Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Ωραια! Αλλα μολις ειδα την τιμη εκλαψα 7,13 ευρω το ενα, θελω 12 κουμπια , οποτε μας κανει 85,5 ευρω μονο για τα κουμπια! Πολλα λεφτα δεν ξερω αν αξιζει. Θελει σκεψη το πραγμα
 
Μπορείς αν σου αρέσουν τα mods να ψάξεις να βρεις RGB LEDs (φαντάζομαι ότι πουλάνε στα καταστήματα ηλεκτρονικών) και να πάρεις normal κουμπιά και να τα τοποθετήσεις μέσα, πιο φτηνά θα σου έρθει ;)

Πχ http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=135459.0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ηθελα μια επιβαιβεωση αν αυτο το trackball , λειτουργει με το ipac 2 η μονο με το pac mini ...

και κατι ακομα που εχω απορια, πανω στην πλακετα του pac mini, βλεπω να γραφει μονο τα j1,j2,j3,j4,j5,j6,j7 , αρα πως ξερω που θα συνδεσω το καθε κουμπι? Ενω στο ipc 2 ηταν λιγο πιο ξεκαθαρο, εγραφε πανω στην πλακετα πχ : 1coin , 2coin , 2right , 2left κλπ...

Ζητω σηγνωμη για τις πολλες ερωτησεις , αλλα δυστηχως τα αγγλικα μου δεν με βοηθανε να βρω μονος μου τις γελιες αυτες απαντησεις στα σαιτ του κατασκευαστη

ΕΔΙΤ: Και κατι ακομα το Ultra Stick 360 Joystick δεν χρειαζεται για να λειτουργησει να συνδεθει στο ipac η pac mini? συνδεεται απευθιας με το pc με την usb???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε NLS (και λοιποί!), καλό θα είναι να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας το γεγονός ότι διαβάζει πολύς κόσμος το τόπικ και δεν είναι όλοι το ίδιο δεκτικοί, όπως ο φίλος ababapanos! ;)

Κάποια πράγματα φαίνονται άσχημα κι ας μην ξεχνάμε ότι ο γραπτός λόγος δεν έχει την εκφραστικότητα του προφορικού - παρερμηνεύεται πανεύκολα.

Αν κάποιος ξέρει, θέλει και μπορεί, απαντάει. Αν όχι, ε τότε ας πει ένα "δεν ξέρω / δε μπορώ" και ας τ' αφήσει εκεί.

@ababapanos (dude, σόρρυ αν γράφω λάθος το nick σου, αλλά είναι λίγο σαρδαμιάρικο! :D ). Για το πρώτο link λέει ξεκάθαρα σε δυο κιόλας σημεία:

Optional Full-Speed USB interface, or connect directly to our Mini-PAC or Opti-PAC interfaces.
Σύνδεση είτε με usb, είτε απευθείας στο mini-pac ή optic-pac

Παρακάτω το κάνει λίγο πιο λιανά:

Suitable wires with contacts are contained in the "Mini-PAC Extension harness Pack" which can be ordered in the Mini-PAC section of our store.
Υπάρχει ένα pack που περιέχει καλώδια με επαφές για σύνδεση με mini-pac.

Πώς το αντιλαμβάνομαι εγώ: υπάρχει δυνατότητα σίγουρα να το συνδέσεις με mini-pac, αλλά θα χρειαστεί κάποια έξτρα καλωδίωση. Για την i-Pac, καλό θα ήταν να ρωτήσεις, για να είσαι διασφαλισμένος.

Για το δεύτερο link τώρα, ισχύει αυτό που λες, αλλά:

Output mode: Allows joystick to be connected to an interface such as the I-PAC, to replace a standard switch-type joystick.
Σου επιτρέπει να το συνδέσεις με i-pac, αλλά δεν ξέρουμε τι παίζει με το mini-pac...

Όποιος πιστός, ας ρίξει και μια δεύτερη ματιά, διότι προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα των iPacs. Εγώ είμαι φαν του "παίρνω ένα joypad" των 5 euros και το ξεκοιλιάζω κάνοντας κολλήσεις. Κρατάει για πάντα - κόστος απίστευτα φθηνό.

(Έχει γραφτεί από την Kambia κι ένας φοβερός step-by-step οδηγός! ;) )
 
ababapanos είπε:
Θα ηθελα μια επιβαιβεωση αν αυτο το trackball , λειτουργει με το ipac 2 η μονο με το pac mini ...
και κατι ακομα που εχω απορια, πανω στην πλακετα του pac mini, βλεπω να γραφει μονο τα j1,j2,j3,j4,j5,j6,j7 , αρα πως ξερω που θα συνδεσω το καθε κουμπι? Ενω στο ipc 2 ηταν λιγο πιο ξεκαθαρο, εγραφε πανω στην πλακετα πχ : 1coin , 2coin , 2right , 2left κλπ...

Ζητω σηγνωμη για τις πολλες ερωτησεις , αλλα δυστηχως τα αγγλικα μου δεν με βοηθανε να βρω μονος μου τις γελιες αυτες απαντησεις στα σαιτ του κατασκευαστη

ΕΔΙΤ: Και κατι ακομα το Ultra Stick 360 Joystick δεν χρειαζεται για να λειτουργησει να συνδεθει στο ipac η pac mini? συνδεεται απευθιας με το pc με την usb???
Ένα ένα (και ελπίζω να πάρω και εγώ όση βοήθεια δίνω - κάτι ξεκίνησε όταν είχα ρωτήσει αλλά δεν πήγε μακριά - δεν κατηγορώ κανέναν βέβαια).

Το trackball που δείχνεις έρχεται και με USB και χωρίς. Αν το πάρεις χωρίς (νομίζω είναι ελάχιστα φτηνότερο), μπαίνει όχι σε ipac2, αλλά σε opti-pac ή mini-pac (γιατί το λες συνεχώς ανάποδα;...).Γιατί να το πάρεις με ή χωρίς USB; Εξαρτάται αν θες να φαίνονται όλα ενοποιημένα σαν ένας controller από τα windows ή χωριστά (γίνεται λίγο μακαρόνι η κατάσταση).

Το mini-pac πράγματι τα έχει "κάπως" τα πινάκια του, αλλά υπάρχει αναλυτικός χάρτης πως θα συνδέσεις τι, μην ανησυχείς.

Όσο αφορά το UltraStik 360, έρχεται επίσης με σαν USB και σαν σύνδεση για το ipac2/4 ή mini-pac. Αν το συνδέσεις USB έχεις την πλήρη λειτουργικότητα. Δηλαδή παίζει και σαν αναλογικό αλλά και προγραμματιζόμενο σαν 4-way/8-way/2-way/διαγώνιο... ότι του πεις. Αν το συνδέσεις με τα πινάκια σε ipac, τότε παίζει μόνο σαν 8-way (που οκ ουσιαστικά παίζει και τα παιχνίδια 4-way και τα 2-way αλλά το αν δεν βάλεις φυσικό "περιοριστή" διαδρομής θα μπερδεύεσαι (έχει κάτι τετράγωνους κλπ.). Αν το συνδέσεις USB, τότε τα πινάκια που μένουν ελεύθερα δεν πάνε χαμένα και μπορείς αν θες να συνδέσεις μέχρι 8 κουμπιά επάνω του! Δηλαδή γλυτώνεις 8 συνδέσεις από το ipac! (ή στην τελική αν έχεις δυο UltraStik 360 μπορεί αν είσαι "συγκρατημένος" να μη χρειαστείς καθόλου ipac) Οπότε στα Windows σε αυτή την περίπτωση το βλέπεις σαν αναλογικό μοχλό με 8 κουμπιά σαν ένα device (ή δυο αν έχεις δυο... μέχρι τέσσερα UltraStik μαζί).

Αυτά.
 
ευχαριστω αλλη μια φορα για την βοηθεια.

 


Αυτο που βλεπω ειναι οτι ειναι τοσες πολλες οι λεπτομεριες και οι συνδιασμοι που μπορουν να γινουν και πραγματικα δεν μπορω να βγαλω ακρη τι ειναι καλυτερο για εμενα.



Χθες ειμουν ετοιμος να στειλω την παραγγελια και τωρα παλι νιωθω σαν να ειμαι στο 0.


 


Πραγματικα πειτε μου, ποιος ειναι ο πιο ευκολος συνδιασμος που μπορω να επιλεξω (που θα με παιδευσει λιγοτερο) ?


 

 


1.ultrastik 360 με usb ? χωρις usb? η καθολου ultrastik?



2.
UTrak Trackball με usb? η χωρις?


3. Και ολα αυτα συνδεμενα σε ipac 2 η mini-pac?


 


ξερω οτι δικα μου ειναι τα λεφτα και η αποφαση δικη μου , αλλα πραγματικα δεν ξερω ποιος συνδιασμος ειναι ο πιο απλος...


 


μεχρι τωρα τα στανταρ που εχω αποφασησει ειναι τα εξεις:



1.
Classic RGB Illuminated Button


2.
AimTrak Arcade


3.
Comparable Coin Mech


4.
10 x 1 Metre Long Crimped Wires


5.
Illuminated Arcade Joystick η Ultra Stick 360 Joystick


6.
Pac LED 64 Channel LED Controller


7.
ledblinky


8.
UTrak Trackball
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"ξερω οτι δικα μου ειναι τα λεφτα και η αποφαση δικη μου" - με πρόλαβες

δεν είναι και μαθηματικά, είναι τι θες εσύ να κάνεις

γνώμη:

1. ΑΝ πας σε UltraStik δεν λέει να μην είναι σε USB (αν δεν είναι χάνεις τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά του, οπότε πάρε απλώς ένα 4/8-way). Τώρα αν θες ή όχι U360, εσύ το ξέρεις. Έχει και αρκετή διαφορά στο κόστος.

2. Πάλι εσύ το ξέρεις. Αν πάρεις με USB, είναι σαν να πήρες mouse (υποστηρίζει και αριστερό/δεξί κουμπι). Αν πάρεις ΧΩΡΙΣ USB τότε πας υποχρεωτικά σε ipac + opti-pac ή σε mini-pac που είναι και τα δυο μαζί (σχεδόν) - το οποίο επιμένεις να το λες pac mini

3. είπα

όπως και να έχει οι αποφάσεις είναι δικές σου
 
Ενταξει για το ultrastik το καταλαβα ειναι σαφες αν το παρω να παω σε usb....

Για το trackball η γνωμη σου ειναι η ιδια? παλι σε usb? μαζι με ενα mini-pac? εφοσον μου λες οτι υπαρχουν πληρης οδιγιες και η συνδεση με τα πινακια του ειναι ευκολη?

Καλημερα στην παρεα! μια ακομα απορια... το Pac LED 64 Channel LED Controller συνδεεται με το ipac 2 η mini-pac ? η λειτουργουν ανεξαρτητα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1) Κοίτα αν πάρεις ΜΟΝΟ ένα trackball και δεν έχεις τίποτα άλλο αναλογικό, τότε σε καλύπτει το mini-pac και για αυτό. Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αλλιώς ναι πάρε USB. Το opti-pac θα το πάρει κάποιος που θέλει πολλά τέτοια ports (σηκώνει 2 spinners + 2 trackball), αλλιώς δεν έχει νόημα.

2) Νομίζω ότι η σύνδεση είναι εύκολη, όπως τη διάβασα. Το να κάνεις καθαρή δουλειά είναι άλλο θέμα.

3) Το PacLED64 είναι ανεξάρτητο πράγμα με δικό του USB, εκεί καταλήγουν όλες οι LED συνδέσεις (συν μια τροφοδοσία βέβαια).

Λογικά με τόσα USB μπορείς να χώσεις ένα (ΚΑΛΟ! Πρόσεχε έχει πολλά "φόλες") USB hub μέσα να τα μαζέψει όλα.
 
οκ σιγα σιγα ετοιμαζομαι παλι να κανω την παραγγελεια , λεω τελικα να παρω το mini-pac αντι του ipac 2 αφου μαλον λετε ειναι καλυτερο.

2 ultrastik 360 usb

1 trackball rgb led usb

λογικα το pacled64

και τελος αφησα τα κουμπια, λογια θα παρω αυτα τα RGB LED που αλλαζουν χρωματα , και ας ειναι ακριβα. Αυτο που δεν ξερω ειναι ποσα κουμπια τετοια χρειαζομαι για τον καθε παιχτη. βλεπω αλλα arcade να εχουν 3 κουμπια , αλλα να εχουν 4 , αλλα 6 η και παραπανω.

Εγω ποσα ειναι καλο να παρω? 6 για καθε παιχτη? + τα 2 (1p , 2p) ? χρειαζεται και κουμπι για τα start , select , menu κλπ?
 
Koίτα εδώ (Joystick Controller - Panel Layout) τα διάφορα panel layouts και διάλεξε αυτό που σε βολεύει. Πάντα γνώμονας είναι το τι παιχνίδια θα παίζεις. Θα χρειαστείς επίσης Player 1 Player 2 buttons, Escape/Pause είναι καλό να υπάρχει, buttons για το trackball πιθανώς, coin button για να βάζεις credits, αν θες να έχεις στα πλάγια για τα παιχνίδια φλίπερ, αν θα έχεις από πίσω κάποια κουμπιά ώστε να κάνεις reset/on off το PC... η συμβουλή μου είναι να επιλέξεις layout, και από κει και πέρα βλέπεις :)
 
Kombatant είπε:
Koίτα εδώ (Joystick Controller - Panel Layout) τα διάφορα panel layouts και διάλεξε αυτό που σε βολεύει. Πάντα γνώμονας είναι το τι παιχνίδια θα παίζεις. Θα χρειαστείς επίσης Player 1 Player 2 buttons, Escape/Pause είναι καλό να υπάρχει, buttons για το trackball πιθανώς, coin button για να βάζεις credits, αν θες να έχεις στα πλάγια για τα παιχνίδια φλίπερ, αν θα έχεις από πίσω κάποια κουμπιά ώστε να κάνεις reset/on off το PC... η συμβουλή μου είναι να επιλέξεις layout, και από κει και πέρα βλέπεις :)

Αν βαλω ολα αυτα τα κουμπια τοτε συμφωνειτε να βαλω για τα βασικα κουμπια πχ 6 του καθε παιχτη τα rgb led που ειναι ακριβα και για τα υπολοιπα να βαλω τα πιο φθηνα των 3 ευρω που αναβουν μονο σε ενα χρωμα? η λετε οτι θα φαινεται ασχημα?
 
Όπως τα λέει.

Για μένα τα κουμπιά για τον ΠΑΙΚΤΗ (καθαρά του game εννοώ) πρέπει να είναι 6 με μερικά "αλλά" μέσα.

1) Ένα "αλλά" είναι ότι υπάρχουν games με περισσότερα πλήκτρα αλλά στην πράξη δεν θα τα δεις ποτέ (ή στην τελική "πάρε" και από του player 2 για εκείνο το παιχνίδι). Κάτι κινεζιές με κάρτες πχ.

2) Άλλο "αλλά" είναι το θέμα layout. Κάποιοι βάζουν παραπάνω πλήκτρα μόνο για να έχουν ότι layout θέλουν που να μοιάζει με το γνήσιο. Εγώ πχ. έχω σχέδιο να βάλω 7 πλήκτρα (4 η κάτω σειρά αν δεις στο δικό μου thread) γιατί πολύ απλά τα (πολλά μέσα στο MAME) NeoGeo games έχουν έτσι το layout τους (γιατί πολύ απλά το layout του NeoGeo αν το δεις είναι 4 πλήκτρα στη σειρά).

Από εκεί και πέρα θες... Ένα κουμπί "νομίσματος" ανά παίκτη (εκτός αν βάλεις "κουμπαρά" κανονικό). Ένα "start" για κάθε παίκτη. Θες ESC/TAB/PAUSE (πιθανά). Εγώ έχω βάλει και μερικά παραπάνω. Το trackball υποστηρίζει αριστερό/δεξί κουμπί ποντικιού (που τα συνδέεις στο trackball όχι στο ipac), άρα δυο τέτοια. Επίσης αν θες φλίπερ βάζεις από δυο μέχρι πέντε πλήκτρα ανάλογα πόσο θες να το "τραβήξεις" το θέμα.

Είναι πόσο τρέλα σε βαράει. Άλλος επιμένει ότι χρειάζεται πχ. και μοχλός με κουμπί επάνω επειδή υπάρχουν τέτοια games. Ε δεν πειράζει, με ένα χωριστό κουμπί ίσως κάνεις τη δουλειά σου (εκτός αν το συγκεκριμένο game είναι το αγαπημένο σου και το θες σώνει και καλά όσο γνήσιο πάει).

Αυτά.

ababapanos είπε:
Αν βαλω ολα αυτα τα κουμπια τοτε συμφωνειτε να βαλω για τα βασικα κουμπια πχ 6 του καθε παιχτη τα rgb led που ειναι ακριβα και για τα υπολοιπα να βαλω τα πιο φθηνα των 3 ευρω που αναβουν μονο σε ενα χρωμα? η λετε οτι θα φαινεται ασχημα?
Δεν θα φαίνεται άσχημα, δεν είναι κακή ιδέα.

Από εκεί και πέρα αν η διαφορά είναι να δώσεις (τυχαία νούμερα) 280 ευρώ αντί 300, ε τότε μη το συζητάς κιόλας. Αν όμως αντί 300 με αυτό τον τρόπο πας στα 220, οκ μπορεί να αξίζει τη "στέρηση".

Δεν ξέρω δεν έχω μετρήσει, δες το και πες μας.

Εγώ θα πάω για full RGB παντού για να κάνω και ωραία εφέ εκτός των games (στο λεγόμενο "attract mode").
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απο ολα αυτα που βλεπω εδω http://www.slagcoin.com/joystick/layout.html μονο το πρωτο εχει 6 κουμπια και δειχνει μονο για τον 1 player, υπαρχει καποιο αλο σαιτ η καπου αλου που μπορω να βρω ετοιμο layout για 2 players με 6 κουμπια και το tracball στην μεση για να το εκτυπωσω για να πω στον ξυλουργο να κανει τις τρυπες?
 
Κάνε ότι έκανα και εγώ, πάρε το layout για τον ένα player, καντο 2 φορές copy στο ίδιο image (το ένα δίπλα στο άλλο) και έτοιμο το layout για τους 2 players.
 
και το trackball πως θα το βαλω? θα πρεπει να περιμενω να μου ερθει για να δω ποσο ειναι το ανοιγμα που πρεπει να κανω?
 
Επειδή όπως σου έλεγα ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες και configurations, πρέπει να το παιδέψεις λίγο μόνος σου για να το κάνεις όπως ακριβώς θες. Ναι, χρειάζεται να μετρήσεις επακριβώς τα πάντα για να είσαι σίγουρος ότι θα γίνουν όλα σωστά.
 
Οι διαστάσεις υπάρχουν ακριβώς στο site του Ultimarc.

Τουλάχιστον για τα προϊόντα του (άσχετα αν τα πάρεις από αλλού).

Λογικά μπορείς να βρεις και για τα άλλα.

Αλλιώς ναι περιμένεις να δεις.
 
Σας παρακαλω δειτε προσεχτηκα ολη την παραγγελια μου και πειτε μου αν ειναι οκ να την στειλω? Πιο πολυ με νιαζει μην εχω ξεχασει κατι ου δεν εχω προσεξει και μετα πρεπει να ξανα κανω και δευτερη παραγγελια και να περιμενω

parag.jpg
 
Να την δωσω την παραγγελια τελικα???
 
Πίσω
Μπλουζα