Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

GregoryGR είπε:
Προσπαθησα να ανεβασω τα αρχεια αλλα ειναι μεγαλα.
Παραθετω την ονομασια, αν τα googlaρεις, ενδεχεται να τα βρεις.

Sorry, δεν εχω πηγη, αν καποιος Mod κρινει οτι παραβιαζω κανονα, το edit το ευπροσδεκτα :p

Αρχεια:

Arcade_Machine_Reloaded_Build_Documentation_v5.1

ArcadeCabMamePlans

Good Luck!
Ναι τα έχω δει ήδη αυτά τα σχέδια. Ευχαριστώ πάντως :)
 
Btw



O Arximidis ( μελος τοσο εδω οσο και στο mame.gr ) ανεβασε εδω στο site του οσο και στο mame.grλεπτομερη σχεδια .που επιμεληθηκε ο ιδιος φτιαγμενα με το SketchUP της Google.

(δειγματα της δουλειας βλεπετε στο video οσο και ποιο κατω).

mamecabinet3Db.png


 

 





mamecabinet3D_in1.png


 

 


mamecabinet3D_in2.png


 

 


mamecabinet3D_in3.png


 

 


mamecabinet3D_in4.png


 

 


mamecabinet3D_in5.png





 


mamecabinet3Db.jpg







mamecabinet3D_in1.jpg

mamecabinet3D_in2.jpg

mamecabinet3D_in3.jpg

mamecabinet3D_in4.jpg

mamecabinet3D_in5.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρα πολύ καλή δουλειά (όπως και όλα τα project του) :)
 
Το νανάκι είναι το αποθημένο μου!!! Τώρα που υπάρχει και σε sketchup ... με τρώει η σέγα μου.

By the way ευελπιστώ μέσα σε αυτό το Σαββατοκύριακο (αν όχι τότε σίγουρα το επόμενο) να έχω έτοιμο για παρουσίαση το νέο μου project.
 
[edited]Kαλημερα ,υπαρχει ειδικος χωρος για αγγελιες εδω μεσα,διαβασε τους κανονισμους[/edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ok κανένα πρόβλημα εγώ να βοηθήσω πήγα δεν πουλάω κάτι για να το βάλω αγγελία
 
pacmangame_600x885.JPG









Arcade Cabine κατασκευασμενη 100% απο (μη πειραγμενα lego ) εκτος απο τα απαραιτητα ηλεκτρονικα μερη και καποιες βιδες στηριξης .

ATX τροφοδοτικο,jamma 48-1 PCB. control console ( switchable 4-way/8-way joystick).

Βtw -Οπως λεει κι ο κατασκευαστης-No LEGO pieces were cut or altered or hurt (<να προσθεσω)to make this.

>>> σελιδα κατασκευαστη

controls_660x450.JPG


insideback_600x800.JPG


http://www.bigbenbricks.com/ben/lego/pacman/%20pacmangame_2072x3056.JPG

http://www.bigbenbricks.com/ben/lego/pacman/controls_3264x2448.JPG

http://www.bigbenbricks.com/ben/lego/pacman/insideback_2448x3264.JPG
 
Τι ποσταρεις ρε Nemo απογευματιατικα και θα με ερθει κανενα εγκεφαλικο :dribble::dribble::dribble::dribble:pac Man ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Τι ποσταρεις ρε Nemo απογευματιατικα και θα με ερθει κανενα εγκεφαλικο :dribble::dribble::dribble::dribble:pac Man ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

Mονο που δεν προσφερεται για επιτευξη ρεκορ (στην περιπτωση που χασεις κανενα ρεκορ για 10 ποντους ) ,και φυσικα θα φορας κατι τετοιο

:p :p

tumblr_mifuhtu1qu1qbw2q1o1_500.jpg

:p :p

αντι για

τιποτα ...μαρτινς ή μποτες βερμαχτ
 
Πολύ πρωτόπυπο και φυσικά όμορφο :)
 
φτιάχνω μία καμπίνα mame από την αρχή με η.υ. και ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις

1. έχω για coins ενα κερματοδέκτη και έχω πάρει το Jpac 32 input. Θα ενώσω το κερματοδέκτη με το coin 1 και coin 2 του κερματοδέκτη παράλληλα προκείμενου να βάζει κέρμα και στους 2 παίχτες ταυτόχρωνά?

2. Ο η.υ. είναι ενας p4 3.00ghz με 1gb ram τρέχει windows xp sp3. τί frontend να επιλέξω?

3. Πως θα κάνω να μην ξεκινάει η υπηρεσία explore.exe στα windows xp αλλά να τρέχει κατευθείαν και να μπαίνει mame?

4. Εκτός από mame ποιον άλλον emulator θα μπορούσα να βάλω?

5. Σε μερικά παιχνίδια στο mame ζητάει να πατήσω οκ για να συνεχίσουν. Πως θα το εξομοιώσω με τα κουμπιά για να μην το πατάω? Πως θα προγρμματίσω τα κουμπιά?

6. To jpac 32 που πήρα είναι ps2 αλλά έχει 2 ps2 υποδοχές. Ενώνω και τις 2 στο Ps2 πλακτρολόγιο ποντίκι ή μόνο τη μία?

Αυτά τα λίγα για αρχή. Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1.O κερματοδέκτης είναι ένα ακόμα κουμπί,δοκίμασε να το κάνεις έτσι όπως λες.Αν δε σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα,πατώντας tab μέσα στο παιχνίδι(με usb keyboard)ορίζεις εσύ πως θες να το κάνεις.Το mame είναι πολύ εύελικτο.

2.Eγώ χρησιμοποιώ μόνο το Mala,ελαφρύ και πλήρες παραμετροποιήσημο.

3.Aπλά όρισε το frontend που θα βάλεις να ξεκινάει μαζί με τα windows(μη μπεις σε διαδικασία να κρύψεις τελείως τα windows)

4.Από δική μου εμπειρία,με ευκολία μπαίνουν emulators για nes,gameboy/color /advance,snes,megadrive,mastersystem,gamegear,playstation1,atari2600,pcengine,nintendo64

5.Το μύνημα φεύγει επίσης και αν κάνεις το μοχλό αριστερά-δεξιά.Aπό το cfg του mame μπορείς να το κάνεις να μη βγάζει αυτά τα μυνήματα.

6.Για να έχει 2 σημαίνει θέλει και τις 2 υποδοχές.Αν θες να χρησιμοιποιήσεις ποντίκι ή πληκτρολόγιο,τα συνδέεις σε usb.
 
Επικη καμπινα μακαρι να ειχα μια ιδια :dribble:
 
metalcandyman είπε:
Επικη καμπινα μακαρι να ειχα μια ιδια :dribble:

Απλα πρεπει να αλλαξεις επιχειρηματικο μοντελο και να προσθεσεις στο ρεπερτοριο σου προιοντα οπως η παρακατω "~γαμηλια" τουρτα

και λογικα γρηγορα θα μαζεψεις τα απαραιτητα $κεφαλαια$ για να παραγγειλεις την καμπινα ....

Τωρα για χρονο... για να παιξεις...

,πολυ φοβαμαι οτι αυτο ειναι κατι που θα δυσκολευτεις να "αγορασεις"/εξασφαλισεις ακομη περισσοτερο.

cake 606u.jpg

cake 606y.jpg

cake 606i.jpg

cake 606l.jpg

cake 606m.jpg

cake 606p.jpg

cake 606t.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελεια καμπινα καλο λιωσιμο
 
εχω διαβασει ΚΑΙ τις 125 σελιδες του θρεντ!!!

θα ηθελα να μου πει καποιος σας παρακαλω ποσα λεφτα θα χρειαστω για να φτιαξω απο την αρχη το καμπινακι...δεν εχω απολυτως τιποτα σε software και hardware,για να καταλαβετε...

πανω κατω πειτε μου,πολυ χοντρικα...για να ξερω.. επισης,τι θα χρειαστω,σε οθονη, σκληρο,καλωδια,μητρικη κτλ.

ευχαριστω εκ των προτερων...

Υ.Γ. εξαιρετικες δουλειες ολων των παιδιων του φορουμ, ειστε αξιοθαυμαστοι...!!
 
Το κόστος όλων των παραπάνω viking4a εξαρτάται από το τί θες εσύ να βάλεις.

Υπάρχουν arcade buttons πάμφθηνα υπάρχουν και πανάκριβα. Το ίδιο ισχύει και για τα joystick. Μετά αν πας σε πλακέτα ipac το κόστος ανεβαίνει, ενώ αν το κάνεις κανιβαλίζοντας 3 usb gamepads ή ένα πληκτρολόγιο καταλαβαίνεις οτι κερδίζεις σε χρήματα :)

Από κει και ύστερα σε hardware H/Y και ένας pendium 4 σου κάνει μια χαρά τη δουλειά για mame πχ

Πάντως πάνω κάτω ένα 150αρακι το θες αφού δεν έχεις τίποτα (βάζοντας καλά κομμάτια)
 
Πίσω
Μπλουζα