Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Ε τι να σου απαντήσω τώρα εσύ τι λες;

Από τη μια έχουμε το PS/2 ένα βύσμα δηλαδή που είναι αργό στη μεταφορά δεδομένων (είχε φτιαχτεί καθαρά και μόνο για keyboard/mouse χαμηλής ανάλυσης) και που σιγά σιγά εξαφανίζεται από το πρόσωπο της γης, ενώ είναι και ευαίσθητο σε σπασίματα κλπ.

Από την άλλη έχουμε USB, το βύσμα που έχουν τα πάντα γύρω μας, το βύσμα που έχουν όλα τα σύγχρονα PC σε μεγάλο αριθμό, υπάρχουν hubs να βγάλεις κι άλλα κλπ.

Εσύ τι λες να πάρεις;
 
Ε τι να σου απαντήσω τώρα εσύ τι λες;

Από τη μια έχουμε το PS/2 ένα βύσμα δηλαδή που είναι αργό στη μεταφορά δεδομένων (είχε φτιαχτεί καθαρά και μόνο για keyboard/mouse χαμηλής ανάλυσης) και που σιγά σιγά εξαφανίζεται από το πρόσωπο της γης, ενώ είναι και ευαίσθητο σε σπασίματα κλπ.

Από την άλλη έχουμε USB, το βύσμα που έχουν τα πάντα γύρω μας, το βύσμα που έχουν όλα τα σύγχρονα PC σε μεγάλο αριθμό, υπάρχουν hubs να βγάλεις κι άλλα κλπ.

Εσύ τι λες να πάρεις;

Το PS/2 υπάρχει γιατί κάποιοι φτιάχνουν με ότι αρχαίο περίσσεμα έχουν τα retro τους (δηλ. για το retro χρησιμοποιούν retro).

Το USB για τους κανονικούς ανθρώπους. (PC με USB υπάρχουν πάνω από 15 χρόνια - πρωτο-υποστηρίχτηκαν από τα Windows 95 στο πρώτο τους update)
 
ναι εχεις δικιο ετσι δεν το ειχα σκεφτει...

να ρωτησω κατι ακομα, τα κουμπια που ειναι φωτιζομενα απαιτουν εξτρα καλωδιο για τον φωτισμο?

και αν γινεται να μου πειτε πια η διαφορα αναμεσα σε αυτα τα καλωδια...

1. http://www.arcadeworlduk.com/products/10-x-1-Metre-Long-Crimped-Wires.html

2. http://www.arcadeworlduk.com/products/Daisy-Chain-Harness.html

3. http://www.arcadeworlduk.com/products/UltraStik-360-Button-Harness.html

4. http://www.arcadeworlduk.com/products/U-HID-Modular-8-Way-Harness.html
 
Εννοείται θέλουν χωριστό καλώδιο για τον φωτισμό.

Τα καλώδια τώρα.

Το πρώτο είναι απλά καλώδια που θα σου χρειαστούν.

Το δεύτερο είναι γείωση (που χρησιμοποιείς ένα καλώδιο με πολλά "βυσματάκια" αντί πολλά χωριστά καλώδια).

Το τρίτο είναι ειδικό έτοιμο καλώδιο για το UltraStik 360 joystick που αν κατάλαβα ΔΕΝ παίρνεις.

Το τέταρτο είναι ειδικό έτοιμο καλώδιο για να ρίξεις ένα U HID περιφερειακό (επίσης τα φτιάχνει ο Andy και έχουν διάφορες χρήσεις που αν δεν τις ξέρεις δεν το χρειάζεσαι).
 
NLS είπε:
Εννοείται θέλουν χωριστό καλώδιο για τον φωτισμό.
To φανταστικα, γιαυτο ρωτησα για τα πιο κατω καλωδια, δηλαδη αν καταλαβα καλα καθε κουμπι θα χρειαστει 2 καλωδια, 1 για την συνδεση με το I PAC 2 και αλλο ενα το οποιο θα συνδεεται απευθοας με το τροφωδοτικο για να περνει ρευμα το led? Σωστα καταλαβα? αρα θα χρειαστω το καλωδιο Νο1 για αυτην την δουλεια?
 
Όχι απευθείας στο τροφοδοτικό. Αν δεν θες να ανάβουν συνεχώς, θες άλλο ελεγκτή, που να τα ελέγχει. Τον πουλάνε και αυτόν.

Βέβαια μπορείς αν θες να τα αφήνεις συνεχώς αναμένα χωρίς κανένα εφέ.
 
κανε εναν κοπο σε παρακαλω και δωσε μου και ενα λινκ απο αυτον τον ελεγκτη που λες... πιστευω ειναι καλυτερο, απο το να ειναι συννεχως αναμενα...
 
http://www.ultimarc.com/pacdrive.html

kai

http://www.ultimarc.com/pacled64.html

το ένα λιγότερα LED αλλά παίρνει πιο δυνατά (πχ. για μαρκίζα)

το άλλο για περισσότερα LED, αλλά μόνο "μικρά" για κουμπιά/μοχλούς και τα ελέγχει και σε φωτεινότητα κλπ.

μπλέκεις πολύ όμως ειδικά αν δεν μπορείς να ακολουθήσεις αγγλικές οδηγίες κλπ.

εκεί είναι στο site του Andy που τα φτιάχνει... αν θες αλλού, google με το όνομα τους ή στο ebay ή εκεί στον Κινέζο
 
Για να κάνουν

το εφέ τα φωτακια γίνεται και με το πρώτο που μου εδειξες?
 
Από όσο ξέρω ναι.

Θες πρόγραμμα όμως (το οποίο κάνει χρήματα).
 
Κάθε άποψη και γούστο είναι σεβαστά πάνω από όλα. Αλλά πιστεύω πως η καμπίνα που θέλεις να φτιάξεις είναι πολύ μπροστά από τις κλασσικές καμπίνες. Εννοώ που είναι το retro feeling με τόσα φωτιζόμενα rgb κουμπιά; just my thought
 
Έχει σημασία τι εικόνα έχει κανείς.

Οι περισσότεροι έχουμε ίσως εδώ εικόνα από τα παλιά μπιλιαρδάδικα με τα σαράβαλα coin-ops.

Ή από τα ηλεκτρονικάδικα, τα λούνα πάρκ, τα καφενεία, τα... καράβια.

Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα (και ίσως κάποιους που εμπλέκονταν με αυτό και είναι εδώ πια, τους ενοχλεί η παρατήρηση) ήμασταν και σε αυτό άρπα κόλα.

Τα "δεκαρικοφάγα" της Ελλάδας, στη μεγάλη μάζα τους ήταν μη προσεγμένα σαράβαλα, κακοεπισκευασμένα κλπ.

Στο εξωτερικό υπήρχαν μετά από κάποια "γενιά" και δεκαρικοφάγα με φωτιζόμενα πλήκτρα και ότι μπορεί κανείς να φανταστεί.

Η λάμψη του LED έχει κάτι το retro από μόνη της, ας μη δένει απόλυτα με την εικόνα της παλιάς καμπίνας (που όποιος θέλει φτιάχνει και τέτοια), όμως οι ευκολίες που δίνει (να βλέπεις σε κάθε game τι κουμπιά πρέπει να πατάς από τα τόσα που έχει το control panel και αυτά να φωτίζονται και στα ΣΩΣΤΑ χρώματα του γνήσιου) καθώς και το εφέ είναι φανταστικά.

Τέσπα όλα έχουν τη φάση τους. Και με και χωρίς και με τάδε σχεδίαση, και μικρούλια και με τεράστιες οθόνες.
 
NLS είπε:
Από όσο ξέρω ναι.Θες πρόγραμμα όμως (το οποίο κάνει χρήματα).
To οποιο ποιο ειναι και απο που το αγοραζω?

Και ακομα μεσα στο προιγουμενο πακετακι που σας εδειξα οτι μαλον θα αγορασω εχει 2 εξαρτηματα τα οποια δεν τα εχω ξανα δει ειναι αυτα που εχω κυκλοσει. Μπορειτε να μου πειτε τι ειναι?

Illuminated-Joysticks-And-Buttons-Kits__96506_zoom.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι το pacled του ίδιου του Andy για απλά πράγματα.

Είναι το ledblinky που χρησιμοποιούν όλα τα front-ends για προχωρημένα πράγματα.

Μη με ρωτάς που τα βρίσκεις κλπ., δεν θα εξηγήσω και τη χρήση του google.

Το αριστερό είναι το λαμπάκι του κουμπιού για τον παίκτη #1. Απλά τα έχει βγαλμένα για να τα δεις.

Τα δεξιά είναι παραταγμένα τα microswitch που μπαίνουν κάτω από τα κουμπιά.
 
E καλά δε χάθηκε και ο κόσμος να δώσουμε λίγο extra πληροφορίες οι πιο ψαγμένοι, χωρίς αυτό να είναι υποχρεωτικό.

NLS είπε:
...Μη με ρωτάς που τα βρίσκεις κλπ., δεν θα εξηγήσω και τη χρήση του google....
Είναι λίγο too much το παραπάνω. Κρίμα να αρχίσουν οι παρεξηγήσεις και να χαλάσουμε και το θεματάκι. :)
 
Να πω εδώ ότι σε καμία περίπτωση δεν παρεξηγώ τον φίλο ΝLs. μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να είναι λίγο απότομες οι απαντήσεις του αλλά είναι από τους λίγους που με έχουν βοηθήσει. δηλαδή και αν θυμάμαι καλά από όταν άνοιξα το θέμα μόνο ο Nls και ο φίλος cambia ασχολήθηκαν μαζί μο και σας ευχαριστώ πολυ, τόσο που μου έκανε εντύπωση σε τόσο μεγάλο φόρουμ δεν υπάρχουν άλλα άτομα που ασχολούνται με arcades?

ζητώ συγνώμη αν ξέχασα κάποιους απλά τώρα είμαι από κινητό και είναι δύσκολο να δω τις προηγούμενες σελίδες...

σας ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να συνεχίσετε να.με βοηθάτε μέχρι τέλους διαφορετικά δεν θα τα καταφέρω σίγουρα.
 
ababapanos είπε:
σας ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να συνεχίσετε να.με βοηθάτε μέχρι τέλους διαφορετικά δεν θα τα καταφέρω σίγουρα.
Για αυτό είμαστε σε αυτό το forum, για να αλληλοβοηθιόμαστε :) Και εγώ παρόλο που έχω πολλές γνώσεις στους υπολογιστές και στα ηλεκτρονικά έχω πάρει πολύτιμες πληροφορίες από αυτό το forum, είτε ψάχνοντας είτε απλά ρωτώντας τώρα που φτιάχνω την καμπίνα μου.
 
Kambia είπε:
E καλά δε χάθηκε και ο κόσμος να δώσουμε λίγο extra πληροφορίες οι πιο ψαγμένοι, χωρίς αυτό να είναι υποχρεωτικό. Είναι λίγο too much το παραπάνω. Κρίμα να αρχίσουν οι παρεξηγήσεις και να χαλάσουμε και το θεματάκι. :)
Ωραία:

1) για να μη χαλάσουμε το θέμα

2) επειδή είμαι και εγώ αρκετά περίεργος άνθρωπος

3) εφόσον ακριβώς ο ίδιος ο εμπλεκόμενος δεν παρεξηγήθηκε αλλά με έχει "πιάσει"

4) επειδή σίγουρα υπάρχουν ευγενέστεροι από εμένα και περισσότερο γνώστες (μην ξεχνάμε ακόμα ενεργό είναι το δικό μου θέμα που ρωτούσα για την καμπίνα και το control panel) και ελπίζω να αναλάβουν να απαντήσουν εδώ στο φίλο μας

...λέω να αραιώσω λίγο, τουλάχιστον μέχρι να έχω τίποτα άξιο λόγου να πω (πχ. προχωρήσει το θέμα της καμπίνας). Μάλιστα ελαφρώς off-topic, ακόμα και αν δεν καταφέρω να προχωρήσω το θέμα της καμπίνας (έχουν γίνει πολλά με την εταιρία που εμπλέκεται, όχι ότι έχει κλείσει το θέμα, αλλά δεν το πιέζω αυτή την περίοδο), το λιγότερο που θα κάνω, είναι να φτιάξω ένα πλούσιο stand-alone controller για τον εαυτό μου (το 500αρικάκι το βλέπω να φεύγει).

Καλή συνέχεια.
 
εγώ φίλε Nls. σε θεωρώ πολύ βασικό μέλος του φόρουμ και θα σε παρακαλούσα να συνεχίσεις να βοηθάς όχι μόνο εμένα αλλά και όποιον άλλον έχει αναγκη

Παιδια ψαχνοντας καποια βιντεακια για το LEDBlinkey ειδα, οπως εδω

, οτι τα κουμπια , δεν φωτιζουν μονο σε ενα χρωμα οπως αυτα που λεει να διαλεξεις σε τι χρωμα θες να τα παρεις, αλλα αλαζουν χρωματα...
Αυτα ποια κουμπια ειναι για να τα παραγγειλω στο http://www.arcadeworlduk.com ??? γιατι δεν μπορεσα να τα βρω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε νομίζω να είναι θέμα κουμπιών αυτό, είναι θέμα LED καθαρά. Οπότε μάλλον ο τύπος πρέπει να έχει τροποποιήσει τα κουμπιά με RGB LEDs ώστε να πετύχει αυτό το εφφέ.

έντιτ: Τα πουλάνε και έτοιμα http://www.arcadeworlduk.com/products/Classic-RGB-Illuminated-Button.html
 
Πίσω
Μπλουζα