Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Μη μου λες τέτοια! Να κλείσω μεταφορική; :D
 
ρε σεις ο plink που χάθηκε;Κόλλησε με την mameκαμπίνα και μας ξέχασε;
 
RAIDEN! ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ! ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ! ΔΙΑ ΜΟΥ! ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ! ΘΕΛΩ!
 
spyros_s είπε:
ρε σεις ο plink που χάθηκε;Κόλλησε με την mameκαμπίνα και μας ξέχασε;

Ο Plink είναι εδώ και πάλι!!!!

Λόγω εξαιρετικά πιεστικών υποχρεώσεων, προβλημάτων και ασφυκτικής πίεσης από δουλειά, αποτραβήχτηκα για λίγο καιρό από το σύμπαν...

όχι ότι τώρα έχω ξεμπερδέψει, αλλά τουλάχιστον ηρέμησα απο κάποια γραφειοκρατικά μπλεξίματα με εφορίες, κλπ...

μακάρι να είχα κολλήσει στην καμπινούλα μου, αλλά η καημένη έχει δυστυχώς να ανοίξει εδώ και σχεδόν 2 εβδομάδες :cry: :cry:

Ευχαριστώ πολύ όσους ανησύχησαν, το εκτιμώ πολύ παιδιά :cool:

Τώρα θα επιστρέψω σιγά σιγά πίσω στο φόρουμ, καθώς μου έλειψε και εμένα αρκετά ;)

Όσο για το Raiden....και ολοκαίνουργιο μάλιστα...δεν λέω κουβέντα...θα κλάψω ήσυχα στη γωνιά μου....ή καλύτερα θα πάω να παίξω Raiden στη δική μου καμπίνα...μουαχαχαχα να σκάσετε όλοι από τη ζήλια σας... :cheers: :cheers:
 
Μόλις παρελήφθη ένα τιγκαρισμένο πορτ μπαγκαζ με jammες. Μία από αυτές γράφει Arkanoid και μια Cabal :diablotin: .Η 1η πήγε στο συνεπιβάτη μου και η άλλη σε μένα. Θα καθαριστούν και ελπίζουμε να δουλεύουν γιατί ο δωρητής μας έχει προειδοποιήσει ότι μπορεί να δουλεύει, μπορεί και όχι, άλλωστε χάρισμα ήταν. Εμείς όμως ξεχάσαμε να τον προειδοποιήσουμε να εγκαταστήσει συναγερμό στο σπίτι του, γιατί είδαμε πράματα και θάματα :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Αν ο "δωρητής" είναι αυτός που μαντεύω, να περιμένεις στην σειρά όπως όλος ο κόσμος για την διάρρηξη! Τον έχω προειδοποιήσει εδώ και καιρό ότι θα του την κάνω κάποια στιγμή. :D

Δεν καταλαβαίνω πάντως ακριβώς πως καταφέρατε από τιγκαρισμένο πορτμπαγκάζ με πλακέτες να παίρνεις μια πλακέτα εσύ και μια ο συνεπιβάτης. Οι υπόλοιπες σε ποιόν πάνε; Δεν τιγκάρει πορτμπαγκάζ με 2 πλακετούλες, εκτός αν έχεις Τσινκουετσέντο. :p
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!! Σωστά! Το διορθώνω λοιπόν λέγοντας ότι η το Arkanoid πήγε στον συνεπιβάτη και οι υπόλοιπες, πάνω από 20, σ'εμένα. :diablotin: Και επαναλαμβάνω, είναι σε άγνωστη κατάσταση. Και ναι, μάντεψες σωστά ;)
 
Εχμμμ...pitsunami ??? :D
 
Ποιός είναι ο κύριος; :D
 
!! Να πω ότι χθες καθαρίζοντας τις πλακέτες είδα το εξής:

Πήρα τρεις πλακέτες: μία Jamma Arkanoid σε πολύ καλή κατάσταση αλλά με αρκετή σκόνη, μία μικρούλα αγνώστου ταυτότητας και συνδεσμολογίας απλά για να βουτήξω τσιπάκια και μία daughterboard για διακοσμητικό πάνω από την καμπίνα, μια που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση.

Όμως η daughterboard γράφει επάνω με αχνά γράμματα σε μία γωνία... επίσης Arkanoid! (χάθηκε να ήταν το ΙΙ? :D ). Δεν ξέρω αν είναι jamma - πρέπει να είναι το μικρό βύσμα Jamma το οποίο όμως δεν ξέρω πώς να το συνδέσω σε αντάπτορα (κοινώς, ποια η συνδεσμολογία του).

Έπονται δοκιμές :)
 
Το Arkanoid δεν ήταν σε JAMMA board από όσο γνωρίζω.

Μπορείς να διαβάσεις το manual του εδώ για pinouts, dips κλπ

Επίσης θεωρώ πολύ πιθανό η μικρή πλακετούλα που λες να είναι ο optical controller για το spinner. Δες φωτογραφία του καθώς και πολλές πληροφορίες για αυτόν εδώ. Και στο manual υπάρχουν κάποια σχετικά schematics επίσης.

Βάλτε και καμμιά φωτογραφία να καμαρώσουμε!
 
Μα ποιος μίλησε για πρωτότυπο? Bootlegs είναι γεμάτα EEPROMs με χειρόγραφες ετικέττες :D

Θα βγάλω φωτό!
 
:tease: :tease:

Προσοχή αν αποκαλύψετε την διευθηνσή μου...οι πλακέτες θα αυτοκαταστραφούν! :D :D

Απο δευτέρα με βλέπω για συναγερμούς...γυάλιζε το μάτι τους!χαχα
 
Πόσο μεγάλη είναι πιά αυτή η Ιτέα (ακόμα και με τα περίχωρα) ;;;

Πάω στοίχημα ότι αν ρωτήσω τον πρώτο random παππού εκεί "ξέρετε έναν τρελό που μαζεύει περίεργα ηλεκτρονικά εξαρτήματα", θα μου δείξει με την μια το σπίτι σου. :D
 
Maddog είπε:
Πάω στοίχημα ότι αν ρωτήσω τον πρώτο random παππού εκεί "ξέρετε έναν τρελό που μαζεύει περίεργα ηλεκτρονικά εξαρτήματα", θα μου δείξει με την μια το σπίτι σου. :D
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Να 'σαι καλά ρε Βασίλη !!!
 
Και ιδίως εάν είναι και κουτσομπόλης παππούς θα σου πει "Ποιόν! Αυτόν που έδωσε μια pcb Neogeo MVS σε κάποιον Rygar;" :D :D:D:D:D

Κύριοι, διαπιστώνω με μεγάλη μου λύπη (ή καλύτερα, ευχαρίστηση :D :D), ότι δεν υπάρχει ίχνος ωριμότητας σε αυτό το θρεντ :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ήθελα, παρεμπιπτόντως, να ευχαριστήσω δημοσίως τον Τσουνάμη, τόσο για τη γενναιοδωρία του όσο και για το πόσο καλό παιδί είναι...
 
Πάντως όσο καλό παιδί είναι, άλλο τόσο μακάβριο είναι το πατάκι που σε καλωσορίζει στην πόρτα του.

Ιδού!

picture.php


:D
 
ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ! Πατάκι RULEZ !!!
 
Πίσω
Μπλουζα