Καλύτερη Κονσόλα 6ης Γενιάς

Καλύτερη Κονσόλα 6ης Γενιάς

  • Microsoft XBOX

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Nintendo Gamecube

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sega Dreamcast

    Ψηφοφορίες: 3 42,9%
  • Sony Playstation 2

    Ψηφοφορίες: 3 42,9%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    7
Αμα το ανοιξει θα δημιουργηθει ενας χαος παλι! :p
 
Προσωπικά αυτή την γενιά την θεωρώ την χειρότερη που έχει βγει ως σήμερα, γεμάτη αρπαχτές και δευτεροτριτόκλασάτα παιχνίδια, το μονοπώλιο του PS2 σκότωσε τον ανταγωνισμό μαζί όποια προσπάθεια για κάτι το ποιοτικό, ακόμα και να γινόταν κάποια προσπάθεια για κάτι καλό (Πχ ICO, Okami, κλπ..) πάτωνε για τα καλά, πολλές ιστορικές και κορυφαίες σειρές του παρελθόντος η "πέθαναν" ή πήραν την κάτω βόλτα, έβαλαν στον χώρο την χειρότερη "φάρα" από δήθεν gamers που νομίζουν ότι τα γραφικά και η πολύ "τεστοστερόνη" είναι αυτά που κάνουν τα καλά παιχνίδια, και γενικά δεν έχω και πάρα πολλά καλά για να θυμάμαι..

Πάντως μέσα σε όλο αυτό το χάλι, θα έλεγα PS2 γιατί κακώς η πάρα πολύ κακώς ήταν το πιο ολοκληρωμένο σύστημα..

Κατά τα άλλα, το Dreamcast ίσως να ήταν το καλύτερο σύστημα για αρκετούς λόγους όμως δεν άντεξε, και το ΧΒΟΧ είχε την δύναμη και είδε πρώτο που πάει το μέλλον (Να υποθέσω ότι όλοι αυτοί που σήμερα έχουν κάνει θεό το PS4 και έτρεξαν να το πάρουν μόνο και μόνο για την "δύναμη" του και την GDDR5 μνήμη του τότε θα έπαιρναν ΧΒΟΧ ε!; :p )..

Το Game Cube το θεωρούσα την χειρότερη κονσόλα της Nintendo, μέχρι που έβγαλε το WiiU.. Άρε, εκτός ανταγωνισμού, :p
 
Ανοιξε η δημοσκοπηση. Οχι πορωσεις. Κουβεντα να γινεται
 
Ψήφισα PS2 γιατί πέρασα περισσότερες ώρες με την κονσόλα. Πάρα πολλές ώρες με φίλους και PES, Final fantasy X, Dragonball, Gran Turismo και ταινίες..... :D

Το Gamecube με απογοήτευσε πάρα πολύ, δεν μπορούσα να βρω έναν τίτλο συνέχειας του Ν64 που να αξίζει. Το Μάριο Καρτ τραγικό, τα Μάριο Παρτι επίσης, το Sunshine βαρετό, το winwaker άδειο, το Starfox μια κακή αντιγραφή του Zelda. Τα μοναδικά που χάρηκα ήταν τα Metroid, τα Resident και τα Pikmin.
 
Όπως είπα και παραπάνω ψήφισα κι εγώ PS2 καθώς έχω λίγες εμπειρίες από τα υπόλοιπα και δεν απέκτησα καμία από αυτές.
 
Εγω δεν ψηφισα γιατι το εκανα πριν κλεισει η δημοσκοπηση. Αλλα..

Περαν του Dreamcast ειχα το GC και PS2. Και οι τρεις κονσολες με προσφεραν διασκεδαση αλλα ενα παραπανω το Dreamcast.

Στο Dreamcast απο την περιοδο του 2004 με 2007 επαιζα ακαταπαυστα ονλαιν το Phantasy star Online v2 και τα καινουργια επισημα παιχνιδια που βγαινανε μετα την περιοδο του 2002 μεχρι το 2007. Συνεχισα μετα με τα indies.

Με το PS2 οχι και τοσο μονο λιγα πραγματα αλλα ητανε ενας καλος DVD player.

Και τελος με το Gamecube που οταν πηρα την πρωτη LCD αρχισα να παιρνω αμερικανικα παιχνιδια για Progressive Scan με πρωτο και καλυτερο το Resident Evil 4 και μετα με Zelda, Metroid Prime 1/2, Fire Emblem, Phantasy Star Online Episode 1/2 plus κ.α.
 
Εχω ολες της κονσολες απο την πρωτη μερα που κυκλοφορησαν και μπορει με καθε μια απο αυτες να περασα χιλιαδες ωρες και να επαιξα φανταστικα παιχνιδια αλλα πιο ολοκληρωμενη εμπειρια ειχα με το ps2 πολυ απλα γιατι μπορουσα να βρω οτι ηθελα σε αντιθεση με της αλλες κονσολες.
 
Είμαι μεταξύ dreamcast και gamecube.Και τις δύο κονσόλες τις ευχαριστήθηκα και πέρασα αρκετές ώρες παίζοντας στο μέν DREAMCAST skies of arcadia,resident evil CV,soulcaribur,carrier,blue stinger και στo GC resident evil 0-1,metroid prime,windwaker,mario kart,eternal darkness κτλ.Δύσκολη απόφαση αλλά μάλλον θα ψηφίσω το dreamcast μίας και ήταν αρκετά πρωτοποριακό μηχάνημα
 
Βλέπω, ούτε λόγος για XBOX...
 
geo2004z είπε:
Το Gamecube με απογοήτευσε πάρα πολύ, δεν μπορούσα να βρω έναν τίτλο συνέχειας του Ν64 που να αξίζει. Το Μάριο Καρτ τραγικό, τα Μάριο Παρτι επίσης, το Sunshine βαρετό, το winwaker άδειο, το Starfox μια κακή αντιγραφή του Zelda. Τα μοναδικά που χάρηκα ήταν τα Metroid, τα Resident και τα Pikmin.
Ακριβώς αυτό. Ειδικά το Starfox Adventures ήταν ντροπιαστικό. Και μετά βγήκε και το Starfox Assault το οποίο ήταν πιο κοντά στο κανονικό Starfox αλλά και αυτό ήταν ψιλομέτριο τελικά. Κανένα από τα δύο δεν τα έφτιαξε η Nintendo.

Το Mario Sunshine το βαρέθηκα μετά το τρίτο επίπεδο.

Το Mario Kart ήταν το καλύτερο σε γραφικά προφανώς αλλά οι πίστες ήταν βαρετές και μουσική πολύ κακή, ενώ τα Mario Kart είχαν πάντα πολύ καλή μουσική για μένα.

Το Zelda ήταν όντως άδειο. Πολύ καλό παιχνίδι γενικά αλλά δεν έφτανε ούτε το OOT ούτε το Majora's. Και το Τwilight Princess πιο πολύ σαν παιχνίδι Wii το νιώθω.

Το Wave Race ήταν και αυτό κάπως βαρετό, ακόμα και τα γραφικά δεν με εντυπωσίασαν όσο με είχε εντυπωσιάσει το Wave Race του N64. Ακόμα και σήμερα προτιμώ να παίζω του N64.

To F-Zero GX ήταν πολύ εντυπωσιακό αλλά στο gameplay/χειρισμό ήταν κατώτερο του F-Zero X. Το ίδιο και με την ατμόσφαιρα και την μουσική. Πολλές μουσικές στο GX με κάνουν να θέλω να βουλώσω τα αυτιά μου με εκείνες τις άθλιες παραμορφώσεις σε πολλά κομμάτια. Ουτε και αυτό το έφτιαξε η Nintendo (την έπιασε η τεμπελιά με το GC).

Και όπως είπες κι εσύ, αυτά που άξιζαν πραγματικά ήταν τα Metroid και τα Resident Evil. To REmake ήταν υπέροχο αλλά το GC είχε και άλλο ένα exclusive, το Zero. Και μαζί με αυτά είχε και πολύ καλές εκδόσεις όλων των άλλων RE, ακόμα και του Code Veronica. Και μετά βγήκε και η καλύτερη έκδοση του RE4. Hταν, με λίγα λόγια, ο παράδεισος των RE fans.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οσον αφορα την εκτη γενια αυτο που ειχαμε δει παντως με το dreamcast ηταν κατι το απιστευτο για την εποχη 1998 - 1999 - 2000 και ημασταν πολυ τυχεροι που το ζησαμε μιας και δεν προκειται να ξανασυμβει κατι παρομοιο.

Μιλαμε για κονσολα που στην οθονη της τηλεορασης μας η του pc monitor ειχαμε δει γραφικα που ξεπερνουσαν οτιδηποτε αλλο ειχε βγει μεχρι τοτε στην κατηγορια του home gaming οπως τα παιχνιδια των πιο ισχυρων gaming υπολογιστων.Η μεταβαση σε αυτα τα γραφικα ηταν κατι παραπανω απο εντυπωσιακη τοτε σε σχεση με την προηγουμενη γενια και μεχρι και σημερα τετοιο αλμα γραφικων γραφικων σε κονσολα που να αφηνει πισω τους και πιο ακριβους gaming υπολογιστες οσον αφορα τα γραφικα που βλεπουμε στην οθονη μας δεν εχει ξαναγινει.

1662409522611.png
 
κονσολα που να αφηνει πισω τους και πιο ακριβους gaming υπολογιστες οσον αφορα τα γραφικα που βλεπουμε στην οθονη μας δεν εχει ξαναγινει.
Χμμμ, δεν ξέρω, εγώ το 99 είχα Pentium III με Voodoo 3 και το σύστημα άφηνε πίσω το Dreamcast αρκετά χιλιόμετρα θεωρώ στα multiplatorm.
 
Χμμμ, δεν ξέρω, εγώ το 99 είχα Pentium III με Voodoo 3 και το σύστημα άφηνε πίσω το Dreamcast αρκετά χιλιόμετρα θεωρώ στα multiplatorm.
Περισσοτερο για αποκλειστικους τιτλους που το dreamcast ηταν καλυτερο στα 3d γραφικα και σε καποιους τιλους και ισαξιο σε παρομοια η και στα ιδια παιχνιδια παιχνιδια μεχρι και το 2000.

Π.χ μερικα παιχνιδια οπως το sonic adventure (1998) soulcalbur (1999) shenmue (1999) airforce delta (1999) ecco the dolphin (2000) resident evil code veronica (2000) v-rally 2 (2000) Spawn: In the Demon's Hand (2000) ferrari 355 challenge (2000) test drive le mans (2000)
 
Όντως exclusives όπως Sonic Adventure και Soul Calibur ήταν ανώτερα στο DC. Όμως αλλά genres όπως First Person Shooters ήταν καλύτερα στο PC. Επίσης σχεδόν όλα τα multiplatform που έπαιξα ήταν καλύτερα στο PC μου.

Quake III, Unreal Tournament, Soldier of Fortune, Half-Life, κλπ, όλα έτρεχαν με καλύτερο frame rate και σε καλύτερη ανάλυση στην Voodoo 3. Και άλλα multiplatform που δεν ήταν FPS οπως κάτι Nomad Soul και Shadowman ήταν καλύτερα στην Voodoo 3. Το μόνο multiplatform που θυμάμαι να ήταν καλύτερο στο Dreamcast ήταν το Legacy of Kain.
 
Όντως exclusives όπως Sonic Adventure και Soul Calibur ήταν ανώτερα στο DC. Όμως αλλά genres όπως First Person Shooters ήταν καλύτερα στο PC. Επίσης σχεδόν όλα τα multiplatform που έπαιξα ήταν καλύτερα στο PC μου.
Βασικά δεν ήταν θέμα specs, όπου προφανώς μια φθηνή κονσόλα δεν μπορούσε να πιάσει ένα gaming PC, αλλά αισθητικής και production value. To Shenmue ήταν πραγματικά ανεπανάληπτο και άφηνε πίσω οτιδήποτε σε οποιοδήποτε format, λόγω των χρημάτων που είχαν πέσει. Το Soul Calibur ήταν το ωραιότερο fighter της εποχής του. Στα PC δεν υπήρχαν fighting games ανάλογης ποιότητας.
 
Βασικά δεν ήταν θέμα specs, όπου προφανώς μια φθηνή κονσόλα δεν μπορούσε να πιάσει ένα gaming PC, αλλά αισθητικής και production value. To Shenmue ήταν πραγματικά ανεπανάληπτο και άφηνε πίσω οτιδήποτε σε οποιοδήποτε format, λόγω των χρημάτων που είχαν πέσει. Το Soul Calibur ήταν το ωραιότερο fighter της εποχής του. Στα PC δεν υπήρχαν fighting games ανάλογης ποιότητας.
Eτσι ακριβως.Για αυτο στα vs των Dreamcαst και high end pc εποχης 1998 εως 2000 εχω γραψει και εγω με βαση τα γραφικα που βλεπουμε στην οθονη μας και οχι στα vs των specs των 2 συστηματων που εκει εννοειται ηταν καλυτερα στα pc.
 
Eτσι ακριβως.Για αυτο στα vs των Dreamcαst και high end pc εποχης 1998 εως 2000 εχω γραψει και εγω με βαση τα γραφικα που βλεπουμε στην οθονη μας και οχι στα vs των specs των 2 συστηματων που εκει εννοειται ηταν καλυτερα στα pc.

Εξαρτάται και από το παιχνίδι και τη μετατροπή του. Πχ στο Mortal Kombat 4,το Dreamcast είχε την καλύτερη έκδοση του παιχνιδιού στα γραφικά με το Gold αλλά είχε αλλα, θέματα.
Η Windows έκδοση αντίστοιχα είχε κάποιες παραλήψεις που δεν βαλαν σε σχέση με το arcade.

Δυστυχώς στα multiplatform παιχνίδια, με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι εκδόσεις Windows έπαιρναν το χειρότερο πακέτο μεχρι και μέσα 2000.
Πχ Max Payne, Sonic Heroes κλπ
 
Πίσω
Μπλουζα