμάται τον Amstad σαν πράσινη οθόνη. Nothing can change that, not even colourful screenshots.
 
Commodore 64

Maniac Mansion

maniac_mansion_shot.jpg


Zak McKracken

Zak_McKracken_ingame.gif


Deja Vu

dejavu-ingame.gif


Spectrum

Ήθελα να post-άρω και αντίστοιχες screenshots από Spectrum αλλά δεν έβρισκα.

Γιατί;;;
 
gtsamour είπε:
Εγώ φίλε μου γνώριζα 6 άτομα με Amstrad και κανείς από αυτούς δεν είχε έγχρωμο, και δεν ήταν και τίποτα μπατήριδες.
Και με αυτή τη στατιστική μελέτη που έκανες έβγαλες ασφαλές συμπέρασμα μωρέ gtsamour? Και πάλι αυτό τι σχέση έχει με τις ικανότητες του μηχανήματος δεν έχω καταλάβει.
 
Γιατί η Lucas Arts ήταν Αμερικάνικη εταιρία και δεν έβγαζε παιχνίδια για Ευρωπαικό hardware, ίσως;;; :p
 
Alu και εγω για το WayOfTheTiger μονο για Speccy εβρισκα..γιατι? μπουαχαχαχαχα

Αλλα αφου δεν βαζετε μυαλο...

Asterix

Speccy

showscreencm4.gif


Amstrad

astcpcko7.jpg


C64

ast64if1.jpg


με βαση τις 2 τελευταιες screenshots το παιχνιδι μπορουσε να ειχε το ονομα οποιοδηποτε ηρωα κομικ!! :D

εχει κι αλλες ο μπαξες :D
 
Shock α μπράβο. Αυτό είπα και εγώ.
 
gtsamour είπε:
Ο κόσμος θυμάται τον Amstad σαν πράσινη οθόνη. Nothing can change that, not even colourful screenshots.
Απίστευτες γενικεύσεις!! Εγώ δεν είμαι εντελώς σίγουρος ότι χτες έφαγα ντολμάδες και εσύ είσαι τόσο σίγουρος για ένα τέτοιο θέμα:biglaugh:
 
Wally είπε:
o shock ειναι κατοχος speccy απο παλια..ποτε πηρε τον στραβο το δρομο δεν γνωριζω...Billy,παντα μεθοδικος! (αν και θα προτιμουσα screenshots στην Native αναλυση για να δουμε τι και πως)

Μιας και το εχεις ευκαιρο,δεν συγκρινεις και την ταχυτητα? ;)
...Οταν λες "native" εννοείς στην 320χ200 του Amstrad και την αντίστοιχη 256χ192 του Spectrum;

Nομίζω οι αντίστοιχες εικόνες θα ήταν πολύ μικρές για να φανoύν καλά στα σημερινά μόνιτορς, γι' αυτό τις έβγαλα λίγο μεγαλύτερες (χωρίς όμως να το παρακάνω, όπως έκανες εσύ με το 20x zoom στα sprites του Stormlord !! :D ). Σε ό,τι μέγεθος και να βγούν πάντως, η χρωματική διαφορά παραμένει.

Σχετικά με την ταχύτητα, σε παραπέμπω και πάλι σε αυτό που έγραψα στην αρχή του προηγούμενου μου post (όπως βλέπεις, είμαι αντικειμενικός !!). ;)

Τέλος, επειδή γράφτηκαν κάτι πράγματα περί "κροίσων" κλπ, σας θυμίζω ότι άργησα να αγοράσω home micro επειδή μάζευα χρήμα (δεν ήθελα με καμία κυβέρνηση να συμβιβαστώ με μετριότητες του στυλ "spectrum" που έκαναν "οικονομία" ακόμα και στο κουμπί του on/off), ενώ όπως έχω πεί και παλιότερα, χρειάστηκε να πουλήσω και το Atari 2600 που είχα για να συμπληρώσω το επιθυμητό ποσό.

Οσο για τις αναλογίες που δόθηκαν για τους κατόχους πράσινου μόνιτορ, έναντι του έγχρωμου είναι (όπως πολύ σωστά παρατήρησε και ο keeper), εντελώς λάθος.

Δεν μετανοιώνω με τίποτα για την αγορά του έγχρωμου amstrad, και αυτό που είπε ο pooky ότι το έγχρωμο monitor ήταν "αίσχος στην ποιότητα" δεν είναι σωστό. Είχαν εκφραστεί παράπονα ότι ήταν λίγο δυσδιάκριτοι οι χαρακτήρες ΜΟΝΟ στην υψηλή ανάλυση του amstrad (640x200), αλλά όσες φορές δούλεψα σε αυτήν (κυρίως σε CP/M ή σε adventures της Infocom και της Magnetic Scrolls) έμεινα απολύτως ικανοποιημένος.
 
gtsamour είπε:
Ο κόσμος θυμάται τον Amstad σαν πράσινη οθόνη. Nothing can change that, not even colourful screenshots.
I rest my case

(AKA το επιχείρημά σου δεν στέκει πέρα απο τον κύκλο των 6 φίλων σου :tease: :biglaugh:)

EDIT -------------------

Πέστα ρε shock :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα