Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Carts δεν βλέπω :p
 
Ναι ,δεν έχω :( . Βασικά, 4-5 θέλω, ανάμεσά τους το Nam75, το Metal Slug X και, αμα το βρω, το Bomberman. Ο,τι είχα παίξει δηλαδή. Και αν εξαιρέσεις τα beat em up, 1 εναντίον ενός, που δε μου αρέσουν γενικά σαν genre, δε μένουν και πολλά :D
 
Το Puzzle Bobble (ή το Puzzle de Pon) ????
 
Ναι μπράβο! Και αυτό μου είχε φάει αρκετά κέρματα, και μάλιστα από αυτά που πλέον ανέγραφαν 50 δραχμαί :(
 
Θα ακουστεί λίγο τρελό ή κουφό, αλλά ίσως με αυτό να καταφέρω να γυρνάω την οθόνη κατά 90 μοίρες. Θα αφαιρώ το τζάμι (που πλέον θα κουμπώνει και δε θα είναι φιξ), θα αφαιρώ τις 4 βίδες, θα το "κολλάω" επάνω στην οθόνη, θα την τραβάω έξω περίπου 20 πόντους (την οθόνη), και θα τη γυρνάω, τοποθετώντας την στα ίδια σημεία. Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν η οθόνη είναι τετράγωνη ή ελαφρώς παραλληλόγραμμη γιατί εάν ισχύει το 2ο, δεν παίζει αυτό που λέω. Η παράλλη λύση είναι μια 2η καμπίνα, αλλά ο χώρος ίσα ίσα που χωράει εμένα και 2-3 μασίνια. Εάν παίξει αυτό, πάμε στο επόμενο βήμα, που είναι τα νεα κοντρόλια και τα έξτρα κουμπάκια που εδώ και 6 μήνες είναι στην ίδια σακούλα που μου είχε δώσει ο Γκρύζορας. :p (αφου δεν έχασα κάτι με τη μετακόμιση, παλι καλά!). Τα μεθεπόμενα βήματα, ΔΕΝ τα λέω :diablotin: . Πάντως δεν σκοπεύω να βάλω mamoπισί γιατί δε θα υπάρχει χώρος με αυτό που έχω στο μυαλό μου.
 
ερχεται ερχεται ...... Μολις απεκτησα το δευτερο μινι καμπινακι μου μολις ειναι ετοιμο θα πεσουν φωτος παραλληλα με την γονδολα !!
 
Λοιπόν, συζητούσα με εναν φίλο και έμαθα κάτι που για μένα είναι λίγο απίστευτο και δικαιολογεί και τον πομποδέκτη στη δική μου καμπίνα. Στην πόλη που μένει λίγο παραέξω από Χαλκίδα, είχε γνωστούς με μαγαζιά οι οποίοι, τις τελευταίες χρονιές πριν δηλαδή αποσυρθούν εντελώς οι καμπίνες, τα είχαν μετατρέψει σε φρουτάκια αλλά τί έκαναν; Δεν έβαζες κέρμα, εξ ου και οι βίδες στον κερματοδέκτη. Παρά έδινες π.χ. 3 χιλιάρικα (τότε) στον ιδιοκτήτη και αυτός με remote control σου έβαζε ηλεκτρονικές μάρκες κόστους 3 χιλιάδων δρχ. :eek:

αυτο το κολπο ισχυε πολλα χρονια,επισης ειχαν εγκατεστημενο,μια πλακετα με παιχνιδι(tetris,pacman)κτλ και μια με φρουτακια και εκτος απο credit το γυριζανε οταν ερχοταν οι ενστολοι...
 
Αλλωστε αυτά τα μηχανήματα ήταν και ο λόγος που απαγορεύτηκαν και τα φρουτάκια..

Μιχάλης
 
Παιδες το πραμα που θελω να ρωτησω ειναι απλο.

Που θα βρω μια καμπινα ωστε να την κανω να παιζει MAME?

Εχει στο ebay καποιες, ιδιως οι BARMOUNT μου φαινοντε πολυ καλες. Κ το κοστος τους στα 400 ευρω περιπου δεν ειναι ασχημο. Ασχημα ειναι ομως τα μεταφορικα....χιχιχιχι

Για πειτε? Που μπορω να βρω εδω Ελλαδα?
 
ribasg3 είπε:
Παιδες το πραμα που θελω να ρωτησω ειναι απλο.Που θα βρω μια καμπινα ωστε να την κανω να παιζει MAME?

Εχει στο ebay καποιες, ιδιως οι BARMOUNT μου φαινοντε πολυ καλες. Κ το κοστος τους στα 400 ευρω περιπου δεν ειναι ασχημο. Ασχημα ειναι ομως τα μεταφορικα....χιχιχιχι

Για πειτε? Που μπορω να βρω εδω Ελλαδα?
Δεν θα σου πρότεινα να πάρεις καμπίνα από ebay...θα σου κοστίσει μια περιουσία σε μεταφορικά και δεν θα ξερεις τι θα είναι αυτό που σου έρχεται.

Η καλύτερη λύση είναι να βρεις σε κάποιο παλιό καφενείο/καφετέρια/ηλεκτρονικάδικο μια παλιά καμπίνα και να την αναπαλαιώσεις / μετατρέψεις σε mame μηχάνημα.

τώρα αν την θες έτοιμη ...εκεί πάει αλλού το θέμα...

αυτοί που μπορούν να σε βοηθήσουν υποθέτω ότι θα εμφανιστούν αν δουν το μήνυμά σου χεχε :p
 
Εγώ έχω τρεις καμπίνες, τις 2 τις κρατάω για πάρτη μου.

Αν βρεθεί κανένας διακοπές στη Μυτιλήνη την μία την ΧΑΡΙΖΩ, τη φορτώνει και τη παίρνει (Δεν θα μπω σε αυτή τη διαδικασία εγώ)... η οθόνη της δεν πρέπει να είναι λειτουργική αλλά έχει πάνω, πεταλιέρα, τιμόνι και λεβιέ ταχυτήτων... Αν δε τη δώσω πιθανότατα να την αποσυναρμολογήσω...
 
Πάμε μουσική:

Πριν κανα μηνα οπως πηγαιναμε για μπανιο Κυριακη μεσημερι πετυχαινουμε arcade cabin στην ακρη του δρομου. Σταματαω για επιθεωρηση και ειναι σε πολυ καλη κατασταση, με controls και οθονη. Επειδη ειχα ενα στο σπιτι (το ορθιο και σε χαλια κατασταση) πηρα μονο το μπροστινο ταμπλο με joystick + buttons και συνεχισαμε για μπανιο. Στο γυρισμο ηταν ακομα εκει οποτε πηραμε την αποφαση να κανουμε το ντου μεχρι σπιτι να παρουμε αλλο αμαξι 3θυρο για να χωρεσει πισω και να γυρισουμε να το φορτωσουμε. Ευτυχως το προλαβαμε.

Αρχικη ιδεα ηταν να βαλω το ιδιο setup με το παλιο PC που εχω στο παλιο cabinet + IPAC + ενα παλιο AppleView 21" monitor και να πεταξω οτι εχει μεσα. Το monitor αυτο ομως πεθανε οποτε αρχισα να την ψαχνω με την TV που ειχε μεσα το arcade που βρηκα. Σε καφασι διπλα ειχε τα ηλεκτρονικα και με μια γρηγορη ερευνα ειδα οτι ειναι arcade monitor της Hantarex, μοντελο Polo 25" σε 28" οθόνη (26" ιντσες ωφελιμος χωρος). Ηταν συνδεδεμενο με Jamma boards τα οποια ελειπαν (οποιος θελει τα 3 connectors ευχαριστως τα χαριζω) και καθως δεν ειχε video signal απο πουθενα δεν αναβε. Με λιγη βοηθεια απο αλλο forum ενας αητος τετοιων monitor μου ειπε τι να πειραξω στα τριμμερακια πισω και οντως εδειξε σημα με scanlines και ειναι ζωντανη!

Τωρα περιμενω να ερθει το καλωδιο VGA to Arcade (της Ultimarc) να γινει η συνδεση με το PC, να δω ποσο καλα φαινεται. Πολλοί λενε σε forum oτι καθως ειναι παλια monitor και πιθανοτατα επαιζαν ολη μερα, χρειαζεται μια αλλαγη σε ολους τους πυκνωτες (cap kit) για να ζωντανεψουν χρωματα, sharpness κλπ, αλλα κατσε να δουμε πως δουλευει.

Σαν buttons θα κρατησω απ το παλιο της Ultimarc με τα cherry switches και πρεπει ν'ανοιξω αλλες 4 τρυπες στο ταμπλω γι αλλα 2 buttons ανα player. Εχει και κερματοδεκτη αλλα λεω να μη μπλεκω με κερματα κι οπως στο παλιο που ειχα να βγαλω αλλα 2 buttons μπροστα (η να κανω καποια πατεντα με τον κερματοδεκτη, θα δω). Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω πως να τρυπησω τη λεπτη λαμαρινα στο ταμπλω (απο κατω εχει νοβοπαν που ανοιγει ευκολα με πλατυ τρυπανι για ξυλο) χωρις να φανει μασημενη... Τελοσπαντων, δειτε το και σε φωτογραφια, χρειαζεται ενα τζαμι για προσοψη + κατι σε κλειδαρια για το δοχειο με τα κερματα να μη χασκει ετσι ανοιχτο... ανοίξαμε δουλειες!
 
Παιδια θελω βοηθεια!Ψαχνω μανιωδως εδω και μια εβδομαδα να βρω καμπινα (οπως ειδα να το λετε) με καποιο η καποια κλασσικα παιχνιδια πανω.Γινομαι κουμπαρος σε ενα μηνα και θελω να το παρω δωρο στο ζευγαρι επειδη ειμασταν φανατικοι του ειδους.Μενω κοντα στη Θεσσαλονικη οποτε σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει απο που μπορω να βρω να αγορασω θα τον ευχαριστουσα πολυ!!Επισης υπαρχει τροπος σε περιπτωση που βρω,να βαλω μεσα παραπανω απο 1 games?Αν γινεται αυτο τι διαδικασια χρειαζεται?Ευχαριστω προκαταβολικα!
 
Φίλε Irakliss γνωρίζω κάποιον που έχει καμπίνες,αλλά είναι στην περιοχή της Πάτρας.Αν ενδιαφέρεσαι,στείλε μου πμ για να σας φέρω σε επαφή.
 
χρυση ευκαιρια απλα.οσο για παραπανω παιχνιδια μπες ebay και κοιτα για jamma πλακετες με 50+ παιχνιδια
 
irakliss είπε:
Παιδια θελω βοηθεια!Ψαχνω μανιωδως εδω και μια εβδομαδα να βρω καμπινα (οπως ειδα να το λετε) με καποιο η καποια κλασσικα παιχνιδια πανω.Γινομαι κουμπαρος σε ενα μηνα και θελω να το παρω δωρο στο ζευγαρι επειδη ειμασταν φανατικοι του ειδους.Μενω κοντα στη Θεσσαλονικη οποτε σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει απο που μπορω να βρω να αγορασω θα τον ευχαριστουσα πολυ!!Επισης υπαρχει τροπος σε περιπτωση που βρω,να βαλω μεσα παραπανω απο 1 games?Αν γινεται αυτο τι διαδικασια χρειαζεται?Ευχαριστω προκαταβολικα!
Αφου προκειται για κουμπαρια,νομιζω οτι η ποιο καλη και σιγουρη επιλογη σου ειναι ο Arc .

Δειγματα της δουλειας του μπορεις να δεις στο site του εδω :

http://www.arcade-joystick.gr/cabinets.html

οσο για την ποιοτητα της δουλειας του δεν εχεις παρα να δεις ενδεικτικα

τις εντυπωσεις

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=2809&highlight=%E9%EF%F1%E4%E1%ED%E7&page=5

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=2809&highlight=%E9%EF%F1%E4%E1%ED%E7&page=6

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=2809&highlight=%E9%EF%F1%E4%E1%ED%E7&page=7

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=179277#post179277

http://www.mame.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=21447&highlight=%2A%EA%E5%F1%E1%F3%EF%F5%2A#21447

Παντως υπαρχουν και αλλα παιδια π.χ. dkssprs, Peri30,pelo13

που ασχολουνται με κατασκευη cabs ,απλα δεν γνωριζω αν το κανουν κατοπιν παραγγελιας ?????

Υ.Γ.

Btw ~15 μηνες πριν ,θεσσαλονικη

arcadedb8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημερα πετυχα 7-8 καμπινες στοιβαγμενες σ'ενα αχτιστο χωρο με παρκαρισμενα αυτοκινητα (οχι parking). Δυστυχως λογω βιασυνης δεν προλαβα να βγαλω φωτογραφια η να τις δω απο πιο κοντα αλλα ειχε και καποιες αρκετα περιεργες / custom για συγκεκριμενα παιχνιδια. Ειναι μεταξυ Αχαρνων και Φυλής, επι της Φιλιππιδου. Στο υψος του 96 της Αχαρνων, στριβετε προς Φυλης και θα το δειτε μετα την πρωτη πολυκατοικια. Οποιος μενει εκει κοντα ας ριξει μια ματια, ισως ειναι πεταμενα και δεν τα θελουν, ισως ειναι αποθηκευμενα απο κανενα και τα δινει φτηνα.

http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=37.99452,23.727682&spn=0.001647,0.003398&z=19
 
...φιλε,δεκαρικο παιρνει;

...το φαγε...

@@@$&****[edit](βρισιδια)

ταυτοτητα εχεις;

γιατι το βαρας;θες να σε βγαλω εξω;
 
πέρασα από εκεί, είναι ένα οικόπεδο με σιδεριές μπροστά που το χρησιμοποιούνε για parking. όντως έχει κάτι περίεργες κατασκευές (πιο 90s look) που οι πιο πολλές δεν είναι και πολύ των γούστων μου. οι καμπίνες (χωρίς οθόνες και κυκλώματα, μόνο τα κουτιά) βρίσκονται τακτοποιημένες κάτω από το υπόστεγο και κάτι μου λέει ότι αυτός που τις έχει δεν τις προορίζει για πέταμα-απόσυρση...

τώρα αν ξέραμε και ποιος τις έχει για να κουβεντιάζαμε μαζί του ωραία θα ήταν.
 
Πίσω
Μπλουζα