Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Παντως πραγματικα ειναι πολυ ωραιο και σε γενικες γραμμες λεει για το σπιτι αληθεια δεν δοκιμαζουμε να δουμε τιμες και τετοια
 
Αν δεν κανω λαθος ειχα δει καποτε τιμη για το lunacade σε καποια forum και ηταν οντως τσιμπιμενη.Ηταν αν θυμαμαι καλα 600 dollars.Ειναι λιγο τσουχτερη.
 
Ναι, κάπου εκεί την θυμάμαι κι εγώ, ήταν γύρω στα 450-500 ευρώ περίπου. Το καλό ήταν ότι η αποστολή έγινε από Ευρώπη οπότε δεν ανησυχείς για τελωνεία, ακριβά μεταφορικά κλπ. Πάντως αν τα βάλεις κάτω τι χρειάζεσαι για να φτιάξεις κάτι τέτοιο, η διαφορά σε χρήματα δεν είναι μεγάλη και γλυτώνεις και πάααααρα πολύ χρόνο..

Μιχάλης
 
Συμφωνούμε απόλυτα. Θυμάται κανείς πόσο είναι το κόστος αποστολής;
 
Ο μοχλός όμως είναι απ' αριστερά.Αυτό δε σε "χαλάει" φίλε michpan ;
 
Θέμα συνήθειας είναι Μάνο.
 
Για μένα όχι φίλε......

Είναι σαν να μου λες να παίξω FPS με pad !!! :) :)
 
Εχμ..... Ναι, δεν αμφιβάλω!!!! Αλλά να σου πω τη μαύρη αλήθεια, τόσα χρόνια έπαιζα με το μοχλό στα δεξιά. Δοκίμασα με το μοχλό αριστερά και με βόλευε καλύτερα. Δεν με κούραζε καθόλου.

Αλλά, βέβαια, όπως βολεύεται καθένας!!!!!!!!!
 
Ενας λογος που ξεκινησα μονος να φτιαξω καμπινα ηταν η μερια των χειρηστηριων.Δεν θα αντεχα με τιποτα να παιξω με το μοχλο απο αριστερα...
 
Με τον μοχλό δεν έχω κανένα πρόβλημα, πολλά από τα παλιά arcades άλλωστε είχαν τον μοχλό αριστερά. Ετσι κι αλλιώς το συνηθίζεις βέβαια..

Μιχάλης
 
manos426f είπε:
Για μένα όχι φίλε......Είναι σαν να μου λες να παίξω FPS με pad !!! :) :)

Μανο θα συμφωνησω μαζι σου. Μοχλος στα αριστερα μου φερνει στο μυαλο τις αμερικανικες κατασκευες, και τις ατελειωτες συζητησεις μεταξυ γνωστων, για το πως παιζουν αυτοι ρε παιδι μου.

Τα ελληνικα arcades, απο τοτε που τα θυμαμαι εγω τουλαχιστον, παντα μα παντα απο τα δεξια ειχαν το μοχλο. Εξαιρεσεις αποτελεσαν οσα ηρθαν απευθειας απο εξωτερικο. Αλλα και σε πολλα τετοια εκαναν τροποιηση ωστε ο μοχλος να ειναι δεξια.

Ο μοχλος στα δεξια ειναι κατι σαν σημα κατατεθεν, των ελληνικων arcades. Και τελος παντων ετσι μαθαμε βρε αδελφε, τι να κανουμε τωρα να ξεκινησουμε παλι απο την αρχη και να τα ξαναμαθουμε? :(

Ειπαμε να τα θυμηθουμε, οχι να τα ξανασπουδασουμε. :p
 
manos426f είπε:
Για μένα όχι φίλε......Είναι σαν να μου λες να παίξω FPS με pad !!! :) :)

Μανο θα συμφωνησω μαζι σου. Μοχλος στα αριστερα μου φερνει στο μυαλο τις αμερικανικες κατασκευες, και τις ατελειωτες συζητησεις μεταξυ γνωστων, για το πως παιζουν αυτοι ρε παιδι μου.

Τα ελληνικα arcades, απο τοτε που τα θυμαμαι εγω τουλαχιστον, παντα μα παντα απο τα δεξια ειχαν το μοχλο. Εξαιρεσεις αποτελεσαν οσα ηρθαν απευθειας απο εξωτερικο. Αλλα και σε πολλα τετοια εκαναν τροποιηση ωστε ο μοχλος να ειναι δεξια.

Ο μοχλος στα δεξια ειναι κατι σαν σημα κατατεθεν, των ελληνικων arcades. Και τελος παντων ετσι μαθαμε βρε αδελφε, τι να κανουμε τωρα να ξεκινησουμε παλι απο την αρχη και να τα ξαναμαθουμε? :(

Ειπαμε να τα θυμηθουμε, οχι να τα ξανασπουδασουμε. :p

Πανος @ Μανος +1:cool:
 
michpan είπε:
Με τον μοχλό δεν έχω κανένα πρόβλημα, πολλά από τα παλιά arcades άλλωστε είχαν τον μοχλό αριστερά. Ετσι κι αλλιώς το συνηθίζεις βέβαια..

Μιχάλης
Συμφωνώ μαζί σου. Έτσι κι αλλιώς η καμπίνα που σχεδιάζω να φτιάξω θα έχει το μοχλό στα αριστερά. Δοκίμασα με αριστερό μοχλό και κόλλησα.

Το ότι κάτι το βρήκαμε έτσι δεν σημαίνει τίποτε για μένα παίδες. Οι αλλαγές είναι καλό να μην μπαίνουν σε χρονικά στεγανά. Εδώ παίζετε MAME με πληκτρολόγιο και δεν έχει κανείς πρόβλημα, ή ακόμα χειρότερα με pad... :) :)
 
Παιδια, ο FF και ο Chrome μου βγαζουν μηνυμα για κακοβουλο site...

Safe Browsing

Diagnostic page for lunacade.com

What is the current listing status for lunacade.com?

Site is listed as suspicious - visiting this web site may harm your computer.

Part of this site was listed for suspicious activity 7 time(s) over the past 90 days.

What happened when Google visited this site?

Of the 8 pages we tested on the site over the past 90 days, 3 page(s) resulted in malicious software being downloaded and installed without user consent. The last time Google visited this site was on 2009-03-21, and the last time suspicious content was found on this site was on 2009-03-21.

Malicious software includes 13 adware(s), 3 trojan(s). Successful infection resulted in an average of 4 new process(es) on the target machine.

Malicious software is hosted on 10 domain(s), including liveantivirusscanner.com/, 87.248.180.0/, premiumlivevirusscan.com/.

3 domain(s) appear to be functioning as intermediaries for distributing malware to visitors of this site, including 89.28.13.0/, internetsecuredweb.com/, intendyoseeyou.cn/.

This site was hosted on 1 network(s) including AS19318 (NJIIX).

Has this site acted as an intermediary resulting in further distribution of malware?

Over the past 90 days, lunacade.com did not appear to function as an intermediary for the infection of any sites.

Has this site hosted malware?

No, this site has not hosted malicious software over the past 90 days.

How did this happen?

In some cases, third parties can add malicious code to legitimate sites, which would cause us to show the warning message.
Πιθανως να τους το χακεψαν εν αγνοια τους, γι αυτο και δεν δουλευει η φορμα...
 
Μια από τα ίδια κι εδώ.......... (με Chrome..... )
 
Να λοιπον που δεν ειμαι ο μονος που ασχολειθηκε με την κατασκευη arcade cabinet και για την ακριβεια bartop οπως και η δικη μου.

Αλλος ενας ελληνας με το μερακι του εφτιαξε ενα weecade project. Το οποιο ειναι με 19αρα οθονη!!!!!!! (ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ)

weecade4.jpg


ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΑΚΙ
 
Οντως εντυπωσιακο, αλλα οι μοχλοι σε σχεση με τα κουμπια :p :p:p.
 
Ναι οντως και εγω ειμαι κατα αυτης της θεσης των μοχλων με τα κουμπια...αλλα αν καποιος βολευετε.....
 
dkssprs το μηχάνημα που έφτιαξες είναι απλά καταπληκτικό! Και η διακόσμηση στύλ back to the future και η κατασκευή είναι φανταστικά. Τα θερμά μου συνχαρητήρια :)
 
dkssprs είπε:
Να λοιπον που δεν ειμαι ο μονος που ασχολειθηκε με την κατασκευη arcade cabinet και για την ακριβεια bartop οπως και η δικη μου.Αλλος ενας ελληνας με το μερακι του εφτιαξε ενα weecade project. Το οποιο ειναι με 19αρα οθονη!!!!!!! (ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩ)

weecade4.jpg


ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟ ΚΑΜΠΙΝΑΚΙ
Και ναι λοιπόν, εγώ είμαι ο τυχερός ιδιοκτήτης αυτού του υπέροχου bartop cabinet ! Τα συγχαρητήρια όμως δεν πρέπει να πάνε σε μένα αλλά στον φίλο μου Κώστα που επιμελήθηκε όλο αυτόν τον καιρό αυτήν την πραγματικά πολύ δύσκολη (λόγω μικρού μεγέθους) κατασκευή ! Και ίσως να την έκανα και εγώ ακόμα πιο δύσκολη γιατί η αλήθεια είναι οτι δεν ήθελα την καμπίνα να παίζει μόνο MAME.. Εχω συγκεντρώσει 2 TB "υλικού" και τα ήθελα όλα να βρίσκονται εκεί και να παίζουν τέλεια... (Αντε να χωρέσεις 3 σκληρούς δίσκους, δυνατή κάρτα γραφικών κτλ). Ο Κώστας όμως κατάφερε αυτό που αρχικά φαινόταν ακατόρθωτο και γιαυτό ακόμα για μια φορά από αυτό το βήμα θέλω να του δώσω δημόσια συγχαρητήρια που με τον απίστευτο επαγγελματισμό του και τις ιδιαίτερες ικανότητες του είχαμε το αποτέλεσμα που βλέπετε στην photo (αλλά κυρίως όσα δεν βλέπετε και βρίσκονται εντός της καμπίνας) και κυρίως που με ανέχτηκε !..(είμαι τελειομανής και καμιά φορά γίνομαι κομματάκι πιεστικός...) Αν επιθυμεί και ο ίδιος θα μπορούσε να δώσει στο forum κάποιες λεπτομέρειες-μυστικά του έργου του..
 
Πίσω
Μπλουζα