Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Και για να μην ξεχνιόμαστε.. Πάρτε μια γεύση και από την δικιά μου στην τελευταία της version !

weecade2improved.jpg


ΥΓ Με 2,5 ΤΒ εσωτερικά full οτι υπάρχει και δεν υπάρχει (Ο Maximus Arcade είναι σεταρισμένος με όλες τις πλατφόρμες !!! Μέχρι και Dreamcast,Saturn,PS1..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι hardware εχεις για να τρεχει καλα ο Maximus Arcade (απο το ποστ σου τον εψαξα, δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιο frontend)

Με εχετε ψησει και μενα για MAME καμπινα παρολο που εχω κανονικη ....LoL
 
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ!!!


ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!


 


ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΚΙΝΑΜΕ


 


p1010069.jpg





picture.php


attachment.php


picture.php


picture.php


p1010080510.jpg


περιμενουμε και του BASTEF2...
 
Θα ηταν καλο, ολοι εσεις με τα bartops να ποσταρετε τις διαστασεις για τα ξυλα που εχετε κοψει (MDF δεν ειναι?) ωστε να εχουμε ολοι μια ιδεα πανω κατω εαν θελησουμε να ασχοληθουμε

Επισης το spec των μηχανηματων που τρεχουν MAME, κλπ κλπ

:cool:

Edit : Επισης τα stickers στο πλαι πως τα κανετε print και τα κολατε επανω ...

Ελα δωστε ιδεες στον λαο :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για χαρά παίδες .. βλέπω μαζευτήκαμε πολλοί !! παρεμπιπτόντως πολύ ωραία δουλειά φίλε bastef2.

Αλλά για να μην ξεχνάμε και απο πού 'ξεκινήσαμε' δείτε και μία ανακατασκευή σε νανάκι !!

ΠΡΙΝ

picture.php
picture.php


ΚΑΙ ΜΕΤΑ

picture.php
picture.php


Ακολουθούνε κι άλλες μόλις τελειώσει το Project!
 
παιδιά, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν πουθενά έτοιμα πακέτα για το maximusarcade με screenshots/boxshots/κτλ (artwork δηλαδη...) για κονσόλες;
 
ευχαριστώ bastef2 !!!! θα το τσεκάρω
 
Φίλε bastef2, εξαιρετικό site. Ευχαριστώ πολύ επίσης!
 
Να πω και γω μια καλησπέρα! Είμαι τελείως νέος στο Forum και πραγματικά το χαίρομαι πολύ όταν βλέπω ανθρώπους να κάνουν κατασκευές με μεράκι και αγάπη όπως τα παιδιά που έχω δει πιο πάνω. Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω και γω τη δική μου καμπίνα (κλασσική ψηλή) και θα ανεβάσω φωτογραφίες μόλις προχωρήσει περισσότερο. Παιδιά σόρρυ για το offtopic αλλά θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να βρω κάποιο πακέτο με roms από mame που να ειναι ολοκληρωμένο και να παίζει σωστα. Έχω κατεβάσει κάποιο κοντά στα 10 γιγα αλλά όταν δοκίμασα να παίξω Killer Instinct I + II δεν τα έπαιζε με τίποτα και μου έβγαζε error. Κάνω κάτι λάθος; Σόρυ και πάλι για το offtopic. Κάποια βοήθεια; Χρόνια gamer σε κονσόλες και arcades αλλά από emulators, mame κλπ άσχετος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από το βασικό πακέτο των roms θα πρέπει να βρεις και το τεράστιο πακέτο των CHD αρχείων που είναι στην ουσία images των σκληρών δίσκων/CD/DVD κάποιων παιχνιδιών.. Και φυσικά εννοείται ότι δεν παίζουν όλα τα παιχνίδια. Υπάρχει επιλογή μέσα στο mame αλλά και στα frontends να επιλέξεις να σου εμφανίζονται μόνο τα παιχνίδια που τρέχουν κανονικά..

Μιχάλης
 
Καλησπέρα. Σήμερα παρέλαβα τα αυτοκόλλητά μου και ξεκίνησα δουλειά. Θα βάλω μια σειρά φωτογραφιών για την πρόοδο που έχει γίνει. Η πρώτη είναι η φωτογραφία της καμπίνας όταν την πήρα και μετά από μικρή περιποίηση που της έκανα μιας και ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Η δεύτερη είναι από το μέτρημα που έκανα μιας και δεν ξέρω cad και ήθελα να φτιάξω τις όψεις στον υπολογιστή. Τελικά μετά το σχέδιο το πέρασα στο illustrator όπου και έφτιαξα αυτά τα οποία βλέπετε στις επόμενες εικόνες. Βασικό να πω πως την ιδέα με τις λωρίδες την πήρα από το site http://www.koenigs.dk/mame/eng/steptaitorama2.htm που με τη σειρά του είχε επηρεαστεί από την TAITO. Άλλαξα κατά πως με βόλευε τις θέσεις για τα κουμπιά και έτσι στην τρίτη εικόνα βλέπετε μαρκίζα, χειριστήρια, 1+2 παίκτες και χαμηλότερα ένα καθαρά διακοσμητικό κομμάτι. Στην τέταρτη είναι οι όψεις που σχεδίασα ή μάλλον καλύτερα σύνθεσα μιας και όλα αυτά είναι από δουλειές που έχω κατεβάσει) δεξιά και αριστερά κατά πως μου άρεσαν και στην πέμπτη εικόνα πως τα αυτοκόλλητα παίρνουν σιγά σιγά τη θέση τους. Οι φωτογραφίες είναι από κινητό και γι΄αυτό η χαμηλή τους ποιότητα. Περιττό να πω πως είμαι τρομερά ενθουσιασμένος και ανυπομονώ για τη συνέχεια.
 
Ωραία δουλειά φίλε Fred ... θα βγει πολύ super ...

To νανάκι κοντεύει..

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ πολύ pelo13 ! Πολύ ωραίο το νανάκι επίσης !
 
Καλησπέρα σε όλους και όλες. Δυο φωτογραφίες από την πρόοδο μέσα στο ΣΚ. Με την μαρκίζα δεν είμαι ακόμη ευχαριστημένος όταν ανάβει. Μάλλον θα της βάλω και ένα λεπτό τζάμι από πάνω γιατί το πλέξιγκλάς δε με ικανοποιεί σαν αίσθηση.
 
Fred Madison είπε:
Καλησπέρα σε όλους και όλες. Δυο φωτογραφίες από την πρόοδο μέσα στο ΣΚ. Με την μαρκίζα δεν είμαι ακόμη ευχαριστημένος όταν ανάβει. Μάλλον θα της βάλω και ένα λεπτό τζάμι από πάνω γιατί το πλέξιγκλάς δε με ικανοποιεί σαν αίσθηση.
εξαιρετική καμπίνα φίλε! εύγε !!

καλά λιωσίματα τώρα ;)

μ'αρέσει και πάρα πολύ το αυτοκόλλητο που έφτιαξες...

και με την ευκαιρία να σας ρωτήσω εσάς που βλέπω ότι ασχολείστε....έχω ψηθεί να "ντύσω" το νανάκι μου με αυτοκόλλητο...τουλάχιστον στα πλάγια και μπροστά....

σε τι υλικό έχετε τυπώσει εσείς? περίπου τι κόστος είχε? έχετε να προτείνετε κάποιο "μαγαζί" ή κάτι να το κάνει?
 
Plink είπε:
εξαιρετική καμπίνα φίλε! εύγε !! καλά λιωσίματα τώρα ;)

μ'αρέσει και πάρα πολύ το αυτοκόλλητο που έφτιαξες...

και με την ευκαιρία να σας ρωτήσω εσάς που βλέπω ότι ασχολείστε....έχω ψηθεί να "ντύσω" το νανάκι μου με αυτοκόλλητο...τουλάχιστον στα πλάγια και μπροστά....

σε τι υλικό έχετε τυπώσει εσείς? περίπου τι κόστος είχε? έχετε να προτείνετε κάποιο "μαγαζί" ή κάτι να το κάνει?
Ευχαριστώ φίλε μου. Έχει δουλίτσα ακόμη αλλά το ευχαριστιέμαι όσο τίποτα άλλο αυτή την περίοδο. Για τα αυτοκόλλητα που ρωτάς, είναι τυπωμένα σε αυτοκόλλητο βινίλιο και μετά πλαστικοποιημένα από πάνω με ματ φινίρισμα (υπάρχει και γυαλιστερό) για να μην έχει πρόβλημα με νερά, φθορές κλπ. Εγω τα έφτιαξα σε μαγαζί στο κέντρο που κάνει εκτυπώσεις και μεγάλες δουλειές γενικότερα. Αν σε ενδιαφέρει μου λες για να σου πω που και πόσο.
 
Πίσω
Μπλουζα