Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Rygar είπε:
Ηλια το Ταμπλ Τρακον το δοκίμασες καθόλου μετά την αλλαγή που έκανες;
Nίκο, οι αλλαγές που έκανα ήταν στα χειριστήρια.

Είμαι σίγουρος ότι τα ξελπυμμένα χρώματα κλπ οφείλονταν στην πλακέτα όχι στις συνδέσεις, καθώς τώρα όλα παίζουν καλά.

Οι αλλαγές που έκανα έχουν προσωρινά αχρηστεύσει την υποδοχή για πλακέτες..

Αύριο μάλλον θα πάω να τσεκάρω την καμπίνα του Θέμη, θα το πάρω μαζί να το δοκιμάσω, και τις άλλες που έχω...

Εσύ γενικά όποτε θέλεις κανόνισε να στο δώσω πάντως, και τις άλλες που έχω αν θες...προσωρινά δεν νομίζω να κάνω κάτι με δ'αύτες..
 
Κράτα τη και δοκίμασέ τη στου Θεμη και πέζμου. Εγώ θα τη χρειαστώ ίσα ίσα για να δοκιμάσω τις αλλαγές που θα κάνω στην καλωδίωση και στα κοντρόλς.
 
[ΕΚΚΛΗΣΗ MODE ON]

Πωπω δεν υπάρχει αυτό το thread… :bow:

Φαντασιώνομαι χρόνια τώρα ένα mame-pc based coin-op με 6 κουμπιά και το μοχλό δεξιά…

Αν υπάρχει κάποιος εκεί έξω που μπορεί να φτιάξει μια τέτοια δημιουργία, έχοντας τις γνώσεις, το χρόνο, το μεράκι και την εξοικείωση με το ebay για παραγγελίες υλικών κλπ, ας επικοινωνήσει με pm μαζί μου. Μαζεύω λεφτά για νέο pc από άνοιξη αλλά δε θα έλεγα όχι να δώσω ένα μεγάλο μέρος για την απόκτηση ενός τέτοιου ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΥ dream-machine.

Μακάρι να βρεθεί κάποιος…

[LOOP]

Υ.Γ. Συγγνώμη για την παρέμβαση κύριοι, συνεχίστε να μας τρελαίνετε... :bow:
 
Oταν μιλαω για την δημιουργια δικου μου cabinet απο του μηδενος, θα ειναι φυσικα για ενα τετοιο project... ;) Homemade εξ ολοκληρου... εχει να πεσει πολυ κοψιμο/ραψιμο, με σκοπο να βαλω αλλο ενα "σκαλι" με ενα σετ joystick και πληκτρα, αφηνοντας τα υπολοιπα για το καθεαυτου παιχνιδι που εχουν φτιαξει οι τυποι στο Rogue Synapse. Kαι μιλαω για συνυπαρξη δυο PC εσωτερικως, που θα διαλεγω με ενα διακοπτακι πριν ανοιξω το μηχανημα αναλογα με το τι θελω να παιξω.. mame η αποκλειστικα Starfighter..

Οποιος αγαπησε την ταινια, ισως να θελει να ριξει μια ματια στο παιχνιδι αυτο που δημιουργηθηκε εκ των υστερων.. http://www.roguesynapse.com/games/last_starfighter/Starfighter.exe

Οσο για το cabinet αυτο γινεται πανικος απο λαμπακια, λεζαντες, γραμμες και κοψιματα (μιλαμε για τρελες γωνιες σε κοψιματα και σε επικλινη επιφανειες). Οταν βρεθει ο χρονος κυριοι..

picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σνιφ, συγκινήθηκα τώρα... :`)

Χθες έκανα λίγη συντήρηση. Καθάρισα μέσα καλά τη καμπίνα, έβαλα την πλακέτα του Tetris στην καλή καμπίνα κι έφτιαξα λίγο τις ρυθμίσεις της οθόνης. Είναι φω-τει-νο-τα-τη (Hantarex γαρ), με υπέροχα χρώματα... Έχω λίγη τραπεζοειδή παραμόρφωση και δεν βρήκα το ποτενσιόμετρο που το διορθώνει αλλά τίποτα σοβαρό. Είδα ότι η πλακέτα της οθόνης έχει επάνω ένα βραχυκυκλωτήρα "Video Test". Το ενεργοποίησα αλλά το μόνο που έκανε είναι ότι έβγαλε κάπως μπερδεμένη την εικόνα του Tetris. Ίσως να πρέπει να δουλέψει χωρίς jamma επάνω.

Τώρα: μου περισσέυει μία πλακέτα, εκείνη με το φρουτάκι/tetris clone επάνω. Είναι σαν καινούργια (κατασκευή 08/2000). Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το τί να την κάνω; Θα μπορούσα να επαναπρογραμματίσω τις EPROMS (αν έχει κανείς προγραμματιστή) και να βάλω ένα παιχνίδι της προκοπής; Πιθανολογώ πως όχι λόγω συμβατότητας με την πλακέτα, αλλά ξέρω γω... Ξέχασα την κατασκευάστρια της πλακέτας, θα την ψάξω το απόγευμα.
 
ρε παιδια υπαρχουν service στο κεντρο οπου εχουν πλακετα με 50 παιχνιδια....μου το πε ενα ς συναδελφος απο την δουλεια μου που εχει 2 καμπινες αλλα δεν τις πουλα...κλαψ...
 
Τι σόι service είναι αυτά; Τις πλακέτες τις πουλάνε;;;
 
Έλα μου ντε;;;; Μας πετάς το δόλωμα και μας αφήνεις στα κρύα του λουτρού;;;; Λεπτομέρειες, for the love of god!
 
Απο cabinets καλα τα πατε (αν και μου τα χαλατε ασυστολα με τα "καθιστα"!!) αλλα να δω ποιος μαγκας καμπιναδορος (!) θα εχει φροντισει να στολισει το δεντρο του με ενα τετοιο στολιδι!! Αν εχουμε ενα χομπυ να το εξασκουμε κιολας! :) Το δεντρο μου παντως φερει αρκετα 2600 carts κατα παραδοση!!

picture.php


http://www.hallmark.com/webapp/wcs/stores/servlet/product|10001|10051|842809|215589;221071;221115|null|P1R4SO|stores
 
Χαχαχα! Φοβερό! Ρε συ Phil, να σου κάνουμε μια παραγγελιά; :)
 
Rygar, ανοιξε το arcade cab σου και πεταξε οτι εχει απο μεσα... ;) θα χρειαστει να κανεις χωρο για το RAIDEN.

Σημειωτεoν οτι το marquee ειναι λιγο ασχετο, αλλα τα γραμματα του ειναι αποσπωμενα οποτε μπορουν να κοληθουν νεα με το κανονικο λογοτυπο. Αυτα ειναι λεπτομερειες για κατι που ειναι brand new ομως.. :)

picture.php


Kαι μια παρουσιαση του παιχνιδιου.. απιστευτη δραση και μουσικη απο τις καλυτερες σε arcade.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Yqhf1obUb_M]YouTube - Raiden - Arcade - Review
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΩΠΑ! ΚΑΤΣΕ! ................ ΤΟ MARQUEEE ΠΑΕΙ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ;;;;;;;;;;; :nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :help:
 
Rygar είπε:
ΩΠΑ! ΚΑΤΣΕ! ................ ΤΟ MARQUEEE ΠΑΕΙ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ;;;;;;;;;;; :nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :help:
Χεχε.. τι εννοεις ρε συ? Αν εννοεις οτι ολα ειναι μαζι, αυτο ναι. Απλα τα εβγαλα "ομαδικη" φωτο και φαινονται σαν ενα.. Προφανως το δικο του marquee αλαξε χερια καπου στην μεταφορα απο Ιαπωνια (ολα τα εγχειριδια ειναι στα ιαπωνικα) και μπηκε αυτο που πρεπει να ειναι απο το 1942-1943 η κατι αναλογο. Ολα ειναι καινουρια παντως και αχρησιμοποιητα..
 
Αχ γιατί με παιδεύεις!!! :D

Λέω, θα παραλάβω marquee ΚΑΙ πλακετα jamma;;; :nervous:

Αν και μαλλον ησουν ξεκάθαρος με το "ανοιξε την καμπίνα σου και κάνε χώρο μεσα". Τo marquee μπαίνει απ'εξω.

Μολις αντικαταστήσω τα κουμπιά/joystick με τα νεα που παρέλαβα και παίξουν όλα σωστά, σειρά έχει το ΜΑΜΕ pc, αλλά επειδή θέλω και ΜΑΜΕ και ορίτζιναλ πλακέτες, θα χτυπήσω κατά Φεβρουάριο-Μαρτιο αυτό εδώ! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και η πλακέτα ειναι κανούρια ρε θηρίο;;;;
 
Rygar είπε:
Και η πλακέτα ειναι κανούρια ρε θηρίο;;;;
Brand freakin' new, Rygar.. απλα ζητησα απο το φιλαρακι μου να την συνδεσει και να την τεσταρει για καθε ενδεχομενο. Ολα λειτουργουν στην εντελεια..
 
Ημαρτον! Μιλαμε για προϊόν 18ετίας!!!! Εχει μονο ένα "μειον". Εχει vertical orientation, πράγμα που σημαίνει ότι επιβάλλεται να βρω τρόπο να γυρίζω την οθόνη της καμπίνας από horizontal σε vertical! Εχω σκεφτεί μια μικρο-πατέντα με βεντούζες όπου θα τραβάω την οθόνη προς τα έξω και θα τη γυρίζω 90 μοίρες. Αυτό σημαίνει αντικατάσταση της γυάλινης πρόσοψης με μια ίδιων διαστάσεων αλλά αποσπώμενη.
 
Ναι αυτο με το vertical orientation το προσεξα και εγω οταν ειδα τα specs του παιχνιδιου, αλλα ηταν too good to let it go! :) Αν σε παιρνει απο χωρο, θα σου προτεινα να σκεφτεις καλα την υπαρξη ενος δευτερου cab αποκλειστικα με vertical screen, αλλιως σιγουρα κατι γινεται με περιστρεφομενη (αν και δεν ξερω τι ελευθερο χωρο σου αφηνει το δικο σου κελυφος μεσα του για κατι τετοιο). Η κανενα snap-on αυτοσχεδιο κιτ, με δυνατοτητα να εχεις δυο οθονες και να τις αλαζεις συρταρωτα κατα βουληση (με δικο τους panel παντα).
 
Rygar είπε:
... Εχω σκεφτεί μια μικρο-πατέντα με βεντούζες όπου θα τραβάω την οθόνη προς τα έξω και θα τη γυρίζω 90 μοίρες. Αυτό σημαίνει αντικατάσταση της γυάλινης πρόσοψης με μια ίδιων διαστάσεων αλλά αποσπώμενη.
Τι πατέντες είναι αυτές?Κάνε χώρο και έλα το σάββατο με φορτηγάκι! :D
 
Πίσω
Μπλουζα