Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

dkssprs είπε:
Οντως ηθελα να στο πω οτι χρειαζοτανε να κεντραρεις το artwork της μαρκιζας λιγο καλλητερα.Να σε ρωτησω για marquee holders τι εχετε χρησιμοποιησει? Εγω εχω βαλει ευθειες μπαρες απο σιδερο (παραγγελια εννοειτε) που πιανουν με βιδες πανω στα ξυλα.

p1010047.jpg
Το ίδιο έχει χρησιμοποιηθεί απλά είναι κολυμένα ... Ηθελα επίσης να σε ρωτήσω αν την καμπίνα την χρησιμοποιείς μόνο για MAME με τον Maximus Arcade ή και για άλλες πλατφόρμες.. Εγώ όπως είπα στο πρώτο μηνυμα μου έχω μαζέψει κυριολεκτικά τα πάντα και έχω σετάρει όλα όσα υποστηρίζει ο Maximus.. επειδή όμως έχω κάποιες απορίες στο σετάρισμα μερικών θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα αν έχεις ασχοληθεί.
 
Οχι φιλε μου εχω βαλει μονο ΜΑΜΕ. Εχω και εγω μπολικο υλικο απο κονσολες και ΑΜΙΓΑ τα οποια θα τα βαλω ολα σε μια μεγαλη που θα φτιαξω. Σκεφτομαι να της βαλω ΧΒΟΧ 360 αλλα και πισι που να παιζει τα παντα.Απο ΑΜΣΤΡΑΝΤ 464 μεχρι οτι χωραει ο νους σου(τα παντα απο κονσολες ,μεχρι και παιχνιδια για πισι).

Παντως ρωταμε για οτι θες ...μπορει και να γνωριζω μιας και με το μαξιμους εχω ασχοληθει πολυ.
 
Παιδιά τί νέα από το μέτωπο ; Εχει να κινηθεί αρκετό καιρό εδώ η συζήτηση.. Κάτι μου λέει όμως οτι εν μέσο θέρους η κουβέντα θα «ανάψει» πάλι για τα καλά γιατί ο μάγος των καμπινοκατασκευών Pelo13 (Κώστας) το έκανε πάλι το θαύμα του.. Περισσότερα δεν μπορώ να αποκαλύψω ετοιμαστείτε όμως όλοι να μείνετε με το στόμα ανοιχτό και να μάτια γουρλομένα..so stay tuned !
 
Καλημέρα παιδιά .. και καλό χειμώνα σε όσους επιστρέψαμε από διακοπές ..όπως είπε και ο φίλος Peri30 ετοίμαζα ένα project για τον φίλο 'merlinios' τώρα που το τελέιωσα σας παραθέτω μερικές photo!! ....και περιμένω σχόλια!!





 
Πολύ καλή δουλειά!!!!!!

Αν και ποτέ δεν ήμουν fan του Mortal Combat το αποτέλεσμα τα σπάει πραγματικά.

Εύγε νέε μου!!!!!!!!!!
 
Μπράβο πολύ ωραίο το αποτέλεσμα.

Αν και προσωπικά δεν μου αρέσουν τα τόσο έντονα artwork....

Φυσικά να υποθέσω ότι πρόκειται για έτοιμο κιτ και απλώς το συναρμολόγησες?
 
Εξαιρετική δουλειά, πραγματικό κόσμημα! (θα εξαιρέσω την ασχημόφατσα στο δεξί πλαινό) :)
 
pooky(1) είπε:
Πολύ καλή δουλειά!!!!!!
Αν και ποτέ δεν ήμουν fan του Mortal Combat το αποτέλεσμα τα σπάει πραγματικά.

Εύγε νέε μου!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ!!

Plink είπε:
Μπράβο πολύ ωραίο το αποτέλεσμα.Αν και προσωπικά δεν μου αρέσουν τα τόσο έντονα artwork....

Φυσικά να υποθέσω ότι πρόκειται για έτοιμο κιτ και απλώς το συναρμολόγησες?
Ta Σχεδια είναι ολα στο Photoshop Και το Illustator φτιαγμένα (απο συνεργάτη μου γραφίστα)...Τα ξύλα είναι κομμένα σε CNC..με παραλαγμένα σχέδια απο το net.To project είναι όλο custom!!! opos to ithlele o filos 'merlinios' ''MK4 THEME''.

Maddog είπε:
Εξαιρετική δουλειά, πραγματικό κόσμημα! (θα εξαιρέσω την ασχημόφατσα στο δεξί πλαινό) :)
Thanks ...Η 'ασχημόφατσα' είναι του MK4 theme .. οπότε έπρεπε να μπέι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ομορφο, αν και δεν ειμαι <<λατρης>> των bar top κατασκευων.

Νομιζω ομως, οτι η ελειψη του t molding κανει αισθητη την.....απουσια της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά όπως σας είπα και βλέπετε τώρα και εσείς ο άνθρωπος είναι καλλιτέχνης ! Οι photos αδικούν την κατασκευή.. Αν το δείτε από κοντά θα τρίβετε τα μάτια σας. Καλύτερο από εργοστασιακό... Για άλλη μια φορά ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτόν τον άνθρωπο που με την τέχνη και το μεράκι του μας ξυπνάει τόσο ζωντανά τις παιδικές μας αναμνήσεις και μας πραγματοποιεί όνειρα μιας ζωής !
 
ζηλευω ελεινα... θελω και εγω καμπινα!!! του χρονου που θα μενω μονος μου (αν ολα πανε καλα) θα ξεκινισω και εγω να φτιαξω μια. εργαλεια εχουμε, χερια εχουμε, pc εχουμε να φανε και οι κοτες, ξυλα κοβουμε και βουρ!

μια ερωτηση μονο... υπαρχει δισκος ετοιμος στο εμποριο φορτωμενος με τα mame και τα σχετικα; ειναι λιγο ταλαιπωρια η συγκεντρωση τους και το να τα φτιαξεις να δουλευουν ολα μαζι... ειμαι διατεθιμενος να πληρωσω για ετοιμο δισκο. οποιος καλος σαμαριτης, ας ριξει ενα pm...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα έργο τέχνης παρουσιάζεται στο GRM !

Μπράβο ρε μάγκες,είστε ΠΟΛΥ μερακλήδες !!!
 
Καλά μιλάμε οι κατασκευές που έχουν παρουσιαστεί εδώ είναι παγκοσμίως ο,τι ΚΑΛΥΤΕΡΟ έχω δει ποτέ, γιατί συνοδεύονται από το μεράκι των κατασκευαστών.

Πραγματικά απίστευτα τέλεια αποτελέσματα.....!!!!!!!!!!!!!!
 
Να και μια μικρή καλλιτεχνική αναβάθμιση της δικιά μου.. Μιας και δεν βασίζεται σε κάποιο γνωστό theme χρειαζόταν ένα πιο "arcade" look :)
 
Εξαιρετική δουλειά, pelo13, τα σέβη μου και για την επιλογή του MK theme!

Αλήθεια, ποια είναι τα specs του μηχανήματος; (οθόνη, κουμπιά, joystick, πλακέτες κλπ...)
 
pelo13 είπε:
Ta Σχεδια είναι ολα στο Photoshop Και το Illustator φτιαγμένα (απο συνεργάτη μου γραφίστα)...Τα ξύλα είναι κομμένα σε CNC..με παραλαγμένα σχέδια απο το net.To project είναι όλο custom!!! opos to ithlele o filos 'merlinios' ''MK4 THEME''.
Φίλε προσκυνώ εφόσον ισχύει αυτό!

Εϊναι τόσο καλοφτιαγμένο που φαίνεται σαν εργοστασιακό! Μπράβο και ξανά μπράβο. :D
 
Καλησπέρα και απο εμένα! Είμαι ο ευτυχής κάτοχος της τελευταίας καμπίνας του pelo13 και έχω να πω ότι ο άνθρωπος είναι από τους πιο επαγγελματίες που έχω γνωρίσει. Φιλικότατος,εξυπηρετικότατος άψογος μαραγκός άψογος ηλεκτρολόγος άψογος σε όλα του. Τον ευχαριστώ επίσης και για την μετέπειτα υποστήριξη αφού παρέλαβα το μηχάνημα και είχα κάποια προβληματάκια λόγο χτυπήματος από την μεταφορική. Μπορώ να πω ότι έχω εκπληρώσει ένα από τα παιδικά μου όνειρα ....Και όμως ένα όνειρο μου ήταν να αποκτήσω μια arcade καμπίνα. Για τα παιδιά που λένε ότι φαίνεται σαν εργοστασιακό σαν λέω μόνο ότι είναι καλύτερο από εργοστασιακό!!!
 
Παιδιά ο άνθρωπος δεν παίζεται..οτι και να λέμε είναι λίγο.. Πού να δείτε τί ετοιμάζει τώρα.. Δεν θέλω να αποκαλύψω απολύτως τίποτα.. κάντε υπομονή γιατί αυτό που θα δείτε όταν τελειώσει δεν έχει προηγούμενο !
 
Τα σέβη μου !! Άψογη κατασκευή...αν και φανατικός των CRT οθονών , ομολογώ ότι αποτελεί ένα έργο τέχνης !
 
Περιμένουμε με ανυπομονησία!!!!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα