Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Οτι κ να εχει φιλος μεσα εινα πολυ ωραια η καμπινουλα.
 
arcade bartop gr

Δείτε μια καμπίνα που έφτιαξα

[video=youtube_share;BZvOrAqy2fo]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο ρε αλανι ολα τα λεφτα η καμπινα σου πολυ ομορφη και εχει αυτο το κατι το διαφορετικο.Και παλι μπραβο :thumbup:

Αλλα οπως το βλεπω δεν πρεπει να βολευει για ολα τα παιχνιδια παρα μονο για pacman,shooters κλπ αλλα για τα φλιπερακια που ειδα παντως πραγματικα ειναι φανταστικη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια μπραβο σου τι fronted εχεις βαλει?
 
Όμορφη καμπινούλα και για φλιπεράκια εξαιρετική :D

Την ίδια απορία με τον Dredd έχω. Tι frontend έχεις βάλει?
 
[h=1]Την καμπίνα αυτή την έφτιαξα με υλικά τα οποία είχα δηλαδή οθόνη, υπολογιστή, ηχεία,τα μόνα που αγόρασα ήταν τα ξύλα για το κουτί(Gloss ακρυλική επιφάνεια MDF 18mm) το μοχλό με τα κουμπιά (ebay) και το πιο φθηνό gamepad που βρήκα για να το διαλύσω και να προσαρμόσω το control panel .Η σκέψη λοιπόν ήταν να κάνω κάτι μαζεμένο όπου θα μπορούσα να το μεταφέρω(και καλά έκανα το λιώσαμε το καλοκαίρι στο εξοχικό όχι μόνο εγώ αλλά και όποιος το έβλεπε) η οθόνη που είχα ήταν 20 ιντσών την ήθελα και κάθετη οπότε το σχέδιο που κατέληξα είναι αυτό που βλέπετε.[/h] [h=1]Η διάσταση της καμπίνας είναι 68cm μήκος 40 cm πλάτος το hardware περιλαμβάνει :TOSHIBA MINI (nb200-13J) Intel® Atom™ Processor N270 (1.60 GHz, 512 KB L2 Cache, 533 MHz FSB),160 GB (5,400rpm) Serial ATA,1,024 MB, technology DDR2 RAM 800MHz (running at 533MHz),Intel GMA 950, up to 224 MB total available graphics memory with 512 MB system memory[/h] [h=1]BenQ 20 inch MONITOR[/h] [h=1]SOUND 2.1 SPEAKER SET[/h] [h=1]SOFTWARE:[/h] [h=1]WIN XP[/h] [h=1]FRONTEND MALA,HYPERPIN[/h] [h=1]MAME[/h] [h=1]VISUAL PINBALL[/h]
 
Ωραίο το bartop και πρωτότυπη ιδέα! Καλόπαιχτη! :thumbup:

Βλέπω το επίπεδο της οθόνης να είναι σχεδόν οριζόντιο ως συνέχεια του controlpanel. Αυτό δεν σου δημιουργεί θέμα με την φωτεινότητα της? Εννοώ, η πάνω άκρη του παιχνιδιού δεν είναι λίγο σκοτεινή στην όρασή σου όταν είσαι καθιστός και παίζεις?
 
Τι μας κάνει μια 32άρα και ένα Xarcade, σχεδόν....καμπίνα :cool: .

DSC01436.jpg
 
πολύ όμορφες δουλειές.. πωω ρε παιδιά ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι που ασχολούνται ακόμη με τα arcades και δεν τα πήρε και αυτά το ποτάμι της 'νέας' τεχνολογίας...
 
steve612 είπε:
πολύ όμορφες δουλειές.. πωω ρε παιδιά ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι που ασχολούνται ακόμη με τα arcades και δεν τα πήρε και αυτά το ποτάμι της 'νέας' τεχνολογίας...
Tα Arcades δεν θα πεθανουν ποτε φιλε ολοι μερα η καλητερα ολη νυχτα μαυτα ασχολουμαστε εξαλου.
@Jtrek79 Φιλαρακι Πως την παλευεις με το xarcade για τα γουστα μου ειναι πολυ αβολο ασε που δεν βολευει καθολου να παιξεις pacman το κορυφαιο παιχνιδι ολων των εποχων.Τα αλλα joystics που εχεις και τα εδειξες σε καποιο αλλο θεμα τα θεωρω κλασης ανωτερα.
 
Ψοφάω για δύσκολες περιπτώσεις! :D Σοβαρά, όντως είναι κατώτερο όλων..Το είχα πάρει πρώτο, δεν είναι άσχημο, απλώς δεν έχει εξαρτήματα τύπου Sanwa, Seimitsu και ο μοχλός είναι πολύ τραχύς..
 
Αξίζει τα λεφτά να τα αλλάξεις και να βάλεις της αρεσκείας σου?
 
Ειρήνη ημίν, τέκνα μου! :D

J, δώστο σ' εμένα και μην στεναχωριέσαι! Θα το προσέχω σαν τα μάτια μου! :diablotin:

Θα το λιώσω στο παιχνίδι!!! :biglaugh:
 
Ρε παιδιά, μια βοήθεια σας παρακαλώ. Μέχρι και την τελευταία φορά που έπαιξα στην mame καμπίνα μου όλα ήταν οκ. Εχθές ξεκίνησα να παίξω ξανά και με το που μπούταρε το μηχάνημα εντύπωση μου έκανε πως δεν είχα τον χαρακτηριστικό ήχο των windows. Δυστυχώς επιβαιβεώθηκα διότι με το που επέλεξα το πρώτο παιχνίδι που ήθελα να δοκιμάσω μου έβγαλε το εξής μήνυμα : Error creating DirectSound: 88780078 . Τι είναι αυτό έχετε υπ' όψιν σας; Έκανα κάτι; Πως το αντιμετωπίζω; Είμαι ολίγον άσχετος από τα hardware γενικώς.
 
Fred Madison είπε:
Ρε παιδιά, μια βοήθεια σας παρακαλώ. Μέχρι και την τελευταία φορά που έπαιξα στην mame καμπίνα μου όλα ήταν οκ. Εχθές ξεκίνησα να παίξω ξανά και με το που μπούταρε το μηχάνημα εντύπωση μου έκανε πως δεν είχα τον χαρακτηριστικό ήχο των windows. Δυστυχώς επιβαιβεώθηκα διότι με το που επέλεξα το πρώτο παιχνίδι που ήθελα να δοκιμάσω μου έβγαλε το εξής μήνυμα : Error creating DirectSound: 88780078 . Τι είναι αυτό έχετε υπ' όψιν σας; Έκανα κάτι; Πως το αντιμετωπίζω; Είμαι ολίγον άσχετος από τα hardware γενικώς.
D@aredevil σε ευχαριστώ πολύ ! Με βοηθάει αρκετά και θα το κοιτάξω όσο πιο άμεσα μπορώ. Ευχαριστώ ξανά.
 
Βρε τι ευχαριστείς! :flower:

Δοκίμασε, κι αν σκαλώσεις κάπου, ποστάρεις! :) Εδώ είμαστε! :)
 
Γεια χαρά παιδιά, είπα και εγώ σιγά σιγά να προχωρήσω στην κατασκευή μιας κονσόλας μια και το είχα παγώσει το πρότζεκτ για πολύ καιρό.

Εχω μια παλιά καμπίνα από μαγαζί, ελαφρώς κανιβαλισμένη στην καλωδίωση και χωρίς jamma board αλλά γενικά σε καλή κατάσταση. Πριν προχωρήσω, πώς μπορώ να διαπιστώσω αν το μόνιτορ είναι λειτουργικό; Πώς θα γίνει η διασύνδεση με υπολογιστή στην περίπτωση που δουλεύει; Αξίζει να το παιδέψω ή να προχωρήσω κατευθείαν σε αντικατάσταση της arcade οθόνης με pc monitor ή παλιά τηλεόραση;
 
japetus είπε:
Γεια χαρά παιδιά, είπα και εγώ σιγά σιγά να προχωρήσω στην κατασκευή μιας κονσόλας μια και το είχα παγώσει το πρότζεκτ για πολύ καιρό.Εχω μια παλιά καμπίνα από μαγαζί, ελαφρώς κανιβαλισμένη στην καλωδίωση και χωρίς jamma board αλλά γενικά σε καλή κατάσταση. Πριν προχωρήσω, πώς μπορώ να διαπιστώσω αν το μόνιτορ είναι λειτουργικό; Πώς θα γίνει η διασύνδεση με υπολογιστή στην περίπτωση που δουλεύει; Αξίζει να το παιδέψω ή να προχωρήσω κατευθείαν σε αντικατάσταση της arcade οθόνης με pc monitor ή παλιά τηλεόραση;
Βγάλε καμιά φώτο αν μπορείς του εσωτερικού της καμπίνας και πες μας τι ακριβώς θέλεις να βάλεις μέσα σε αυτήν.
 
Nemo είπε:
arximidis/mame.gr[/u]], επανέρχομαι με την κατασκευή της πλακέτας του ελεγκτή των χειριστηρίων και της μηχανής γενικότεραΤις τελευταίες μέρες ολοκλήρωσα το pcb layout και είμαι έτοιμος να προχωρήσω στην κατασκευή της πλακέτας, αφού πρώτα ελέγξω το σχέδιο



Λεπτομέρειες:

Μπορεί να χειριστεί μέχρι 32 πλήκτρα/επαφές

Εξομοιώνει ένα πληκτρολόγιο PS/2

Εκκινεί TV και PC

Επεκτάσιμο (π.χ infrared, Bluetooth)
Στις επόμενες φωτογραφίες βλέπετε το pcb layout

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3715&p=28466#p28466

 




http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3715&p=28466#p28466
Ο ελεγκτής (βασιζόμενος σε έναν ATtiny2313)

contro1.jpg


contro2.jpg

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3715&start=210

Το project του arximidi προχωραει ολοταχως ....
 
Πίσω
Μπλουζα