Κάστρα και Πολιορκητές: Petition για ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ [Συζήτηση - Petition]

stayros είπε:
Ντινακο,αν λεμε το ιδιο,κυκλοφορει πολυ πιο μπροστα απο τα περσινα Χρστουγεννα... :)
Κοίτα να δεις... Δε το είχα πάρει χαμπάρι...

Πάντως οι συνταγές της επιτυχίας θα έπρεπε να επαναλαμβάνονται... Δε βρίσκω το λόγο γιατί κάποιος από την Hasbro, τόσα χρόνια δε σκέφτηκε από μόνος του την επανακυκλοφορία του παιχνιδιού...

Ακόμα και τώρα, στην εποχή των tablets, netbooks, Internet, Iphones έχω την εντύπωση οτι θα έκανε πάταγο στην πιτσιρικαρία (και σε μας τους γέροντες, εξυπακούεται)...
 
Προσωπικά τα βλέπω πιο απλά τα πράγματα. Οι εποχές έχουν αλλάξει και τα σημερινά παιδιά δεν ενδιαφέρονται για τα ίδια παιχνίδια που είχαμε εμείς στη διάθεσή μας. Εμείς με ένα τοσοδά αυτοκινητάκι που απλά τσουλούσε κάναμε πάρτυ. Σαφώς το Κάστρα και πολιορκητές είναι πολύ πιο σύνθετο, αλλά πόσα παιδάκια θα το ζητούσαν σήμερα από τους γονείς τους να τους το αγοράσουν;

Aπό την άλλη πλευρά η Hasbro είναι μια πολύ μεγάλη εταιρία, που προφανώς επικεντρώνει το ενδιαφέρον στις σημερινές ηλικίες. Είμαι σίγουρος πως η Ελλάδα δεν αποτελεί σημαντικό πελάτη για μια εταιρία τέτοιου βεληνεκούς όπως η Hasbro. Και 1000 υπογραφές να δει η Hasbro, θα το αγοράσουν τελικά και οι 1000; Δεν νομίζω. Μόνο εμείς και εμείς.

Δεν ξέρω Σταύρο, κατανοώ απόλυτα την κίνηση και την επιμονή σου να κυκλοφορήσει ξανά στην αγορά το παιχνίδι. Όμως είχες - βρήκες κάποια πληροφορία από στέλεχος της Hasbro, που άφησε υπόνοια πως υπάρχει πιθανότατα να δούμε το παιχνίδι ξανά στα μαγαζιά αν υπάρχει ζήτηση;
 
telonio είπε:
Προσωπικά τα βλέπω πιο απλά τα πράγματα. Οι εποχές έχουν αλλάξει και τα σημερινά παιδιά δεν ενδιαφέρονται για τα ίδια παιχνίδια που είχαμε εμείς στη διάθεσή μας. Εμείς με ένα τοσοδά αυτοκινητάκι που απλά τσουλούσε κάναμε πάρτυ. Σαφώς το Κάστρα και πολιορκητές είναι πολύ πιο σύνθετο, αλλά πόσα παιδάκια θα το ζητούσαν σήμερα από τους γονείς τους να τους το αγοράσουν;
Aπό την άλλη πλευρά η Hasbro είναι μια πολύ μεγάλη εταιρία, που προφανώς επικεντρώνει το ενδιαφέρον στις σημερινές ηλικίες. Είμαι σίγουρος πως η Ελλάδα δεν αποτελεί σημαντικό πελάτη για μια εταιρία τέτοιου βεληνεκούς όπως η Hasbro. Και 1000 υπογραφές να δει η Hasbro, θα το αγοράσουν τελικά και οι 1000; Δεν νομίζω. Μόνο εμείς και εμείς.
Πολυ φοβαμαι φιλτατε telonio οτι εχεις δικιο στα παραπανω!

Μαλλον τρεφουμε φρουδες ελπιδες για την επανακυκλοφορια.... :(

Κατι που φανηκε απο τις πρωτες επαφες ηδη με τα Jumbo....

stayros είπε:
Λοιπον παιδες....δυστυχως θα πρεπει να ξεχασουμε το θεμα επανακυκλοφοριας των Καστρων. :(
Μου ηρθε απαντηση απο το email που εστειλα...

Today at 3:25 PM




Αξιότιμε κύριε ........,


Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.


Θα θέλαμε να σας επισημάνουμε ότι η
El Greco και η Jumbo είχαν τον ίδιο ιδιοκτήτη ωστόσο αποτελούν δύο διαφορετικές εταιρείες.


Η El Greco πουλήθηκε στην πολυεθνική Hasbro και έτσι δεν υπάρχουν πλέον τα κάστρα και οι πολιορκητές.

 


Ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε Καλές Γιορτές

 


Με τιμή


Τμήμα Εταιρικής Επικοινωνίας
Αλλα λεμε.....μπας.....και γυρισει η ρημαδα η τυχη και γινει τελικα το θαυμα..... :)

telonio είπε:
Δεν ξέρω Σταύρο, κατανοώ απόλυτα την κίνηση και την επιμονή σου να κυκλοφορήσει ξανά στην αγορά το παιχνίδι. Όμως είχες - βρήκες κάποια πληροφορία από στέλεχος της Hasbro, που άφησε υπόνοια πως υπάρχει πιθανότατα να δούμε το παιχνίδι ξανά στα μαγαζιά αν υπάρχει ζήτηση;
Για να πω την μαυρη αληθεια.....οχι!!!

Γιατι οπως ανεφερα ηδη....

stayros είπε:
Πολυ φοβαμαι οτι τα e-mail μου προς την εταιρια καταληγουν οπως τα χαμενα δελτια του Στοιχηματος.....στον κουβα!!!!!!!! :(
...και κατα πασα πιθανοτητα,ισχυει!!!! :precry:
 
O telonio εχει δικιο...προσωπικα ,οπως και στο αντιστοιχο θεμα με την bibi bo πιστευω οτι 2 ειναι οι βιωσιμες λυσεις:

α)3d printer

b)εργοστασιο στην Κινα που θα τα φτιαξει,με παραγγελια για συγκεκριμενα κομματια
 
Το 3d printing σαν ιδέα δεν είναι καθόλου άσχημο. Δυστηχώς είναι ακόμη πολύ ακριβή λύση γιατί είναι νέα τεχνολογία.

Να αναλάβει την κατασκευή εργοστάσιο στη Κίνα, μπορεί και να είναι μια πιθανή λύση. Πιθανώς αν στείλουμε μετά από την σχετική συννεόηση βέβαια, ένα δείγμα από όλα τα εξαρτήματα του παιχνιδιού (δηλαδή έναν βάρβαρο, έναν βίκινγκ, μία βολίδα, ένα κάστρο κτλ). Θα μπορούν να μας πούν κόστος παραγωγής. Φυσικά βάψιμο φιγούρες, βολίδες κτλ, εκτύπωση αυτοκόλλητα και artwork, θα πρέπει να τα κάνουμε εμείς (και αυτό φυσικά έχει κάποιο κόστος). Πάντως από τα λίγα που γνωρίζω, φαντάζομαι πως τα εργοστάσια στην Κίνα δεν κλείνουν εύκολα συμφωνίες για παραγωγή μόνο μερικών εκατοντάδων κομμάτιων.

Θέλω να καταλήξω πως υπάρχουν λύσεις. Απλά κοστίζουν πολύ περισσότερα από την μούρλα που κουβαλάμε εμείς για το παιχνίδι.
 
Tο μεγαλύτερο κόστος είναι αυτό της κατασκευής των καλουπιών για τα πλαστικά
 
Υπαρχει και ελληνικη εταιρεια που αναλαμβανει καλουπια, νεα στο χωρο. Εχει κανει και αλλα αξεσουαρ παιχνιδιων, φιγουρες, νομισματα μεταλλικα κλπ
 
Για δώσε περισσότερα στοιχεία Misa (με πμ καλύτερα) ώστε να κάνουμε μια κρούση :)
 
Εχω ενημερωσει τα παιδια, θα επικοινωνησουν εκεινοι για περισσοτερες λεπτομερειες
 
Πολύ ενδιαφέρον ακούγετε αν μπορούμε μέσω κάποιας ελληνικής εταιρίας να κόψουμε τα πλήρη αντίγραφα από τα πλαστικά μέρη, και άλλη μια να μας τυπώσει τα χάρτινα!! Ετσι θα μπορέσουμε να έχουμε ακριβώς τα κάστρα και πολιορκητές που θέλουμε και που αγαπήσαμε μικροί. Στα κεντρικά της hasbro αποκλείεται να δέχονταν κάποια τέτοια πρόταση γιατί η ελληνικά αγορά δεν είναι παρά ένα πολύ μικρό κομμάτι στο χάρτη!! Πόσο μάλλον η ρετρό αγορά.Θα μπορούσε βέβαια να έχει γίνει και κάποια επίσημη πρόταση μέσω BGG αλλά και πάλι οι board gamers του εξωτερικού ενδιαφέρονται περισσότερο για το σύγχρονο επιτραπέζιο και είναι και ο κύριος λόγος που υπάρχει αυτή η παγκόσμια κοινότητα!!

Ας πούμε όμως ο,τι τελικά η προσπάθεια καρποφορούσε και η hasbro τελικά έκανε επανακυκλοφορία του παιχνιδιού. Η κυκλοφορία αυτή θα είχε μεγάλες διαφορές απ' αυτή που θα θέλαμε και η όλη προσπάθεια μας δε θα έχει κανένα ουσιαστικό νόημα!! Ας μην ξεχνάμε πως εμάς σαν retromaniax μας ενδιαφέρει περισσότερο το συναισθηματικό μέρος του παιχνιδιού οπ' ο,τι το πρακτικό!!

Το να τυπώσουμε από μόνοι μας το παιχνίδι μάλλον είναι μονόδρομος θα έλεγα αρκεί να βρεθεί όντως εταιρία να το αναλάβει προσωπικά για μας, και φυσικά να υπάρχει και η απαιτούμενη συμμετοχή!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Misa1989 είπε:
Υπαρχει και ελληνικη εταιρεια που αναλαμβανει καλουπια, νεα στο χωρο. Εχει κανει και αλλα αξεσουαρ παιχνιδιων, φιγουρες, νομισματα μεταλλικα κλπ
Ναυσικα,σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες! :flower:

Και οπως πολυ καλα ειπε και η Ναταλι....

Kambia είπε:
Για δώσε περισσότερα στοιχεία Misa (με πμ καλύτερα) ώστε να κάνουμε μια κρούση :)
...καλυτερα με pm οι οποιες σχετικες πληροφοριες! ;)
 
Καλησπέρα,

είμαι ο Ευάγγελος από την Drawlab Entertainment, και είμαστε η εταιρεία που ανέφερε η Ναυσικά.

Ρίχνοντας μια ματιά στο project, θα ήθελα και εγώ πολύ να ξαναδώ τα κάστρα και τους πολιορκητές στα ράφια των καταστημάτων. Μπορούμε να κάνουμε την παραγωγή και σε πλαστικά, αλλά και να βρούμε τον προμηθευτή για τα χαρτικά αν θέλετε.

Σε 3d printing δε θα συνέφερε για αρκετούς διαφορετικούς λόγους, επομένως το πλαστικό είναι νομίζω μονόδρομος. Το κόστος όμως λόγω των καλουπιών για τέτοιου είδους παραγωγής απαιτεί περίπου 1000 κομμάτια ώστε να μπορέσουμε να το φέρουμε σε λογικό πλαίσιο κόστους.

Το μεγάλο μου ερωτηματικό βέβαια για όλα αυτά είναι το πώς θα καταφέρουμε να το κάνουμε πραγματικότητα από νομικής φύσης. Αν τα δικαιώματα τα έχει ακόμα μια πολυεθνική όπως η Hasbro δεν υπάρχει περίπτωση απλώς να μας αφήσει να κάνουμε ένα print run οποιασδήποτε ποσότητας.

Τι πιστεύετε για όλα αυτά? Μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση είτε δημόσια είτε και με pms.
 
Καλώς ήρθες Ευάγγελε στην παρέα μας.

Πρέπει πρωτίστως να υπάρξει επικοινωνία με την Hasbro. Ανάλογα με την απάντησή της θα γίνουν (ή δε θα γίνουν) οι ανάλογες κινήσεις.

Το να στείλω βέβαια εγώ πχ email στην Hasbro ή το Χ, Ψ μέλος δεν νομίζω πως θα ληφθεί σοβαρά υπόψη. Η επικοινωνία πρέπει να γίνει από την εταιρία που ενδιαφέρεται να προχωρήσει στο εγχείρημα αυτό.
 
Καλησπερα και καλως ορισες Βαγγελη! :)

Ευχαριστα νεα μας εφερες!!! :D

Αλλα βασικα θα πρεπει να γινει πρωτα αυτο που αναφερει η Ναταλι,επικοινωνια με την Hasbro για να δουμε τι γινεται!

Και οχι με την εδω (Hellas) αλλα με την εξω (Inc.),απο εκει θα παρθει το οποιο χαρμοσυνο Η' δυσαρεστο νεο.

Και αν κρινω απο την δουλεια που εχετε κανει στo site σας, πιστευω οτι θα εισασταν οι πιο καταλληλοι

ως εταιρια να εχετε μια αμεση επικοινωνια με την Hasbro Inc. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γνώμη μου είναι αν δεν βγάλετε άκρη με την Hasbro, το οποίο δυστυχώς το θεωρώ αρκετά πιθανό (έχω εμπειρία από συζητήσεις με πολυεθνικές), εφόσον είναι δυνατό από νομικής πλευράς να επανακυκλοφορήσετε την σειρά με άλλο όνομα & με κάποιες παραλλαγές π.χ να μην έχει Βίκινγκς & Βάρβαρους αλλά Αχαιούς & Τρώες, ώστε να φαίνεται αμιγώς Ελληνικό.
 
Mandrax-7 είπε:
Γνώμη μου είναι αν δεν βγάλετε άκρη με την Hasbro, το οποίο δυστυχώς το θεωρώ αρκετά πιθανό (έχω εμπειρία από συζητήσεις με πολυεθνικές), εφόσον είναι δυνατό από νομικής πλευράς να επανακυκλοφορήσετε την σειρά με άλλο όνομα & με κάποιες παραλλαγές π.χ να μην έχει Βίκινγκς & Βάρβαρους αλλά Αχαιούς & Τρώες, ώστε να φαίνεται αμιγώς Ελληνικό.
Έστειλα στην (διεθνή) Hasbro αν και δεν έχω ιδιαίτερες ελπίδες για κάποια θετική εξέλιξη από εκείνη την πλευρά. Όταν θα έχω κάποια απάντηση θα ενημερώσω !
 
Αναμένουμε. Cross your fingers
 
Ελαβα το παρακατω email χθες βραδυ (σ.σ. πριν 3 ωρες), σας το μεταφερω ατοφιο....

You're receiving this email because you created the petitionHasbro Hellas / Hasbro Inc.: Επανακυκλοφορία για τα "Κάστρα και Πολιορκητές" /Reproduction of "Crossbows and Catapults" on Change.org.

The petition has been signed by 528 people.

Με 528 υπογραφες,λυπαμαι που το λεω αλλα....οχι ολοκληρο το παιχνιδι,αλλα ουτε βολιδα δεν προκειται να δουμε... :(

Να ευχαριστησω μονο ολους οσους μπηκαν στον κοπο,

να αφιερωσουν εστω και μερικα δευτερολεπτα απο τον χρονο τους για να υπογραψουν. :)
 
Δεν το βάζουμε κάτω....
 
Aardvark είπε:

Tριτον αν το παμε ακομα παρα εξω να ριξουμε και το kickstarter στο τραπεζι,λεμε τωρα.



.
αυτο ενδεχομενως να ειχε αποτελεσμα

αλλα με τα δικαιωματα τι γινεται?

Mandrax-7 είπε:
Γνώμη μου είναι αν δεν βγάλετε άκρη με την Hasbro, το οποίο δυστυχώς το θεωρώ αρκετά πιθανό (έχω εμπειρία από συζητήσεις με πολυεθνικές), εφόσον είναι δυνατό από νομικής πλευράς να επανακυκλοφορήσετε την σειρά με άλλο όνομα & με κάποιες παραλλαγές π.χ να μην έχει Βίκινγκς & Βάρβαρους αλλά Αχαιούς & Τρώες, ώστε να φαίνεται αμιγώς Ελληνικό.
καλη ιδεα..

θα ελυνε το οποιο θεμα των πνευματικων δικαιωματων..

μακαρι να γινοταν κατι με το Kickstarter
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα