Καμπινολογίες! [Arcade cabinets κτλ]

Παιδιά, μια ερώτηση: Έτοιμες είναι καμπίνες, με joysticks και νομισματοφάγο; Ή σκέτα κουτιά;

Φοβερή ιδέα+καλό κάψιμο η καμπίνα, αλλά πολύ χρήμα για να φτιαχτεί απο το μηδέν...
 
Μπορεις να βρεις μια παλια καμπινα και να την ανακατασκευασεις(ουσιαστικα να βαλεις pc μεσα της και ισως να αλλαξεις τους χειρισμους και να κανεις μερικα μερεμετια συντηρησης),ή να φτιαξεις μια απο την αρχη

για να φτιαχτει απο το μηδεν,αν εχεις καποιο pc και οθονη/τv που καθονται και βρεις ενα μαραγκο να σου κοψει τα ξυλα σε καλη τιμη,δε θα ξοδεψεις πολλα(μοχλοι-κουμπια-παρελκομενα δεν ειναι ακριβα) και αξιζει οσο τιποτε αλλο!
 
Ένα 200ευρο++ σίγουρα κοστίζουν τα joysticks (2 απλά ή 1 διπλό πάνε το ίδιο περίπου απ'όσο έχω δει), βάλε και άλλα λίγα για ένα παλιό PC με ΜΑΜΕ, δώστου παραγγελία και 2 υποδοχές για νομίσματα...Τα ξύλα για την καμπίνα είναι το λιγότερο. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα ξεκινήσω να στήνω κι εγώ ένα.

Οτι αξίζει πάντως, αξίζει 100% να'χει κανείς ένα τέτοιο στο δωμάτιό του, συμφωνώ! ;)
 
Αν δεν έχεις pc να βάλεις όντως πάει πολύ. Διαφορετικά το διακοσάρι μπορείς και να μην το ξεπεράσεις. Μιλάω εκ πείρας :p
 
δεν το εχεις δει καλα το θεμα με τα joysticks,δε μιλαμε για το xarcade

δες εδω ενα παραδειγμα:

http://viewitem.eim.ebay.gr/2_x_BALLTOP_JOYSTICKS__20_ARCADE_BUTTONS_KIT__NEW/370470315543/item

και κοιτα ποσο πανε οι κερματοδεκτες:

http://viewitem.eim.ebay.gr/CH_Advanced_CPU__Coin_Selector__coin_Acceptor__/260651156802/item

pc δε χρειαζεσαι δυνατο για mame,ακομα και ενας pentium 3 στα 1000mhz θα κανει τη δουλεια σου για τα κλασσικα παιχνιδια
 
Η αλήθεια είναι οτι απέφευγα το ebay, αλλά θενξ για τα links;)

Το πάω κομμάτι κομμάτι σ'αυτήν την περίπτωση.
 
υπαρχουν αρκετα site φυσικα πλην του ebay αλλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα και με το ebay,εχω ψωνισει αρκετες φορες,δε βρισκω λογο να φοβαται καποιος να ψωνισει απο εκει
 
εχει κανεις ιδεα πως θα κανω το demul να τρεξει στην καμπινα?

keymapping etc?

to zinc δουλεψε καθως και το raine

ψαχνομαι για model 2 κιολας
 
subzero79 είπε:
εχει κανεις ιδεα πως θα κανω το demul να τρεξει στην καμπινα?keymapping etc?

to zinc δουλεψε καθως και το raine

ψαχνομαι για model 2 κιολας
τα ειχα βαλει στο Mala πριν κατι μηνες και το model 2 δουλευει σωστα,ο demul δεν ειναι πολυ φιλικος με τα frontends
 
Chahn είπε:
και κοιτα ποσο πανε οι κερματοδεκτες:

http://viewitem.eim.ebay.gr/CH_Advanced_CPU__Coin_Selector__coin_Acceptor__/260651156802/item

pc δε χρειαζεσαι δυνατο για mame,ακομα και ενας pentium 3 στα 1000mhz θα κανει τη δουλεια σου για τα κλασσικα παιχνιδια
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό λινκάκι!!!! Χτύπησα ενα μολις τώρα! Ψάχνω εδώ και αρκετές μερες. Εχω βρει σε διαφορα γνωστά σάιτς αλλα οι τιμές ειναι απαράδεκτες! Κανονικά έπρεπε να χτυπήσω 2 γιατί κατι έχω στο νου μου ;) . Αλλα ηδη παρακολουθω το αντικείμενο στο ΕΒΑΥ και αμα δω ότι το υπολοιπο που διαθετει ο πωλητής, μειωνεται δραματικά (προς το παρόν του απομένουν 64 τεμάχια), θα το χτυπήσω πάραυτα. Α, κοστίζει 15 ευρώ με τα μεταφορικά και τα fees του paypal. Ειλικρινά πολύ καλό λινκάκι!!
 
πολυ καλο link και πολυ καλος πωλητης στο λεω εκ πειρας,απλα ισως σου αργησει λιγο γιατι στελνονται απο κινα
 
Who cares? Αρκεί να ερθει καποια στιγμή.
 
Παιδια καλως σας βρηκα.Νεος στο forum και παρα πολλη καμμενος για να παρω καμπινα.Και βρηκα μια ευκαιρια 100-150 ευρω Sega Astrocity καμπινα,χωρις ομως την οθονη,αλλα δουλευει τελεια.Ειναι ευκολο να του βαλω οθονη ξεχωριστα,ωστε να μπορω να παιζω mame και εν αναγκη να βαλω και atomiswave?
 
Luffy είπε:
Παιδια καλως σας βρηκα.Νεος στο forum και παρα πολλη καμμενος για να παρω καμπινα.Και βρηκα μια ευκαιρια 100-150 ευρω Sega Astrocity καμπινα,χωρις ομως την οθονη,αλλα δουλευει τελεια.Ειναι ευκολο να του βαλω οθονη ξεχωριστα,ωστε να μπορω να παιζω mame και εν αναγκη να βαλω και atomiswave?
Καλως ηλθες φιλε,στο θεμα της οθονης επειδη εσενα ειναι καπως συγκεκριμενο,ή θα πρεπει να μετρησεις τη διαμετρο και να βαλεις μια αναλογη crt τηλεοραση ή θα πρεπει να βρεις ενα arcade monitor (οπου θα ταιριαζει ακριβως)απο καποιον φιλο εδω(nikosmimosa και μερικοι αλλοι).

Απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι σχετικα ευκολα,αρκει να βρεις ταιριαστη οθονη για την astro σου.
 
Πίσω
Μπλουζα