Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

σημερα εκανα compile το δικο κμου μαμε με διαφορα tweaks
 
Καλημέρα σας, σήμερα ανέβασα μερικές φωτογραφίες από την καμπίνα που πρόσφατα απέκτησα (ευχαριστώ τον Arc) και την διαμόρφωσα μόνος μου (αν και είμαι άσχετος με αυτά) σε MAME, με τον πλέον ερασιτεχνικό τρόπο όμως το αποτέλεσμα με άφησε με το παραπάνω ικανοποιημένο! Ρίχτε λοιπόν μια ματιά στο Album μου. Θα με ενδιέφεραν τα σχόλια σας!
 
Μεγειες!!! Απαιχτη η καμπινα σου!!! Οταν λες τη διαμορφωσες μονος σου, τι εννοεις?? Πολλη καλη δουλεια, μπραβο σου!!!

Καλολιωστη!!!!
 
Πολυ ομορφο το νανακι σου..Κ εγω εχω σχεδον το ιδιο(βλεπε album..!)
 
xmargari είπε:
Μεγειες!!! Απαιχτη η καμπινα σου!!! Οταν λες τη διαμορφωσες μονος σου, τι εννοεις?? Πολλη καλη δουλεια, μπραβο σου!!!
Καλολιωστη!!!!
Ευχαριστώ πολύ! Όταν λεω την “διαμόρφωσα” εννοώ ότι της προσάρμοσα υπολογιστή. Την παρέλαβα πλήρως λειτουργική με παιχνίδι μέσα δεν χρειάστηκε να κάνω και πολλά καλωδιώσεις κτλ ήταν όλα έτοιμα εγώ απλά ξεκούμπωσα το παιχνίδι που είχε και έκανα την σύνδεση με τον υπολογιστή μου που είχα εγκαταστήσει μέσα MAME κτλ. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάτι άλλα emulators (NES, Mega Drive, Master System κτλ) δεν μου παίζουν στο arcade monitor. Η οθόνη κάνει πάνω κάτω και αυτό γιατί τα emulators για αυτές τις κονσόλες δεν έχουν στα settings επιλογή για χαμηλότερη ανάλυση από 640, 480

spirosp είπε:
Πολυ ομορφο το νανακι σου..Κ εγω εχω σχεδον το ιδιο(βλεπε album..!)
Ευχαριστώ φίλε μου! Βλέπω το έχεις σε άριστη κατάσταση σαν καινούριο και κορυφαία επιλογή παιχνιδιού! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thnx mate, περιμενω και εγω τον Arc να βαλει λιγο το χερακι του..!
 
xain είπε:
Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάτι άλλα emulators (NES, Mega Drive, Master System κτλ) δεν μου παίζουν στο arcade monitor. Η οθόνη κάνει πάνω κάτω και αυτό γιατί τα emulators για αυτές τις κονσόλες δεν έχουν στα settings επιλογή για χαμηλότερη ανάλυση από 640, 480
Για NES δεν έχω ασχοληθεί, αλλά για Megadrive/SMS έχεις δοκιμάσει να "σκαλίσεις" τα expert options του Kega Fusion; Αν ξέρεις τις προδιαγραφές που έχει το arcade monitor σου, μπορείς να ρυθμίσεις το video mode με τον τρόπο που θέλεις.

---------------------------------------------------------------------------EXPERT OPTIONS - use at your own risk! (Windows only)

---------------------------------------------------------------------------

There are a few options for expert users that are only accessible by

editing the Fusion.ini file by hand. These options are mainly there for

ArcadeVGA users, but can be used by anybody.

There are two refresh rate settings, one for 60Hz and one for 50Hz.

Ideally the 60Hz option should be set to a multiple of 60 (e.g. 60, 120)

and the 50Hz option to a multiple of 50 (e.g. 50, 100). These values are

the refresh rates Fusion will attempt to use when running in Full Screen

with VSync enabled - The 60Hz one is for NTSC games and the 50Hz one is for

PAL games. If you are unsure, DO NOT EDIT these values.

The other settings are for Automatic Video Mode selection and switching.

There are currently four different video modes used by Fusion - they are

256x240, 256x480, 320x240 and 320x480. You can specify the resolution,

refresh rates, and display size for each of these modes, and have Fusion

automatically switch to the right mode when needed. Here's how it works:

Mode256x240=640,480,60,100,320,240

The above line means that when 256x240 mode is in use, Fusion will switch

to a 640x480 resolution, at 60Hz for NTSC games or 100Hz for PAL games,

and the display size will be 320,240 - i.e. quarter of the screen size,

centered in the middle of the screen.

Mode320x240=1280,1024,120,100,1344,960

The above line means that when 320x240 mode is in use, Fusion will switch

to a 1280x1024 resolution, at 120Hz for NTSC games or 100Hz for PAL games,

and the display size will be 1344,960 - i.e. 32 pixels at the left and

right will be cut off, and there will be black bars at the top and bottom.

IMPORTANT: you must make sure that the video modes, and refresh rates, you

are specifying actually exist. Fusion will default to 640x480 if it can't

set the mode, but I make no guarantees that your system will not let it

set a mode that your monitor does not like. USE WITH CAUTION and AT YOUR

OWN RISK.

MinSwitchDelay - this is a value, in 50ths of a second, that specifies the

minimum time allowed between a video mode switch. Some games set the video

mode VERY rapidly, and this is both undesirable and potentially dangerous.

I recommend you set this value to at least 50 (one second) and probably

needs to be higher - it depends how long your monitor takes to switch

modes. If you know that your monitor doesn't care, or if all four modes

are set to the same resolution and refresh rate, then and only then should

you set this value to zero.

Finally, these options are ignored unless UseExpertModes is set to 1. Then

another option appears in the Video menu - Auto Mode Switching. This can

be turned ON by selecting it, and turned OFF again by selecting a full

screen resolution from the menu as normal.
 
Ωραια η καμπινα σου φιλε μου μπραβο!!Δεν θα την Βαλεις Art theme??Mια παρατηριση μονο καλητερα θα ηταν με 4 κουμπια ο καθε παιχτης τουλαχιστων αν σου αραισουν τα παιχνιδια ξυλου γνωμη μου παντα ετσι??φιλικα το λεω.

Κ το δικο μου καμπινακι ειναι σχεδων ετοιμο τα controls περιμενω.Καλο παιχνιδι φιλε!!!

xain είπε:
Ευχαριστώ πολύ! Όταν λεω την “διαμόρφωσα” εννοώ ότι της προσάρμοσα υπολογιστή. Την παρέλαβα πλήρως λειτουργική με παιχνίδι μέσα δεν χρειάστηκε να κάνω και πολλά καλωδιώσεις κτλ ήταν όλα έτοιμα εγώ απλά ξεκούμπωσα το παιχνίδι που είχε και έκανα την σύνδεση με τον υπολογιστή μου που είχα εγκαταστήσει μέσα MAME κτλ. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάτι άλλα emulators (NES, Mega Drive, Master System κτλ) δεν μου παίζουν στο arcade monitor. Η οθόνη κάνει πάνω κάτω και αυτό γιατί τα emulators για αυτές τις κονσόλες δεν έχουν στα settings επιλογή για χαμηλότερη ανάλυση από 640, 480


Ευχαριστώ φίλε μου! Βλέπω το έχεις σε άριστη κατάσταση σαν καινούριο και κορυφαία επιλογή παιχνιδιού! ;)
 
Maddog είπε:
Για NES δεν έχω ασχοληθεί, αλλά για Megadrive/SMS έχεις δοκιμάσει να "σκαλίσεις" τα expert options του Kega Fusion; Αν ξέρεις τις προδιαγραφές που έχει το arcade monitor σου, μπορείς να ρυθμίσεις το video mode με τον τρόπο που θέλεις.
Φίλε NICE FIND!! Μελετάω αυτό το κείμενο από το readme που μου έστειλες αλλά το παρουσιάζει σαν ριψοκίνδυνο τέχνασμα αυτός που το έγραψε και με αγχώνει όταν λέει AT YOUR OWN RISK! Θα κάνω μεγαλύτερη έρευνα πριν κάνω οτιδήποτε εσύ το έχεις δοκιμάσει αυτό σε arcade monitor?

DREDD είπε:
Ωραια η καμπινα σου φιλε μου μπραβο!!Δεν θα την Βαλεις Art theme??Mια παρατηριση μονο καλητερα θα ηταν με 4 κουμπια ο καθε παιχτης τουλαχιστων αν σου αραισουν τα παιχνιδια ξυλου γνωμη μου παντα ετσι??φιλικα το λεω.Κ το δικο μου καμπινακι ειναι σχεδων ετοιμο τα controls περιμενω.Καλο παιχνιδι φιλε!!!


Ευχαριστώ φίλε!! Δεν θα μπορούσα να μην προσέξω πως έχεις κάνει τέλεια δουλεία στο δικό σου όσον αφορά το artwork το mortal kombat τα σπάει! Εμένα δυστυχώς δεν ταιριάζει κανενός είδους artwork στον συγκεκριμένο τύπο καμπίνας είναι καλύτερα να μένει έτσι αφού δεν έχει ούτε θέση για μαρκίζα ούτε τίποτα. Κανονικά τα παιχνίδια που λες θέλουν 6 κουμπιά αλλά δεν τα πάω καλά με τα τρυπάνια κτλ οπότε θα περιμένω προς το παρόν..
 
τα νανακια καμπινες ηταν bootlegs ουσιαστικα,σιγα μην ειχαν και xωρο και για μαρκιζες ή artwork

αν εχεις αμφιβολιες για τα emulators βαλε την 640x480 οπου θα δουλεψει με το arcade monitor σου
 
Chahn είπε:
τα νανακια καμπινες ηταν bootlegs ουσιαστικα,σιγα μην ειχαν και xωρο και για μαρκιζες ή artworkαν εχεις αμφιβολιες για τα emulators βαλε την 640x480 οπου θα δουλεψει με το arcade monitor σου
Με ανάλυση 640 x 480 παίζει κατά κάποιο τρόπο όμως και πάλι οποιαδήποτε ανάλυση πάνω από 288 vertical size κάνει ένα ενοχλητικό τρέμουλο πάνω κάτω..
 
Ευχαριστω φιλε για τα καλα σου λογια.Υπαρχουν παντος art-themes ειδικα διαμορφομενα για νανακια καμπινες αν ψαξεις λιγο σιγουρα θα βρεις κατι που να σε ενδιαφαιρει.

xain είπε:
Φίλε NICE FIND!! Μελετάω αυτό το κείμενο από το readme που μου έστειλες αλλά το παρουσιάζει σαν ριψοκίνδυνο τέχνασμα αυτός που το έγραψε και με αγχώνει όταν λέει AT YOUR OWN RISK! Θα κάνω μεγαλύτερη έρευνα πριν κάνω οτιδήποτε εσύ το έχεις δοκιμάσει αυτό σε arcade monitor?



Ευχαριστώ φίλε!! Δεν θα μπορούσα να μην προσέξω πως έχεις κάνει τέλεια δουλεία στο δικό σου όσον αφορά το artwork το mortal kombat τα σπάει! Εμένα δυστυχώς δεν ταιριάζει κανενός είδους artwork στον συγκεκριμένο τύπο καμπίνας είναι καλύτερα να μένει έτσι αφού δεν έχει ούτε θέση για μαρκίζα ούτε τίποτα. Κανονικά τα παιχνίδια που λες θέλουν 6 κουμπιά αλλά δεν τα πάω καλά με τα τρυπάνια κτλ οπότε θα περιμένω προς το παρόν..
 
Γεια σας φίλοι μου.

Παρακολουθώ εδώ και αρκετες εβδομάδες το forum και φυσικά έχω υπερ-ενθουσιαστεί.... τόσο που ξεκίνησα να φτιάχνω τη bar-top έκδοση Wee-cade.

Αυτή τη στιγμή έχω σχεδόν τελειώσει τη καμπίνα.

Είμαι στο δυσκολότερο μέρος που είναι η σωστή τοποθέτηση του monitor (δε πρέπει να γέρνει δεξιά ή αριστερά και πρέπει να χωράνε τροφοδοτικά/μητρικές από κάτω).

Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε δεύτερο χρόνο.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους και κυρίως στον dkssprs (Σπύρος αν θυμάμαι καλά) που ξεκίνησε αυτό το thread.
 
Ημουνα "ενα σταδιο πριν την ηρωινη" οταν τοποθετουσα το μονιτορ μεσα στη καμπίνα.

Μεγάλη σπαζοκεφαλια. Το έχω πει και θα το ξαναπώ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ....

αρκετοι δεν με πιστευουν ακόμα αλλα μόλις φτασεις σε αυτο το σημείο της κατασκευής....εχει πολυ πλάκα.

Μπραβο φιλε Χρηστο (αν δεν μαντευω λαθος) που κανεις και εσυ ενα απο τα ονειρα σου πραγματικοτητα.

Τα λογια ειναι περιττα .......θέλουμε φωτο ΤΩΡΑ!!!!!!
 
Καλος το φιλο ελα κσυ στο club πραγματι ειναι το δυσκολοτερο σημειο αυτο υπομονη θελει βαλε φωτοοοοο!!!Καλη συνεχεια

chrismc είπε:
Γεια σας φίλοι μου.Παρακολουθώ εδώ και αρκετες εβδομάδες το forum και φυσικά έχω υπερ-ενθουσιαστεί.... τόσο που ξεκίνησα να φτιάχνω τη bar-top έκδοση Wee-cade.

Αυτή τη στιγμή έχω σχεδόν τελειώσει τη καμπίνα.

Είμαι στο δυσκολότερο μέρος που είναι η σωστή τοποθέτηση του monitor (δε πρέπει να γέρνει δεξιά ή αριστερά και πρέπει να χωράνε τροφοδοτικά/μητρικές από κάτω).

Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε δεύτερο χρόνο.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους και κυρίως στον dkssprs (Σπύρος αν θυμάμαι καλά) που ξεκίνησε αυτό το thread.
 
Οριστε και η δικια μου καμπινα,τελειωσε χθες.

IMG0021B.jpg

Δε τα παω καλα με τα ξυλα αλλα μου την εφτιαξε ενας φιλος μου(τον οποιο ευχαριστω πολυ),εγω εφτιαξα ολα τα υπολοιπα.

Μιλαμε για μεγαλη και ανετη για 2 παιχτες καμπινα με neogeo panel διαταξη.Περιεχει μεσα της ενα διπυρηνο pc,μοχλους τυπου sanwa,original κουμπια happ concave και 3 κουμπια με led πανω σε μονταρισμενα pc joypads,2.1 ηχεια,crt τηλεοραση με soft15khz και ειδικο καλωδιο για σωστη απεικονιση αναλυσεων.Για frontend εχω παντα το Mala.

Η οθονη μη σας φανει μικρη,ειναι 21'' και ειναι υπεραρκετη απλα χανεται λιγο στις φωτογραφιες λογο μεγεθους της καμπινας.

Φυσικα ακομα εχει αρκετη δουλεια ακομα οσον αφορα την αισθητικη της,δουλευει ομως κανονικα οπως ειναι τωρα.

IMG0018A.jpg
 
Τεράστια είναι :D . Καλόπαιχτη

Όλα τα κουμπιά είναι πάνω σε μονταρισμένα pc joypads? Γιατί σκέφτομαι κάτι αντίστοιχο να κάνω και γω.
 
Ευχαριστω

Ολα τα κουμπια και οι 2 μοχλοι ειναι πανω σε usb joypads ναι,δε χρειαζεται το ipac(αρκει να ξερεις να δουλευεις το κολλητηρι)
 
Πολυ ωραια η καμπινα σου εκει μεσα θα χωραει τα παντα!!!Καλοπαιχτη!!

Chahn είπε:
Οριστε και η δικια μου καμπινα,τελειωσε χθες.Προβολή συνημμένου 28491Προβολή συνημμένου 28490

Δε τα παω καλα με τα ξυλα αλλα μου την εφτιαξε ενας φιλος μου(τον οποιο ευχαριστω πολυ),εγω εφτιαξα ολα τα υπολοιπα.

Μιλαμε για μεγαλη και ανετη για 2 παιχτες καμπινα με neogeo panel διαταξη.Περιεχει μεσα της ενα διπυρηνο pc,μοχλους τυπου sanwa,original κουμπια happ concave και 3 κουμπια με led πανω σε μονταρισμενα pc joypads,2.1 ηχεια,crt τηλεοραση με soft15khz και ειδικο καλωδιο για σωστη απεικονιση αναλυσεων.Για frontend εχω παντα το Mala.

Η οθονη μη σας φανει μικρη,ειναι 21'' και ειναι υπεραρκετη απλα χανεται λιγο στις φωτογραφιες λογο μεγεθους της καμπινας.

Φυσικα ακομα εχει αρκετη δουλεια ακομα οσον αφορα την αισθητικη της,δουλευει ομως κανονικα οπως ειναι τωρα.
 
Πίσω
Μπλουζα