Η ιστορία των πρώτων USER

Παλια καραβανα αλλα και φανατικος παλιος USERας!!

Μπραβο φιλε Omenforever το site σου μου ξυπνησε πολλες αναμνησεις και οπως αναφερει καπου μεσα ειναι σημειο αναφορας για ολους εμας που ζησαμε το Θρυλικο αυτο περιοδικο.
 
moumiaq είπε:
Πρώτη φορά αγόρασα το περιοδικό απο ένα περίπτερο στην Πλατεία Αττικής , καθότι είχα αγοράσει το πρώτο μου Pc ενα 386/DX 40 ΜΗΖ και το τέυχος νομίζω είχε review το Rise Of the Robots και το Ufo Enemy Unknown κάπου στο '93.Ψαρωμένος απίστευτα τότε παρόλο που είχα επαφή με τα games (ειχα c64 απτο 89) θυμάμαι το απίστευτο τεύχος περί Σατανισμού και PC Games που είχε review το Ultima Pagan.Τι να πω έχω απίστευτα έντονα συναισθήματα απο εκείνη την περίοδο.
Να αναβιώσω κι εγώ με τη σειρά μου το "νεκρό" topic καθώς μόλις τώρα το ανακάλυψα. Σίγουρα το nickname μου κάτι θα λέει σε όσους διάβαζαν το USER! ;) Παρεμπιπτόντως το mega review για το UFO: Enemy Unknown όπως και το αφιέρωμα στη σκοτεινή πλευρά του gaming (ο Κροντηράς δεν άντεξε και έχωσε και τον σατανισμό μέσα) ήταν δικά μου... Το review του Pagan αν θυμάμαι καλά μου το είχε "κλέψει" μέσα από τα χέρια ο Κοτζιάς!

Ονόματα όπως Κροντηράς, Γρίβας, Νταμουλάκης, Κοτζιάς, Βαμβακάρης, Σάμιος, Αϊδίνης ζωντανεύουν στη μνήμη μου τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου. Όταν πληρωνόμασταν για να κάνουμε αυτό που γουστάραμε περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων).

Από εκεί και μετά κύλησε πολύ νερό στ' αυλάκι, μετά από μια εκτενέστατη "τουρ" σε όλα σχεδόν τα περιοδικά του χώρου (πλην ομίλου Λαμπράκη σε ΟΛΑ τα υπόλοιπα) και μη (βλέπε Στρατιωτική Ιστορία, Παγκόσμια Πολεμική Ιστορία ως αρχισυντάκτης), κατέληξα να κάνω ελεύθερο ρεπορτάζ σε ειδησεογραφικό portal.

Δυστυχώς η εξέλιξη και ειδικότερα το Internet μάλλον έφερε το τέλος των περιοδικών έτσι όπως τα γνώρισα, τα έζησα και τ' αγάπησα... Με τον 32μπιτο Κουσερά δεν είχα ποτέ, δυστυχώς, την τιμή να γνωριστώ προσωπικά, όμως θέλω να τον ευχαριστήσω γι αυτό το thread το οποίο, έστω και αν το ανακάλυψα με διετή καθυστέρηση, μου ξύπνησε τόσες ευχάριστες αναμνήσεις...
 
Καλως ηρθες Shadowcaster!

Ελπιζω οταν βρισκεις χρονο να γραψεις κανα δυο αραδες για τα εκεινα χρονια. Ισως και κανα retro review για να θυμηθουμε ολοι μαζι τα "παλια". :)
 
Το μόνο σίγουρο Wally είναι ότι το Κροντήριο όνειδος θα σε συμπαθούσε ιδιαιτέρως, μόνο και μόνο λόγω avatar! Εγώ από την άλλη... ;)
 
Αχ, το USER ήταν και για μένα το καλύτερο περιοδικό , ίσως γιατί την εποχή που βγήκε, το PIXEL είχε κάνει μια κοιλίτσα, θυμάμαι που το σχολιάζαμε με τους φίλους μου και λέγαμε πόσο καλύτερο είναι απ´ το πρώτο τεύχος κιόλας...(δυστυχώς όμως έβαλε το χεράκι της η μαμά και σήμερα δεν υπάρχει ούτε φύλλο.... :( )

Περιμένω ν' ακούσω και γω ιστορίες!!! :)

Υ.Γ.: ο thomas υπάρχει ακόμη και σήμερα και μάλιστα πριν από κάνα μήνα είχα πάει και με θυμότανε απ το παλιό μαγαζί...περιττό να πω οτι εξεπλάγην αν αναλογιστεί κανείς πόσα χρόνια έχουν περάσει από τότε (έχει μεταφερθεί βέβαια δεν είναι εκεί που ήταν...)
 
Omenforever είπε:
Και μα την Mystra!

cutlaroc είπε:
έχει μεταφερθεί βέβαια δεν είναι εκεί που ήταν
Μπας και τον χάσει το ΣΔΟΕ...

Από ιστορίες τι να πρωτοθυμηθώ; Τα πρώτα γραφεία του περιοδικού που έζησα εγώ στην Αγίου Μελετίου; Ένα δυάρι γεμάτο ντέξιον και γραφεία άτακτα ερριμένα ανάμεσα στα ράφια, τα οποία απειλούσαν ανά πάσα στιγμή να πέσουν να μας πλακώσουν.

Να θυμηθώ τη συγγραφή των άρθρων στο σπίτι, στον Text Editor του DOS; Όποτε έχανα deadline φόρμαρα μια δισκέτα 3,5 και μόλις ξεκίναγε το format πάταγα το eject button. Η δισκέτα φυσικά "χτύπαγε". Την άλλη μέρα ακολουθούσε ο εξής διάλογος...

Κροντηράς: Που είναι το δισέλιδο;

Εγώ: Εδώ, στη δισκετούλα, το έφερα (φυσικά το δισέλιδο δεν είχε γραφτεί ακόμη).

Κροντηράς: Χμμμ, η δισκέτα δεν δουλεύει... ΠΑΛΙ!

Εγώ: Φτου ρε γαμώτο, πρέπει τελικά να το αλλάξω το τρισημισάρι το drive μου!

Κροντηράς: Χμμμ, ναι μάλλον...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσκυνήστε άπιστοι!!!

fp47sz.png
 
Δικαιωματικα παιρνεις τον τιτλο του Spell Shop Keeper ;)
 
Άλλη μια πολύ ευχάριστη έκπληξη! Ο Shadowcaster στην παρέα μας!

Αναμένουμε κι άλλες ανέκδοτες ιστορίες όπως η παραπάνω και, γιατί όχι, μια συνέντευξη στο PHOENIX ή στο forum! :)
 
Σκαλίζοντας στα βάθη του μυαλού μου, θυμήθηκα διαλόγους αλήστου μνήμης μεταξύ εμού (και του ιδίου) και γνωστού (εκείνη την εποχή) εισαγωγέα/αντιπροσώπου PC Games, εδραζόμενου στη Μπόταση, ο οποίος σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση που είχα βρίσκεται κάπου στη Βραζιλία γλεντώντας με τα λεφτά που "έκλεψε", δυστυχώς, από τους υπαλλήλους του πουλώντας τους "μετοχές" της εταιρίας.

Κ. - Γιατί ρε έθαψες το King's Quest VII; Περιμένα να πουλήσω πολλά αλλά όταν είδα το review που έλεγες ότι ακόμη προσπαθείς να ξεκολλήσεις τον εμετό από την οθόνη, σκατά θα πουλήσω.

Εγώ - Ε τι να κάνω; Να εκθειάσω την αηδιαστική ψηφιακή "Τόλμη και Γοητεία" επειδή μόνο και μόνο είχε ωραία γραφικά;

Κ. - Έλα τώρα, υπερβολικός. Και ήθελα να κάνω ολόκληρη καμπάνια για το παιχνιδάκι ρε γαμώτο και τώρα μου τη χάλασες. Τι μπορούμε να κάνουμε; Καμιά αναίρεση;

Εγώ - Με το δικό μου όνομα; Ξεχασέ το! Το game ήταν είναι και θα παραμείνει μπούρδα.

Κ. - Μα είναι της Roberta Williams!

Εγώ - Τώρα για καλό μου το λες αυτό; Ένας λόγος παραπάνω να το "θάψω"!

Κ. - Και περιμένουμε κάτι καλούς τίτλους της Microprose. Μήπως θες να τους δώσω αλλού αποκλειστικά;

Εγώ - Και δυσκολεύτηκα πολύ ξέρεις να τους βρω από άλλα "κανάλια", ο Thomas εδώ δίπλα είναι! Μήπως εσύ προτιμάς να κυρήξω "πόλεμο" γενικότερα στη Sierra;

Κ. - ...καμμία απάντηση...

Το αποτέλεσμα ήταν να φύγω τελικά από το μαγαζί με μια σακούλα τίτλους για το σπίτι! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σκαλίζοντας στα βάθη του μυαλού μου, θυμήθηκα διαλόγους αλήστου μνήμης μεταξύ εμού (και του ιδίου) και γνωστού (εκείνη την εποχή) εισαγωγέα/αντιπροσώπου PC Games, εδραζόμενου στη Μπόταση, ο οποίος σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση που είχα βρίσκεται κάπου στη Βραζιλία, γλεντώντας με τα λεφτά που έκλεψε, δυστυχώς, από τους υπαλλήλους του πουλώντας τους "μετοχές" της εταιρίας.

Κ. - Γιατί ρε έθαψες το King's Quest VII; Περιμένα να πουλήσω πολλά αλλά όταν είδα το review που έλεγες ότι ακόμη προσπαθείς να ξεκολλήσεις τον εμετό από την οθόνη, σκατά θα πουλήσω.

Εγώ - Ε τι να κάνω; Να εκθειάσω την αηδιαστική "Τόλμη και Γοητεία" επειδή μόνο και μόνο είχε ωραία γραφικά;

Κ. - Έλα τώρα, υπερβολικός. Και ήθελα να κάνω ολόκληρη καμπάνια για το παιχνιδάκι ρε γαμώτο και τώρα μου τη χάλασες. Τι μπορούμε να κάνουμε; Καμιά αναίρεση;

Εγώ - Με το δικό μου όνομα; Ξεχασέ το! Το game ήταν είναι και θα παραμείνει μπούρδα.

Κ. - Μα είναι της Roberta Williams!

Εγώ - Τώρα για καλό μου το λες αυτό; Ένας λόγος παραπάνω να το "θάψω"!

Κ. - Και περιμένουμε κάτι καλούς τίτλους της Microprose. Μήπως θες να τους δώσω αλλού αποκλειστικά;

Εγώ - Και δυσκολεύτηκα πολύ ξέρεις να τους βρω από άλλα "κανάλια", ο Thomas εδώ δίπλα είναι! Μήπως εσύ προτιμάς να κυρήξω "πόλεμο" γενικότερα στη Sierra;

Κ. - ...καμμία απάντηση...

Το αποτέλεσμα ήταν να φύγω από το μαγαζί με μια σακούλα τίτλους για το σπίτι! :)
 
xaxxaxaxaxaxaxa

το USER το είχα ευαγγέλειο τότε ΛΟΛ , ευχαριστώ που γράφεις αναμνήσεις για αυτό ShadowCaster !!!
 
Άσχετο: Τι ΕΠΟΣ ήταν το review του Warlords 2! \m/
 
Omenforever είπε:
Άσχετο: Τι ΕΠΟΣ ήταν το review του Warlords 2! \m/
Τώρα να σου πω ότι το θυμάμαι, ψέμα θα είναι... Αν μου πεις αριθμό τεύχους, θα το τσεκάρω στο σπίτι... :)
 
ShadowCaster είπε:
Τώρα να σου πω ότι το θυμάμαι, ψέμα θα είναι... Αν μου πεις αριθμό τεύχους, θα το τσεκάρω στο σπίτι... :)
Τεύχος 52, Νοέμβριος 1994.

Και κοίτα τα pm σου :p
 
Πίσω
Μπλουζα