Κατάργηση "Thanks"?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μια χαζη σκεψη

Ειναι τεχνικα εφικτο/Θα μπορουσε να προστεθει στις στον Πινακα ελεγχου του καθε χρηστη στο My Acount >Στο Επεξεργασια Επιλογων>.... 2 επιλογες ???

1. Δεν επιθυμω να λανβανω Thanks για τα Threads που ξεκιναω

2. Δεν επιθυμω να μου κοινοποιηται / γνωστοποιηται /πληροφορουμαι ποσα Thanks εχουν λαβει τα μελη του Retromaniax
 
Τα νούμερα των '' ευχαριστώ '' δεν παίζουν ρόλο, η ουσία για μένα είναι πως το θέμα που άνοιξες έδωσε χαρά και σε άλλους. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο πέραν τούτου. Υπάρχουν σε όλο το φόρουμ πολύ αξιόλογα θέματα των οποίων οι δημιουργοί έχουν κάνει μεγάλη έρευνα και έχουν κοπιάσει πολύ για να μας τα παρουσιάσουν. Το ευχαριστώ το νιώθω ως ανάγκη μου και θέλω να το εκφράσω. Και μου αρέσει πως ενώ παλιά υπήρχε η επιλογή ''remove your thanks'' τώρα δεν υπάρχει πια. ''Ευχαριστώ'' ή ''μου αρέσει'' τέλος πάντων γίνονται ουσιαστικά όταν βρίσκονται κάτω από ένα χρήσιμο και όμορφο θέμα.
 
Το κάθε σύστημα έχει τα υπέρ και τα κατά του. Προσωπικά έχουν υπάρξει φορές που να θέλω να κάνω Thanks σε κάποιον που απάντησε σε ένα θέμα και όχι σε κάποιον που το ξεκίνησε.

Εγώ για παράδειγμα έχω ανοίξει διάφορα θέματα που στην ουσία είναι ερωτήσεις. Όταν κάποιος κάνει έρευνα και μου απαντήσει δεν μπορεί να πάρει Thanks, το πολύ πολύ να πάρω εγώ που ξεκίνησα το θέμα :(

Αν υποθέσουμε οτι ενας χρηστης δεν ξεκινάει θέματα αλλα συνηθως απαντάει, δεν θα παρει ποτε Thanks παρολη τη χρησιμη δραστηριοτητα του.

Αυτά είναι μειονεκτήματα ενός συστήματος με τα οποία ίσως να πρέπει να συμβιβαστούμε, όπως και οποιουδηποτε άλλου συστήματος χρησιμοποιούσαμε. Εαν είχαμε Thanks σε κάθε ποστ (τύπου "λάικ") θα λυνόταν το πρόβλημα που λέω αλλά θα παρουσιαζόταν άλλα.
 
Παιδια αν και μολις μπηκα στο φορουμ,αυτο με τα thanks...τα likes κλπ ειναι κατι που το εχω συναντησει σε διαφορα sites,blogs κλπ.


Οχι μονο δεν βρισκω καποια πρακτικη χρησιμοτητα αλλα δημιουργουνται αλλα προβληματα...



Αρχιζει ενα ''κυνηγι'' για το ποιος θα παρει τα περισσοτερα
thanks/likes (Like-hunters).


Επειρεαζεται στον ενα η τον αλλο βαθμο,η συμπεριφορα των χρηστων προκειμενου να μαζεψουν περισσοτερα.



Η καταργηση θα ηταν το καλυτερο.
 
αρχικά καλωσόρισες στη διαδικτυακή μας παρέα...

Στη συνέχεια σου θυμίζω ότι thanks παίρνει -φυσικά μόνο προαιρετικά- μόνο όποιος έχει ετοιμάσει έναν νέο θέμα! Δεν υπάρχει λοιπόν thanks για την οποιαδήποτε δημοσίευση ενώ το like δεν υπάρχει καν!

Υπό αυτό το πρίσμα δεν υπάρχει θέμα ανταγωνισμού για τα thanks!

"Αν όμως υπάρχει;" θα υποθέσει κανείς...τότε θα του ανταπαντήσω ότι μεταφράζεται σε άμιλλα που κερδισμένοι στην πράξη είμαστε εμείς που τα διαβάζουμε! ;)
 
Πράγματι Boy George, έγώ προσωπικά χαίρομαι όποτε παίρνω ένα thanks :) και παράλληλα στεναχωριέμαι όταν βλέπω πως ένα θέμα που θεωρώ ωραίο, χρήσιμο και ενδιαφέρον παίρνει μόνο 1-2 thanks. :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" /> Σε διαβεβαιώ όμως οτι αυτό έχει να κάνει με ένα αίσθημα χρησιμότητας στους "συντρόφους" εδώ, και καθόλου με το πόση επιτυχία ή εντύπωση έκανα.

Σε καμία περίπτωση το thanks εδω πέρα δεν με έκανε να θέλω να μαζέψω κι άλλα, ή να αρχίσω κάποιο θέμα με σκοπό να πάρω όσο περισσότερα thanks γίνεται. Και χωρίς να μπορω να το αποδείξω, είμαι σίγουρος οτι αυτό ισχύει για όλους. Άλλωστε ο αριθμός των thanks μπορεί να δείχνει πρεστίζ για κάποιον που παρατηρεί τέτοιες λεπτομέρειες, αλλά στην πράξη δεν καθορίζει κάτι σε αξιώματα ή δικαιώματα των μελών.

Αυτά τα 'ταπεινά' αισθήματα τα αφήνω για το Facebook και άλλα social sites όπως είπες. ;)
 
Ε ειμαστε και ωριμοτεροι σε ηλικια σε συγκριση με αλλα φορουμς ωστε να ξερουμε καλυτερα μερικα πραματα.
 
Ταπεινή μου γνώμη, είναι ότι χρειάζονται τα thanks, για να ξέρουμε αν ένα θέμα αρέσει στους υπόλοιπους η δείχνει αδιάφορο...
 
Είμαι κι εγώ υπέρ του "ευχαριστώ" σε κάθε νέο θέμα αλλά σκεφτόμενος αυτό που γράφει ο angel_grig έχει κάποιο δίκιο καθώς μέσα σε ένα θέμα που άνοιξε έτσι ξερά με τη φράση "Το θυμάστε; Ήταν της μόδας πολύ τότε, όλα τα παιδάκια παίζαν το..." αναφερόμενος σε κάποιο παιχνίδι και μετά από 3 χρόνια έρχεται ένας και τσακ παρουσιάζει μια συλλογή από αυτά που μόχθησε (ίσως) για να τα αποκτήσει, ε πως να μην τον ευχαριστήσεις;
 
To κάθε site έχει ανθρώπους-διαχειριστές που και από τις συνομιλίες τους με άλλα μέλη,μετά από χρόνια ειδικά ξέρουν τι είναι το καλύτερο γι αυτό.Θα σταθώ σε κάποια σημεία :

1)Συμπάθειες,όπως και στη ζωή έξω από τους υπολογιστές,αυτό παίζει πολύ κι εδώ.Παρατηρώ δηλαδή φαινόμενα(βάλτε με κι εμένα μέσα)να ευχαριστώ κόσμο όχι μόνο επειδή αφιέρωσε χρόνο στο να δημοσιεύσει κάτι αξιόλογο,ή μου θύμισε κάτι(αν και ο κύριος λόγος που ευχαριστώ κάτι παίδες είναι επειδή μου αρέσει το άρθρο του),αλλά επειδή έχουμε αρκετές κοινές απόψεις και το χέρι πάει εκεί.Δεν έχει να κάνει με το σου βάζω εγώ βάλε μου κι εσύ.Είναι προσωπική άποψη.

2)Σχετικά με το reputation που λέτε σε άλλα site,έχετε απόλυτο δίκιο.Βλέπω άτομα(σε άλλα site ξανατονίζω) να κάνουν Post τύπου"ναι,όχι"για να ανεβαίνουν βαθμίδες γρήγορα και να το παίζουν μετά "οι παλιοί".Ποτέ δεν έδινα σημασία σε αυτά και ειδικά σε άτομα που επειδή έχουν κάνει login 7 χρόνια νωρίτερα από κάποιον άλλο ότι είναι και ανώτεροι,όπως κάποιοι θεωρούν.Για να σεβαστώ προσωπικά κάποιο άτομο,θα το κάνω για το χαρακτήρα του και το σεβασμό που θα μου δείξει και ο ίδιος και όχι από τα πόσα χρόνια είναι εδώ και πόσα Thanks ή reputation κτλ έχει.

3)Τέλος άκουσα εμπεριστατωμένες απόψεις από τους προλαλήσαντες σχετικά με αυτό το θέμα.Προσωπική μεγαλύτερη ικανοποίηση παίρνω όταν δημιουργώ ένα Post την ώρα που το γράφω και μου έρχονται αναμνήσεις,ιδέες κτλ και όταν απαντάνε άνθρωποι που με κάνουν να σκέφτομαι επίσης και να μελαγχολώ ή να χαίρομαι,συμφωνώ,διαφωνώ.Δεν κοιτάω το "thanks"για να πω,α εντάξει πήρα ικανοποίηση.Προτιμώ να μην έχω κανένα thanks,αλλά ανθρώπους που κάνουμε μία εποικοδομιτική κουβέντα,παρά το αντίστροφο.
 
angel_grig είπε:
Eγω παντως θα προτεινα οχι μονο να καταργηθουν αλλα να υπαρχει σε καθε post.Πολλες φορες θελω να ευχαριστησω καποιον (που δεν ειναι ο thread starter) και μπορω μονο με απαντηση ενω θα προτιμουσα να υπηρχε thanks button.
συμφωνω απολυτα!
 
''Ολοι'' εχουμε δει σε διαφορα Forums,τους ''Like / thanks-hunters''...''post-hunters''.


Ατομα τα οποια ''κυνηγουν'' τα ''like / thanks'' αΌ* ποσταρουν μονο και μονο για να αυξανει στο ''κοντερ'' τους,ο αριθμος των ποστ τους.



Γνωμη μου ειναι οτι η υπαρξη των like / thanks και η καταμετρηση των ποστ του καθε μελους,ενισχυει και βαζει σε ...πειρασμο τα μελη για τετοια ''κυνηγια''.


 


Αν θελει καποιος να εκφρασει την ευαρεσκεια του και την εκτιμηση του σε καποιο μελος,''μια χαρα'' με ενα ομορφο και ''ζεστο'' ποστ,μπορει να το εκφρασει.



Αλλιως υπαρχει ο κινδυνος για ...''κολακειες''....''ανταλαγες'' (<<κανε μου
like / thanks,να σου κανω κι εγω>>) η προκειμενου να μην χασω like / thanks,δεν γραφω αυτα που πραγματικα θελω η γραφω αυτα που θα ''μου φερουν'' like / thanks.

 


Ενταξει το ...''επιχειρημα'' που ακουσα,οτι ''εμεις εδω στο Retromaniax'' δεν κανουμε τετοια,ειμαστε ωριμοι κλπ αλλα μεταξυ μας τωρα.....



ΠΧ....Σε συγκεκριμενη ''Ενοτητα'' του φορουμ,υπαρχουν threats με ''τιτλους'' οπως : <<Εφτασα τα 1.000 ποστς>>...<<Γιουπι !!,τα 500 ποστ>> κλπ κλπ.



Επισης τι ''νοημα'' εχουν οι ''βαθμοι'',''τιτλοι'' κλπ,που παιρνει καθε μελος,αναλογα με τα ποστ που εχει ;



Αυτο ειναι ενα αλλο ...κυνηγι.






 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεταξυ μας τωρα...εμεις εδω στο RetroManiaX οντως δεν κανουμε τετοια. :)

Ουτε κυνηγι ευχαριστιων, ουτε realities, ουτε θαψιματα σε τριτους, ουτε εξωτερικευση κομπλεξισμων. Oτι πηγαινει προς τα εκει...δεν κλειδωνεται απλα για να το καμαρωνουν...διαγραφεται και ο χρηστης χαιρετα.

Υπαρχει ενα mentality που βασιζεται στον αλληλοσεβασμο αλλα θελει λιγο χρονο για να το χωνεψει ενας νεος φιλος της κοινοτητας.

Aν κανεις μια προσπαθεια να "εγκληματιστεις" εδω μεσα, θα το διαπιστωσεις και μονος σου ;)
 
Φιλε Boy George,αυτο ακριβως εννοει ο Wally οταν μιλαει για εγκλιματισμο ,αυτα τα δυο θρεντς που εβαλες σε καποιο "τριτο ματι" φαινονται ισως για κυνηγι thanks αλλα πραγματικα τα παιδια θελουν να μοιραστουν την χαρα τους.


Trust me ειναι "αγνα" τα θρεντς.
 
BOY GEORGE είπε:
Φιλε Wally ειμαι στο Φορουμ,πανω απο 2 χρονια... :) .
Αντι απαντησεως...


 


http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?28682-3000-%EC%E7%ED%FD%EC%E1%F4%E1
Βλέπω με πρόλαβες γιατί ήμουν έτοιμος να απαντήσω ότι κι εγώ ήμουν ένας από αυτούς που άνοιξε τέτοιο θέμα. Το κίνητρό μου για τη δημιουργία του ήταν να μοιραστώ τη χαρά μου με τους υπόλοιπους που είμαι πλέον ενεργό μέλος της κοινότητας. Δεν έχω κανένα στόχο ούτε σε thanks ούτε σε μηνύματα. Να σου πω μόνο ότι είχα για κάποια χρόνια λογαριασμό στο Facebook με φίλους κτλ κτλ και σιχάθηκα την όλη κατάσταση με τα δήθεν likes και όλα τα σχετικά. Στο Fakebook όπως μου αρέσει να το λέω, καθώς είναι ένας ψεύτικος (κατά το πλείστο) κόσμος, βλέπεις γλυψίματα και υπεροψίες. Να μην τα πολυλογώ, τον λογαριασμό τον έσβησα και μετά από χρόνια έκανα ξανά μόνο και μόνο επειδή με έπρηζε η γυναίκα μου και επειδή κάποιες πληροφορίες πλέον μόνο εκεί μπορείς να τις βρεις. Έχω ένα μόνο φίλο, τη γυναίκα μου, και δεν επιθυμώ τίποτα παραπάνω. Είμαι μέλος σε μερικά γκρουπ που με ενδιαφέρουν και είμαι καλά. Δεν θα στείλω κανένα αίτημα φιλίας. Αν μου στείλουν θα δω τι θα κάνω.

Τώρα αυτά που έγραψα αν θες τα πιστεύεις αν θες όχι. Δικαίωμά σου.

Φιλικά

Γιάννης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε παιδια...


Μολις εβαλα ΜΕΡΙΚΑ μονο λινκ με ''θεματα'' που εχουν ανοιξει,ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ για το ποσα ποστ εχουν ''φτασει'' καποια μελη !!!



4 - 5 - 7 σελιδες (!!!!) για να ''περηφανευτουμε'' οτι ''εφτασα'' τα 500,τα 1.000,τα 10.000 !!



Τρολαρισμα απο τους αλλους : <<Μπραβοοοοο..να τα χιλιασεις...να τα κανεις 10.000>>.



Μετα ο ''αλλος'',ανοιγει κι αυτος ''θεμα'' για τα ποστ που εφτασε και οι αλλοι του ''ανταποδιδουν'' τα ''μπραβο'' που τους ειχε δωσει ''νωριτερα'' !!!


 


Συγνωμη...αποψη μου.....αλλα αυτα τα θεωρω........


 


ΥΓ



Γιαννη
(johnny19818 )

Ποια η ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ να ''ενημερωσεις'' το φορουμ οτι εφτασες τα ''τοσα'' ποστ ;

Δεν το βλεπουμε απο το ''κοντερ'' κατω απο το αβαταρ ;

Το βλεπουμε..............Αρα εχεις ''αναγκη'' να σου πουν ''μπραβο'' γι αυτο και νιωθεις οτι πρεπει να το ''διαφημισεις''.

ΟΚ αν ειναι αυτο που θελεις,δεν στο ''απαγορευει'' κανεις,αλλα παραδεξου το ομως......

Την γνωμη μου εγραψα.Αν δεν συμφωνεις,δικαιωμα σου.


Φιλικα



Γιωργος



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πέρα από τους 3 προλαλήσαντες με το ίδιο σκεπτικό δεν είναι post hunting και το να καλωσορίσω σχεδόν μετά από ένα μήνα ένα μέλος που έχει κάνει κάνει κιόλας ένα και μοναδικό ποστ από το να πω κάτι πιο ουσιαστικό σε τόσα άλλα θέματα?
 
BOY GEORGE είπε:
ΥΓ


Γιαννη
(johnny19818 )

Ποια η ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ να ''ενημερωσεις'' το φορουμ οτι εφτασες τα ''τοσα'' ποστ ;

Δεν το βλεπουμε απο το ''κοντερ'' κατω απο το αβαταρ ;

Το βλεπουμε..............Αρα εχεις ''αναγκη'' να σου πουν ''μπραβο'' γι αυτο και νιωθεις οτι πρεπει να το ''διαφημισεις''.

ΟΚ αν ειναι αυτο που θελεις,δεν στο ''απαγορευει'' κανεις,αλλα παραδεξου το ομως......

Την γνωμη μου εγραψα.Αν δεν συμφωνεις,δικαιωμα σου.


Φιλικα



Γιωργος



Όπως βλέπεις ένιωσα την ανάγκη να ευχαριστήσω τα άτομα εδώ στο φόρουμ που με έκαναν να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια...

Ευχαριστώ οοοοοοοοοοολους όσους είναι εδώ μέσα που με την συνδρομή τους ταξιδεύω στα παιδικά και εφηβικά μου χρόνια. Είδα πράγματα που πίστευα ότι ποτέ δεν ξαναέβλεπα. Θυμήθηκα τόσα και τόσα ξανά. Η μηχανή του χρόνου σε μία μόνο ιστοσελίδα. Αν και είμαι εγγεγραμένος εδώ και 4 περίπου χρόνια, δραστηριοποιούμαι κυρίως τα τελευταία 2. Το site πραγματικά είναι ατελείωτο και είναι φανταστικό. Τι να πρωτοθυμηθώ, τις παλιές διαφημίσεις, τα versus μεταξύ κονσολών και υπολογιστών, τις συλλογές των μελών. Όλα είναι υπέροχα.




Αυτό δεν θα μπορούσα να το γράψω σε ένα ξεκάρφωτο θέμα σφήνα! Ήθελα με την συμπλήρωση των 1000 μηνυμάτων να εκφράσω και την επιθυμία μου αυτή. Δεν είναι σε καμία περίπτωση διαφήμιση όμως όπως λες. Στη διαφήμιση λανσάρεις ένα προϊόν ή μια υπηρεσία με σκοπό να κερδίσεις χρήματα. Εδώ όπως βλέπεις δεν προσφέρω ούτε υπηρεσία ούτε κάποιο αντικείμενο και για κέρδος δε, ούτε συζήτηση.

Όσο για την ανάγκη για μπράβο, δεν είμαι τόσο αφελής ώστε η ζωή μου να είναι περιορισμένη σε ένα φόρουμ. Τα μπράβο θα πρέπει να έχουμε τα κότσια να τα επιτυγχάνουμε και να τα ακούμε στην πραγματική ζωή και όχι μέσα από φόρουμ. Ευτυχώς αξιώθηκα και έχω γνωρίσει μερικά άτομα από εδώ μέσα και μπορώ να πω ότι ό,τι δείχνουν στο φόρουμ είναι και στην πραγματικότητα. Δεν είναι άλλοι άνθρωποι/χαρακτήρες εννοώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το retromaniax δεν επιβραβεύει ούτε τα 1.000.000 Posts αλλά ούτε και τα 1.000.000 Thanks, οπότε δεν έχει υπάρχει κανένα κίνητρο να κυνηγάει κάποιος τα thanks.

Το retromaniax επιβραβεύει τα ουσιώδη threads (ούτε καν posts) και όταν λέω "επιβραβεύει" εννοώ πως δίνει τον τίτλο "Expert" κάποια στιγμή, σε όποια μέλη κρίνει πως προσφέρουν λίγο περισσότερο με τα θέματα που ανοίγουν.

Όμως σε καμιά περίπτωση το retromaniax δεν ξεχωρίζει τα μέλη του, γι'αυτό και ο τίτλος "Honoured" που δινόταν παλιά άλλαξε σε "Expert".

Δεν μιλάω εξ'ονόματος του forum, αλλά από τις εμπειρίες που έχω αποκομίσει εδώ μέσα όλα αυτά τα χρόνια...

Επίσης, τα threads των φίλων που αναφέρονται πιο πάνω, έχουν περισσότερο "επετειακό" χαρακτήρα και λιγότερο "κοιτάτε τι κατάφερα", αλλά αυτό έχει ήδη φανεί από τις απαντήσεις τους.

:)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα