Η Ψηφοφορία του αιώνα….

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας akmakas
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Θυμάμαι την αιώνια κόντρα μεταξύ Amiga και Atari ST

Την κόντρα μεταξύ Commodore και Amstrad.

Ο Spectrum ποίον υπολογιστή της εποχής τελικά ανταγωνιζόταν;
 
LOL. Wally.

@pooky

ΔΕΝ ασολούμαι με SLI. ΔΕΝ με νοιάζουν τόσο τα γραφικά.
Μα με πιον "σκοτώνεται ο Ταkeys για ΑΤΙ<->NVIDIA. Ποιος έκανε συζητήσεις και κόντρα συζητήσεων για PC graphics vs 360 graphics?Μπορεί στο PC σου να έχεις και Trident αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σου αρέσουν τα γραφικά. Και εγώ Amstrad CPC 664 είχα. Αυτό δε σημαίνει και πολλά.

Playability πάνω από όλα. Μην συγκρίνεις το τότε με το σήμερα πάντως, είναι διαφορετικοί κόσμοι.
Μα μου το σύγκρινα το τότε με το σήμερα; Anyway όπως λες και εσύ αφού σε ενδιαφέρει το Playability που υπερτερούσε ο spctrum? Ξανακάνω τις 3 ίδιες ερωτήσεις που σου έκανα και πριν.

A, και ξέχασα. Εγώ πάιζω με μια ταπεινή 7600GS σε 15άρι TFT μόνιτορ. Μάλλον εσύ έχεις τις 7900 με 20άρια wide. Ή κάνω λάθος;;;;;
You 'r damn right. Αλήθεια τι σχέση έχει; Και Cray να είχα τι αλλάζει στην συζήτηση; Χάνει αξία ο C64?

Alucard είπε:
Θυμάμαι την αιώνια κόντρα μεταξύ Amiga και Atari STΤην κόντρα μεταξύ Commodore και Amstrad.

Ο Spectrum ποίον υπολογιστή της εποχής τελικά ανταγωνιζόταν;
Σύμφωνα με το Pixel της εποχής τον Oric αλλά αυτό δεν λέει και πολλά, ήταν η αρχή βλέπεις. Τώρα τα βλέπουμε πιο σφαιρικά τα πράγματα γιατί ξέρουμε περισσότερα και δε βασιζόμαστε σε 4 σελίδες "test".

Τι μου θύμησες τώρα.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
7900GS 512RAM έχω εγώ.. αλλά γιατί τα γράφουμε εδώ αυτά?
 
O Spectrum ήταν μόνο του και κόντρα σε όλους τους υπόλοιπους.

Ρε παιδιά μη λέτε ότι ο Spectrum δεν ηταν ανταγωνιστής του C-64! Απλά οι δύο υπολογιστές ήταν κατασκευασμένοι από διαφορετικούς κατασκευαστές με διαφορετική φιλοσοφία και σε διαφορετικές χώρες, απευθύνονταν δε σε άτομα διαφορετικής κουλτούρας. Θυμηθείτε την εποχή για την οποία συζητάμε.

Shock! Πολύ χαίρομαι που εν έτει 2007 ακόμα τσακωνόμαστε για μηχανήματα των 80's!!!!!

A, και για το 360 ότι υπερτερεί στα γραφικά μια διαπίστωση μπορεί να την έκανα κάποτε αλλά δεν υποστήριξα τίποτε φανατικά, άλλωστε μου αρέσει να την σπάω στο Wallysega.

FLAME WARS FTW!!!!!!!!!

Και Shock μην περιμένεις από μένα απαντήσεις στις ερωτήσεις σου. Εϊναι νωρίς ακόμα, δεν έχω πιεί δεύτερο καφέ και βαριέμαι αφάνταστα τη σοβαρή συζήτηση. Τα επιχειρήματα άλλωστε έχουν τρελλή δώσυ αντικειμενικότητας, μια έννοια με την οποία έχω πάρει διαζύγιο εδώ και πολύ καιρό!!!!!!

Τη λέση δ0σι ξέρω να την φράφο, απλά με εκνευρίζει αφάνταστα ακόμα και σαν άκουσμα..........

@amigos: Το C-64 stick το έχω και το έχω λοιώσει.......

Η πρώτη αγάπη λένε δεν ξεχνιέται με τίποτε. Εγώ δεν θυμάμαι καν το μικρό της όνομα. Ο πρώτος υπολογιστής μου θα με συντροφεύει, όμως, και στην επόμενη ζωή.


IN SINCLAIR WE TRUST!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky είπε:
@amigos: Το C-64 stick το έχω και το έχω λοιώσει.......
Η πρώτη αγάπη λένε δεν ξεχνιέται με τίποτε. Εγώ δεν θυμάμαι καν το μικρό της όνομα. Ο πρώτος υπολογιστής μου θα με συντροφεύει, όμως, και στην επόμενη ζωή.


IN SINCLAIR WE TRUST!!!!!!!!!
Από ebay το πήρες το Stick? Υπάρχει Ελλάδα πουθενά?
 
Είχαμε κάνει ομαδική. Αλλά η ποιότητα εικόνας δεν είναι και η καλύτερη. Δεν έβγαιναν οι άνθρωποι και έπρεπε από κάπου να κόψουν. Ήταν μεταξύ της ποιότητας στην εικόνα και του joystick από πάνω:biglaugh:
 
Ο Spectrum στάθηκε επάξια δίπλα στα θυρία Commodore Amstrad και απέδειξε πως είναι το ίδιο ίσος.Μπορεί να υστερούσε λίγο σε χρώματα και ήχο,αλλά σε άλλα σημεία ήταν καλύτερος...αυτά!
 
akmakas είπε:
αλλά σε άλλα σημεία ήταν καλύτερος...
Εγώ γιατί βλέπω μόνο την Basic? Και ίσως ο Z80 αν είναι ΠΟΛΥ καλογραμμένος ο κώδικας να είναι λίγο πιο γρήγορος λόγω μεγαλύτερου χρονισμού από τον 6502 αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή. Αν βάλεις κάτω το hardware scrolling, τα hardware sprites, το SID, τις περισσότερες πόρτες και την ευκολία προγραμματισμού σε κώδικα μηχανής στον C64 (γιατί εκεί γραφόντουσαν τα πάντα), που υπερέχει τεχνικά φίλε μου akmaka ο Spectrum? Υπάρχουν και άλλα πράγματα που δε χρειάζεται να αναφέρουμε λόγω απλής λογικής. Το κανονικό πληκτρολόγιο για παράδειγμα, όλοι λατρέψαμε τις γομολάστιχες αλλά πρακτικά δε συγκρίνεται με ένα κανονικό πληκτρολόγιο.
 
Εγώ αυτό που λάτρεψα στον Spectrum είναι το ανεπανάληπτο design του. Αυτό το κατάμαυρο γυαλιστερό χρώμα και τα στιλάτα αυλάκια πάνω στα πλαστικά, το σηματάκι του ουράνιου τόξου....

Γενικά ήταν ένα κουκλί. Ακόμα και το μικρό λαστιχάτο ήταν φοβερό.

Σε αντίθεση με μερικά άλλα άκομψα και άχαρα μηχανήματα...
 
@shock

παρολα αυτα το τελικο αποτελεσμα ειναι LEGO γραφικα με εξαιρετικο ηχο... :D
 
shock είπε:
Εγώ γιατί βλέπω μόνο την Basic? Και ίσως ο Z80 αν είναι ΠΟΛΥ καλογραμμένος ο κώδικας να είναι λίγο πιο γρήγορος λόγω μεγαλύτερου χρονισμού από τον 6502 αλλά η διαφορά είναι πολύ μικρή. Αν βάλεις κάτω το hardware scrolling, τα hardware sprites, το SID, τις περισσότερες πόρτες και την ευκολία προγραμματισμού σε κώδικα μηχανής στον C64 (γιατί εκεί γραφόντουσαν τα πάντα), που υπερέχει τεχνικά φίλε μου akmaka ο Spectrum? Υπάρχουν και άλλα πράγματα που δε χρειάζεται να αναφέρουμε λόγω απλής λογικής. Το κανονικό πληκτρολόγιο για παράδειγμα, όλοι λατρέψαμε τις γομολάστιχες αλλά πρακτικά δε συγκρίνεται με ένα κανονικό πληκτρολόγιο.
Τη Basic βλέπεις ???? Μα ποιός έγραφε σε basic, όλοι σε κώδικα μηχανής γράφανε προγράμματα.

Μάλλον την ανάλυση εννοεί ο ακμακας
 
Κύριοι, κύριοι εδώ θα έρθει πάλι η φωνή της αντικειμενικότητας, δηλαδή εγώ, με το γνωστό εσωστρεφή και μοναδικό μου τρόπο να βάλω τα πράγματα στη θέση τους.

Το Spectrum το λάτρεψα πρώτα από όλα γιατί ήταν μια τίμια και οικονομική μηχανή. Τον είχα πληρώσει 28.000 δραχμές το καλοκαίρι του 1984, την εποχή που ο Commodore ζητούσε πάνω από τα τριπλάσια. Την σχέση μου με το χρήμα την έχετε καταλάβει. ΔΕΝ δίνω παραπάνω ούτε στον Άγιο αν δεν νοιώθω πώς δεν χρειάζεται. Γι΄αυτό το λόγο σήμερα δεν με νοιάζει να καεί ο κόσμος.

Δεύτερος λόγος τα παιχνίδια. Μπορεί ο C-64 να είχε πολλά και ωραία χρώματα αλλά η αίσθηση των παιχνιδιών του Spectrum δεν περιγραφόταν. Βασικά εγώ δήλωνα και ΔΗΛΩΝΩ φανατίκλα της Utlimate. Αυτό τα λέει όλα.

Τώρα τα περί κώδικα, προγραμματισμού (Shock δεν εννοώ τίποτε προσωπικό ξέρεις πόσο σε αγαπώ αλλά μην αρπαχτείς γιατί κάνεις κάτι τέτοια) hardware specs και τα λοιπά, συγνώμη φιλάρες αυτά τα ακούω βερεσέ. Σαν χαζό και εντελώς ηλίθιο που είμαι δεν έχω το απαιτούμενο IQ να καταλάβω άλλα βασικότερα, μη μου βάζετε δύσκολα.

Η συγκίνηση που νοιώθω όταν βλέπω κάποιο Spectrumάκι είναι ανεπανάληπτη ακόμα και σήμερα. Μου φέρνει στο μυαλό εντονότερα από οτιδήποτε άλλο την παλιά ΚΑΛΗ εποχή που με ένοιαζε μόνο το παιχνίδι και πώς θα τα βγάλω πέρα και δεν με αφήνει να ξεχνάω πώς το μόνο που έχει νόημα στη ζωή είναι τα απλά πράγματα και αυτά που σε πορώνουν.

Εν ολίγης ο Spectrum είναι για μένα όχι απλά ένα home micro αλλά ένα ανυπέρβλητο σύμβολο (που για χάρη του είχα γράψει στα @@ μου την πρώτη μου γκόμενα και ακόμα και σήμερα αβλεπί το ίδιο θα έκανα), ένα σημείο αναφοράς στο οποίο χρωστάω ακόμα και την πραγματική φιλία των εβηβικών μου χρόνων (που εδώ που τα λέμε δεν έχουν περάσει ακόμα και δεν θα περάσουν ποτέ), οπότε το όποιο επιχείρημα περί ανωτερότητας άλλων υπολογιστών, όσο και σωστό να είναι εμένα δεν με αγγίζει.

Τελεία και παύλα.

IN SINCLAIR WE TRUST

 


ZX-SPECTRUM FTW!!!!!!!!!
 
@gtsamour

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου εκτός από τη εμφανισιακή σύγκριση με άλλα μηχανήματα. Για φαντάσου να ήσουν στη Γερμανία να ήξερες μόνο από Commodore και Atari και ξαφνικά να σου φέρνανε έναν spectrum? Θα σου φαινοταν σαν παιχνίδι για νήπια, εμφανισιασκά.

Είναι διαφορετικό το τι νιώθουμε και διαφορετικό το τι ήταν καλύτερο στην άμεση και 1 προς 1 σύγκριση που αυτό νόμιζα ότι κάναμε. Τώρα αν πάμε στην κατά pooky λογική, άνευ μέτρων και σταθμών, βουρ στον πατσά, stalker ftw (δεν τη κατακρίνω απλά με μπερδεύει) τότε..... TI99/4A, Amiga 4000T, Ford Escord RS, Airbus 380 και τι να λέμε τώρα.

Επίσης την Basic την είπα γιατί στο 1 προς 1 σύγκριση είναι το μόνο που ξεχωρίζει με διαφορά.

@wally Ζουλιάρη

gtsamour είπε:
Εγώ αυτό που λάτρεψα στον Spectrum είναι το ανεπανάληπτο design του. Αυτό το κατάμαυρο γυαλιστερό χρώμα και τα στιλάτα αυλάκια πάνω στα πλαστικά, το σηματάκι του ουράνιου τόξου....
Γενικά ήταν ένα κουκλί. Ακόμα και το μικρό λαστιχάτο ήταν φοβερό.
Couldnt agree more, εξού και τα bold +3. Και φυσικά όλα τα λεφτά ήταν το μικρό με τις γομολάστιχες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
shock είπε:
Επίσης την Basic την είπα γιατί στο 1 προς 1 σύγκριση είναι το μόνο που ξεχωρίζει με διαφορά.
Μην ξεχνάμε και την μεγαλύτερη ανάλυση... από τα Νο 1 σημαντικά και επίσης με διαφορά. Κανείς δεν κατηγόρησε ποτέ τον spectrum για Lego graphics



 
Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους. Ο Spectrum (αν δεν κάνω λάθος) είχε όλη κι όλη μια ανάλυση 256x192 με 2 χρώματα ταυτόχρονα σε μπλοκ 8χ8 από μια παλέτα 16 χρωμάτων.

Ο C64 από την άλλη είχει 2 αναλύσεις η μια 320x200 με 2 χρώματα (όπως ο spectrum) και η άλλη ήταν 160x200 με 4 χρώματα.

Ήταν λοιπόν καθαρά θέμα επιλογής ή θα έχεις μεγαλύτερη ανάλυση αλλά τα χρώματα θα είναι χάλια ή μικρότερη ανάλυση με "πολλά" χρώματα. Τον πρώτο καιρό λοιπόν οι προγραμματιστές του C64 χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά την 2η ανάλυση και πράγματατι το αποτέλεσμα ήταν αυτό που λέτε, τα Lego γραφικά αλλά με χρώματα. Δεν περνούσε το ένα sprite κοντά στο άλλο και άλλαζαν τα χρώματα όπως γίνονταν στον spectrum που προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο αλλά του δίνει αυτή την ομορφιά που όλοι αγαπάμε.

Σταδιακά οι προγραμματικστές του C64 βρήκαν τρόπο να χρησιμοποιήσουν την πρώτη ανάλυση και να βελτιώσουν λίγο τα χρώματα με κομπίνες

Edit. Ο Spectrum 128 είχε ένα κολπάκι που μπορούσες να κάνεις interlace 2 αναλύσεις και να βγάλεις ΠΟΛΥ καλά αποτελέσματα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

@gtsamour οι φωτογραφίες από ποιο παιχνίδι είναι;

ΠΟΛΥ καλές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το γραφει απο κατω ρε Αντουαν :D

Για ριξε κανα 320*200 game screenshot-ακι αδερφε
 
Είναι το Terramex, είναι από τα αγαπημένα μου.

Εγώ πάντως μια ζωή τον Commodore φίλων μου με αυτά τα γραφικά τον θυμάμαι.

Και για τον Spectrum είχα ακούσει για κάποια προγγραματιστική πατέντα να βγάλει περισσότερα χρώματα αλλά ούτε το είδα ποτέ αλλά ούτε και θα θεωρήσω ποτέ ότι o spectrum είχε αυτή τη δυνατότητα αφού στην πράξη δεν αξιοποιήθηκε.

Θα ήθελα πάντως να δώ μια 320*200 commodore
 
Shock λογικό να σε μπερδεύει η λογική μου. Είναι διαφορετική στάση ζωής. Δεν ξέρω και πολύ κόσμο να την ακολουθεί, κακά τα ψέματα. Αλλά δεν μπορείς να πεις πώς είναι χωρίς μέτρο και σταθμά.

Αν ήταν έτσι, αν δεν είχα μέτρο στη ζωή μου δεν θα είμουν σε καμία περίπτωση όπως είμαι. Απλά δεν μπορώ να αναλώνομαι σε συζητήσεις επί συζητήσεων για θέματα άκρως ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, δεν μπορώ να μην αναφερθώ αρνητικά σε πράγματα που με ενοχλούν αφάνταστα όσο και αν οι υπόλοιποι για τα ίδια ακολουθούν λογική στρουθοκαμήλου. (δουλειά, φτιαχτές ανάγκες, δάνεια, κυνήγια καρριέρας - χάσιμο ζωής και τα λοιπά ). Στην δική μου λογική μου αρέσει να πορώνομαι και να δίνομαι σε πράγματα που μου αρέσουν. Παιχνίδια για παράδειγμα, STALKER στην προκειμένη περίπτωση. Αν δεν βγει καλό δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας! Την πλάκα μας την κάναμε, πορωθήκαμε και αν το αποτέλεσμα δεν δικαιώσει την πόρωσή μας γυρνάμε στο Oblivion....... Ή είναι 0 (μηδέν) ή είναι 1 (ένα). Για μένα υπάρχει το άδειο ή το γεμάτο ποτήρι. Μισοάδειο ή μισογεμάτο δεν παίζει. Ή ζεις ή δεν ζεις. Και να θυμάστε: Καλύτερα no life at all παρά Half Life.

Σταματώ εδώ γιατί η συζήτηση θα πάρει άλλη τροπή και θα βγούμε (για άλλη μία φορά) off topic.
 
Πίσω
Μπλουζα