Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Bastef παρα πολυ ωραια η καμπινα απο τις καλυτερες που εχω δει 1000 Μπραβο!! τρομερο Artwork!!
 
Σας ευχαριστώ πολυ παιδιά...
 
Κοιτώντας για τα μόνιτορ, είδα ότι υπάρχει ακόμη υποστήριξη, μάλιστα παράγονται ακόμα για τις ανάγκες αντικατάστασης παλιών εξαρτημάτων και το εντυπωσιακό είναι ότι κατασκευάζονται στην ...Ελλάδα!

IMAG0511.jpg

Η εταιρία είναι η GD'Tronics http://www.gdtronics.com και στη σελίδα τους έχουν σε pdf και ένα κατάλογο με τα σασί που κατασκευάζουν.

Έχει μήπως κάποιος έρθει σε επαφή μαζί τους για να ρωτήσει τιμές και αν πουλάνε σε ιδιώτες;
 
Και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το όνειρό μου αρχίζει να παίρνει σάρκα και οστά

IMG_0048.jpg

IMG_0040.jpg
 
Αντε να βλεπουμε καινουρια καμπινακια μπραβο κ καλη συνεχεια!
 
Μπράβο. Να είσαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα σε λυτρώσει.
 
καλημερα σχετικα με την εταιρια ντουνης ειχα συνεργασια τουλαχιστον για 15 χρονια οι ανθρωποι ειναι επιστημονες παραδειγμα προς μιμιση ελληνικοτατη και απο τις εταιριεςπου θα μπορουσαν να φερουν και συναλαγμα απο το εξωτερικο αυτα ομως για το ελληνικο δημοσιο ειναι ψιλα γραμματα φερε σου λεει το κορεατικο το κινεζικο και οπου κατσει δεν εχω κανενα οφελος που τα γραφω αυτα απλως γραφω την αληθεια .αφηστε το εβαυ και τα πρασινα αλογα υπαρχουν μαστορια στην ελλαδα και συνεργεια που κανουν θαυματα.απλως υστερουμε στην αληλεγγυη και την διαφημηση αυτα .
 
nikosmimosa είπε:
καλημερα σχετικα με την εταιρια ντουνης ειχα συνεργασια τουλαχιστον για 15 χρονια οι ανθρωποι ειναι επιστημονες παραδειγμα προς μιμιση ελληνικοτατη και απο τις εταιριεςπου θα μπορουσαν να φερουν και συναλαγμα απο το εξωτερικο αυτα ομως για το ελληνικο δημοσιο ειναι ψιλα γραμματα φερε σου λεει το κορεατικο το κινεζικο και οπου κατσει δεν εχω κανενα οφελος που τα γραφω αυτα απλως γραφω την αληθεια .αφηστε το εβαυ και τα πρασινα αλογα υπαρχουν μαστορια στην ελλαδα και συνεργεια που κανουν θαυματα.απλως υστερουμε στην αληλεγγυη και την διαφημηση αυτα .
Συμφωνω απολυτα σε ολα εχεις.Μας εχει φαει η ξενομανια.
 
telonio είπε:
Το περίεργο είναι πως ο φίλος σε αυτό το blog http://myprojectmame.blogspot.gr/ (δεν γνωρίζω αν είναι μέλος στο grm) αναφέρει στη παράγραφο Σύνδεση pc με tv, πως χρησιμοποίησε αυτό το καλώδιο vga-scart και του δούλεψε http://www.wolfsoft.de/shop/product_info.php/products_id/12836/cPath/121_151/kabel/vga-stecker-15pol.-%3E-scart-stecker-2m.html
Πως στο καλό δούλεψε το καλώδιο χωρίς να κάνει μετατροπή του σήματος;
Γεια σου φίλε μου και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Λόγω υποχρεώσεων έχω καιρό να μπω στο φόρουμ.

Όπως σου απάντησα και στο πμ, το χειροποίητο αυτό καλώδιο δούλεψε σε συνδυασμό με το soft15khz. Το πρόγραμμα κάνει τη μετατροπή και το καλώδιο μεταφέρει το σήμα στη crt (από vga σε scart).

Βέβαια πρόγραμμα και καλώδιο δουλεύουν με συγκεκριμένες κάρτες γραφικών, εγώ έχω μια ati (x1550). Διάβασε εδώ για τις σχετικές συμβατότητες.

Πάντως οι αναλύσεις είναι ακριβώς ίδιες με τις γνήσιες σε όλα τα παιχνίδια, πραγματικά δεν έχω κανένα παράπονο από την ποιότητα της εικόνας!
 
Καλημερα σε ολους!!! :cool:

Στην τελευταια καμπινα που εφτιαξα χρησιμοποιησα 2 πλακετες απο gamepad αντι για i-pac.

Εβαλα κερματοδεκτη αλλα ακομα δεν καταφερα να συνδεσω τον μετρητη.Δοκιμασα να παρω σημα απο το διακοπτακι του κερματοδεκτη και ενα πλην απο τον υπολογιστη.

Με το που παει η εντολη στον μετρητη μου πεταει εκτος το gamepad απο το usb,μαλλον το βλεπει σαν βραχυκυκλωμα.

Μηπως εχει δοκιμασει κανεις αλλος καποιο κυκλωμα που λειτουργει χωρις προβλημα?
 
vaggos_vankel είπε:
Καλημερα σε ολους!!! :cool:
Στην τελευταια καμπινα που εφτιαξα χρησιμοποιησα 2 πλακετες απο gamepad αντι για i-pac.

Εβαλα κερματοδεκτη αλλα ακομα δεν καταφερα να συνδεσω τον μετρητη.Δοκιμασα να παρω σημα απο το διακοπτακι του κερματοδεκτη και ενα πλην απο τον υπολογιστη.

Με το που παει η εντολη στον μετρητη μου πεταει εκτος το gamepad απο το usb,μαλλον το βλεπει σαν βραχυκυκλωμα.

Μηπως εχει δοκιμασει κανεις αλλος καποιο κυκλωμα που λειτουργει χωρις προβλημα?
βαλε μια διοδο ζενερ μεταξυ θετικο και αρνητικο
 
εχω μια καμπινα μεγαλη.super g.την αγορασα και εχει μονο 100 games arcade μεσα.τρεχει απο ενα Live cd.είναι πλήρως λειτουργική απλά θέλουν κάποια κουμπιά άλλαγμα.υπάρχει κάποιος που μπορεί να το κάνει ,που να ασχολείται με επισκευές κτλ?
 
Θες δλδ να αλλάξεις τα κουμπιά? Πιστεύω θα μπορέσεις να το κάνεις και συ αυτό. Εκτός και αν έχει και άλλα λειτουργικά προβλήματα.
 
να αλλαξω τα παιχνιδια 2012-12-17_10-26-25_688.jpg

εχει αυτη τη πλακετα.την γνωριζει κανεις?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προβολή συνημμένου 66361Προβολή συνημμένου 66362Καλησπέρα σε όλους και απο μένα.

Σήμερα έγινα κάτοχος μιας καμπίνας (νανάκι) που τόσο καιρό ήθελα.

Όπως θα δείτε και στις φωτό, έχει τα πάντα μέσα και νομίζω οτι θέλει μια ασφάλεια μόνο για να δουλέψει.

Ξέρει κανείς τι ασφάλεια έχουν μέσα αυτά?

Το πιο πιθανό είναι να τα βγάλω όλα απο μέσα για να τη κανω mame, αν γίνει αυτό θα το πω και όποιος τα θέλει να στείλει πμ.

Όπως και να έχει θα χρειαστώ τις συμβουλές σας και για αυτο σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

DSC05141.jpg

DSC05140.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοριζικη!. Δυσκολο να πουμε απο τις φωτογραφιες τι ασφαλεια θελει. Καλο θα ηταν να αλλαξεις ολες τις ασφαλειες και να κοιταξεις τους πυκνωτες για τυχων διαρροες. Θα σε συμβουλευα να κρατησεις την καμπινα ως εχει... και να μην την κανεις ΜΑΜΕ. Ενα αυθεντικο μηχανημα ειναι κριμα να το χαλασεις....
 
Fistikis είπε:
Καλοριζικη!. Δυσκολο να πουμε απο τις φωτογραφιες τι ασφαλεια θελει. Καλο θα ηταν να αλλαξεις ολες τις ασφαλειες και να κοιταξεις τους πυκνωτες για τυχων διαρροες. Θα σε συμβουλευα να κρατησεις την καμπινα ως εχει... και να μην την κανεις ΜΑΜΕ. Ενα αυθεντικο μηχανημα ειναι κριμα να το χαλασεις....

Ευχαριστώ πολυ.. Αυτο σκέπτομαι κι εγώ αλλά δεν ξέρω καθόλου απο πλακέτες και τέτοια ηλεκτρονικά..

Αν κάποιος μπορεί να βοηθησει, παρακαλώ.. Όταν το βάζω στην πρίζα δουλεύουν τα πάντα αλλά η οθόνη δείχνει την μια κανονικά και την αλλη τίποτα..

Επίσης καμιά φορά βγάζει σπίθες απο το πίσω της οθόνης :eek:

Παιδιά, ξεκίνησα το ξήλωμα... Μη πάρουμε και καμιά φωτιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mame5.jpg

Γειας φιλοι μου και χρονια πολλα μετα απο τοσο καιρο που χαζευα τις καμπινες που εχετε φτιαξει εδω καταφερα να τελειωσω και την δικη μου ελπιζω να σας αρεσει!

mame.jpg

mame1.jpg

mame2.jpg

mame3.jpg

mame4.jpg
 
Ωραιος φιλε τελεια ειναι.Σε ευχομαι να την λιωσεις απο το πολυ παιχνιδι.Και αυτη η μαγκια με το συρταρι για το πληκτρολογιο ολα τα λεφτα :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα