Κάστρα και Πολιορκητές: Petition για ΕΠΑΝΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ [Συζήτηση - Petition]

Σταύρο εξήγησέ μου κάτι σε παρακαλώ γιατί δεν έχω καταλάβει. Άν όλα πάνε καλά η γνωστή εταιρία jumbo θα κατασκευάσει το παιχνίδι ή κάποια άλλη Ελληνική;
 
telonio είπε:
Σταύρο εξήγησέ μου κάτι σε παρακαλώ γιατί δεν έχω καταλάβει. Άν όλα πάνε καλά η γνωστή εταιρία jumbo θα κατασκευάσει το παιχνίδι ή κάποια άλλη Ελληνική;


stayros είπε:
Αξιότιμε κύριε ........,


Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.


Θα θέλαμε να σας επισημάνουμε ότι η
El Greco και η Jumbo είχαν τον ίδιο ιδιοκτήτη ωστόσο αποτελούν δύο διαφορετικές εταιρείες.


Η El Greco πουλήθηκε στην πολυεθνική Hasbro και έτσι δεν υπάρχουν πλέον τα κάστρα και οι πολιορκητές.

 


Ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε Καλές Γιορτές

 


Με τιμή


Τμήμα Εταιρικής Επικοινωνίας
Η παραπανω απαντηση ^^^^^ οταν ειχα στειλει email στα Jumbo (η παλια El Greco) και ζητουσα την επανακυκλοφορια τους.

Πλεον το petition απευθυνεται στην Hasbro Hellas και στην Hasbro Int.

Αν καταφερουμε με καποια συντονισμενη προσπαθεια απο την διαχειριση αλλα και με το petition να ξεκινησουμε τις διαδικασιες

για την επανακυκλοφορια τους...θα εχουμε πετυχει οχι απλα μια μικρη νικη,αλλα κατι πολυ μεγαλο για ολους εμας

τους ρετρολατρεις! :)

Βεβαια ολα τα παραπανω,με την προυποθεση οτι θα εχουμε μαζεψει μπολικες υπογραφες,ωστε να μας προσεξουν. ;)
 
Με 121 υπογραφες...μονο κανενα αυτοκολλητο απο καμια βολιδα

μπορει να μας δωσουν...και αυτα για να μην τους πολυζαλιζουμε.... :xm:

Για να πεφτουν οι τζιφρες σας.... :)

Ελα....μην ντρεπεστε....ενα κλικ θα σας παρει μονο!!!!!!!!!! ;)


Petition για τα Καστρα και Πολιορκητες

attachment.php


 
Είχα να δω το θέμα μήνες. Από ότι βλέπω δεν προχώρησε και... εντυπωσιακά. :)
 
NLS είπε:
Είχα να δω το θέμα μήνες. Από ότι βλέπω δεν προχώρησε και... εντυπωσιακά. :)
Eλπιζουμε να προχωρησει....γιατι αλλιως....


:(
 
Θυμαμαι ενα παιχνίδι που είχα κι εγώ, λεγοταν Καστρα και Πολιορκητες, με ενα κουτι καπως μπλε. Μεσα ειχε καταπελτες και οβίδες καθώς και δυο πυργους με τα τειχη τους. Το θυμαμαι με καθε λεπτομερεια το παιχνιδι αλλα δεν ειναι το ιδιο με την καινουρια Πολιορκία που ειχε κυκλοφορησει αρκετα παλιοτερα επισης. Επειδη είμαι συλλεκτικης παιχνιδιών της δεκαετιας του '80, αυτο δεν μπορεσα να το εντοπισω ακόμη...
 
Ξες τί σκέφτομαι.... Μήπως να μου τα στείλεις για κανένα μήνα? :headbang:

Πάντως μια πρώτη επαφή έγινε με τους vintagetoymania και στη συζήτησή μας είχαμε τα εξής συμπεράσματα, που εν ολίγοις είπαμε και δω

1) Για τα κάστρα και πολιορκητές, νομίζω πως υπάρχουν αρκετά θέματα προς επίλυση. Το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων και του licensing είναι σημαντικό. Έχω την αίσθηση πως δεν πρόκειται η Hasbro να ασχοληθεί και θεωρώ δεδομένο πως η Ελληνική αντιπροσωπία δεν πρόκειται να κάνει τίποτα απολύτως. Έτσι, στην παρούσα φάση, βλέπω 2 δρόμους: Α) Να ακολουθήσουμε την 'κινέζικη' συνταγή, να φτιάξουμε δηλαδή ένα αντίγραφο τύπου 'Κάστρα και Μαχητές', 'Πολιορκία των Κάστρων' κτλ, με μικροδιαφορές από το πρωτότυπο. Αυτή η επιλογή δεν ξέρω αν έχει νόημα, καθώς ήδη υπάρχουν διαθέσιμες μεταχειρισμένες εκδόσεις της πρωτότυπης έκδοσης του εξωτερικού στο eBay σε πολύ χαμηλές τιμές (εγώ πχ δεν έχω την Ελληνική έκδοση γιατί είναι πολύ ακριβή, παρόλο που την είχα διαθέσιμη στο μαγαζί μου και αγόρασα την Αγγλική). Β) Να φτιαχτεί 'πειρατικά' σε μικρό αριθμό τεμαχίων μια ανατύπωση του Ελληνικού, για εσωτερική διανομή στους ενδιαφερόμενους. Αυτό εκτός από τα νομικά προφανή θέματα που έχει, θέλει πολύ συζήτηση σχετικά με το αν αξίζει μια τέτοια κίνηση. Όλα είναι υπό συζήτηση, αυτά που γράφω είναι προσωπικές εκτιμήσεις, είμαστε πάντως ανοιχτοί στο να βοηθήσουμε στο όλο project αν υπάρχει κάτι που δεν έχω σκεφτεί ή δεν έχω υπολογίσει.
Βασικά πρέπει να ξεκαθαριστεί το θέμα των πνευματικών δικαιωμάτων σε πρώτη φάση.
 
Kambia είπε:
Ξες τί σκέφτομαι.... Μήπως να μου τα στείλεις για κανένα μήνα? :headbang:
Εχμμμμ....
smiley-music037.gif
"]
smiley-music037.gif
[/url]

Kambia είπε:
Πάντως μια πρώτη επαφή έγινε με τους vintagetoymania και στη συζήτησή μας είχαμε τα εξής συμπεράσματα, που εν ολίγοις είπαμε και δω
Μη μου ανοιγεις το στομα ρε συ Ναταλι...... :sealed: .....:mad:







 
Kambia είπε:
Ξεκιναω πακεταρισμα απο Δευτερα.... :p

Kambia είπε:
Κανένας άλλος δεν ενδιαφέρθηκε. Η μήπως δεν το πήρα χαμπάρι; Και στην τελική γνώμες μαζεύουμε βρε Σταύρο. Δε χάθηκε ο κόσμος :)
Τα εχουμε πει prive αυτα....αστο να παει... ;)

Kambia είπε:
Το θυμάμαι. Με την "μαμα" Hasbro μιλήσαμε όμως?
Πολυ φοβαμαι οτι τα e-mail μου προς την εταιρια καταληγουν οπως τα χαμενα δελτια του Στοιχηματος.....στον κουβα!!!!!!!! :(

Μηπως να αναλαμβανε καποιος/α την επικοινωνια? :flower:

Μπας επιτελους μαθουμε κατι.... :)
 
Το "Κάστρα και πολιορκητές" που κυκλοφόρησε φέτος τα Χριστούγεννα, το πήρατε χαμπάρι;

Το είδα σε γνωστό πολυκατάστημα αλλά δεν μπορώ να το βρω στο Internet για να σας δώσω Link...

Δυστυχώς δεν έχει καμία σχέση με το γνωστό παιχνίδι...
 
DINO είπε:
Το "Κάστρα και πολιορκητές" που κυκλοφόρησε φέτος τα Χριστούγεννα, το πήρατε χαμπάρι;Το είδα σε γνωστό πολυκατάστημα αλλά δεν μπορώ να το βρω στο Internet για να σας δώσω Link...

Δυστυχώς δεν έχει καμία σχέση με το γνωστό παιχνίδι...
Ντινακο,αν λεμε το ιδιο,κυκλοφορει πολυ πιο μπροστα απο τα περσινα Χρστουγεννα... :)

Το κουτι ειναι,αν θυμαμαι καλα, τετραγωνο και το ολο παιγνιον ειναι χαρτινο.

Το ειχα πετυχει το 2012 σε υποκαταστημα γνωστης αλυσιδας πολυκαταστηματων (πλεον) στην Μεταμορφωση.

Εν τω μεταξυ κανοντας να ψαξω για αυτο που ανεφερες....επεσα πανω σε αυτο εδω στο insomnia.gr.... :D

Guess who εχει βαλει το χερακι του.....ο φιλτατος Nemo!!! :flower:

Nemo σε ευχαριστω αδερφε,να 'σαι καλα!!!!! :thanx2:

Ελπιζω να δεχεσαι μπαγιατικες ευχαριστιες......:biglaugh:
 
Ναι το είδα. Μάλιστα είδα τίτλο από μακρυά και έτρεξα χαρούμενη αλλά μόλις πλησίασα και το είδα από κοντά απογοητεύτηκα :(

EDIT γιατί δεν είδα την απάντησή σου Σταύρο.

stayros είπε:
Ξεκιναω πακεταρισμα απο Δευτερα.... :p
Σοβαρά?! Να πάρω υλικά τότε.

stayros είπε:
Πολυ φοβαμαι οτι τα e-mail μου προς την εταιρια καταληγουν οπως τα χαμενα δελτια του Στοιχηματος.....στον κουβα!!!!!!!! :(

Μηπως να αναλαμβανε καποιος/α την επικοινωνια? :flower:

Μπας επιτελους μαθουμε κατι.... :)
Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να πάει στα γραφεία; Γιατί και μεις email θα στείλουμε.
 
Kambia είπε:
Σοβαρά?! Να πάρω υλικά τότε.
Παρε κανα υλικο για κανα κρανος και ασε τα υπολοιπα....εχεις κατι καλουπια να κανεις! :p

Kambia είπε:
Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να πάει στα γραφεία; Γιατί και μεις email θα στείλουμε.
Να παω,δεν εχω προβλημα.

Αλλα που να απευθυνθω?

Θα πρεπει να μιλησω με καποιον διευθυντη,στελεχος marketing καποιον που να μου δωσει υπευθυνη απαντηση

και οχι μα καποια γραμματεα που δεν θα ξερει!!!

Και δεν νομιζω οτι θα με δεχτουν και τοσο ευκολα....

Και τι να τους πω?

"Γεια σας,ειμαι μελος στο ταδε φορουμ και ειμαστε μια παρεα 40αρηδων που ζηταμε την επανακυκλοφορια


απο τα
"Καστρα και Πολιορκητες" και θα θελαμε να μαθουμε αν εχετε τα δικαιωματα και αν μπορειτε να τα κυκλοφορησετε ξανα"

Θα πρεπει να εχω κατι στα χερια μου....

Με ενα petition με 300+ υπογραφες δεν νομιζω να καταφερω και πολλα!!!! :xm:

Δεν ξερω....

Ριξτε ιδεες παιδες.... ;)
 
Όπα κάτσε γιατί μπερδεύτηκα.

Με την Hasbro Ελλάς μιλήσαμε και μας είπε να μιλήσουμε με την "μαμά" Hasbro η οποία έχει έδρα στο εξωτερικό. Εκεί πρέπει να στείλουμε email ή να πάει κάποιος.
 
Kambia είπε:
Όπα κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. Με την Hasbro Ελλάς μιλήσαμε και μας είπε να μιλήσουμε με την "μαμά" Hasbro η οποία έχει έδρα στο εξωτερικό. Εκεί πρέπει να στείλουμε email ή να πάει κάποιος.
Μαλλον με e-mail θα πρεπει να γινει η δουλεια και απο καποιον/α που να μιλαει καλα αγγλικα! ;)

Γιατι για να παει καποιος στο Rhode Island στο Αμερικα που ειναι τα κεντρικα....χλωμο το κοβω!!!!! :precry:
 
stayros είπε:
Εν τω μεταξυ κανοντας να ψαξω για αυτο που ανεφερες....επεσα πανω σε αυτο εδω στο insomnia.gr.... :D


Κανενας λογος για ευχαριστω .

Η αιτια -που κοινοποιησα απλως στο insomnia.gr την πρωτοβουλια-ειναι οι παμπολες ωρες διασκεδασης που περασα με το παραπανω παιχνιδι και μονο .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα