ΚΟΜΙΞ

Ωραίο περιοδικό, αλλά σταμάτησα να το αγοράζω το 2002. Έκτοτε αναζητούσα μόνο παλιά τεύχη για τη συλλογή.
 
δυσκολο να βρεις τα πρωτα τευχη και αν τα δινει καποιος επειδη ειναι σπανια ειναι πολυ ακριβα

εγω το πιο παλιοπου εχω ειναι το Νο21 νομιζω
 
Δεν ειναι δυσκολο να βρεις τα πρωτα τευχη..Να τα αγορασεις ειναι δυσκολο..lol..!! Ειδικα εαν ζητουν 1300+ για τα 10 πρωτα τευχη ας πουμε...Ε, ειναι κοματακι δυσκολο..Και εγω νομιζω πως το παλαιοτερο που εχω ειναι το 25..
 
Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό, που έχω τα πρώτα 10, αγορασμένα και καλοδιατηρημένα, από τότε που ήμουν παιδί (μάλλον έφηβος)...
 
dino που μενεις?

να λειπεις σημερα που θα ερθω χεχεχε
 
ΧΑΧΑΧΑ... Πάτρα είμαι...

Η βενζίνη που θα κάψεις, μάλλον θα κοστίσει περισσότερο... :D
 
DINO είπε:
Απλά, να διορθώσω ένα λαθάκι στο πρώτο πόστ, του φίλου Valtasar :Το πρώτο τεύχος του ΚΟΜΙΞ, κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 1988...

comixgh4.jpg
Δεν ξέρω τι γράφει πάνω, θυμάμαι πάντως πολύ χαρακτηριστικά ότι είχα πάει να αγοράσω το συγκεκριμένο τεύχος στο ημίχρονο του αγώνα Αγγλία - Εϊρε 0-1 για το Euro '88. Και από ό,τι είδα μόλις, το ματς είχε διεξαχθεί στις 12 Ιουνίου.
 
Nαι θα κυκλοφορησε Ιουνη με αναγραφομενη ημερομηνια Ιουλη.

Εγω το ειχα παρει λιγο πριν παω θαλασσα,σταματησαμε στο περιπτερο και το τσιμπησα,lol
 
Αν θυμάμαι καλά, στην ιστορία εκείνου του τεύχους ο Ντόναλντ και τα ανίψια του χάνονται κάπου στο Περού και ανακαλύπτουν τον Ελ Ντοράντο, ο οποίος τους βοηθάει να ξεφύγουν (ή καπως έτσι). Θα ήθελα πολύ να την ξαναδιαβάσω, ολόκληρη ή ένα μέρος της, αλλά δεν ξέρω αν ο φίλος DINO μπορεί να το ανεβάσει...
 
νομιζω οτι ειχε ξαναεκδοθει σε αλλο τευχος του Κομιξ η πρωτη ιστορια
 
Κανονικά δεν επιτρέπεται, λόγω copyright, αλλά θεωρώ οτι μια σελίδα μπορώ να τη σκανάρω, σαν teaser...

Η ιστορία του πρώτου τεύχους είχε αναδημοσιευτεί σε κάποιο τεύχος, το οποίο αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει.

Θα επανέλθω...

EDIT: Με πρόλαβε ο φίλος Imperium...
 
Πολυ κουβεντα ακουω να γινεται για συλλεκτες. Δηλαδη, σημερα ποσο εκτιματε οτι πιανουν τα πρωτα τευχη του κομιξ; (να δουμε αν καταφερουμε ετσι να ξεχρεωσουμε το δανειο!)
 
Ξέροντας οτι μπορεί να μου "την πέσουν" οι συλλέκτες :D θα αναφέρω τα εξής:

Το πρώτο τεύχος μπορεί να πιάνει και τα 300 Ευρώ! (προσοχή στις φωτοτυπίες, γιατί είναι το μόνο τεύχος που δεν είναι με illustration σελίδες)...

Το δεύτερο 200 Ε και το τρίτο 100 Ε...

Τώρα, τα υπόλοιπα, μέχρι και το νούμερο 20 ή και 30, υπολόγιζέ τα στα 50-70 Ευρώ / τεύχος...

Φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο και η κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα τεύχη. Αν είναι mint, κατά την ταπεινή μου γνώμη, πιάνουν χαλαρά τις παραπάνω τιμές.

Τώρα αν θα βρεθεί κάποιος hardcore συλλέκτης, να δώσει 300ρες και 200ρες σήμερα, αυτό είναι μια άλλη ιστορία!
 
DINO είπε:
Το πρώτο τεύχος μπορεί να πιάνει και τα 300 Ευρώ!
Ούτε κατά διάνοια... πολλοί έμποροι διατυμπανίζουν στο Ιντερνετ τέτοιες τιμές αλλά όποιος δώσει αυτά τα χρήματα είναι απλά κορόιδο.

Ποσά αυτής της κλίμακας δεν δικαιολογούνται σε καμία περίπτωση για σειρά αυτής της εποχής (δεκαετία '80 - τι να πούμε για σειρές του '50 μετά) και σπανιότητας (είναι γεμάτος ο τόπος με αυτά τα τεύχη - ξέρω ΠΟΛΛΟΥΣ που τα έχουν και οι ίδιοι έμποροι που ζητάνε τρελά λεφτά έχουν ολόκληρες ντάνες που τους έχουν ξεμείνει)

Για να μην αναφέρω τη σύγκριση με τις τιμές των ΓΝΗΣΙΩΝ αμερικάνικων τευχών. Μιλάμε για τα πρωτότυπα τεύχη του '40 και του '50 που η συλλεκτική σύγκρισή τους με τις ελληνικές ανατυπώσεις του '80 απλά δεν... υπάρχει!
 
καλά,τόσο πολύ έχει ανέβει η αξία τους τα τελευταία χρόνια :eek: ; εμένα,πριν περίπου 2 χρόνια που ρώτησα,μου είχαν πει περίπου 100-150 για τα πρώτα 3-4 τεύχη
 
Η απάντηση που έδωσα είναι από "γύρες" που έχω κάνει (Internetικές και κανονικές)...

Τώρα, γιατί το 1ο τεύχος του ΚΟΜΙΞ, πιάνει αυτά τα νούμερα, δεν το ξέρω.

Ίσως επειδή ήταν η πρώτη έκδοση κόμικς, όπου δινόταν ιδιαίτερο βάρος στους δημιουργούς (μέσω του ΚΟΜΙΞ, γνώρισα τον Carl Barks και όλους τους άλλους).

Ίσως επειδή έβαλαν από την αρχή τη στάμπα "Συλλεκτικό τεύχος" (χωρίς φυσικά να εννοείται πως ότι γράφει "συλλεκτικό", είναι κιόλας)...

Ίσως επειδή η ίδια η εταιρία, πουλάει τα παλιά τεύχη ακριβότερα από τα πρόσφατα, μέσω της παραγγελίας παλιών τευχών...

Μάλλον θα πρέπει να γίνει μια επαφή με την εταιρία έκδοσης του περιοδικού, για να μας δώσουν μια απάντηση για το κόστος απόκτησης του πρώτου τεύχους...
 
DINO είπε:
Η απάντηση που έδωσα είναι από "γύρες" που έχω κάνει (Internetικές και κανονικές)...
Τώρα, γιατί το 1ο τεύχος του ΚΟΜΙΞ, πιάνει αυτά τα νούμερα, δεν το ξέρω.
Μα εκεί είναι το θέμα, αυτά τα νούμερα δεν "τα πιάνει".

Στο Ιντερνετ όντως προσφέρονται σε αυτές τις τιμές, αλλά προφανώς κανένας σοβαρός συλλέκτης δεν θα πάει να δώσει αυτά τα χρήματα. Απλά οι έμποροι ζητάνε τόσα (κι ας τους μένουν απούλητα) με την ελπίδα να τσιμπήσει κανένα κορόιδο...

Το ΚΟΜΙΞ είναι η μεγαλύτερη φούσκα στην ιστορία των ελληνικών περιοδικών.
 
Ίσως ο crc, να μας διαφωτίσει λίγο περισσότερο...
 
Παντως παροτι τα αγοραζα τακτικα, δεν μποω να πω οτι με ενθουσιαζαν τοσο οσο τα κανονικα Μικυ Μαους, το μεγαλο Μικυ (ειδικα της περιοδου εκεινης με τις γαλαζιες ιστοριες), το Σουπερ Μικυ και πανω απο ολα τα Κλασικα Ντισνευ.
 
οι τιμες ειναι τοσο τσουχτερες επειδη η εταιρεια δεν εχει στοκ και οσοι ιδιωτες η πωλητες τα εχουν τα βαρανε οσο θελουν

για να εκμεταλλευτουν οτι ειναι δυσκολο να τα βρεις.Και το ιδιο γινεται και με αλλα κομιξ η αλμπουμ ποδοσφαιρου.
 
Πίσω
Μπλουζα