Καλύτερη Κονσόλα 6ης Γενιάς

Καλύτερη Κονσόλα 6ης Γενιάς

  • Microsoft XBOX

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Nintendo Gamecube

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sega Dreamcast

    Ψηφοφορίες: 3 42,9%
  • Sony Playstation 2

    Ψηφοφορίες: 3 42,9%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    7
Ο κόσμος υποθέτω ψήφισε με βάση τον αντίκτυπο κάθε κονσόλας στην gaming κοινότητα. Όπως και να το κάνουμε το κύκνειο άσμα της Sega θα μέινει στην ιστορία άσχετα αν πούλησε.

Το "καλύτερο" δεν κρίνεται μόνο στους αριθμούς...
 
Εαν και δεν ψηφισα γιατι δεν προλαβα την δημοσκοπιση...Απο μενα SEGA DREAMCAST γιατι πολυ απλα εφερε πρωτο την επανασταση,ειναι sega και τελος το πρωτυμο απο το ps2.Δεν με νοιαζει ποσο πουλησε το PS2 δεν κρινουμε αυτο.Ασε που ηταν η ποιο Overhyped κονσολα. :sleep:

1) Dreamcast

Σαν δευτερο ΧΒΟΧ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Haros είπε:
Ο κόσμος υποθέτω ψήφισε με βάση τον αντίκτυπο κάθε κονσόλας στην gaming κοινότητα. Όπως και να το κάνουμε το κύκνειο άσμα της Sega θα μέινει στην ιστορία άσχετα αν πούλησε.Το "καλύτερο" δεν κρίνεται μόνο στους αριθμούς...
φυσικα και δεν κρινεται απο τους αριθμους...κρινεται απο τα παιχνιδια που αφησε πισω της η κονσολα και οχι απο την ταμπελιτσα που γραφει μπροστα (sega/nintendo/sony)..ειναι αστειο νομιζω να βαζουμε το dreamcast σαν καλυτερη κονσολα της γενιας εκτος και αν αφησουμε το software τελειως στην ακρη
 
bahamut zero είπε:
φυσικα και δεν κρινεται απο τους αριθμους...κρινεται απο τα παιχνιδια που αφησε πισω της η κονσολα και οχι απο την ταμπελιτσα που γραφει μπροστα (sega/nintendo/sony)..
συμφωνώ! Γι'αυτό ψηφίζουμε dreamcast. :D
 
η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα ποτε dreamcast μιας και οταν βγηκε ημουν 9 χρονων και πού να με αφησουν οι γονεις μου να παρω κι αλλη κονσολα (ειχα παρει το 98 n64) και ότι ξερω για το dreamcast ειναι απο περιοδικα,internet κτλ...αργοτερα πηρα gamecube (nintendo fanboy βλεπεις :D ) και αναγνωρισα πολυ αργοτερα την αξια του ps2 στο software...το dc το εχω στο μυαλο μου σαν μια παρα πολυ πρωτοποριακη κονσολα η οποια θαφτηκε λογω της κακης οικονομικης καταστασης της sega.....

ps.το avatar σου τα σπαει!
 
και εγώ για software μιλούσα,άλλωστε είναι τόσο μεγάλη η ποσότητα του στο playstation 2 που υπάρχουν εκατοντάδες άριστα παιχνίδια για να επιλέξεις.
 
Βασικά είμαι από τους λίγους (?) ίσως στο φόρουμ, που δε μπορώ να αντιληφθώ το μεγαλείο της Sega... Και δεν το λέω ειρωνικά...

Πέρα από 4 -5 καλά παιχνίδια που έχω παίξει από αυτή την εταιρία (Out Run, Golden Axe , Virtua Fighter και κάποια άλλα) δεν είχα ποτέ άλλη επαφή. Όταν δε, προσπάθησα να παίξω Sonic... άστα να πάνε... Απορούσα και απορώ πως έγινε αυτός ο σκαντζόχοιρος σύμβολο μιας εταιρίας. Βέβαια δεν είναι και του στυλ μου αυτά τα παιχνίδια...

Από την άλλη, βλέπω τα TOP 25 Dreamcast games στο Retro Gamer #70 και έχει μέσα τα:

Sonic Adventure

Sega Marine Fishing

και κάποια άλλα άγνωστα σε μένα, όπου πραγματικά δεν έχω άποψη,

καθώς και μια σειρά από παιχνίδια που εμφανίστηκαν και στο Playstation 2:

Space Channel 5


Marvel vs Capcom 2



Resident Evil: Code Veronica



Crazy Taxi



Soul Calibour



Rez


Να αποκτήσω Dreamcast, μόνο για τα Shenmue;;; Μπα, δεν την παλεύω...

Βέβαια από την άλλη μεριά καταλαβαίνω τους Sega fans, καθώς και εγώ υποστηρίζω με νύχια και με δόντια το αγαπημένο μου '80s σύστημα, τον ST και όχι την Amiga.

Όμως δεν δέχομαι οτι η κονσόλα που μου χάρισε ατελείωτες ώρες hardcore και casual gaming (αν θέλετε να τα χωρίσουμε), και η οποία μου διαμόρφωσε άποψη για το σύγχρονο gaming γενικότερα, είναι overhyped.

Αν ήταν, θα έβγαινε πρώτη στο poll... ;)

Και κάποιος θα μου εξηγήσει γιατί το Sony Playstation είναι με Italics και σ'αυτή αλλά και στην άλλη δημοσκόπηση;;; :p
 
cast128dreams είπε:
Εαν και δεν ψηφισα γιατι δεν προλαβα την δημοσκοπιση...Απο μενα SEGA DREAMCAST γιατι πολυ απλα εφερε πρωτο την επανασταση,ειναι sega και τελος το πρωτυμο απο το ps2.Δεν με νοιαζει ποσο πουλησε το PS2 δεν κρινουμε αυτο.Ασε που ηταν η ποιο Overhyped κονσολα. :sleep: 1) Dreamcast

Σαν δευτερο ΧΒΟΧ

Overhyped κονσολα το PS2 ???!!? έλεος! Τεχνολογικά είναι το πιο καιντοτόμο από ΟΛΑ. Εκτός από τον 128bit Εmotion επεξεργαστή, πολλοί ξεχνάνε ότι τα 4MB της βασικής του vram τα είχε ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΑ στον graphics synthesizer σαν cache (bandwidth 48 gigabytes/sec) , αν αυτά δεν είναι τεχνολογία για το 2000 εγώ είμαι atarάς :p

Επίσης να μην ξεχνάμε και τον σχεδόν 1.5 χρόνο που έχει διαφορά με το ΧΒΟΧ... 'Ασε που για να φανούν τα καλύτερα σε ανάλυση textures του ΧΒΟΧ έπρεπε να είχε κάποιος component καλώδιο και να έπαιζε τα παιχνίδια σε NTSC mode....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια το XBOX ειχε Shaders, T&L pipeline, Hardware AA ενω το PS2 ειχε 4MB DRAM πανω στον GS!

Με τοση video μνημη, τι υφες να χωρεσεις, ποση γεωμετρια και πως να τα τρεξεις ολα αυτα στα 60 καρε χωρις να κανεις αιματηρες θυσιες λεπτομερειων???
 
Οσο να αφορα το component του PS2 εκει να εβλεπες πραγματα!Τουλαχιστον στο ΧΒΟΧ εδειχναν καλυτερα. Χωρις Anti-alliasing στο PS2 τα δε παιχνιδια του φαινοντουσαν χειροτερα και απο το VGA του Dreamcast. Οχι οτι το VGA του Dreamcast(Τεχνολογια 1998 ) ητανε χαλια αλλα καποια παιχνιδια φαινοντουσαν πολυ ανωτερα απο του PS2.Και παλι στο PS2 ενα 80% των NTSC τιτλων υποστηριζουν component ενω στην Ευρωπη αμφιβαλω αμα ξεπερναει τα 20 παιχνιδια.
 
...αλλά και πάλι Wally μια χαρά τα πήγαινε το άτιμο! ΛΟΛ

DarkSynbios είπε:
Οσο να αφορα το component του PS2 εκει να εβλεπες πραγματα!Τουλαχιστον στο ΧΒΟΧ εδειχναν καλυτερα. Χωρις Anti-alliasing στο PS2 τα δε παιχνιδια του φαινοντουσαν χειροτερα και απο το VGA του Dreamcast. Οχι οτι το VGA του Dreamcast(Τεχνολογια 1998 ) ητανε χαλια αλλα καποια παιχνιδια φαινοντουσαν πολυ ανωτερα απο του PS2.Και παλι στο PS2 ενα 80% των NTSC τιτλων υποστηριζουν component ενω στην Ευρωπη αμφιβαλω αμα ξεπερναει τα 20 παιχνιδια.
από component βγαίνουν όλα, το θέμα είναι ότι το ΧΒΟΧ έβγαζε progressive σήμα ενώ στο ps2 τα παιχνίδια με progressive είναι πολύ λίγα.... το 95% ήταν και πάλι interlaced... άσε έχω εντρυφήσει

βασικά DarkSynbios τα έχεις δοκιμασμένα τα ps2/xbox με component; γιατί και το σχόλιο σου για το dc ότι έχει καλύτερα gfx είναι λίγο άκυρο, μπορεί οι πρώτοι τίτλοι του ps2 να μην ήταν τόσο καλοί, αλλά από ένα σημείο και μετά ξέφευγε πολύ από το dc....

Για να μην παρεξηγηθω, εγώ τα έχω ΟΛΑ και δεν έχω κολλήματα με κανένα μηχάνημα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DarkSynbios είπε:
Οσο να αφορα το component του PS2 εκει να εβλεπες πραγματα!Τουλαχιστον στο ΧΒΟΧ εδειχναν καλυτερα. Χωρις Anti-alliasing στο PS2 τα δε παιχνιδια του φαινοντουσαν χειροτερα και απο το VGA του Dreamcast. Οχι οτι το VGA του Dreamcast(Τεχνολογια 1998 ) ητανε χαλια αλλα καποια παιχνιδια φαινοντουσαν πολυ ανωτερα απο του PS2.Και παλι στο PS2 ενα 80% των NTSC τιτλων υποστηριζουν component ενω στην Ευρωπη αμφιβαλω αμα ξεπερναει τα 20 παιχνιδια.
από component βγαίνουν όλα, το θέμα είναι ότι το ΧΒΟΧ έβγαζε progressive σήμα ενώ στο ps2 τα παιχνίδια με progressive είναι πολύ λίγα.... το 95% ήταν και πάλι interlaced... άσε έχω εντρυφήσει

βασικά DarkSynbios τα έχεις δοκιμασμένα τα ps2/xbox με component; γιατί και το σχόλιο σου για το dc ότι έχει καλύτερα gfx είναι λίγο άκυρο, μπορεί οι πρώτοι τίτλοι του ps2 να μην ήταν τόσο καλοί, αλλά από ένα σημείο και μετά ξέφευγε πολύ από το dc....

Για να μην παρεξηγηθω, εγώ τα έχω ΟΛΑ και δεν έχω κολλήματα με κανένα μηχάνημα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεχασα να αναφερω το progressive σημα :p
 
είναι τόσο overhyped το ps2 που πουλάει ακόμα και σήμερα... :p
 
keropi είπε:
...αλλά και πάλι Wally μια χαρά τα πήγαινε το άτιμο! ΛΟΛ



από component βγαίνουν όλα, το θέμα είναι ότι το ΧΒΟΧ έβγαζε progressive σήμα ενώ στο ps2 τα παιχνίδια με progressive είναι πολύ λίγα.... το 95% ήταν και πάλι interlaced... άσε έχω εντρυφήσει

βασικά DarkSynbios τα έχεις δοκιμασμένα τα ps2/xbox με component; γιατί και το σχόλιο σου για το dc ότι έχει καλύτερα gfx είναι λίγο άκυρο, μπορεί οι πρώτοι τίτλοι του ps2 να μην ήταν τόσο καλοί, αλλά από ένα σημείο και μετά ξέφευγε πολύ από το dc....

Για να μην παρεξηγηθω, εγώ τα έχω ΟΛΑ και δεν έχω κολλήματα με κανένα μηχάνημα...
Βασικα επειδη κατεχω και τα τελευταια επισημα παιχνιδια του Dreamcast που κυκλοφορησαν μεχρι το 2007,μπορω να πω οτι καποια απο αυτα δειχνανε πολυ καλα για VGA .Εχω δοκιμασει component και σε PS2 και σε ΧΒΟΧ και μπορω να πω οτι το μοναδικο παιχνιδι που μου εκανε να ασχοληθω και λογω αναλυσης στο ΧΒΟΧ ηταν το MK Armaggedon που επαιζε σε 720p.

DINO είπε:
Ο κ. Λεβέντης, έμαθε τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας...
http://www.youtube.com/watch?v=pxCouwwxseA

:D
Τι ειπε το παλικαρι! Απλα ΛΟΛ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο λαός αποφάνθηκε κύριοι. Και να ξέρετε. Εσείς οι 6... έχετε επιβαρύνει το κάρμα σας...
 
Haros είπε:
Ο λαός αποφάνθηκε κύριοι. Και να ξέρετε. Εσείς οι 6... έχετε επιβαρύνει το κάρμα σας...

picture.php


Όσο έχω αυτούς στο πλευρό μου, δε φοβάμαι... Χάρο!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα