Θανάσης Βέγγος 29 Μαϊου 1927 - 3 Μαϊου 2011

Μόλις το έμαθα! Άνοιξα τον υπολογιστή μου και το έμαθα από εδώ μέσα! Για να πω την αλήθεια όμως δεν σοκαρίστηκα, το περίμενα επειδή είχε ταλαιπωρηθεί πολύ τους τελευταίους 6 μήνες. Ένας διαφορετικός άνθρωπος, αγωνιστής, αξιοπρεπής στη δουλειά του, που έπλασε μέσα από το έργο του τον σύγχρονο Καραγκιόζη, όπως είχε πει ο επίσης αλησμόνητος Ευγένιος Σπαθάρης. Είχε μια μοναδικότητα στο να συνδυάζει τη θλίψη με το γέλιο. Η νευρικότητα και το τρέξιμο του, μοναδικά χαρακτηριστικά του που θα αφήσουν ιστορία. Η μετριοφροσύνη του ας γινόταν κάποτε κύριο χαρακτηριστικό της τέχνης που υπηρέτησε τόσο παθιασμένα, που οι περισσότεροι ξέρουν μόνο να την ντροπιάζουν. Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν τον θεωρώ μόνο μεγάλο κωμικό ηθοποιό, αλλά και δραματικό, όπως έδειξε από τη δεκαετία του 1970 και μετά.

 


http://www.veggos.gr/


(και κάτι που δεν θα ήθελα ποτέ να πω)


Καλό σου ταξίδι καλέ μας άνθρωπε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένας σπουδαίος, ξεχωριστός ηθοποιός...ο δικός μας άνθρωπος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To περιμενα αλλα λυπηθηκα παρα πολυ. Οπως πιστευω και ολη η Ελλαδα. Ηταν μια σπανια περιπτωση ηθοποιου και ανθρωπου. Κυριως καλου ανθρωπου.
 
Καλό ταξίδι........
 
Ίσως ο μεγαλύτερος Έλληνας κωμικός. Το "σουρεαλιστικό" χιούμορ των ταινιών του ήταν τελείως διαφορετικό από οτιδήποτε άλλο στην Ελλάδα. Ακόμα γελάω με τις ταινίες του αν και τις έχω δει αμέτρητες φορές. Ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.
 
Μόλις το έμαθα από την διευθύντρια μου και στενοχωρήθηκα ρε γαμώτο...καλό ταξίδι καλέ μου άνθρωπε! Θα σε θυμόμαστε για πάντα!
 
Όχι ρε γμτ. Θυμάμαι τα σαββατόβραδα παιδί που περίμενα πως και πως μπας και παίξει ταινία του Θανάση.

Καλό του ταξίδι. Θα τρελάνει τους αγγέλους στο τρέξιμο εκεί που πάει.
 
Πάνω απ' όλα ήταν άνθρωπος. Σεμνός, τρυφερός και προσιτός.

Θεωρώ πολύ σημαντικό ότι πρόλαβε να τιμηθεί και να δεχθεί μεγάλη αγάπη και αναγνώριση, καθώς για αρκετούς από τους "μεγάλους", η αναγνώριση έρχεται μετά...

Καλό του ταξίδι λοιπόν....
 
Δεν θα τον ξεχάσουμε ποτέ! Ομόρφυνε την ζωή μας. Είναι αναντικατάστατος. Θα μας συντροφεύει για πολλά ακόμη χρόνια μέσα από τις ταινίες του. Καλό του ταξίδι...
 
Φοβερό ταλέντο . Μόνο από την έκφραση του στις ταινίες λύνεσαι στα γέλια.
 
Ένας και μοναδικός, αληθινός. ο Αθανάσιος Βέγγος
 
Τα λογια φανταζουν φτωχα....

Σε ευχαριστουμε, αγαπημενε μας Θαναση.

thanasis_veggos.jpg


Θανασης Βεγγος, 1927 - 2011
 
Εδώ έβρεχε όλη ημέρα ίσως γιατί και ο καιρός θλίβεται που έφυγε από κοντά μας ο Θανασάκης. Καλοτάξιδος και αξέχαστος.
 
Πείτε μου έναν που δε δάκρυσε μόλις έμαθε οτι έφυγε ο Θανάσης Βέγγος... Καλό ταξίδι :(
 
Αχ στενοχωρηθηκα τοσο πολυ. Αραγε θα ξαναεμφανιστουν τετοιοι ηθοποιοι? Καλοιιιι μου ανθρωποι.... :(
 
Και η ειρωνία είναι οτι σήμερα είναι η παγκόσμια ημέρα γέλιου... Α ρε Θανάση. ¨ησουν τεραστιος ανθρωπος, τεραστιος ηθοποιός παγκόσμιας εμβέλειας... :(
 
cyberknight είπε:
Εδώ έβρεχε όλη ημέρα ίσως γιατί και ο καιρός θλίβεται που έφυγε από κοντά μας ο Θανασάκης. Καλοτάξιδος και αξέχαστος.
Είπα και εγώ να το γράψω όταν έγραφα το μήνυμα αλλά το μετάνιωσα. Χαίρομαι που δεν είμαι η μοναδική που πέρασε από το μυαλό μου έστω και λίγο αυτο....
 
Aθάνατος... ο καλός μας άνθρωπος, ο γλυκός μας γείτονας, θα ζει για πάντα μέσα στις καρδιές μας...

Μακάρι το ήθος, τη σεμνότητα και το μεγαλείο της ψυχής του να το είχαν και άλλοι "Έλληνες"...

Καλό σου ταξίδι στη γειτονιά των αγγέλων που πας και ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσα απλόχερα μας πρόσφερες...
 
Δεν συνηθίζω να γράφω σε threads θανάτων, αλλά εδώ θα κάνω μια εξαίρεση:

Επειδή μαζί σου μεγάλωσα, καλό κατευόδιο και ευχαριστώ για όλες τις ωραίες στιγμές.
 
Πίσω
Μπλουζα