Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Τωρα το ειδα αυτο το thread και ομολογω ειναι εντυπωσιακές οι κατασκευές και γενικά η ιδέα του bar-top cabinet για οσους δεν εχουν χωρο (ολες οι καφετεριες εχουν εκεινα με το touch screen αλλα δε σκεφτηκα ποτε ενα mame arcade cabin μπορει να γινει τοσο βολικα μικρο).

Μία άλλη επιλογή για βάψιμο (αντί της λάκας) είναι να ρίξεις silica (εκεινη η υγροσκοπικη σκονη που εχουν σε μικρα σακουλακια στις συσκευασιες των ηλεκτρονικων) σε λαδομπογιά και να το περασεις μερικα χερια με ρολλο. Δινει μια υφη σαν απαλο γυαλοχαρτο στο χρωμα αλλα προσοχη γιατι θελει συνεχως ανακατεμα να παει παντου και να εχει ομοιομορφο απλωμα χωρις να φαινονται γραμμες.

Τις τρυπες στο panel μπορειτε να τις κανετε και με ποτηροτρυπανο για μεταλλα 2.9 cm (οπωσδηποτε σε χαμηλη ταχυτητα). Τα ξύλα μπορειτε επισης να τα παραγγειλετε σαν ορθογωνια και να κατσετε μονοι σας με μια σέγα να τα φερετε στα μέτρα και σχημα που θελετε. Υπαρχουν κατι κινεζικες φτηνιαρικες με 15-20 euro που θα τα παιξουν μετα το τελος του project, αλλα τη δουλεια σας τη κανετε. Λίγη προπονηση να κανετε σε καποια ακρη ξυλου που δε χρειαζεστε και θα δειτε ειναι ευκολο. Παντα προσοχη μη φατε κανα χερι ε.
 
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια!!! Παραθέτω και Photo σε καλή ανάλυση!!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Εκπλητική δουλειά indeed.

Αν και το theme προσωπικά δεν μου αρέσει λόγω αντίπαλου στρατοπέδου (me likes USA, me loves Corvette, me adores Mustangs.... ) η δουλειά σου με άφησε άφωνο.

Φανταστική ιδέα, το τιμόνι!!!!!!!!!
 
Ferrari bar-top καμπίνα ??? Παιδιά ο άνθρωπος δεν είναι απλά ένας δημιουργός. Είναι ζωγράφος ! Καλλιτέχνης ! Είναι δυνατόν μετά να μη ζηλέψεις με τέτοιο καλλιτέχνημα ? Πραγματικά πιστεύω ότι πρέπει να νοιώθουμε όλοι εθνικά υπερήφανοι που σίγουρα ένας από τους καλύτερους κατασκευαστές (τουλάχιστον) bar-top καμπινών διεθνώς είναι Ελληνας ! Ελληνες retro-fans τα όνειρα μας επιτέλους γίνονται πραγματικότητα ! Ευγε Pelo !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω.... οτι μου τρέχουν τα σάλια???? :dribble:

Εκπληκτική δουλειά
 
Αν και σαν villeneuve-ικος μισω την ferrari @#!@#!@

To καμπινακι οντως ειναι ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟ!!!

Το ολο theme ειναι πραγματικα προτοτυπο και καθολου τυχαια τοποθετημενο.

Μου αρεσει παρα πολυ που διαλλεξες να βαλεις το τιμονο στο cp και να μην εχεις ιδιο side-artwork.

Πραγματικα παρα πολυ ωραιο. :)
 
Το artwork στο ταμπλω σε τι υλικο ειναι τυπωμενο; Με τον καιρο φθείρεται απο τις χερούκλες των τυχερών; Το χεις περασει με καποιο αυτοκολλητο διαφανες απο πάνω; Σκέφτομαι να κάνω ένα τέτοιο για το panel του δικου μου που βρηκα προσφατα και ψαχνομαι... Επισης το bezel στο τζαμι γυρω απ την οθονη ειναι απλό αυτοκολλητο απο επιγραφοποιό;
 
Καλο ειναι να μπει πλεξιγλκας πανω απο την επιφανεια των χειρηστηριων.

Οντως απο την πολυ χρηση πιστευω οτι το artwork θα φθαρει...

Εδω φαινεται το πλεξιγκλας...

p1010068.jpg
 
masbass είπε:
Το artwork στο ταμπλω σε τι υλικο ειναι τυπωμενο; Με τον καιρο φθείρεται απο τις χερούκλες των τυχερών; Το χεις περασει με καποιο αυτοκολλητο διαφανες απο πάνω; Σκέφτομαι να κάνω ένα τέτοιο για το panel του δικου μου που βρηκα προσφατα και ψαχνομαι... Επισης το bezel στο τζαμι γυρω απ την οθονη ειναι απλό αυτοκολλητο απο επιγραφοποιό;
Το Artwork στο control panel είναι βινίλιο με πλαστικοποίηση απο πάνω.. όπως και τα πλαϊνά ..δέν παθαίνει τίποτα! αυτό στο κάνει αυτός που θα εκτυπώσεις άμα είναι σωστός και γάτος...το brezel είναι απο Plexyglass και βαμένο απο μέσα με μαύρο μεταλλικό spray.. to αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό!
 
Το plexiglass πάνω απ' την οθόνη δεν ειναι αρκετα θολο; Οχι οτι θα παιζεις στα 500.000 pixels αναλυση και θα χασεις το τρελλό sharpness, αλλα δεν θα ταν καλυτερο ενα τζαμι;

Τώρα με μπριζωσατε να κοιταξω μπας και τυπωσω κατι σε vinyl για το panel (δεν εχει marquee πανω, ειναι απ' τα χαμηλα - λεπτομερειες εδω: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7357&page=24 ). Για τα πλάγια επίσης μπορω να φτιαξω κατι απλο να πεσει στο κεντρο, το προτιμω πιο minimal, να κυριαρχει το μαυρο γενικα. Μμμμμμμμμμ πρεπει να κανω ερευνα στα cabin archives ...
 
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το πλεξιγκλας στην οθονη.

Δεν μπορω να πω οτι θα υπαρχει διαφορα αν βαλεις τζαμι.
 
Για μία ακόμη φορά,θα πω ότι μένω άφωνος από την ποιότητα των bar-top cabinets που παρουσιάζονται εδώ μέσα..!!!
 
masbass είπε:
Το plexiglass πάνω απ' την οθόνη δεν ειναι αρκετα θολο; Οχι οτι θα παιζεις στα 500.000 pixels αναλυση και θα χασεις το τρελλό sharpness, αλλα δεν θα ταν καλυτερο ενα τζαμι;
Τώρα με μπριζωσατε να κοιταξω μπας και τυπωσω κατι σε vinyl για το panel (δεν εχει marquee πανω, ειναι απ' τα χαμηλα - λεπτομερειες εδω: http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7357&page=24 ). Για τα πλάγια επίσης μπορω να φτιαξω κατι απλο να πεσει στο κεντρο, το προτιμω πιο minimal, να κυριαρχει το μαυρο γενικα. Μμμμμμμμμμ πρεπει να κανω ερευνα στα cabin archives ...
Δεν υπάρχει καμία διαφορά στην θέαση ... το μόνο 'κακό' είναι οτι μαζεύει σκόνη πολύ πιό εύκολα απο το γυαλί λόγο στατικού... καλύτερα για να την καθαρίζεις πιο συχνά και να είναι στην πένα η καμπινούλα!! :D

dkssprs είπε:
Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το πλεξιγκλας στην οθονη.Δεν μπορω να πω οτι θα υπαρχει διαφορα αν βαλεις τζαμι.
Και επίσης γλιτώνεις και βάρος .. και πιθανή ζημιά ..π.χ σπάσιμο και γρατζουνιές στην tft...
 
Εγω εβαλα την μανα και μου εραψε κουκουλα (απο μεσα βαμβακερη) κομμενη και ραμμενη στα μετρα της καμπινας.

Ολα τα λεφτα...ουτε σκονιζεται ουτε τιποτα!!!!
 
Είδα το thread τις τελευταίες ημέρες και τσέκαρα όλες τις σελίδες. Καταπληκτική δουλειά απ' όλους τους ενθουσιώδεις κατασκευαστές, συγχαρητήρια.

Το όνειρο κάθε arcade player και κάθε MAME fun, σίγουρα είναι ένας dedicated σταθμός μέσα στο σπίτι, πιθανόν και ένα fliper. Όταν έχεις όμως πρόβλημα χώρου και φυσικά το WAF δύσκολα τα βγάζεις πέρα.

Οι λύσεις που προτείνονται εδώ είναι εξαιρετικές και έχουν αναβάσει τον πήχη σε υψηλότατα επίπεδα. Που είσαι ρε Bubka να μας δεις.
 
Καλησπέρα και από εμένα... Είμαι ο αγοραστής της ferrari κατασκευής και το μόνο που έχω να πω είναι ότι πρόκειται για ένα κόσμημα. Ο pelo13 έχει κάνει απίθανη δουλειά και η χειροποίητη κατασκευή που έχω στο σπίτι μου είναι απίθανη. Έκανα μια τροποποίηση μονάχα στους μοχλούς στους οποίους έβαλα τους στρογγυλούς γιατί έχουν καλύτερη αίσθηση όταν παίζεις. Ακόμα και σε αυτό το κομμάτι όμως έχει κάνει εκπληκτική δουλειά ο pelo13 μιας και έχει κατασκευάσει με τέτοιο τρόπο το panel που η αλλαγή σε κουμπιά μοχλούς κτλ είναι αστεία υπόθεση....

Παραθέτω και ορισμένες φωτογραφίες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικο και καλόπαιχτο φίλε μας!!!!!!!
 
Ωραίο το "κόσμημα". Πείτε μας και ένα κοστολόγιο όμως. :)
 
Ηταν καιρός να "ξεφορτωθώ" τα αντιαισθητικά παξιμάδια-βίδες του cp της καμπίνας μου με άλλες ειδικές βίδες που δεν φαίνονται με καπάκια. Τώρα δεν είναι καλύτερα ?
 
Πίσω
Μπλουζα