Καθαρισμός retro πλαστικών...

Και μια αντιπαράθεση....

πριν

DSC00731.jpg


μετά απο 4 ώρες

DSC00735.jpg


πριν

DSC00732.jpg


μετά από 4 ώρες

DSC00736.jpg


Προσέξτε τη διαφορά, στην πρώτη φωτό στο σήμα στα δεξιά του πάνω μέρους και στα κουμπιά στη δεύτερη φωτό!!!

DSC00736.jpg

DSC00731.jpg

DSC00735.jpg

DSC00732.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμμμμμ,φαίνεται ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ το αποτέλεσμα....!!
 
Τα αποτελέσματα της πρώτης (πειραματικής) μέρας!!!

DSC00737.jpg


Το κάτω μέρος ήταν κίτρινο, αν δείτε τις φώτος πριν. Τώρα έγινε πάλι άσπρο!!!

DSC00738.jpg


Στα πλήκτρα έφυγε το 70% της κκιτρινίλας!!! Το ότι δεν έφυγε όλη οφείλεται στο ότι δεν καλύφτηκαν εντελώς με το gel και δεν τα χτυπούσε σωστά ο ήλιος. Παρόλαυτά το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό!!! Αύριο θα περαστούν με λεπτομέρια και πάλι στον ήλιο. Πιστεύω να εξαφανιστεί τελείως η κιτρινίλα αύριο!!!

DSC00742.jpg


DSC00744.jpg


DSC00743.jpg


Και μία σύγκριση!!!

DSC00730-1.jpg


DSC00738.jpg


DSC00729.jpg


DSC00743.jpg


Αύριο θα έχω το τελικό αποτέλεσμα σε ένα μαζεμένο υπολογιστή!!!!

DSC00743.jpg

DSC00737.jpg

DSC00738.jpg

DSC00742.jpg

DSC00730-1.jpg

DSC00729.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον έβαλες στην πρίζα ΠΟΛΛΟΥΣ από εμάς με αυτές τις photos !!!!

Ξέρουμε όμως άραγε αν μακροπρόσθεσμα όλο αυτό το χημικό που πέφτει πάνω στα πλαστικά,θα έχει κακό-επιβλαβές αποτέλεσμα ;
 
manos426f είπε:
Μάλλον έβαλες στην πρίζα ΠΟΛΛΟΥΣ από εμάς με αυτές τις photos !!!!
Ξέρουμε όμως άραγε αν μακροπρόσθεσμα όλο αυτό το χημικό που πέφτει πάνω στα πλαστικά,θα έχει κακό-επιβλαβές αποτέλεσμα ;
Κι όμως δεν πρέπει να έχει κανένα κακό αποτέλεσμα. Αν διαβάσεις στο retrobright τον τρόπο που δημιουργείται η κιτρινίλα και πως την αφαιρεί, θα καταλάβεις!! Είναι θέμα χημείας. Το πλαστικό δεν το πειράζει καθόλου και δεν έχει καμία σχέση με βάρβαρες μεθόδους στυλ ασετον κλπ!!! Μόλις τελειώσω, θα το περάσω και με κάποιο σιλικονούχο στυλ armor all και αντίο κιτρινίλες!!! :D

Αύριο η συνέχεια και το τελείωμα της διαδικασίας!!!
 
Δημητρη μεσα στη βδομαδα προτεινω να φτιαξουμε ενα ενιαιο ποστ χρησιμοποιοντας παλι καποιες απο τις φωτο σου και να το κρεμασουμε στη πρωτη σελιδα ωστε και ο "διαβατης" να μπορεσει με τηυ μια να το διαβασει και να ξεκιτρινιασει κανα μασινι :)
 
Πολύτιμο αναμφίβολα το πείραμά σου φίλε Δημήτρη,ήδη βλέπω την Α500 να...μου κλείνει καταφατικά το μάτι με ένα πλατύ χαμόγελο στο drive της !!!

Ναι,ναι,θέλει κι αυτή να περάσει τη διαδικασία αυτή,το βλέπω....!
 
Wally είπε:
Δημητρη μεσα στη βδομαδα προτεινω να φτιαξουμε ενα ενιαιο ποστ χρησιμοποιοντας παλι καποιες απο τις φωτο σου και να το κρεμασουμε στη πρωτη σελιδα ωστε και ο "διαβατης" να μπορεσει με τηυ μια να το διαβασει και να ξεκιτρινιασει κανα μασινι :)
Εννοείται!!! Έτσι κι αλλιώς ήθελα να το κάνουμε κάτι σαν οδηγείες προς ναυτιλομένους, ωστε να ξέρουν τι να κάνουν με τα αγαπημένα τους μηχανήματα!!! Αύριο θα γράψω και την τιμή των υλικών και, αν θέλετε ξαναγράφω σε άλλο post από την αρχή τις οδηγείες με λεπτομέριες και με όσες φώτος χρειάζεται, για να γίνει κατανοήτο. Ίσως είναι καλή ιδέα να μπει και στο περιοδικό!!! :thumbup:
 
Σήμερά είναι η δεύτερη μέρα ξεκιτρινίσματος και πρέπει να έχει φύγει σχεδόν όλη η κιτρινίλα απο τα πλήκρα πια. Το βράδυ και οι φωτογραφίες!!!Ορισμένες παρατηρήσεις:

1) Βάλτε μπόλικο gel σε κάθε μέρος, για να γίνει δουλειά

2) Για να καταλάβετε ότι δουλεύει, αν όλα είναι σωστά δηλαδή και γίνεται αντίδραση, θα δείτε το gel να φουσκώνει και να αφρίζει πάνω στο πλαστικό με την ώρα

3) Αν δεν έχετε την πολυτέλεια του ήλιου, εχω μια υποψία ότι δουλειά κάνει και μια απλή black light, αυτή δηλαδή, που κάνει τα άσπρα ρούχα μας να φωσφορίζουν. Η back light δεν είναι τίποτε άλλο απο μια λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας (UVA). Θα το δοκιμάσω και θα σας πω!!

4) Ακολουθείτε ΠΙΣΤΑ τις οδηγείες και μην βάζετε κάτι παραπάνω απο την συνιστώμενη δοσολογία. Μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο πλαστικό και είναι μη αναστρέψιμα. Αυτό ισχύει ειδικά για το οξυζενέ. Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιείται ένα με λιγότερους βαθμούς, παρά ένα με πρισσότερους από το προτεινόμενο.

5)Το gel είναι ενεργο για 1 μέρα και πάνω. Θα το δείτε ότι θα στεγνώσει με την ώρα, αλλά, παρόλαυτά κάνει ακόμα δουλειά!!

6) Η γλυκερίνη χρησιμεύει στο να μην "σπάει" το gel, όταν στεγνώνει

7) Τo xantham gum είναι αυτό, που το κάνει παχύρευστο να μοιάζει με gel και θεωρώ ότι είναι απαραίτητο για να λειτουργήσει σωστά το μείγμα, αφού το βοηθάει να φουσκώσει κιόλας!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περιμένουμε εναγωνίως... :)
 
Πάντως μετα από ανάγνωση όλου του thread εχω να πώ πως 1ον θέλω οπωσδήποτε να δοκιμάσω τη συνταγή 2ον ως εναλλακτική λύση και εγώ χρησιμοποιώ tide το οποίο δουλεύει άψογα σε συνδυασμό με ένα σφουγγαράκι κουζίνας το οποίο όπου έχει έντονες βρομιές-κιτρίνισμα το χρησιμοποιούμε από την πράσινη-σκληρή μεριά...

Έτσι έχω καθαρίσει άπειρα κουτιά πλαστικά απο παλιά συστήματα !!!

Αντε να δούμε και καμιά φωτογραφία απο το όλο εχγείρημα.
 
(είμαι απαράδεκτος, πώς μου ξέφυγε 2 μερες τώρα;;; :angry: )

Μπράβο Δημήτρη, τέλειο αποτέλεσμα. Εχω ένα κατακίτρινο C128 και ορισμένα συστήματα που έχουν κιτρινίλες σε διάφορα σημεία τους. Οπως είπε κι ο Γουόλης, θα πρέπει να ανοιχτεί θρεντάκι με τη διαδικασία και τις φωτογραφίες πριν και μετά. Ευγε!!!!
 
Επειδή κάνω το πείραμα και με τη black light και τώρα τα έχω να "ψήνονται" εκεί, αύριο θα τον μοντάρω και θα βγάλω τις ανάλογες φωτογραφίες!! Υπομονή λοιπόν!!! ;)
 
Βρήκα αυτά τα βιντεάκια στο YouTube για να πάρετε μία ιδέα της παρασκευής του υλικού....

- ΜΕΡΟΣ Β
και από ότι καταλαβαίνω καλό είναι η επάλειψη του υλικού να γίνει με ένα πινέλο...
 
Το πείραμα έφτασε στο τέλος του και ένα πράγμα έχω να πω. Το πρόβλημα του κιτρινίσματος λύθηκε οριστικά!!! Τα αποτελέσματα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! Μόλις μοντάρω το πληκτρολόγια, θα έχετε και τις φωτογραφίες!!!
 
Γουάου... Να σου πω, μου πουλάς ένα κιλό μείγμα; Σοβαρά τώρα!
 
DIMITRIS K. είπε:
Ε όχι και να πουλήσω!!!! :p Αν θες, μπορώ να σου φτιάξω!!! ;)
Έχω ένα 464 Plus & 6128 Plus που ΠΟΛΥ θα ήθελα να ασπρίσω... αλλά όχι και να βγεις χαμένος!!!
 
Πίσω
Μπλουζα