Η συλλογή μου

Yπηρξε ελαχιστη διαθεσιμοτητα τιτλων της DC στην Ελλαδα σε σχεση με την Marvel.

Αν εξαιρεσεις ελαχιστα τευχη της anglo-hellenic agency, εγω αρχισα να διαβαζω DC μονο αφου αρχισα να αγοραζω αμερικανικα comics.
Δεν ισχύει αυτό. Τους υπερήρωες τους γνώρισα από τη σειρά τα καλύτερα κόμικς, με τίτλους διαπλανητικά, δυναμικά, υπεράνθρωπα, παράξενα κλπ. Είχαν ιστορίες της DC με τον Σούπερμαν και τους υπόλοιπους χαρακτήρες. Οι αγαπημένες μου ιστορίες ήταν με τον Παράξενο Αδάμ. 
 
Damn ,σωστα παντα ξεχναω οτι οι DC ηρωες κανανε εμφανιση πριν τον Καμπανα στα 70ς.
 
Αυτα ηταν μια γενια πιο πισω, εγω δεν ειχα δει πρακτικα ποτε τετοια πραγματα για πωληση.

Συν πολλα απο αυτα ηταν αθλιες ξεπατικοτουρες και οι μεταφρασεις ηταν απαραδεκτες.

Αυτα εκαναν τις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες του Καμπανα να μοιαζουν πταίσματα.
 
Σωστο και αυτο αν και τοτε δεν μας φαινοντουσαν ασχημα αυτα που διαβαζαμε ουτε ειχαμε δει τα καλυτερα για να γνωριζουμε και οι αμερικανικες εκδοσεις που περναμε απο ξενα πρακτορεια τυπου ιδιο χαρτι (τσιγαροχαρτο) ειχανε και χειροτερο ,νταξει τα χρωματα κεντραρανε  μια χαρα παντως.:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολοκληρωνω το αφιερωμα στον Frank Miller με ενα ακομα μεγαλο κομματι της καριέρας του. Φυσικα προκειται για το Sin City.

Πριν πολλα χρονια ειχα πετυχει σε τοπικο βιβλιοπωλειο την ελληνικη εκδοση της Μαμουθ, Αμαρτωλη Πολη (2005) που ανατυπωνει την ιστορια The Hard Goodbye (αρχικα εκδοθηκε στα τευχη Dark Horse Presents: 51-62 και Fifth Anniversary Special, Απρ. '91 - Μαι. '92). Περιπετεια, δραση, βια, σεξ, ρομαντσο και το αυτο καταπληκτικο neo noir στυλ, με κερδισαν απο την πρωτη στιγμη και με κρατουν ακομα καθηλωμενο. Πρακτικα καθε σελιδα θα μπορουσε να ειναι ενας πινακας.

2018-06-10-04h16m32.JPG

A Dame to Kill For, αρχικα σε 6 τευχη (Νεο. '93 - Μαι. '94) απο την Dark Horse. Ολα τα στοιχεια του αρχικου, αλλα σε λιγο μικροτερες δοσεις (και ninja!). Must.

2018-06-10-04h16m50.JPG

Family Values, graphic novel (1997). Μια ακομα καλογραμμενη ιστορια στο συμπαν του Sin City.

Booze, Broads, and Bullets. Συλλεγει σε εναν τομο διαφορες ιστοριες μικρου μηκους που ειχαν εκδωθει ανα τα χρονια. Για τον φανατικο συλλεκτη μονο.

2018-06-10-04h17m14.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
1@freaktmp[/USER] Ε τότε δεν είχα δει τα αμερικανικά για να κάνω σύγκριση. Πάντως δε τα θυμάμαι τόσο άσχημα όσο λες αλλά όλα είναι περασμένα από φίλτρο νοσταλγίας. Είδα ότι υπάρχουν κάτι τεύχη online. Θα τα δω σήμερα για να έχω καλύτερη άποψη γιατί μόνο ως ανάμνηση τα έχω.

 

Αυτα ηταν μια γενια πιο πισω, εγω δεν ειχα δει πρακτικα ποτε τετοια πραγματα για πωληση.

Συν πολλα απο αυτα ηταν αθλιες ξεπατικοτουρες και οι μεταφρασεις ηταν απαραδεκτες.

Αυτα εκαναν τις μεταγενέστερες αυθαιρεσίες του Καμπανα να μοιαζουν πταίσματα.


Σωστο και αυτο αν και τοτε δεν μας φαινοντουσαν ασχημα αυτα που διαβαζαμε ουτε ειχαμε δει τα καλυτερα για να γνωριζουμε και οι αμερικανικες εκδοσεις που περναμε απο ξενα πρακτορεια τυπου ιδιο χαρτι (τσιγαροχαρτο) ειχανε και χειροτερο ,νταξει τα χρωματα κεντραρανε  μια χαρα παντως.:D


1@freaktmp[/USER] Ε τότε δεν είχα δει τα αμερικανικά για να κάνω σύγκριση. Πάντως δε τα θυμάμαι τόσο άσχημα όσο λες αλλά όλα είναι περασμένα από φίλτρο νοσταλγίας. Είδα ότι υπάρχουν κάτι τεύχη online. Θα τα δω σήμερα για να έχω καλύτερη άποψη γιατί μόνο ως ανάμνηση τα έχω.
Τυχαίνει να έχω 2 τεύχη από τις παλιές εκδόσεις Πεχλιβανίδη, από τα παιδικά μου χρόνια, αγορασμένα την περίοδο 1965-68 αν θυμάμαι καλά. Με αφορμή την παραπάνω  συζήτηση, έβγαλα το τεύχος με τον Παράξενο Αδάμ και είδα ότι το χαρτί του είναι ικανοποιητικό, όπως και οι χρωματισμοί. Πάντως δεν ήταν όλες οι σελίδες έγχρωμες, οι περισσότερες είναι ασπρόμαυρες. Επίσης τα κείμενα είναι καλά μεταφρασμένα/διασκευασμένα. Προσωπική μου γνώμη βέβαια, επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες με κείμενα.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

 
Ναι απο οτι βλεπω οι κακοι χρωματισμοι ηταν προνομιο της "Σκληρης γενιας" του Καμπανα.
 
Τυχαίνει να έχω 2 τεύχη από τις παλιές εκδόσεις Πεχλιβανίδη, από τα παιδικά μου χρόνια, αγορασμένα την περίοδο 1965-68 αν θυμάμαι καλά. Με αφορμή την παραπάνω  συζήτηση, έβγαλα το τεύχος με τον Παράξενο Αδάμ και είδα ότι το χαρτί του είναι ικανοποιητικό, όπως και οι χρωματισμοί. Πάντως δεν ήταν όλες οι σελίδες έγχρωμες, οι περισσότερες είναι ασπρόμαυρες. Επίσης τα κείμενα είναι καλά μεταφρασμένα/διασκευασμένα. Προσωπική μου γνώμη βέβαια, επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες με κείμενα.
Mea culpa. Κατι αλλο σκεφτομουν αλλα τωρα δεν μπορω να το εντοπισω...
 
Αν ο Da Vinci, ο El Greco ή ο Caravaggio ηταν συγχρονοι και εκαναν comics, θα γνωριζαν καλα το ονομα Alex Ross. Μαζι με τον βετερανο της βιομηχανιας, Kurt Busiek, δημιουργησαν εναν απο τους κορυφαιους τιτλους ολων των εποχων, Marvels. Αρχικα κυκλοφορησε σε 4 (Ιαν. - Απρ. '94) και συλλέγεται σε διαφορους τομους μαζι με εξτρα υλικο, συνεντευξεις κλπ.

Προκειται για φορο τιμης στο golden και silver age της Marvel, αλλα ακομα περισσοτερο προκειται για μια εκδήλωση αγαπης, εκτίμησης και θαυμασμου για το Marvel Universe, το πρώτο πραγματικά ολοκληρωμένο συνεπές και συνεκτικό σύμπαν στην ιστορία των comics.

Παρακολουθώντας την δημιουργία και εξέλιξη των υπερ ηρωων απο την οπτικη γωνια του απλου ανθρωπου στον δρομο, ειναι γεματο με την μαγεια και το δεος που σαν παιδια νιωσαμε ολοι εμεις που αγαπησαμε τα comics.

Οποιοσδηποτε μπορει να το προσεγγισει, αλλα πραγματικα επιβραβευει αυτους που εχουν βαθια και πλατια γνωση των πρωτων χρόνων του Marvel Universe. Συγγραφικα καθε panel ειναι γεματο με πληροφοριες που ο γνωστης θα αγαπησει. Σχεδιαστικα καθε panel ειναι ενας πινακας που ανηκει σε μουσειο.

Αν αγαπατε τους κλασσικους χαρακτηρες και ιστοριες της Marvel, σπευσατε τωρα!

2018-06-10-04h18m56.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο ροκ σταρ των comics Jim Steranko εχει μια πολυδιάστατη καριερα. Μουσικος, ταχυδακτυλουργός, συγγραφέας και σχεδιαστης comics καθως και γνωστός γραφίστας, ζωγράφος και ιστορικός των comics. Με την πρωτη του δουλεια στην Marvel εγραψε την δικη του ιστορια αναλαμβάνοντας έναν δευτεροκλασάτο τίτλο (Nick Fury, Agent of S.H.I.E.L.D. που για χρονια ηταν δεύτερη ιστορία στον περιοδικό Strange Tales) και δινοντας του πρωτοφανείς και πρωτοποριακές διαστάσεις για το μεσο.

Στον τομο που παρουσιαζω ανατυπώνονται οι πρωτες αυτες ιστοριες (Strange Tales 150-168, Νοε. '66 - Μαι. '68). Οποιος θα ηθελε να μελετησει το φαινομενο Steranko σημερα, ας προτιμησει το "S.H.I.E.L.D.: The Complete Collection Omnibus", που συλλεγει ολα τα σχετικα τευχη της σειρας σε εναν τομο εξαιρετικης ποιοτητας.

2018-06-10-04h19m13.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ένα απο τα πραγματα που κανει καλα η λογοτεχνία του φανταστικού ειναι να κρατα εναν παραμορφωτικό καθρέπτη απεναντι στην καθημερινή πραγματικότητα. Εξετάζοντας ετσι ακραίες περιπτωσεις και σεναρια που θα ηταν αλλιως δύσκολο να φανταστουμε, μας δινει πλουσια τροφη για την σκεψη, για να δουμε τον κοσμο με αλλα ματια, υπο διαφορετικες οπτικες γωνιες.

Πρακτικα καθε χωρα, εχει κατι αντιστοιχο με την παραγραφο 4 του αρθρου 120 του Ελληνικού Συντάγματος "H τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Eλλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία", η εμφαση δικη μου. Η σειρα Invation! ειναι αυτος ο παραμορφωτικός καθρεπτης για την συγκεκριμενη περιπτωση.

Αρχικά εμφανίστηκε σε 51 εβδομαδιαίες συνεχειες (26 Φεβ. '77 - 11 Φεβ. '78) στο κλασσικο αγγλικο περιοδικο 2000AD. Η ιστορια, φαινομενικά απλη. Το ανατολικο μπλοκ κατατροπωνει το ΝΑΤΟ και η Μεγαλη Βρετανια βρισκεται υπο την κατοχη των Σοβιετικων Volgans. Ο Bill Savage, ενα απλος οδηγος φορτηγου χανει την οικογένειά του κατα την διαρκεια της εισβολης και ορκίζεται ανένδοτη ένοπλη αντίσταση κατα των εισβολεων.

Ομως εδω δεν μιλαμε για τον Γιώργο Θαλασση! Η ακατάπαυστη, ωμή και συνεχώς αυξανόμενη βια θα κανει ακομα και τον πιο σκληροπυρηνικό να αναρωτηθει αν ο σκοπος τελικα αγιάζει τα μεσα, σε πιο σημειο ο πατριωτισμός γινεται τρομοκρατία και αλλα πολλα σχετικα.

Ή μπορείτε να αγνοήσετε τελειως οτι εγραψα και απλα να απολαύσετε μια καλογραμμενη ιστορια της κλασσικης περιοδου του 2000AD γεματη με δραση, περιπετεια και βια! Οτι πρεπει για τους καλοκαιρινους μηνες.

2018-06-10-04h17m35.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δημοσιευτηκε σε κανα "Αγορι" αραγε αυτο ,το σχεδιο γνωστο της εποχης,θυμιζει ασπρομαυρες σελιδες.
 
Οπως καθε αλλος μυθος, ετσι και ο μυθος του βασιλιά Αρθούρου εχει εχει χτιστει λιθο-λιθο απο τις συνεισφορές που εχει κανει καθε γενια. Μια αξιολογη τετοια συνεισφορα ειναι το Camelot 3000, των βετεράνων Mike W. Barr και Brian Bolland που αρχικα κυκλοφόρησε σε 12 συνέχειες απο το Δεκ. '82 εως τον Απρ. '85.

2018-06-10-04h38m20.JPG

Ειναι ενας επιτυχημένος γαμος του παλιου με το νεο, αφου ο συγγραφεας οχι μονο εχει αφομοιώσει το κλασσικο υλικο και ολους τους υπαρχοντες περιφερειακούς μύθους, αλλα εισάγει επιτυχως την space opera καθως και το μοντέρνο κοινωνικό σχολιασμό. Ολα αυτα συνδυασμένα σε ενα έξυπνο, πυκνογραμμένο, γεμάτο δράση περιπέτεια και ρομαντισμό σενάριο και με κορυφαίας ποιότητας σχέδιο, μελανια και χρωματα που συναρπάζουν!

2018-06-10-04h39m49.JPG

Γνωστο στην Ελλαδα απο την ανατυπωση της εταιριας Star Comics. Για τον φανατικο οπαδο θα προτεινω την Deluxe εκδοση με το σκληρο εξωφυλλο και το dust cover.

2018-06-10-04h38m35.JPG

Και καπου εδω φτανω στο τελος της παρουσίασης αξιόλογων και αγαπημένων graphic novels, annuals, special και limited edition καθως και trade paperbacks της συλλογής μου. Ελπιζω να σας αρεσαν και να σας εδωσαν κίνητρο να αποκτήσετε και να διαβάσετε και εσεις κάποια από αυτά! :thanks:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα