Η Ψηφοφορία του αιώνα….

:animeek:.....*O akmakas ξανά λυποθύμησε*
 
Τον έχω ρωτήσει αν δίνει και το drive (αν έχει) και πόσο θα πάει σύνολο...

Το μηχάνημα λέει και φαίνεται, ότι είναι σε παρα πολύ κατάσταση.

Θα ενημερώσω και θέλω συμβουλή.
 
Τελικά drive δεν έχει και τρέχα γύρευε τώρα....

το καλό είναι ότι μένει Γλυφαδα όπως και εγώ οπότε αν το πάρω θα είναι εύκολο.

Ας πουμε ότι θα το πάρω με 60Ε (μέχρι να λήξει η δημοπρασία και όχι με άμεση αγορά), πληκτρολόγιο, κασσετόφωνο, βιβλία, δισκέττες με games (για την ώρα άχρηστες), καλώδια κλπ.

Να το πάρω τι λέτε?

ps

το να μεταφέρω παιχνίδια από tape images είναι το ίδιο εύκολο όπως του spectrum?

Τι format είναι τα images κασσετων c64, tzx?
 
Εγώ θα σου πρότεινα MMC64. Μάλιστα επειδή σκέφτομαι την αγορά και εγώ μπορούμε αν ενδιαφέρονται κι άλλοι να κάνουμε ομαδική και να μοιραστούμε τα μεταφορικά. To MMC είναι απλά εκπληκτικό. Ουσιαστικά αντιγράφεις ότι θέλεις μέσα σε μια SD κάρτα και τα φορτώνεις κανονικά στον C64. Αν γουστάρεις στην έξοδο του κοτσάρεις και έναν mp3 player που θα παίζει αυτά που έχεις στην SD
 
Μμμμμμ καλό, και 53 ευρώ δεν είναι πολλά....

Για το μηχάνημα τι λες να το πάρω? Είναι και η έκδοση φρατζόλα που είναι και πιο παλιά και την προτιμώ (λόγω παλαιότητας)
 
To MMC64 είναι απλά καταπληκτικό.

Τα t64 τα τρέχει απευθείας από την SD με το ανάλογο browser του ΤΝΤ.

Τα multiload d64 μπορείς να τα γράψεις απευθείας σε δισκέττα σε χρόνο dt.

Γίνεται επίσης να τα τρέξεις απευθείας αν τα βρεις σε dfi format.

More infos here:

http://retrohackers.org/28.php

H έκδοση ψωμοθήκης είναι πιο στυλάτη αλλά τα ηλεκτρονικά του θέλουν προσοχή γιατί υπερθερμαίνονται.

Απαραίτητη κρίνεται η εφαρμογή custom made ψύκτρας σε SID ,CPU και PLA.

Οι καινούργιες εκδόσεις έχουν πιο προσεγμένη κατασκευή και η πλακέττα είναι καλύτερα εξαεριζόμενη !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geoanas για ξαναπάρτα όλα από την αρχή γιατί σε έχασα λίγο
 
Περί CBM64 ή MMC64 ?
 
Όλο το προηγούμενο post σου
 
ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ????????????
 
Μα δε νομίζω να σου απαντήσει κανείς στα ίσια μήπως και σε πάρει στο λαιμό του. Πάντως αν την αγορά την κάνεις αποκλειστικά στην Ελλάδα δε νομίζω να βρεις πολύ φθηνότερο. Αν μπορείς να ριψοκινδυνέψεις στο ebay τότε ΟΚ.
 
Μα αν το πάρω απο Ebay πάλι στα ίδια δε θα μου έρθει με τα μεταφορικά?

Για να μην πω οτι θα μου κοστίσει και περισσότερο απο 60. Αυτό μπορώ τουλάχιστον να το δοκιμάσω να δω αν είναι και ΟΚ.
 
Έ όχι ακριβώς. Στο ebay βρίσκεις από Γερμανία φθηνό πράμα και τα μεταφορικά είναι σχετικά φθηνά. Το θέμα είναι να είναι σε καλή κατάσταση.
 
Gtsamour να σου απαντήσω εγω που δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε πάρω στον λαιμό μου. Σε κόβω να είσαι 'καμμένος' με τον commodore όπως εγω με την amiga ένα πράμα. Αφού μένετε και οι δύο κοντά, πήγαινε να τον δεις να δουλεύει και σε τι κατάσταση είναι όντως εμφανισιακά. Αμα σου κάνει κλίκ πάρτο. Αν όχι άστο. Εγω αυτό θα έκανα. :)
 
follow your heart...cutty shark :D
 
Υπάρχει προγραμματάκι που μετατρέπει τα φορμάτ του C64 σε wav μορφή για έτοιμη εγγραφή σε κασετόφωνο.Ενα από τα πολλά είναι το Αudiotap.Με ένα γρήγορο goglisμα γράφοντας Audiotap θα δεις ποια έκδοση υπάρχει τώρα...εγώ σίγουρα είμαι πολύ πίσω!
 
gtsamour είπε:
Τελικά drive δεν έχει και τρέχα γύρευε τώρα....το καλό είναι ότι μένει Γλυφαδα όπως και εγώ οπότε αν το πάρω θα είναι εύκολο.

Ας πουμε ότι θα το πάρω με 60Ε (μέχρι να λήξει η δημοπρασία και όχι με άμεση αγορά), πληκτρολόγιο, κασσετόφωνο, βιβλία, δισκέττες με games (για την ώρα άχρηστες), καλώδια κλπ.

Να το πάρω τι λέτε?

ps

το να μεταφέρω παιχνίδια από tape images είναι το ίδιο εύκολο όπως του spectrum?

Τι format είναι τα images κασσετων c64, tzx?
Υπάρχει προγραμματάκι που μετατρέπει τα φορμάτ του C64 σε wav μορφή για έτοιμη εγγραφή σε κασετόφωνο.Ενα από τα πολλά είναι το Αudiotap.Με ένα γρήγορο goglisμα γράφοντας Audiotap θα δεις ποια έκδοση υπάρχει τώρα...εγώ σίγουρα είμαι πολύ πίσω!
 
telonio είπε:
Gtsamour να σου απαντήσω εγω που δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε πάρω στον λαιμό μου. Σε κόβω να είσαι 'καμμένος' με τον commodore όπως εγω με την amiga ένα πράμα. Αφού μένετε και οι δύο κοντά, πήγαινε να τον δεις να δουλεύει και σε τι κατάσταση είναι όντως εμφανισιακά. Αμα σου κάνει κλίκ πάρτο. Αν όχι άστο. Εγω αυτό θα έκανα. :)
Με spectrum ειμαι κολλημένος αλλά σαν retro lover θελω και τα υπόλοιπα....

ps

ένα παιδί από τη δουλειά σκέφτεται να μου πουλήσει την παλιά του amiga500 για να πάει σε καλά χέρια όπως λέει... (χε χε)

πόσο θα ήταν μια καλή φιλική τιμή? χωρις τιποτα extra, τα βασικά θα είναι.
 
Πίσω
Μπλουζα