Καλλιτεχνικές Φωτογραφίες...

teflon είπε:
Ασχετο. Κοντοχωριανέ γνωρίζεις για το σπήλαιο που έχουμε στην περιοχή μας, έτσι δεν είναι?Το έχεις επισκεφθεί?
Χμμμ εχω την εντύπωση πως πρόκειτε για βάραθρο εκεί ή κάνω λάθος; Δεν έχω επισκεφτεί κανένα σπήλαιο γενικώς στον Όλυμπο. Στείλε μου ένα πμ με πληροφορίες σε παρακαλώ αν είναι να κάνω μία εξόρμηση σύντομα.
 
nbok0.jpg


η φωτο ειναι τραβηγμενη απο τον φιλο Δημητρη.Σε ενα χωριο των Ιωαννινων...
 
Σε οπτικό πεδίο όμοια με την προηγούμενη φωτογραφία αλλά αυτή πιστεύω είναι αρκετά καλύτερη. Βγήκε και το νερό αρκετά όμορφα πιστεύω κάτω αριστερά. Φωτογραφική Sony Cybershot H5 7,2mpixel full auto settings.

2001871990372190876_rs.jpg
 
Oι παρακατω φωτο τραβηχτηκαν μεταξυ Παπιγκου και Μικρου Παπιγκου στις 17-8-07. Θεση "κολυμπηθρες".Εννοειται πως βουτηξαμε...

papbq5.jpg


pap1qy3.jpg
 
dim..έχεις καλλιτεχνική φλέβα το ξέρεις?

telonio...ακόμη μια μαγευτική φωτογραφία.....
 
dim καταπληκτικές φωτογραφίες! Εύγε!
 
Dim,telonio έχω μείνει άφωνη!!!Εικόνες απαράμιλλης ομορφιάς...Έχω πάει στις κολυμπήθρες αλλά δεν ήταν καιρός για βουτίτσες τότε.Dim φαντάζομαι ήταν πολύ παγωμένα τα νερά!:nervous:
 
Τις συγκεκριμενες φωτο δεν τις τραβηξα εγω αλλα ενας φιλος.Τα νερα ηταν μεν παγωμενα(αυτα που κατεβαιναν στην 1η φωτο ηταν ζεστα!!!) αλλα αντεχες.Πολυ παγωμενα ηταν στον Βοιδοματη που πηγαμε μετα...εκει δεν αντεχες...
 
Ό,τι πρέπει για σύσφιξη δηλαδή! :p
 
Πάλι θα το ρίξω στην αστροφωτογραφία!!!

Η σελήνη έτσι όπως την είδα εχθές με το τηλεσκόπιο μου με πολύ χαμηλό ζουμ μόλις 48Χ από τα 400Χ

98374904zq5.jpg


Τηλεσκόπιο:Skywatcher dobsonian 8"

Προσοφθάλμιο:Skywatcher 25mm

Φωτογραφικήo_Olympus SP500UΖ Auto
 
Εκπληκτική akamkas :eek:

Σε παρακαλώ αν δεν υπάρχει πρόβλημα καθαρότητας με τις φωτογραφίες, χρησιμοποίησε και μεγαλύτερο zoom και post-αρέ τις.

Πώς διάολο έχει τόσους κρατήρες η επιφάνεια της σελήνης;
 
Akmaka έχω μείνει πραγματικά άφωνος! Εύγε!
 
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Alucard και telonio Καλά...Alu ακόμα δεν είδες τίποτα..το πανηγύρι ξεκινά από τα 240Χ και πάνω..Η Σελήνη είναι γεμάτη από κρατήρες και βουνά απλά για να φανούν θα πρέπει να βρίσκεται στην μισή της φάση και όχι σε πανσέληνο διότι το φώς του Ήλιου που πέφτει επάνω της είναι τόσο δυνατό που καλύπτει σε μεγάλο βαθμό όλες τις λεπτομέρειες..Είναι πράγματι πολύ δύσκολο να βγάλεις φωτογραφία με μεγάλη μεγένθυση διότι το προσοφθάλμιο/ο φακός δηλαδή που προσφέρει 240Χ και πάνω έχει πολύ μικρό οπτικό πεδίο δηλ μικρή τρύπα που βλέπει το μάτι και μόνο το μάτι μπορεί να δει καλά..Ο φακός πολύ δύσκολα και θέλει να αποκτήσεις εμπειρία επάνω στην αστροφωτογραφία.

Εδώ έχω βγάλει μια δοκιμαστική φωτογραφία στο χέρι(κουνημένη)Απλά παίρνεις μια γεύση μιας μεγένθυσης των 343Χ.

moonec3.jpg


Σε αυτή την μεγένθυση κάνεις βόλτες στην επιφάνεια της Σελήνης..
 
To Zoom που βλέπεις στην επάνω φωτογραφία είναι σε αυτό το σημείο με τον κόκκινο κύκλο!

xxsq4.jpg
 
Εντυπωσιακότατες!!!! :thumbup:

Ευχαριστούμε akmakas. Όταν με τα δικά σου μάτια μπορείς να δεις τέτοιες εικόνες φαντάζομαι πως το μυαλό σου ξεφεύγει από τα όποια επίγεια μικροπορβληματάκια...
 
Πράγματι,πολύ εντυπωσιακή akmakas!!! :clap:
 
Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον χόμπυ παιδιά...εντελώς μαγευτικό!
 
Ζοομαρα λιγο της φωτο του Akmaka και τι βρηκα?

Κατι σας θυμιζει?

space1999_2.jpg


Με ενα ακομα επιπλεον zoom σε ενα φυνιστρινι...

1999cast.jpg


Βρηκαμε τη Βαση Alpha!! :D

Παω να ειδοποιησω τον Koenig για την επερχομενη εκρηξη (που αργησε 8 χρονια) και να κλεισω ραντεβου με την MILF γιατρο Russell...:biglaugh:
 
@Akmaka, έχω μείνει ΚΟΚΚΑΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Απο περιέργεια, πόσο σου κοστισε ο εξοπλισμος;

@Dim, δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο μέρος εκεί πάνω.

Παιδιά φοβερές οι φωτογραφίες σας!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Wally...Χα χα χα χα χα!!!!!!!!!!!!!!!!!!+10


Rygar..
Το τηλεσκόπιο κόστισε 300Ε Μόνο!!!Το πήρα σε προσφορά από 500Ε που είχε..ακόμα έχουν μείνει λίγα κομμάτια!!Μέσα στο κουτί του έχει 2 φακούς των 48Χ και 120Χ αν θες και άλλο ζουμ πληρώνεις από 60Ε εώς και 150Ε ανάλογα με την ποιότητα και την μάρκα...Ορίστε και το θηρίο μου!!!!

testzg6.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα