Κάτι δεν πήγε καλά...

Τα ανθρωποειδή του Mysterious island(1929), μοιάζουν με τον Ντόναλντ Ντακ...

Ραντεβού με τον Godzilla...



"Ας ρίξω ένα σφουγγάρισμα"... the creature from the black lagoon 1954




mysterious-island2.jpg

gdzl1.jpg

thecrturebllag1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Νομίζω ότι το ίδιο πράγμα μας θύμισε :eek:

Koρυφαίο θέμα Rio :animlaugh: Kυρίως αυτό που είπες για τη ζεμπεκιά τα σπάει!

Ο πρωταγωνιστής του Manos με το πέπλο με τα κόκκινα σχέδια των χεριών και με το πάθος που έχει λέγοντας "Μanos" και προσπαθώντας να φοβίσει, είναι για πολύ γέλιο. Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει το πόσο μεγάλη ντροπή ένιωσαν οι ηθοποιοί όταν πήγαν να δουν την πρεμιέρα, και κρύβονταν στον κινηματογράφο!

Όσο για το φίλο μας τον Reed, μοιάζει σαν να υποφέρει από δυσκοιλιότητα και ο Κόμης Δράκουλας είναι σαν τραβεστί :D
Μπα, εμένα μου θύμισε ότι έχει έλθει στην κλιμακτήριο!
 
RIO είπε:
Creature From the Haunted Sea (1961). Το " τέρας " μάλλον " παίρνει μάτι " το ζευγάρι...

Προβολή συνημμένου 106158
Αν το ρωτουσατε θα απαντουσε οτι απλα παρακολουθει Discovery/National Geographic ...

RIO είπε:
" Oh Mon Amour..." τρυφερές στιγμές από το The Aligator People (1959)


"Mη μου πεις ...Εφαγες σκορδο"
Θα μπορουσε να γραφει το συννεφακι απο πανω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
πονηρό βλέμμα γεμάτο υπονοούμενα από το τέρας του λοχ νες. The Loch Ness Horror (1981)
Ίσως επειδή πρέπει να τα έχει οικονομήσει για τα καλά αφού με τόση προώθηση το έχουν κάνει σταρ οι Σκωτσέζοι :rofl:
 
Η φίλη μου στη Σκωτία μου εξήγησε τι είναι στην πραγματικότητα το τέρας του Λοχ Νες, ήταν φόβητρο για τα παιδιά σαν τον δικό μας μπαμπούλα. Για να μην πηγαίνουν τα παιδιά τους στην λίμνη, όπου πολύ συχνά πνιγόντουσαν (είναι πελώρια λίμνη 20 μίλια) τους λέγανε ότι στη λίμνη υπάρχει ένα τέρας. Έτσι δημιουργήθηκε ο μύθος του τέρατος του λοχ νες Τέρας φυσικά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει.
 
Uskoke είπε:
Η φίλη μου στη Σκωτία μου εξήγησε τι είναι στην πραγματικότητα το τέρας του Λοχ Νες, ήταν φόβητρο για τα παιδιά σαν τον δικό μας μπαμπούλα. Για να μην πηγαίνουν τα παιδιά τους στην λίμνη, όπου πολύ συχνά πνιγόντουσαν (είναι πελώρια λίμνη 20 μίλια) τους λέγανε ότι στη λίμνη υπάρχει ένα τέρας. Έτσι δημιουργήθηκε ο μύθος του τέρατος του λοχ νες Τέρας φυσικά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει.

[off topic] Σωστά, και μετά στηρίχτηκαν εκεί πάνω για να κάνουν ολόκληρη επιχείρηση. Αυτοί οι λαοί είναι μάστορες στο να βρίσκουν τρόπους να βγάζουν χρήματα. Καιρός να βγάλουμε κι εμείς το τέρας του Αιγαίου και να πουλάμε σουβενίρ :p [off topic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τη σελίδα στο fb " grindhouse sleaze and 80s vhs trash ". Σκηνή από το Helraiser (1987) με μάλλον κακοφτιαγμένα εφέ...
 
Και πάλι δε κατάλαβα που είναι το λάθος...

Ποσό μάλλον φαντάσου όταν βλέπεις την ταινία,δε προσεχείς τόσο γρήγορες σκηνές...
 
πρόσεξε τον αντίχειρα του άντρα μέχρι που φτάνει και πόσο λάθος ανατομικά δείχνει σε σχέση με τον βραχίονα... ;)
 
Και το αίμα έχει πολύ ανοιχτό χρώμα, λάθος στη συνταγή.
 
Στην ταινία "Ο Πεταλούδας" (1973), στη συγκλονιστική τελευταία σκηνή της απόδρασης του Στηβ Μακ Κουήν από τις φυλακές του Νησιού του Διαβόλου, άθελά του συμμετέχει και ένας δύτης που φαίνεται καθαρά κάτω από το τσουβάλι με τις καρύδες!



[video=youtube_share;MgnBH46IKyk]

(γύρω στο 3:30')

petaloudas.jpg
 
Sleepway Camp (1983)    Όταν ο αστυνόμος πρέπει να  έχει  μουστάκι , αλλά  δεν βρίσκεις κάποιο πρόχειρο στην αποθήκη, την λύση δίνουν οι μαρκαδόροι....

70658234_10217730297021772_3417935652761632768_n.jpg
 
Ninja Terminator (1985). Όταν ο μαφιόζος της ταινίας χρειάζεται περούκα, αλλά έχουν τελειώσει οι αντρικές...
 

Συνημμένα

  • ninja-terminator03 (1).jpg
    ninja-terminator03 (1).jpg
    35,3 KB · Προβολές: 12
Samurai Cop ( 1991). O πρωταγωνιστής Mathew Karedas ξεκίνησε τα γυρίσματα, έχοντας μακρύ μαλλί. Πριν τελειώσει η ταινία κουρεύτηκε και έτσι για να ολοκληρωθούν κάποιες σκηνές, του φόρεσαν περούκα. Αποτέλεσμα.... 72144188_10214280118338023_7703165480512520192_n.jpg

73504925_10214280119058041_7973528225777188864_n.jpg
 
Χαχα όντως κάτι δεν πήγε καλά στις σκηνές αυτές που παραθέτετε (δηλ σε όλη την διάρκεια των ταινιών αυτών μάλλον άλλα ήθελαν να πουν οι ποιητές αλλά τους βγήκαν στο αποτέλεσμα. ...Τέτοιες ψυχεδελικές εμπειρίες απο z movies απολαμβάναμε σε ένα τοπικό κανάλι στην πόλη μου (το πρώτο τοπικό κανάλι που είχε ανοίξει κατά το 1991 με 1992.Αν σκεφτείτε ότι σε αυτό το κανάλι στο προγραμμα μιας μερας μπορούσες να δεις τέτοιες ταινίες ,μετά να δεις στο καπάκι το Holy mountain του Jodorofsky (και μάλιστα σε prime time και στην ζώνη του....κυριακάτικου γουέστερν ) και στο διάλλειμα αντί για διαφημίσεις να σου προβάλλει αλλόκοτα πειραματικά καρτούν μικρού μήκους ή ελληνικές ταινίες μικρού μήκους,ε τότε μιλάμε για ψυχεδελική εμπειρία. ..αλλά τέτοιες ταινίες που αναφέρει το συγκεκριμένο Φόρουμ ήταν σε καθημερινή βάση στο συγκεκριμένο κανάλι που σας αναφέρω. ...Υ.Γ. είχε παίξει και το Manos:the hands of faith
 
Πίσω
Μπλουζα