Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

@Μαριαννα:Ο αλλος τροπος για να φτιαξει καποιος πλακετες ειναι με υπεριωδη ακτινοβολια,ποιο ακριβος αλλα με καλυτερο αποτελεσμα.Η μεθοδος με την εκτυπωση σε χαρτι περιοδικου εχει τα καλυτερα αποτελεσματα,αλλά πρεπει να εχεις δικο σου Laser εκτυπωτη για να το κανεις.Να πω επισης οτι για την αποχαλκωση χρησιμοποιουνται καυστικα υγρα και γι αυτο πρεπει να γινεται σε καλα αεριζομενους χωρους,με προσοχη στα ματια μας και μακρια απο παιδια..Αυτα και sorry για το off topic
 
angel_grig είπε:
Να πω επισης οτι για την αποχαλκωση χρησιμοποιουνται καυστικα υγρα και γι αυτο πρεπει να γινεται σε καλα αεριζομενους χωρους,με προσοχη στα ματια μας και μακρια απο παιδια..Αυτα και sorry για το off topic
Ρε συνάδελφε, με κάτι τέτοια αυξάνεται συνεχώς η ανεργία στον κλάδο...

Λοιπόν παιδιά, αποχάλκωση κάνουμε πάντα σε πολύ μικρό και κλειστό δωμάτιο, το υγρό της είναι εξαιρετικό για κολλύριο αν σε ενοχλούν τα μάτια και αν αφήσεις να κάνει την δουλειά παιδί, θα γίνει ακόμα καλύτερη. Μικρά κυκλώματα, μικρά χεράκια... :diablotin:

Με έχει βαρέσει η ζέστη, συγχωρείστε μου την μπουρδολογία και αγνοήστε με
 
freaktmp είπε:
Πως λεγεται αυτο το εργοστασιο; Εχεις φιλικες σχεσεις μαζι τους; Παιζει να μας κανουν καμια εκπτωση;
Check your pms! ;)

angel_grig είπε:
@Μαριαννα:Ο αλλος τροπος για να φτιαξει καποιος πλακετες ειναι με υπεριωδη ακτινοβολια,ποιο ακριβος αλλα με καλυτερο αποτελεσμα.Η μεθοδος με την εκτυπωση σε χαρτι περιοδικου εχει τα καλυτερα αποτελεσματα,αλλά πρεπει να εχεις δικο σου Laser εκτυπωτη για να το κανεις.Να πω επισης οτι για την αποχαλκωση χρησιμοποιουνται καυστικα υγρα και γι αυτο πρεπει να γινεται σε καλα αεριζομενους χωρους,με προσοχη στα ματια μας και μακρια απο παιδια..Αυτα και sorry για το off topic
Γρηγόρη μου, ούτε τον έναν τρόπο ήξερα, ούτε τον άλλον! :D Ενθουσιάστηκα ειλικρινά! Νομίζω ότι ο κόσμος παύει να υφίσταται έτσι όπως τον γνώριζα!

Για την αποχάλκωση, έχω κάνει κατά σύμπτωση, μαζί μ' έναν φίλο μου ηλεκτρονικό! Βέβαια, δεν καταλάβαινα τι έκανα, αλλά φροντίσαμε να μην πεθάνουμε από τις αναθυμιάσεις!....

Maddog είπε:
Ρε συνάδελφε, με κάτι τέτοια αυξάνεται συνεχώς η ανεργία στον κλάδο...Λοιπόν παιδιά, αποχάλκωση κάνουμε πάντα σε πολύ μικρό και κλειστό δωμάτιο, το υγρό της είναι εξαιρετικό για κολλύριο αν σε ενοχλούν τα μάτια και αν αφήσεις να κάνει την δουλειά παιδί, θα γίνει ακόμα καλύτερη. Μικρά κυκλώματα, μικρά χεράκια... :diablotin:
Ρε συ, είσαι πολύ κάφρος! :D Σα δε ντρέπεσαι! :D

Πάντως, αν κατάλαβα καλά, μπορούμε να φτιάξουμε τη δική μας πλακέτα για μαμιέρα? Να το "τραβήξω" λίγο ακόμα και να πω ότι γλυτώνουμε και την ipac (ή ονειρεύομαι?!)....

Ψήνομαι πάααααααρα πολύ άσχημα! :D
 
αχ τι μου θυμησατε εν ετη 1991 εφτιαχνα πλακετεσ με μαρκαδορακι

και αποχαλκωση με χλωριουχο σιδηρο τρυπημα με τρυπανακι και απειρες ωρες κολληματος

θυμαμαι εναν πομπο που ειχα φριαξει με pll
 
subzero79 είπε:
αχ τι μου θυμησατε εν ετη 1991 εφτιαχνα πλακετεσ με μαρκαδορακικαι αποχαλκωση με χλωριουχο σιδηρο τρυπημα με τρυπανακι και απειρες ωρες κολληματος

θυμαμαι εναν πομπο που ειχα φριαξει με pll
Σωστος ο φιλος........Εγω σχεδιαζα με μαρκαδορο που εβγαζε μπλανκο,μετα αποχαλκωση και στην συνεχεια τρυπανακι ( δεν κανω διαφημηση αλλα ηταν της TELE απ'οτι θυμαμαι...).

Αυτες τις μερες προχωρησα αρκετα μπορω να πω,εβαψα την καμπινα (2 χερια βελατουρα και 2 χερια μαυρο ματ).τοποθετησα μπουτον και μοχλους οπως και το τζαμι.Τωρα συνδεω τα ρευματα (230ν) και τοποθετω τον υπολογιστη.

DSC00492.jpg

DSC00487.jpg

DSC00488.jpg

DSC00489.jpg

DSC00490.jpg

DSC00491.jpg
 
Ωραίο σου βγήκε το βάψιμο. Κάποια φουσκώματα στο πάνελ από τί είναι?
 
Kambia είπε:
Ωραίο σου βγήκε το βάψιμο. Κάποια φουσκώματα στο πάνελ από τί είναι?
Ευχαριστω kampia, αν και εχω αντιθετη γνωμη.

Επειδη το βαψιμο στο πανελ δεν βφηκε πολυ καλο εβαλα ενα κομματι αυτοκολλητη δερματινη,γι αυτο και εχει λιγη διαφορα.

Αυτη ειναι και μια φωτο με το τζαμι.

DSC00493.jpg
 
Nemo είπε:
Επισης ο arximidis ετοιμαζει κι αλλες επληξεις οπως  

 


ενα ~homemade lightgun για το mame cabinet του


 


Αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ! Όλο σε αδιέξοδο καταλήγω με κάτι αντίστοιχο που προσπαθώ να κάνω.

vaggos_vankel είπε:
Ευχαριστω kampia, αν και εχω αντιθετη γνωμη.Επειδη το βαψιμο στο πανελ δεν βφηκε πολυ καλο εβαλα ενα κομματι αυτοκολλητη δερματινη,γι αυτο και εχει λιγη διαφορα.

Αυτη ειναι και μια φωτο με το τζαμι.
Τουλάχιστον στις φωτογραφίες που έβαλες φαίνεται καλό το βάψιμο. Τελικά με πινέλο το έβαψες?
 
Kambia είπε:
Αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ! Όλο σε αδιέξοδο καταλήγω με κάτι αντίστοιχο που προσπαθώ να κάνω.


Τουλάχιστον στις φωτογραφίες που έβαλες φαίνεται καλό το βάψιμο. Τελικά με πινέλο το έβαψες?
Τελικα δοκιμασα το ρολο και το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο με εξερεση στο πανελ.Μονο αυτο το σημειο εννοουσα πριν.

Και αυτη ηταν η σημερινη προοδος...

DSC00495.jpg

DSC00494.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα σε ολους παιδια!!

Σημερα ολοκληρωθηκε η κατασκευη μου και το νανακι τρωει τα κερματα σαν καραμελες... :p

Εννοειται οτι το πρωτο παιχνιδι που επαιξα ηταν το αγαπημενο μου Wonder Boy In Monster Land.

DSC00502.jpg

DSC00498.jpg

DSC00499.jpg

DSC00500.jpg

DSC00501.jpg
 
Μπράβο ρε Vaggo! :)

Καλόπαιχτο - εύχομαι να το λιώσεις & να το ευχαριστηθείς! :thumbup:

Ερώτησις: Θα του βάλεις κανένα artwork ή θα το κρατήσεις έτσι? ;)
 
D@redevil είπε:
Μπράβο ρε Vaggo! :)
Καλόπαιχτο - εύχομαι να το λιώσεις & να το ευχαριστηθείς! :thumbup:

Ερώτησις: Θα του βάλεις κανένα artwork ή θα το κρατήσεις έτσι? ;)
Οχι,δεν θα βαλω artwork.


Κανενα νανακι στην Ελλαδα δεν ειχε
artwork και πιστευω οτι δεν του χρειαζεται. :)

Ουτε στο bartop ειχα βαλει.

Η επομενη καμπινα που θα φτιαξω θα ειναι cocktail,εκει ισως κανω μια εξαιρεση.... :p
 
vaggos_vankel είπε:
Οχι,δεν θα βαλω artwork.
Κανενα νανακι στην Ελλαδα δεν ειχε
artwork και πιστευω οτι δεν του χρειαζεται. :)
Άντε ρε συ! :)

Δεν το ήξερα αυτό για το artwork - τώρα το συνειδητοποίησα που το είπες! #)

vaggos_vankel είπε:
Η επομενη καμπινα που θα φτιαξω θα ειναι cocktail,εκει ισως κανω μια εξαιρεση.... :p
Όμορφα πράγματα! :) Δηλαδή θα καμαρώσουμε και άλλο δημιούργημα! ;)

Μας έταξες, ε! Περιμένουμε! :D :D
 
ωραιος ρε Βαγγο,μιλαμε υπερπαραγωγη! :headbangdude:
 
Μπράβο vaggo. Καλόπαικτη. Πάρα πολύ ωραία. Περιμένουμε τώρα και την cocktail
 
Η καμπίνα σου είναι καραρετροελληνικότατη!!!Όντως δεν χρειάζεται κανένα artwork.

Τέτοιου τύπου καμπίνες απ'όσο γνωρίζω ήταν ελληνικής κατασκευής από ξυλουργούς. Τι να ήξεραν οι άνθρωποι από artwork. Επίσης έχω ακούσει ότι οι πλακέτες που είχαν μέσα τα παιχνίδια ήταν σχεδόν πάντα μαϊμού.

Καλόπαιχτη!!!
 
Ευχαριστω πολυ παιδια!!! :D

Μεχρι στιγμης εχω λιωσει στο παιχνιδι....

Την κοκτε'ι'λ καμπινα θα την ξεκινησω τον αυγουστο μαλλον,για την ωρα λεω να μην ασχοληθω.
 
Ωραιος φιλε καλοπαιχτη και να λιωσεις πολλα κουμπια και μοχλους απο το πολυ παιχνιδι.Παρατηρω ομως οτι σχεδον ολες οι καμπινες που εχουν φτιαξει μελη εδω μεσα ακομα και δεικη μου γνωστοι οι φιλοι εχουν τον μοχλο δεξια.Μαλον ελαχιστοι ημαστε που μας βολευει ο μοχλος αριστερα.Και δεν ειμαι και αριστεροχειρας :D
 
Πίσω
Μπλουζα