Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Αντίθετα, εγώ θα διαφωνήσω. Οι ταινίες αυτές είναι καραρετρό και, προσωπικά, μου αρέσουν πάρα πολύ.

Το να φτιάξεις μια τέτοια καμπίνα και να βάλεις πάνω επιγραφές ala Alienware δεν θ αμου άρεσε και τόσο πολύ.
 
Ακριβώς αυτό θα έλεγα και εγώ...αν και σίγουρα δεν είναι και πολύ όμορφα ,είναι καραρετρό!! ;)
 
O Πανος (που δεν ειναι καθολου κακος) προφανος δεν γνωριζει απο που ειναι εμπνευσμενες αυτες οι ταινιες(ΕΤΙΚΕΤΕΣ).

Το Delorean το οποιο ηταν στην ταινια Back to the future η μηχανη του χρονου αντλουσε ενεργεια απο εναν πυκνωτη ροης που ειχε μεσα το αυτοκινητο. Ο πυκνωτης ειναι ο περιφημος flux capacitor...

back-to-the-future-flux-capacitor-replica-3.jpg


Πανω στο κουτι του πυκνωτη γραφοταν με punch-o-matic lettering (αυτες οι κοκκινες ταμπελες) τα εξης...

DISCONNECT CAPACITOR DRIVE

BEFORE OPENING

&

SHIELD EYES FROM LIGHT

ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΔΙΟΤΙ Η ΚΑΜΠΙΝΑ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο SCREENSAVER ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΑ FLUX CAPACITOR ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ.ΚΑΛΟ.....?

p1010053.jpg


ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ DELOREAN ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ 1.21 JIGAWATTS ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΕΤΣΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΕΜΠΝΕΥΣΤΙΚΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΕ ΟΜΟΙΑ ΤΑΜΠΕΛΑ

DANGER 1.21 JIGAWATTS

ΚΑΛΟ...?

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ STARTBUTTON ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΕΒΑΛΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΤΟ ΕΞΗΣ

PUSH FOR TIME TRAVEL

ΚΑΛΟ...?

ΓΕΝΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΜΟΥ ΜΕ ΘΕΜΑ

 


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΒΑΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ.ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΑΛΛΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα, μας... ξετέλεψες τελείως. :eek: Απίστευτη λεπτομέρεια.
 
Θα βαλω βιντεο απο την καμπινα να δειτε πως λειτουργει αλλα και να δειτε το screensaver fluxcapacitor.....ειναι πολυ ψαρωτικο
 
Χε χε, το είχα μυριστεί ότι οι ταμπελίτσες δεν θα μπορούσαν απλά τυχαία να είναι εκεί. Αλλά δεν φανταζόμουν τίποτε τέτοιο!!!!!!!!!!!
 
Pooky εχω σπαταλισει απιστευτες ωρες στην σκοπια (φανταρος ειμαι τωρα....) για να μην υπαρχει τιποτα τυχαιο πανω στην καμπινα. Πραγματικα το <<εκαψα>> το θεμα.

Ειχα φτιαξει για το θεμα nba jam intro video αλλα και για το maximus arcade δικο μου θεμα....

Δεν ειχα δυναμεις δυστηχως να ξεκινησω θεμα για το back to the arcade.....ισως σε λιγο καιρο να φτιαξω...τωρα εχει relax και enjoy...

BTW το ονομα μου ειναι Σπυρος... οχι αλλο dkssprs
 
Μπράβο φίλε Σπύρο,παρακολουθούσα το αντιστοιχο thread στο BYOAC forum και να που σε βρίσκω εδώ.Ειλικρινά μένω έκπληκτος από το επίπεδο λεπτομέρειας της δουλειάς σου.Εύγε και εις ανώτερα :D :D:D
 
Στο ΒΥΟΑC το επιπεδο ειναι champions league....εγω ισα που μενω στην κατηγορια.

Τα παλικαρια εκει ειναι ολα τα λεφτα.Το συνιστω σε οσους θελουν να φτιαξουν arcade cabinet.

http://arcadecontrols.com/arcade.htm

Logo6.jpg
 
Σπύρο μας έχεις καταστρέψει. Σκέφτομαι να διαλύσω το server μου (με micro ATX mobo και πανίσχυρο επεξεργαστή) και να αποτολμήσω κάτι τέτοιο. Έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, 80 giga laptop HDD και ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι.

Έλεος ρε Σπύρο, μόλις το έστησα το μασίνι.............
 
Pooky just go for it.

Στην αρχη θα εισαι πελαγομενος αλλα μολις το πραμα περνει μορφη τιποτα δεν σε σταματα.Οτι βοηθεια θες εδω ειμαι εγω.

Απο βδομαδα θα ανεβασω ολα οσα χρειαζονται για μια τετοια κατασκευη.

Παντως οσοι δεν το ξερετε το BYOAC καλητερα να το μαθετε.Εχω σπαταλισει παρα πλες ωρες σε αυτο το site....ειναι σχολειο
 
Αυτή τη στιγμή σερφάρω στο BOYAC. Δεν το ήξερα το site, απίστευτοι θησαυροί εκεί μέσα!!!!!

Φίλε Σπύρο μόλις πήρα την έγκριση της γυναίκας μου ακόμα και για full-sized καμπίνα. Μια και την αφήνω να χρησιμοποιεί το computer room, δέχτηκε χωρίς να μου φέρει τη παραμικρή αντίρρηση.

Το pc hardware το έχω όλο, ακόμα και modullar τροφοδοτικό διαθέσιμο για να μη πήξουμε στα καλώδια, μέχρι και τις γρίλιες των ανεμιστήρων. Ίσως να χρειαστεί κάποια 17άρα οθόνη TFT (την παίρνω τώρα κιόλας, δεν είναι τίποτε το κόστος) και με βαψίματα έχω ασχοληθεί εδώ και πολλά χρόνια μια και από το 1996 είχα μαύρο κουτάκι με ανεμιστήρες τοποθετημένους από μένα.

Χρόνος υπάρχει (άντε να παίξω λιγότερο) οπότε μου μένουν σχέδια. Για να δούμε.
 
Μια χαρα φιλε pooky :)

Να σας πω κατι να γελασετε..?

Εγω το πρωτο πραγμα που αγορασα για την καμπινα μου ηταν το μπουτον εκκινησης

(δεν κανω πλακα) και κοκορευομουνα στα φιλαρακια στην καφετερια.Αυτοι ειχα ψοφισει στο γελιο διοτι δεν επειθα με τιποτα οτι αυτο ειναι μια καλη αρχη με γερες βασεις για κατι τετοιο.Πλεον τα φιλαρακια ζητανε golden axe ,double dragon , bubble bobble και λοιπα...

Μολις παρεις στα χερια σου τα ξυλα δεν σε σταματαει ΤΙ ΠΟ ΤΑ
 
Χμ. Ναι. Θα βρω ένα καλό μάστορα για να του δώσω τα πατρόν.

Ήδη μίλησα σε άτομο με plotter και θα μου τα βγάλει σε real life μέγεθος. Δεν πιστεύω να είναι τόσο δύσκολο αν κάποιος πραγματικός τεχνίτης έχει τα πατρόν στα χέρια του να στα κόψει στο πραγματικό μέγεθος!!!!!!

Στη γειτονιά μου υπάρχει επιπλοποιός που φτιάχνει κατά παραγγελία ότι του ζητήσεις. Για έπιπλα, απλά του πας μια φωτό και στο φτιάχνει σε δυο βδομάδες. Θα περάσω να ρωτήσω αύριο κάποια στιγμή.
 
Πλήρης αλλαγή σχεδίων και πλεύσης.

Την ξεχνάω μια και καλή τη bartop λύση και πάω για κανονική MAME καμπίνα.

Μόλις πήρα άδεια και από τη γυναίκα μου για το όλο εγχείρημα, με τον όρο να τοποθετηθούν μέσα στο computer room και όχι σε άλλο μέρος του σπιτιού. Μάλιστα καθώς κοιτάζαμε τις καμπίνες με διαφορετική τοποθέτηση οθόνης (οριζόντια και κάθετη) μου είπε ότι αν γουστάρω να βάλω και δύο, κανένα πρόβλημα!!!!!

Φυσικά οι καμπίνες (ελέω κόστους και Θεού επιτρέποντος) θα έχουν κλασσικό arcade monitor και όχι tft οθόνες, όπως και κερματοδέκτες.

PLS stand by for further updates next week!!!!!!!!!!!
 
Εκπληκτικό εγχείρημα φίλε μου, μπράβο! Και το αποτέλεσμα πάρα πολύ καλό!

Εγώ επειδή δεν έχω πολύ χρόνο στην διάθεσή μου, προτίμησα κάτι πιο απλό για mame cabinet:

lunacade1.jpg


Εχω βάλει και υποδοχή για κέρματα. Το καλό με το σύστημα εισαγωγής κερμάτων που έχω είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι κέρμα θες. Εχει ειδική υποδοχή μέσα ο μηχανισμός για το κέρμα που θες. Το τοποθετείς εκεί και μετά απλά κάθε φορά που ρίχνεις κάτι, κάνει την σύγκριση, αν δεν είναι ίδιο, το απορρίπτει. Ετσι, αγόρασα από το Ebay αρκετά ψευτοκέρματα από φρουτάκια και χρησιμοποιώ αυτά!

coindoor.jpg


Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο topic είναι αφιερωμένο γενικά στα mame cabinets. Αν όχι, ας μεταφερθεί το post μου σε νέο topic..

Μιχάλης
 
Αυτη την καμπινα την ξερω.Ονομαζετε lunacade αν δεν κανω λαθος.

Μενεις στο εξωτερικο η την παραγγειλες και ηρθε ελλαδα?

Το ειχα σκεφτει και εγω να την παραγγειλω αλλα το ste τους μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν λειτουργουν πλεον.

Αν δεν σε πειραζει πες μας την τιμη της ή στειλε μου pm.

Παντως πολυ ωραιο καμπινακι και βολικο.Πρεπει να το εχεις λιωσει.
 
Παιδιά, δέν ξέρω. αλλά κάθε φορά που μπαίνω σε αυτό το thread, μου τρέχουν τα σάλια. Έλεος ! Όταν τα οικονομικά το επιτρέψουν, είναι το νο 1 πράγμα στη λίστα πραγματικά.
 
Πω!πω οντως οτι πιο ομορφο να εχεις τετοια καμπινα στο σπιτι σου, μολις βρω ευκαιρια θα δοκιμασω να φτιαξω και εγω
 
dkssprs είπε:
Αυτη την καμπινα την ξερω.Ονομαζετε lunacade αν δεν κανω λαθος.Μενεις στο εξωτερικο η την παραγγειλες και ηρθε ελλαδα?

Το ειχα σκεφτει και εγω να την παραγγειλω αλλα το ste τους μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν λειτουργουν πλεον.

Αν δεν σε πειραζει πες μας την τιμη της ή στειλε μου pm.

Παντως πολυ ωραιο καμπινακι και βολικο.Πρεπει να το εχεις λιωσει.
Ναι, όποτε βρω ευκαιρία το τσακίζω! :)

Σωστά, το lunacade είναι, το site είναι αυτό: http://www.lunacade.com Απ'ότι είδα στο site η φόρμα για παραγγελία δεν δουλεύει, δεν ξέρω τι συμβαίνει. Δοκίμασε να τους στείλεις ένα email.. Εγώ το έχω φτιάξει εδώ και 2 χρόνια, δυστυχώς δεν θυμάμαι τιμή. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ήταν κάπως τσιμπημένη αλλά το καλό είναι ότι αυτό έρχεται έτοιμο με οτιδήποτε χρειάζεσαι και πιστεύω ότι τ'αξίζει τα λεφτά του. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι ν'αγοράσεις το σύστημα που θα βάλεις μέσα ή να βάλεις ότι μείνει στην άκρη μετά από αναβάθμιση του pc σου. Η συναρμολόγηση γίνεται σε 1-2 ώρες το πολύ αν το πάρεις ζεστά το θέμα! :)

Αθήνα μένω, στέλνουν (ή έστελναν τουλάχιστον) εξωτερικό χωρίς πρόβλημα και τα μεταφορικά δεν ήταν τόσο πολλά.

Ο κερματοδέκτης είναι δική μου πατέντα πάντως, τον αγόρασα ξεχωριστά και τον τοποθέτησα..

Πάντως παιδιά αξίζει πραγματικά, δεν έχει καμμία σχέση με το να παίζεις mame παιχνίδια απλά στο pc..

Μιχάλης
 
Πίσω
Μπλουζα