Η Ψηφοφορία του αιώνα….

Wally το trapdoor είναι 320χ200 στον C64 και όχι δεν είναι slideshow gtsamour γιατί δεν κάνει τίποτα ο επεξεργαστής αλλά το VIC. Αυτή ήταν και η διαφορά του ST με την Amiga που έλεγα σε άλλο thread. Ο ένας τα κάνει σε επίπεδο hardware και ο άλλος με τον επεξεργαστή μόνο. Φαντάσου να τρέχεις ένα παιχνίδι σήμερα με DirectX ή OpenGL αλλά η κάρτα σου να μην είναι accelerated. Θα κάνεις ένα frame το λεπτό. Αυτό το έχω δει στο Linux χωρίς hardware accelerated drivers και ΜΕ hardware accelerated drivers.
 
Το θεμα ειναι πως τα hires παιχνιδια στον C64 μετριουνται στα δακτυλα ενος χεριου....
 
Stormwatch είπε:
Αν σας ελεγε καποιος οτι ενα απο τα screenshots ειναι απο Atari2600, σε ποιο θα πονταρατε;
Τα αυτονόητα παραλείπονται ....

commando.gif


2600 FTW!! :tease: :tease:
 
χαχα Keeper7k ,ουτε τον εαυτο σου δεν καταφερες να πεισεις,.,

(Πολυ γουσταρω Spectrum vs The Others κοντρα.....εχει περασει πολυς καιρος... :D :D :D )
 
Stormwatch είπε:
χαχα Keeper7k ,ουτε τον εαυτο σου δεν καταφερες να πεισεις,
LOL :biglaugh:

Πάντως, επειδή εδώ και ώρα ρωτάω τον Wally τι του άρεσε σε αυτή την κιτρινίλα με τα ΜΟΝΟΧΡΩΜΑ sprites και απάντηση δεν παίρνω, τουλάχιστον πές μου εσύ να μου φύγει η απορία :tease: ...

Και θέλω έναν αντικειμενικό να μου πεί με το χέρι στην καρδιά, ποιά απο τις 2 εικόνες που έχεις παραθέσει θα προτιμούσε να βλέπει σε game.

Έχω την αίσθηση οτι εσύ και ο Wally είστε οι μόνοι στον κόσμο που προτιμάτε την δεξιά εικόνα :tease: :biglaugh:
 
Αχεμ....

Να πω, να πω;;

Κύριε, κύριε!
 
Τώρα σοβαρά, εκτός απο συναισθηματικούς λόγους, προτιμάει κανείς την δεξιά εικόνα;
 
Πάντως Wally το Elite (vector) υπήρχε στον C64 και μάλιστα το έκαναν port οι τύποι που το δημιούργησαν στον BBC. Έγινε στον ελεύθερο τους χρόνο όταν έδιναν εξετάσεις στο κολέγιο. Κοινώς θα έιναι "γιαταμπάζαport" αλλά τουλάχιστον υπάρχει.

Και μιας και είπαμε elite δείτε και εδώ, μα που είναι αυτός ο πρόεδρος.
 
rainbowamstrad0dc.jpg
rainbowislands7ey.png


Speccy vs Amstrad , το ιδιο φαινομενο

Φανταστειτε τωρα, να βλεπεις την αριστερη εικονα σε πρασινο monitor
 
Εγώ λέω να ανοίξουμε νέο thread με ψηφοφορία απο όλο τον κόσμο, να δώ αν οι ψήφοι υπέρ του "κίτρινου" commando θα ξεπεράσουν τις 2 :biglaugh: :biglaugh:
 
Stormwatch είπε:
rainbowamstrad0dc.jpg
rainbowislands7ey.png

Speccy vs Amstrad , το ιδιο φαινομενο

Φανταστειτε τωρα, να βλεπεις την αριστερη εικονα σε πρασινο monitor
Επειδή το είχα λιώσει στο πράσινο μόνιτορ, τουλάχιστο απο προσωπική μου εκτίμηση, ήταν πολύ καλύτερο απο αυτό το πράγμα στα δεξιά.
 
Stormwatch είπε:
Φανταστειτε τωρα, να βλεπεις την αριστερη εικονα σε πρασινο monitor
Τώρα αν ρωτήσω τι σχέση έχει το πράσινο monitor με τις ικανότητες του Amstrad θα με πείτε περίεργο; Δηλαδή αν κοτσάρεις μια μονόχρωμη τηλεόραση στην Amiga τι θα περιμένεις από τον καημένο Agnus?
 
Πάντως Wally το Elite (vector) υπήρχε στον C64
Πολυ πιο αργο και "σκαλωτο" :D

C64

Elite.gif


Spectrum

elite.gif


@storm κρατα καλα μεχρι να ερθουν οι ενισχυσεις!Tους εχουμε!
 
Μη μου πεις ότι μέτρησες τα άστρα (στον spectrum ήταν περισσότερα):biglaugh:

Αλήθεια ακόμα και τα screenshots του Elite σου φαίνονται πιο ωραία στον spectrum?
 
Στις γραμμές των vectors η διαφορά είναι ελάχιστη .... (οεο)
 
Επειδή διάβασα κάμποσα ανέκδοτα...

Shock, μιλάς (κάπου 3-4 σελίδες πριν) για την BASIC του C64. Ποιά BASIC, για να κάνεις οτιδήποτε κατέφευγες σε POKES. Αν θυμάμαι καλά, ούτε το Border/Paper color δεν μπορούσες να αλλάξεις στον C64 χωρίς POKE.

Η CPU ήταν τραγικά πιο αργή και δεν υπάρχει η παραμικρή σύγκριση Z80 με 6502.

Τα loading times πριν εφευρεθούν οι turbo loaders επίσης. 300 baud κασετόφωνο (και μάλιστα σε υποχρέωνε να βάλεις αυτό το τερατούργημα). Ακόμα θυμάμαι τα περίπου 10 λεπτά που ήθελαν το 1984 να φορτώσουν τα παιχνίδια του C64. Ο Speccy φόρτωνε την ίδια εποχή στα 3 λεπτά περίπου από οποιοδήποτε κασετόφωνο.

Στα γραφικά υπήρχε σοβαρό πρόβλημα σε οτιδήποτε δεν ήταν sprite based. Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι όλα τα κλασσικά 3D isometric games βγήκαν σε Spectrum.

Το μόνο που σου δίνω είναι το SID που όντως ήταν το κάτι άλλο για την εποχή του... :)
 
Πίσω
Μπλουζα