Καλύτερη Κονσόλα 6ης Γενιάς

Καλύτερη Κονσόλα 6ης Γενιάς

  • Microsoft XBOX

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Nintendo Gamecube

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sega Dreamcast

    Ψηφοφορίες: 3 42,9%
  • Sony Playstation 2

    Ψηφοφορίες: 3 42,9%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    7
Χαχαχα Θεός για άλλη μια φορά Dino
 
DINO , ξέχασες τον κύριο αυτό:

42941-bigthumbnail.jpg


είναι τόσο μαμάο που δεν χρειάζεται φώτο από μπροστά.... και μόνος του φτάνει και περισσεύει!

παίδες, όποιος δεν έχει παίξει τα 2 God of War , πολύ απλά ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τί μπορούν να κάνουν τα 4ΜΒ που ανέφερα προηγουμένως... δεν 'μπα να τρέχει και 1080p το ΧΒΟΧ και VGA το DC , εδώ μιλάμε για άλλο επίπεδο :p
 
cast128dreams είπε:
Εαν και δεν ψηφισα γιατι δεν προλαβα την δημοσκοπιση...Απο μενα SEGA DREAMCAST γιατι πολυ απλα εφερε πρωτο την επανασταση,ειναι sega και τελος το πρωτυμο απο το ps2.Δεν με νοιαζει ποσο πουλησε το PS2 δεν κρινουμε αυτο.Ασε που ηταν η ποιο Overhyped κονσολα. :sleep: 1) Dreamcast

Σαν δευτερο ΧΒΟΧ
Overhyped το PS2.Μάλιστα...

Εαν είναι το Ps2 overhyped τότε το Dreamcast τι είναι;

Όχι ειλικρινά απάντησε μου!

Δεν είναι δυνατόν να ακούμε τέτοια πράγματα.Όταν μια κονσόλα καταφέρνει να έχει τόσα πολλά είδη παιχνιδιών μαζεμένα και έχει ένα σωρό διαμάντια τότε λυπάμαι αλλά είναι η καλύτερη.Και ναι το PS2 επικράτησε επειδή ήταν καλύτερο και όσοι μιλάνε για γραφικά τώρα ας θυμηθούνε τι λέγανε όταν είδαν για πρώτη φορά Tekken Tag Tournament και Metal Gear Solid 2.

Αλλά στην τελική γιατί μιλάμε για γραφικά;Πως γίνεται να μιλάμε για γραφικά εμείς που καθόμαστε και παίζουμε παιχνίδια της δεκαετίας του 80' και του 90';
 
Αν δεν είναι overhyped η κονσόλα που κατά τον κατασκευαστή της μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε πυραυλικά συστήματα και για τον λόγο αυτό *θα* είχε πρόβλημα στις εξαγωγές, τότε τι είναι;

Η΄εκείνα τα Emotion Engine κλπ μπούρδες, που υποδήλωναν ότι με το PS2 θα νιώσεις συναισθήματα που δεν μπορεί να σου τα προσφέρει τίποτα άλλο.

Όσο για το Tekken Tag Tournament, ας θυμηθείς τον χαμό που είχε γίνει με τα jaggies της αρχικής έκδοσης καθώς και ότι σχεδόν 2 χρόνια νωρίτερα, εμείς παίζαμε Soul Calibur.

Closing CommentsIf you're looking for the best 3D fighting game on a console, you should go get Soul Calibur for your Sega Dreamcast. But, the chances are that you don't really care what the best fighting game around and are only looking for more Tekken.
http://ps2.ign.com/articles/163/163946p1.html

LOL
 
γυρισα πριν κανα μισαωρο απο ενα τσιπουραδικο και μιας δεν ειχα τι να κανω ανοιξα το pc για λιγο

εκει που σερφαρα μπηκα στο συγκεκριμενο post του οποιου δεν γνωριζα την υπαρξη

και λογο του οτι ειχα καταναλωσει παρα πανω καραφακια απο οσα αντεχω

πολλα παραπανω για την ακριβεια

ειδα οτι to ps2 ηταν το τελευταιο του poll και πρωτο το dreamcast

τελικα πρεπει να το κοψω το τσιπουρο με κανει να τα βλεπω ολα αναποδα!!!!!!!!!!!

τελικα αλλος πινει αλλος μεθαει και αναφερομε βεβαια σε οσους ψηφισαν dreamcast
 
καλα το tekken tag ηταν και ψιλοαπογοητευτικο...ειλικρινα δεν εχει κανενα νοημα να συγκρινουμε τιτλους ps2 και dreamcast γιατι το τελευταιο δεν προλαβε καν να αντεξει στην αγορα οσο θα επρεπε (λογω οικονομικης καταστασης της sega)...το ps2 μπορει να τραβηξε ολους τους casual που αγοραζαν μονο για κοπιες και για να παιζουν pro αλλα υπηρχαν και οι αλλοι που επαιζαν πολυ πιο σοβαρα παιχνιδια...ico και shadow of the colossus κανεις???
 
( εδώ αντί να αναφέρουμε γεγονότα , έχουμε ανοίξει συζήτηση για τις μπούρδες φήμες που κυκλοφορούσαν και τις ανάγουμε σαν παράγοντα κρίσεως της καλύτερης κονσόλας της εποχής εκείνης... )

ότι και να πιστεύει κανείς , όποιο μηχάνημα και να αγαπάει, όσο και να μην του αρέσει, η αλήθεια είναι μια: το PS2 ήταν ο βασιλιάς της γενιάς του και μάλιστα πουλάει ΑΚΟΜΑ.

smiley_guy_sticking_out_tongue_lg_c.gif
 
Για progressive scan του ps2, στην Ευρωπη ειναι πολυ περισσοτερα απο 20 παιχνιδια με progressive scan. Το χειροτερο σε αυτα ειναι το gamecube.. Νομιζω εχει ενα η δυο παιχνιδια με progressive scan στην Ευρωπη..

Το god of war ειναι απο τα πιο overhyped/overrated παιχνιδια του γαλαξια. Ειναι βλασφημια να μην γνωριζει η νεολαια μας τα δυο αριστουργηματα otogi (οπου πηρα χκουτι κυριως για αυτα!) και να μιλανε ολη την ωρα για τα god of war.
 
Κεροψ η διαφορα ειναι οτι το GodOfWar μπορουσε να γινει για ΧΒΟΧ ενω τα Otogi, Orta, Wreckless, Phantom Dust και ενα καρο αλλα ακομα δεν μπορουσαν τεχνικα να υλοποιηθουν στο PS2.

Οι κατοχοι του PS2 κυριως ηταν Pro-ακηδες (με την εννοια οτι ειχε πολλους που το αγκαλιασαν οχι τοσο επειδη ηταν gamers αλλα κυριως ηταν ποδοσφαιρακηδες) οποτε συγχωρεθηκαν σε υπερθετικο βαθμο τα χαμηλα καρε και οι φτωχες υφες που μαστιζαν τα παιχνιδια της πλατφορμας.

Στα DC/XBOX τετοια πραγματα δεν συγχωρουνταν απο τους χρηστες. Θυμομαστε τι γινοταν αν καποιο παιχνιδι δεν προσεφερε progressive scan ή AA στο XBOX...

Επισης να θυμηθουμε οτι ηταν και η πρωτη κονσολικη πλατφορμα που προσφερε υποχρεωτικο DD, ενα αριθμο τιτλων αμιγως 720p και μπορουσε να κανει rendering εως και 1080p.

Γενικα DC/XBOX ηταν απο τις πλεον καινοτομες κονσολες στην ιστορια...
 
Δεν θυμαμαι καποιο ευρωπαικο παιχνιδι του Gamecube να υποστηριζει Progressive Scan .Νομιζω μονο το F-Zero εκανε την διαφορα απο τα αλλα παιχνιδια σε Pal. Γι αυτο και εχω μονο NTSC παιχνιδια.

Wally είπε:
Κεροψ η διαφορα ειναι οτι το GodOfWar μπορουσε να γινει για ΧΒΟΧ ενω τα Otogi, Orta, Wreckless, Phantom Dust και ενα καρο αλλα ακομα δεν μπορουσαν τεχνικα να υλοποιηθουν στο PS2.
Οι κατοχοι του PS2 κυριως ηταν Pro-ακηδες (με την εννοια οτι ειχε πολλους που το αγκαλιασαν οχι τοσο επειδη ηταν gamers αλλα κυριως ηταν ποδοσφαιρακηδες) οποτε συγχωρεθηκαν σε υπερθετικο βαθμο τα χαμηλα καρε και οι φτωχες υφες που μαστιζαν τα παιχνιδια της πλατφορμας.

Στα DC/XBOX τετοια πραγματα δεν συγχωρουνταν απο τους χρηστες. Θυμομαστε τι γινοταν αν καποιο παιχνιδι δεν προσεφερε progressive scan ή AA στο XBOX...

Επισης να θυμηθουμε οτι ηταν και η πρωτη κονσολικη πλατφορμα που προσφερε υποχρεωτικο DD, ενα αριθμο τιτλων αμιγως 720p και μπορουσε να κανει rendering εως και 1080p.

Γενικα DC/XBOX ηταν απο τις πλεον καινοτομες κονσολες στην ιστορια...
Wally μεχρι 1080i εδινε το ΧΒΟΧ και οχι 1080p. Εδω οι καινουργιες κονσολες δεν μπορουν να βγαλουν πραγματικο 1080p.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mιλουσα περι εσωτερικου rendering. Δεν μπορουσε να το απεικονισει λογω περιορισμου του Connexant (480i/p - 720p - 1080i) ετσι κι αλλιως
 
overhyped τα GoW ??? χαμηλά καρέ το ps2? Συγγνώμη αλλά εγώ έχω 400-500αριά παιχνίδια για αυτό, που τα έχετε δει τα χαμηλά fps; Υπάρχει ο λογικός αριθμός του 5-10% των παιχνιδιών που δεν είναι καλά τεχνικά (όπως σε όλες τις πλατφόρμες) αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Να πάμε και στα otogi γιατί τα έχω και τα 2... ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχουν με τα GoW; ρε παιδιά εγώ τα ξεκίνησα και ειδικά το 1ο που θυμάμαι ξεκινάει σε ένα δάσος με ομίχλη , με άθλια γραφικά , χειρισμό και μάχη με κάτι εχθρούς. Γίνεται καλύτερο μετά; Το έπαιξα κανα 10λεπτο και πολύ απλά το παράτησα. (και στο ΧΒΟΧ μου ΟΛΑ τα παιχνίδια είναι αυθεντικά NTSC/U και τα παίζω μέσω component)

Και δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για "καινοτόμο" ΧΒΟΧ γιατί έχει ΑΑ κτλ... Ξεχνάμε ότι κυκλοφόρησε τον Νοέμβριο του 2001 , (χονδρικά αρχές 2002) δηλαδή άμα δεν είχε ΑΑ και τα λεπτομερή textures λόγω μεγαλύτερης vram τότε ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ; Καινοτόμο ήταν το dc με το ΑΑ του, όχι το ΧΒΟΧ1...

ΥΓ. πάω να δώ πάλι τα Otogi μπορεί να έχασα κανά διαμάντι... ΛΟΛ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Game Cube και μετά Ps2.Dreamcast απλά μια μεγάλη τρύπα στο νερό.Πολύ μπροστά για την εποχή του με αποτέλεσμα να πατώσει :)
 
Wally είπε:
.....συγχωρεθηκαν σε υπερθετικο βαθμο τα χαμηλα καρε και οι φτωχες υφες που μαστιζαν τα παιχνιδια της πλατφορμας.
picture.php


Με τέτοιες παιχνιδάρες, συγχωρώ τα πάντα!!! :tease:
 
εγώ παίζω otogi2, δεν μπορώ να πώ ότι είναι εντυπωσιακό ούτε τεχνικά βαρύτερο από το Gow2... τί σχέση έχει με το χάος του gow2 και για πιο λόγο δεν μπορεί να τρέξει σε ps2? ένα σωρό τέτοια υπάρχουν (Bunjikai, Chaos Legion, Devil Kings, Gengi, Rygar κτλ που δεν θυμάμαι τώρα...)
 
Χώσε Dino χώσε!

Το κορυφαίο είναι ότι μιλάνε για γραφικά στην αρχή και με το που λέω για Tekken Tag Tournament μου το γυρνάνε όλοι στο gameplay και πόσο κατώτερο είναι του Soul Calibur!
 
Και εμείς παίζαμε το 1996, Soulblade στο Playstation, αλλά δεν το κάναμε θέμα! :p
 
Maddog είπε:
Αν δεν είναι overhyped η κονσόλα που κατά τον κατασκευαστή της μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σε πυραυλικά συστήματα και για τον λόγο αυτό *θα* είχε πρόβλημα στις εξαγωγές, τότε τι είναι;
Δηλαδή όταν έχω το dreamcast έτσι

dcdrawing.jpg


έχω κονσόλα παιχνιδιών πάνω με addon κάτω σύστημα οδήγησης S300; Ως τώρα νόμιζα ότι είναι μόνο βάση στήριξης! :eek:
 
DINO Ολόσωστος απλά να συμπληρώσω και κάποια άλλα:

GTA San Andreas το παιχνίδι που έσπασε ρεκόρ πωλήσεων(17.4m)την ώρα που οι πειρατές κυριαρχούσαν.

Από Insomniac:6 τίτλους Ratchet And Clank όλοι 1 προς 1 εκτός του Gladiator.Killzone εμένα μου άρεσε πάντως :)

Driver 3

Και φυσικά την σειρά Προ γιατί κακά τα ψέματα το Ps2 είχε το πιο βολικό control
 
Βαράτε τώρα που οι Mods, παίζουν Sensi!!! :clap: :tease:
 
Πίσω
Μπλουζα