Η ιστορία των πρώτων USER

ShadowCaster είπε:
Εγώ τα κοιτάω, εσύ φρόντισε ν' αδειάσεις τα δικά σου μπας και μπορέσω να σου απαντήσω! :p
Μα σου έχω ήδη στείλει pm, ότι ξεμπλόκαρα το inbox μου :p
 
To μπλοκαρισμένο inbox λέγεται Wally syndrome. :p
 
Καλημέρα! καλημέρα!

Α ρε γαμώτο... τί αναμνήσεις... Εγώ στο User πήγαινα, όταν τα γραφεία ήταν στο Χαιδάρι. Κάναμε παρέα τότε με τον Μιχάλη τον Νταμουλάκη και τον Κυριάκο τον Ξαγοράρη (είμασταν μαζί στην σχολή, και αργότερα όταν έφυγαν από το περιοδικό, είχα ψήσει το τότε αφεντικό μου και τους είχαμε πάρει στην Microchip :) )... Έχουμε χαθεί τώρα πια με τα "παιδιά" :(

Μορφή ήταν και ο Αιδίνης... πέταγε κάτι ατάκες... είχε μία λευκή Celica τότε αν θυμάμαι καλά...
 
Shadow, που χάθηκες πάλι; Πήγες διακοπές στα κααυ Άγιου Ανδρέα; :rofl:
 
Stanfromgreece είπε:
είχα ψήσει το τότε αφεντικό μου και τους είχαμε πάρει στην Microchip :) )

Που ήταν η Microchip; Υπήρχε ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη που λεγόταν έτσι , από κει αγόραζα τα παιχνίδια του Amstrad τότε , αυτό εννοείς;
 
Αυτό στην Αργυρούπολη ήταν το κεντρικό. Εγώ ήμουν στο κατάστημα του Πειραιά, στον Αγ.Βασίλη. Ο Κυριάκος και ο Μιχάλης είχαν πάει τότε στο κατάστημα που ήταν στην Πέτρου Ράλλη, απέναντι από το κολυμβητήριο (όρια Νίκαιας-Ρέντη)... Υπήρχαν και άλλα καταστήματα... ήταν η πρώτη μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων Υ/Η που είχε γίνει στην Ελλαδα.
 
Έλα ρε δεν το ξερα αυτό οτι ήταν αλυσίδα!

Πω πω εποχές, τι μου θύμησες τώρα...

Είχα πάρει από κει παιχνίδια...
 
Ενδιαφέρον πράγματι!
Χωρίς να ταυτίζομαι 100%, είναι ένα ενδιαφέρον εύρημα!
Είναι πάντως χαρακτηριστικό, ότι στα γράμματα που λάμβαναν τότε όλα τα περιοδικά, ο προγραμματισμός ήταν παρών!
Πολλοί ήταν αυτοί που ρωτούσαν για το ποια γλώσσα να διαλέξουν και ποιο βιβλίο να διαβάσουν.

Και σίγουρα όλη την αγάπη μου και την αρχική γνώση μου για τους υπολογιστές, την οφείλω στο PIXEL.
Επίσης η γενεσιουργός μαγιά, αυτού, του forum, εκτιμώ ότι οφείλεται στην ίδια αιτία!
 
Τελευταία επεξεργασία:
κάποιος διάβασε το άρθρο και άνοιξε ένα παρόμοιο θέμα. Η AmigaBASIC δυστηχώς δεν ήταν και από τις καλύτερες ενώ οι Blitz και AMOS άργησαν να κυκλοφορήσουν.


Yes, early BASIC variants like those shipped with 8-bit machines tended to use techniques that are frowned upon, but they're also entirely out of date, long surpassed by far newer BASIC dialects with far more modern approaches. Computing hasn't stood still since the '80s. And, don't forget, it's very easy to use global variables in C too, for example.

It's more nuanced than this, but I personally see it as 3 vague "generations" of BASIC that cover most variants:

The first generation used line numbers, was typically interpreted, and relied heavily on Goto/Gosub, global variables and the likes, and didn't typically have any concept of procedures or functions. This was what came built-in on most 8-bit machines, and what many people today cut their teeth on and as a result, still associate with BASIC.

The second generation greatly improved on that when machines and operating systems became more powerful. These had local variables, procedures / functions, structs, dedicated IDEs, compilers, no line numbers. These dialects, while still procedural, sometimes include some features leaning towards an object-based model. This includes QBasic and Blitz Basic as examples.

The third generation is fully OOP, and brings with it various conveniences of modern development methods and APIs. For example, Visual Basic and its derivatives.


 
  • Like
Reactions: XLV
Η AmigaBASIC όντως ήταν προβληματική. Θυμάμαι προσπαθούσα να κάνω port στην AmigaBASIC ένα listing από το Pixel, από ένα πρότυπο adventure παιχνίδι. Όταν οι γραμμές κώδικα αυξήθηκαν αρκετά, η AmigaBASIC άρχισε να σέρνεται, παρόλο που είχα και την A501 512KB RAM expansion. Κάποιος buffer προφανώς είχε γεμίσει κλπ..
 
Πίσω
Μπλουζα