Η συλλογή μου μεγαλώνει...

Ε ναι, αλλα εγώ θέλω και τα κουτιά να γράφουν ελληνικά και τα βιβλιαράκια μεσα να ειναι ελληνικά..

Ξέρω ότι θα πληρώσω πολλά γι αυτά και μονο, επειδή φιγούρες κτλ έχω πλεον απο 2-3 στις γερμανικές εκδόσεις...

Αυτο ειναι που πληρώνεις, την σπανιότητα και την ζήτηση των ελληνικών, δυστυχώς..
 
Γεια σας!!

Με βαρεθήκατε η όχι ακομα??? :p

Όχι; Καλά, τότε πάρτε ακομα μερικά παιχνιδάκια..

Ιδιαίτερη μνεία για τα 2 sealed, Runewars - γερμανικό και Dungeon Saga - αγγλικά (60? έκαστο)..

Επίσης, στο μεταχειρισμένο - δε μας χαλάει όμως,ειναι κι αυτο 100% πλήρες, σπάνιο και κυρίως,στα αγγλικά (55?)..
 
Βασίλη, έχεις τινάξει την μπάνκα στον αέρα!!!

Απίστευτο αριθμό παιχνιδιών έχεις μαζέψει!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι, επειδή εσύ έχεις εικόνα και των "ξένων" παιχνιδιών, το φαινόμενο των ακριβών παιχνιδιών αφορά μόνο τις Ελληνικές εκδόσεις, ή είναι γενικό;
 
Γεια σου DINO φιλαράκι μου και σ'ευχαριστω!! :)

Κοιτά να δεις, να σου δώσω μερικά παραδείγματα; Πάντα εννοείται το παιχνιδι θα ειναι σε σχετικά καλή ως αρκετά καλή κατασταση το λιγότερο, 100% πλήρες..

1) Hero Quest: Γερμ. 50-100?, Ελλ. 100-250?.. Στα γερμανικά το έχω ήδη 2 φορές....

2) Σταυροφορια στο διάστημα: 55?, το έχω 2 φορές στα γερμανικά, το ένα κουτί μάλιστα που έχω αντί για 50 φιγούρες μεσα έχει 80 κι ειναι σχεδόν όλες βαμμένες,ήμουν πολύ τυχερός στο bid..- δεν έχω βρει ακομα κάποιον να το πουλάει στα ελληνικά, πιθανολογώ γύρω στα 120?. Μονο το κουτί που αγόρασα απο έναν χτες, βγήκε μαζι με τα μεταφορικά στα 25?,φαντάσου τι θα γινόταν αν ήθελε όλο το παιχνιδι κομπλέ..

3) Ο θησαυρός του ναού: το έχω 3 φορές στα γερμανικά, το ένα το πηρα 4? και τα αλλα δυο στα 25? περίπου,μαζι με μεταφορικά μεσα.

Η ελληνική έκδοση ειχα μια πρόταση στα 30?, αλλα δε το πηρα γιατι τα μεταφορικά που ζητούσε ήταν 20?, άρα σύνολο έπρεπε να πληρώσω 50? και δεν έλεγε.. Γενικά, κάπου εκεί κυμαίνεται, 30-60?

Κι αυτά ειναι μερικά μονο παραδείγματα...

Όπως, μπορείτε να καταλάβετε, οι εκδόσεις που υπάρχουν στις μεγάλες χώρες,ειναι αρκετά φτηνότερες, ακριβώς γι αυτο το λόγο: δηλαδη ότι αναταράχθηκαν σε μεγαλύτερες ποσότητες, κυκλοφορούν έξω πολύ περισσότερες κοπιες, ενώ στην Ελλαδιτσα μας, το τιραζ σε σχέση με το εξωτερικό ήταν κατα πολύ μικρότερο.. Άρα, υπάρχει πολλή ζήτηση τώρα, λίγοι πωλητές και άρα, το αποτέλεσμα; Η εκμετάλλευση όσο γίνεται περισσότερο στους παθιασμένους συλλέκτες (σαν την χάρη μου,χαχα)!!

Μια αλυσιδωτή αντίδραση ειναι ολα φιλε, λογικό......

Προβλέπω τώρα που φαγώθηκα να αποκτήσω και τις ελληνικές εκδόσεις αυτών των.."σπάνιων" επιτραπέζιων, να ξετινάξει κυριολεκτικά την μπάνκα μου στον αέρα!! :p
 
Βασίλη καλημέρα! Πραγματικά χαώδεις οι διαφορές στις τιμές των επιτραπέζιων σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα. Το να βρεις ολοκληρωμένο παλιό επιτραπέζιο στις τιμές που έχεις περιγράψει παραπάνω ότι έχεις βρει στο εξωτερικό, είναι όνειρο θερινής νυκτός. Πιστεύω πως για το συλλέκτη έχει αξία να βρει την ελληνική έκδοση, όχι όμως σε διαφορά τιμής από τις αντίστοιχες ξένες που να αγγίζει το τριπλάσιο (άντε να πω διπλάσιο αν βάλω μέσα και το κόστος των μεταφορικών αν παραγγείλεις από το εξωτερικό) όπως συμβαίνει συνήθως.
 
Γεια σου AORISTAS!!

Όπως τα λες, οι διάφορες μου φαίνονται τραγικές..αλλα το βρίσκω και λογικό απο την αλλη, καθώς όπως είπα, η προσφορά στην Ελλάδα ειναι πολύ μικρή και η ζήτηση πολύ μεγαλη, οποτε οποίος έχει κάποιο απο τα σπάνια επιτραπέζια, βαράει στο ψαχνό..

Τι να κάνουμε, τα πάθη πληρώνονται, χαχα!!
 
Καλησπέρα!!

Παρακάτω μια φωτο απο ΜΕΡΙΚΑ απο τα παιχνίδια της συλλογής μου, καθώς έφτιαξα ντουλάπα κάτω στο γκαράζ ώστε να προστεθεί χώρος για τα επιτραπέζια.. Εδώ, καθώς τα συγκέντρωσα απο δω κι απο κει, λιγο πριν μετακομίσουν κάτω για τη ντουλάπα..

Αριστερά αν παρατηρήσετε, ειναι κάποια απο τα σπάνια κι ακριβά παιχνίδια, όπως: Hero Quest, ο θησαυρός του ναού, Η κατάβαση, Σταυροφορια στο διάστημα, Dungeon Saga κτλ.
 
Χτεσινά παιχνίδια απο ebay που ήρθαν καθόλη την βδομάδα..

Στην δεύτερη φωτο, 16 επιτραπέζια που βρηκα σήμερα σε ένα φλο..

Πλεον, έφτασα τα 280, αλλα 20 και φτάνω τα 300..
 
Σας παρουσιάζω τα επιτραπέζια που εβαλα σε μια ντουλάπα που έφτιαξα με τον μπαμπά μου στο γκαράζ, για να πάρω τα πιο πολλά απο πάνω στο σπίτι που τα ειχα αραδιασμένα απο δω κι απο κει.. (ΔΕΝ ειναι η μοναδικη ντουλαπα που υπαρχει ομως κατω,να τα λεμε κι αυτα ε)..

Πλεον, στο σπίτι έχω μονο αυτά που θεωρώ πιο σπάνια κι ακριβά, ώστε να είμαι 100% σίγουρος ότι δε θα πάθουν κάτι..

Όχι ότι αυτά που ειναι κάτω έχουν κίνδυνο η οτιδήποτε..

Κι ένα μικρό quiz, έτσι για την πλάκα.. Πείτε μου οποίος μπορεί ποιο παιχνιδι ειναι μεσα σε ένα μικρό κόκκινο αντικείμενο και τι αντικείμενο ειναι αυτο; , βρείτε το!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολλά κοκκινα αντικειμενα εχει η εικονα, ποιο αντικειμενο ειναι αυτο που λες;

Δεν ειναι μεγαλη η εικονα...
 
BETTY BOOP είπε:
πολλά κοκκινα αντικειμενα εχει η εικονα, ποιο αντικειμενο ειναι αυτο που λες;
Δεν ειναι μεγαλη η εικονα...

Μεγαλωσα οσο μπορουσα την φωτο..

Εεεεμμμ, δε θα ηταν quiz αν ηταν και τοσο πολυ ευκολοοο.. ;)
 
Δε βοηθάει η εικόνα Βασίλη καθόλου :( Στείλτην μου να την ανεβάσω σε μεγαλύτερο μέγεθος
 
viking4a είπε:
Κι ένα μικρό quiz, έτσι για την πλάκα.. Πείτε μου οποίος μπορεί ποιο παιχνιδι ειναι μεσα σε ένα μικρό κόκκινο αντικείμενο και τι αντικείμενο ειναι αυτο; , βρείτε το!!!
Η [node=1045154]Μονόπολη[/node] ταξιδιού, στο κόκκινο βαλιτσάκι !!!

Και μία παράκληση: θα μπορούσες να αναρτήσεις μια φωτογραφία από το εσωτερικό του Bianca+Bernard?
 
viking4a είπε:
Κι ένα μικρό quiz, έτσι για την πλάκα.. Πείτε μου οποίος μπορεί ποιο παιχνιδι ειναι μεσα σε ένα μικρό κόκκινο αντικείμενο και τι αντικείμενο ειναι αυτο; , βρείτε το!!!
Η Μονόπολη ταξιδιού, στο κόκκινο βαλιτσάκι !!!

Και μία παράκληση: θα μπορούσες να αναρτήσεις μια φωτογραφία από το εσωτερικό του Bianca+Bernard?
 
viking4a είπε:
Κι ένα μικρό quiz, έτσι για την πλάκα.. Πείτε μου οποίος μπορεί ποιο παιχνιδι ειναι μεσα σε ένα μικρό κόκκινο αντικείμενο και τι αντικείμενο ειναι αυτο; , βρείτε το!!!
Η Μονόπολη ταξιδιού, στο κόκκινο βαλιτσάκι !!!

Και μια παράκληση: θα μπορούσες να αναρτήσεις μια φωτογραφία από το εσωτερικό του Bianca+Bernard?
 
NIOBH είπε:
Η Μονόπολη ταξιδιού, στο κόκκινο βαλιτσάκι !!!

Και μια παράκληση: θα μπορούσες να αναρτήσεις μια φωτογραφία από το εσωτερικό του Bianca+Bernard?
Μπράβο, το βρήκες και μάλιστα εύκολα...

Ειναι η έκδοση ταξιδιού της ΜΟΝΟΠΟΛΗ - 1994.

Δυστυχως, δε την βρηκα με το κουτί της που λογικά θα είχε κάποτε...

Παρακάτω, και μια φωτο με το εσωτερικό της..Μάλλον ειναι 100% πλήρης..

Όσον αφορά για το Bernard & Bianca, αν δε μπορεςω να βγάλω φωτο απο το δικό μου παιχνιδι (ειναι στην ντουλάπα κάτω-κάτω αν δε κάνω λάθος τώρα), θα σε παραθέσω στις φωτο του boardgamegeek.com καλύτερα..

image.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστώ viking4a! :thanx2:
 
Τα καινούργια μου επιτραπεζια..

Σας κάνει κάποιο εντύπωση (νομίζω ξέρω ποιο).

Αν έχετε απορίες για κάποιο συγκεκριμένα, εδώ είμαι εγώ..

Ειχατε κάποιο απο αυτά παλια η τώρα;
 
viking4a είπε:
Τα καινούργια μου επιτραπεζια..Σας κάνει κάποιο εντύπωση (νομίζω ξέρω ποιο).

Αν έχετε απορίες για κάποιο συγκεκριμένα, εδώ είμαι εγώ..

Ειχατε κάποιο απο αυτά παλια η τώρα;
Το Superhirn βέβαια :p κυκλοφορούσε στην Ελλάδα με το όνομα mastermind και είχε την φωτογραφία του Αϊνστάιν μπροστά. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το είχα παίξει και στην γερμανική έκδοση μιας και η νονά Γερμανίδα και είχαμε φουλ γερμανικά παιχνίδια. Ακόμη και τώρα έχω ναυμαχία και κρεμάλα σε γερμανική έκδοση.
 
Uskoke , εμένα άλλο μου έκανε εντύπωση όταν το είδα πάντως, χεχε!

Το Superhirn ωραίο, δε λέω, αλλα το έχω πλεον περίπου 6 φορες, σε διάφορες παραλλαγές και εικόνες στο κουτί, υπάρχουν πολλές εκδόσεις..
 
Πίσω
Μπλουζα