Καταστήματα πώλησης Η/Υ 20 χρόνια πριν

Χμμμ δε θυμαμαι πολλα απο εκεινη την οδο. Το μονο (ψιλοασχετο) που θυμαμαι ειναι ενα τυροπιταδικο που ειχε ενα παληκαρι, και οταν με πηγαινε ο πατερας μου βολτα για κομπιουτεριστικες αγορες, πηγαιναμε εκει και επιαναν κουβεντα. Δεν εχω ιδεα σε ποιο υψος ηταν και τι ειναι εκει σημερα, αν και σημερα καπου υπαρχει μια κρεπερι. Μπορει να ειναι το ιδιο σημειο!
 
Εκεί που υπάρχει σήμερα το E-shop, υπήρχε κατάστημα που είχε την αντιπροσωπεία της Epson.

Δεν θυμάμαι το όνομα.

Πάντως το "transputer" είναι από τότε στη θέση του, το ίδιο παρακμιακό όπως πάντα. Ξέρει κανείς αν τη γλύτωσε από τους βανδαλισμούς;
 
Πλάκα-πλάκα, σε 20 χρόνια θα λέμε, 'θυμάστε εκεί που ήταν το Πλαίσιο που το κάψανε;;' :D
 
Στον νέο του κατάλογο πάντως το Πλαίσιο δεν αναφέρει καν το γωνιακό κατάστημα που κάηκε........
 
Αχ η παλια Στουρναρη,πως λενε οι παλιοι "η παλια Αθηνα".

Βεβαιως και την θυμομαστε.

Φωτο Ντοκουμεντο απο το αρχειο μου.
icon10.gif


Το Πλαισιο 23 χρονια πριν.

picture.php
 
Θυμάται κανείς τη Μικροκίνηση στο Παγκράτι (Ιφικράτους); Άντεξε αρκετά χρόνια, και μέχρι τέλους είχε μία Amiga (μάλλον θηρίο) στη βιτρίνα. Πόσες κασσέττες και δισκέττες δεν αντεγρ- ερμ, αγόρασα εκεί... Κάθε φορά που πέρναγα, ακόμα κι όταν είχε γίνει πισομάγαζο, με έκανε να χαμογελάω. Στεναχωρήθηκα πραγματικά όταν έκλεισε...
 
Σαφώς και την θυμάμαι. Τότε έμενα στον Βύρωνα και όλο και κατηφορίζαμε προς τα εκεί για να ανανεώσουμε την κασετοσυλλογή.

Δύο πράγματα θυμάμαι καλά από από αυτό το μαγαζί:

Πρώτον, το αποκαλούσαμε "Καραφλοκίνηση" γιατί ο τύπος που βρίσκαμε συνήθως μέσα (και ποτέ δεν μπήκαμε στον κόπο να ρωτήσουμε αν είναι ο ιδιοκτήτης...) ήταν ολίγον τι γλόμπος.

Και το δεύτερο είναι το τεράστιο σπάσιμο όταν πήγαμε να προμηθευτούμε το Wonderboy in Monsterland για Spectrum (μεγάλο hit στα ουφάδικα τότε) και 3-4 διαδοχικές φορές επιστρέψαμε στην βάση μας με κασέτα που έβγαζε loading error. Μάλλον ήταν χαλασμένο το master tape του καταστήματος. :p
 
Maddog είπε:
Σαφώς και την θυμάμαι. Τότε έμενα στον Βύρωνα και όλο και κατηφορίζαμε προς τα εκεί για να ανανεώσουμε την κασετοσυλλογή.
Aχχχ κάθε Σάββατο πρωί με το φίλο μου το Θανάση, ένα πεντακοσάρικο το παιχνιδάκι (με δικιά σου δισκέττα) δυά του δύο μόνο 250 δραχμούλες και μετά το αντιγράφαμε σπίτι... Κάποια στιγμή έφερε και κάτι πάμφθηνες 3άρες δισκέττες και αγοράζαμε και μία!

Maddog είπε:
Δύο πράγματα θυμάμαι καλά από από αυτό το μαγαζί:

Πρώτον, το αποκαλούσαμε "Καραφλοκίνηση" γιατί ο τύπος που βρίσκαμε συνήθως μέσα (και ποτέ δεν μπήκαμε στον κόπο να ρωτήσουμε αν είναι ο ιδιοκτήτης...) ήταν ολίγον τι γλόμπος.
Ήταν ο άντρας της τύπισσας. Υποθέτω ότι εκείνη 'έτρεχε' το μαγαζί και εκείνος ήταν στη 'διοίκηση' :D . Επίσης συχνά-πυκνά ήταν εκεί και η κόρη (; ) τους.

Maddog είπε:
Και το δεύτερο είναι το τεράστιο σπάσιμο όταν πήγαμε να προμηθευτούμε το Wonderboy in Monsterland για Spectrum (μεγάλο hit στα ουφάδικα τότε) και 3-4 διαδοχικές φορές επιστρέψαμε στην βάση μας με κασέτα που έβγαζε loading error. Μάλλον ήταν χαλασμένο το master tape του καταστήματος. :p
Μμμμφ που ήθελες να παίξεις και σε spectrum Wonderboy ;p . Μου είχε τύχει κι εμένα μία φορά, κι επειδή δεν είχε άλλο παιχνίδι που να μου αρέσει και να μην το έχω ήδη μου έδωσε στην ίδια τιμή (500δρχ) μία κασσέττα γεμάτη παιχνίδια (μεταξύ των οποίων το Fruity Frank και το Ping Pong της Konami, τα θυμάμαι ακόμα...). :)

Ηρωικές εποχές...

Παρεμπιπτόντως, νομίζω η Μικροκίνηση είχε κάνει διαφήμιση σε οπισθόφυλλο Pixel Junior?
 
nkarytia είπε:
Το ΖΧ Spectrum + το πήρα από το Plot.To Software από Theo Devil εξω από το Micropolis κάθε Σαββάτο πρωί ;)
Νά'σαι καλά φίλε μου. Το Micropolis ήταν μάλλον σε απόσταση ασφαλείας από την πλατεία Εξαρχείων :) Αργότερα, στο Πλαίσιο δίπλα στο Πολυτεχνείο. Αξέχαστες αναμνήσεις, με φίλους των 8bit υπολογιστών. Τότε, τα παίρναμε όλα σα δεδομένα. Πώς περνάει ο καιρός - περνάει και δεν συγχωρεί. Να είστε όλοι καλά, εύχομαι.

DeadOrganPlayer είπε:
Καλά μιλάς σοβαρά? Δε ξέρεις τον Εγκέφαλο..? Τεράστια ιστορία. Η ιδιοκτήτρια του όλα τα λεφτά...όποιος έχει εξυπηρετηθεί στο παρελθόν από αυτή θα με καταλάβει... Με το που πάταγες το πόδι σου στο μαγαζί εμφανιζόταν από το πουθενά και άνοιγε μπροστά σου έναν πάπυρο με όλα τα "εκπληκτικά παιχνίδια" (όπως τα αποκαλούσε) που μπορούσες να αντιγράψεις. Προσπάθησε να τη φάει το κατεστημένο κάποτε (είχε συλληφθεί 2-3 φορές για πειρατία τη δεκαετία του 90, φωτογραφία της σχετική υπάρχει και σε κάποιο pixel) αλλά τελικά έγινε αυτή το κατεστημένο... Από τα ελάχιστα μαγαζία της εποχής εκείνης που λειτουργούν ακόμα και σήμερα. Η πλάκα είναι ότι αν περάσεις σήμερα από έξω θα δεις στη βιτρίνα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει τουλάχιστον 10 χρόνια πριν. Το πιό καινούργιο original παιχνίδι είναι το Tomb Raider 2 (τουλάχσιστον πριν μερικούς μήνες που πέρασα). Ούτε τα προσχήματα δε κρατάνε!Στη Μπόταση είναι αν θυμάμαι καλά (κάθετος στη Στουρνάρη).

Δώσε της χαιρετίσματα αν περάσεις απο εκεί... :D
Σ'ευχαριστώ για τις αναμνήσεις. Ο φίλος μου ο αξέχαστος Θάνος, την έλεγε "ποντίκω" :D Είχε μια μουσούδα σαν τροκτικό. Ακριβώς όπως τα περιγράφεις, την έπεφτε σε όλα τα πιτσιρίκια που πήγαιναν εκεί για τις νέες ...αντιγραφές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αααα! Ευχαριστο να ανοιγω να διαβασω το φορουμ και να πεφτω σε φρεσκα ποστ του Θοδωρη!

Θα εχουμε ενα θεματακι στο νεο Phoenix περιοδικακι μας που "κολλαει" με το θεμα και πιστευω οτι θα σου θυμισει πολλα. Σε 2-3 μερες θα το ανεβασουμε. ;)
 
Αφορμή για να επισκεφθώ και να εγγραφώ σ' αυτό το site ήταν η αναφορά στην aspeco computer.

Επισκεφθήκαμε με τον σύζυγό μου πριν 22 χρόνια τον κ. Γιάννη στο μαγαζί του στη Στουρνάρη για να αγοράσουμε κασέτες με παιχνίδια για την παιχνιδομηχανή μας.

Δηλαδή, δεν ήταν παιχνιδομηχανή, αλλά ένα πληκρτολόγιο philips -ίσως δεν ήταν απλό πληκτρολόγιο αυτό- που είχε χώρο για 2 κάθετα φυσίγγια στο πάνω μέρος του. Του προσαρμόζαμε ένα μονοφωνικό κασετόφωνο και ένα joystick και βάζαμε την κασέτα με το zanac μέσα και γινόταν το θαύμα...

Πηγαίναμε κάθε Σάββατο και πλουτίζαμε τη συλλογή μας.

Καμιά φορά όταν φέρναμε τη λεία μας στο σπίτι, δεν τα καταφέρναμε να παίξει... Βάζαμε το κασετόφωνο πιο σιγά πιο δυνατά μετά βλέπαμε στην οθόνη το "run error" και πάγωνε η καρδιά μας... Ακούγαμε τους αλόκοτους ήχους να βγαίνουν και σκεφτόμαστε πώς αυτοί οι στριγγλοί ήχοι γίνονται αεροπλάνα, μούμιες, ανθρωπάκια...

Ο κ. Γιάννης ανήκει στο μύθο... Μέσα στο βάθος του μαγαζιού υπήρχε ένας πάγκος που επάνω ήταν οι κασέτες έτοιμες γραμμένες. Αλλά αν μας άρεσε κάτι άλλο (μας περιέγραφε με λίγα λόγια το στόρυ) μας το ετοίμαζε σε 2-3 μέρες...

Ο σύζυγός μου λέει, ότι το σπίτι του ήταν πάνω από το μαγαζί του όπου φρόντιζε την άρρωστη μητέρα του. Εγώ δεν το θυμάμαι...

Θα ήθελα πολύ να μάθαινα νέα του... Να τον συναντούσαμε αν είναι δυνατόν...

Με αυτές τις κασέτες μεγάλωσα τα παιδιά μου πριν μεταφερθούμε στις κονσόλες της nintendo... Αλλά και πάλι δεν τις πέταξα, τις φυλούσα καιρό σ' ένα ντουλάπι μέχρι που μετακόμισα...
 
Και τελικα, πεταξες το φοβερο phillips MSX?

Και εμενα μου το πεταξαν, αλλα πηρα αλλο :)

Οσο για τον κ. Γιαννη, δεν ξερω κατι, εγω αγορασα την Α500

απο το "Γραμμη Κομπιουτερ".
 
Maverick είπε:
Αφορμή για να επισκεφθώ και να εγγραφώ σ' αυτό το site ήταν η αναφορά στην aspeco computer.Επισκεφθήκαμε με τον σύζυγό μου πριν 22 χρόνια τον κ. Γιάννη στο μαγαζί του στη Στουρνάρη για να αγοράσουμε κασέτες με παιχνίδια για την παιχνιδομηχανή μας.

Δηλαδή, δεν ήταν παιχνιδομηχανή, αλλά ένα πληκρτολόγιο philips -ίσως δεν ήταν απλό πληκτρολόγιο αυτό- που είχε χώρο για 2 κάθετα φυσίγγια στο πάνω μέρος του. Του προσαρμόζαμε ένα μονοφωνικό κασετόφωνο και ένα joystick και βάζαμε την κασέτα με το zanac μέσα και γινόταν το θαύμα...

Πηγαίναμε κάθε Σάββατο και πλουτίζαμε τη συλλογή μας.

Καμιά φορά όταν φέρναμε τη λεία μας στο σπίτι, δεν τα καταφέρναμε να παίξει... Βάζαμε το κασετόφωνο πιο σιγά πιο δυνατά μετά βλέπαμε στην οθόνη το "run error" και πάγωνε η καρδιά μας... Ακούγαμε τους αλόκοτους ήχους να βγαίνουν και σκεφτόμαστε πώς αυτοί οι στριγγλοί ήχοι γίνονται αεροπλάνα, μούμιες, ανθρωπάκια...

Ο κ. Γιάννης ανήκει στο μύθο... Μέσα στο βάθος του μαγαζιού υπήρχε ένας πάγκος που επάνω ήταν οι κασέτες έτοιμες γραμμένες. Αλλά αν μας άρεσε κάτι άλλο (μας περιέγραφε με λίγα λόγια το στόρυ) μας το ετοίμαζε σε 2-3 μέρες...

Ο σύζυγός μου λέει, ότι το σπίτι του ήταν πάνω από το μαγαζί του όπου φρόντιζε την άρρωστη μητέρα του. Εγώ δεν το θυμάμαι...

Θα ήθελα πολύ να μάθαινα νέα του... Να τον συναντούσαμε αν είναι δυνατόν...

Με αυτές τις κασέτες μεγάλωσα τα παιδιά μου πριν μεταφερθούμε στις κονσόλες της nintendo... Αλλά και πάλι δεν τις πέταξα, τις φυλούσα καιρό σ' ένα ντουλάπι μέχρι που μετακόμισα...
Επίσης στην είσοδο του καταστήματος στα δεξιά όπως έμπενες είχε και φωτογραφιούλες τον παιχνιδιών msx,και τον τίτλο απο κάτω του παιχνιδιού που ήθελες να πάρεις..

Νομίζω ήταν ένας απο τους λίγους που έφερνε παιχνίδια για Msx.Από εκεί είχα πάρει τα πάντα για τον msx2 που έχω.Στα ενδότερα του καταστήματος μέσα είχε και ενα δωματιάκι που είχα μπει που είχε διάφορα hardware και κασσέτες.Θυμάμαι ότι σίγουρα είχε ql μηχανήματα,bbc micro,spectrum,amstrad,c64.

Όντως αποτελεί μυθική φιγούρα.Και εγώ πολύ θα ήθελα να μάθω τι απέγινε ο κύριος Γιάννης.Τελευταία επίσκεψη στο μαγαζί του νομίζω ήταν το 1989-90.Ήταν πολύ φιλικός άνθρωπος.Θυμάμαι ότι κούτσαινε στο ένα πόδι.Θυμάμαι μια φορά που θέλαμε να αλλάξουμε ένα παιχνίδι και είχε πάρει τηλ η μητέρα μου στο μαγαζί να ρωτήσει την διευθυνσή και λέει "O κύριος Aspeco ?". :)

Άλλες εποχές...
 
Εγώ θυμάμαι από το Μοσχάτο ένα μαγαζάκι μικρό το "Cd Land". Ήταν πάνω στον κεντρικό δρόμο την Μακρυγιάννη. Πωλούσε υπολογιστές και παιχνίδια. Εκεί είχα γνωρίσει 2 παιδιά Μοσχατιώτες που είχαν Commodore 64 και παίρναμε κασσέτες. Πρέπει να ήμασταν οι μόνοι στο Μοσχάτο που είχαμε c64 εκείνη την εποχή που ο Amstrad κυριαρχούσε.

Έκλεισε πρίν πολλά χρόνια και ακόμα δεν έχει γίνει κάτι άλλο σε εκείνο το σημείο. Τα γράμματα "cd land" υπάρχουν ακόμα φθαρμένα από τον χρόνο. Περνάω συχνά από εκεί και αναπολώ τις c64 μέρες μου. Το μέρος είναι εγκαταλελειμένο σαν στοιχειωμένο. Αυτό και αν είναι retro!
 
mike είπε:
Και τελικα, πεταξες το φοβερο phillips MSX? Και εμενα μου το πεταξαν, αλλα πηρα αλλο :)

Οσο για τον κ. Γιαννη, δεν ξερω κατι, εγω αγορασα την Α500

απο το "Γραμμη Κομπιουτερ".
Ναι... το πέταξα γμτ...

Πριν 5 χρόνια περίπου...

Μετά από οικογενειακό συμβούλιο, κρίναμε ότι κατανάλωνε χρήσιμο χώρο...



Philips MSX, Model VG-8020

Να, αυτό ήταν το μαραφέτι μου φίλε mike

Πήγα και το βρήκα στη Βικιπέδια αφού μου έδωσες περισσότερα στοιχεία...

Κλαψ!!!

Λυγμ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και που να σε είχα στο δικό μου σπίτι. Container θα νοίκιαζες αν αποφάσιζες να πετάξεις μερικά από τα δικά μου, βέβαια....... το άτομο που θα τόλμαγε να το σκεφτεί αυτό μάλλον θα έφευγε πρώτο......

Μη σκας, όλοι κάναμε βλακείες που αργότερα το μετανοιώσαμε........ Είτε πετάξαμε, είτε πουλήσαμε, είτε χαρίσαμε, είτε δανείσαμε.....

Ξέρει κανείς ο παππούς της "Γραμμής Computers" τι απέγινε; Και ο ιδιοκτήτης της Thomas Soft;;;;; Αυτές ήταν εποχές.......
 
Maverick είπε:
Ναι... το πέταξα γμτ...Πριν 5 χρόνια περίπου...

Μετά από οικογενειακό συμβούλιο, κρίναμε ότι κατανάλωνε χρήσιμο χώρο...



Philips MSX, Model VG-8020

Να, αυτό ήταν το μαραφέτι μου φίλε mike

Πήγα και το βρήκα στη
Βικιπέδια αφού μου έδωσες περισσότερα στοιχεία...Κλαψ!!!

Λυγμ...

Mπορείς άνετα να προμηθευτείες απο ebay με λίγα χρήματα.Msx1 τέτοιο θα βρεις γύρω στα 30 ευρώ.Δεν είναι πολλά.Με 100 ευρώ πήρα ένα Philips NMS 8280 msx2.Του πήρα και 4mbyte expansion.Τώρα κυνηγάω να πάρω slot expander για να έχω το 4mbyte expansion,cf sd reader σαν σκληρό δίσκο,mp3 cartridge (για να παίζει ο msx mp3).Και όλα αυτά να δουλεύουν μέσω symbos.

Άλλη φάση!



Να ο vg8235 msx2 philps που έχω και ο nms8280 msx2 πάλι της philips

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Ξέρει κανείς ο παππούς της "Γραμμής Computers" τι απέγινε; Και ο ιδιοκτήτης της Thomas Soft;;;;; Αυτές ήταν εποχές.......
Την προηγούμενη εβδομάδα πέρασα από την Ζωρζ και είδα μια ταμπέλα Thomas Soft έξω από ένα μικρό μαγαζάκι. Κοιτάω μέσα και ήταν και ο ίδιος μέσα. Ζει και βασιλεύει!
 
O παππους στη Γραμμη, αν λεμε τον ιδιο, υπαρχει.

Και μια που ανεφερες Γραμμη. Εχει ή δεν εχει σχεση η Γραμμη με το Micropolis που στεγαζοταν εκει παλια?
 
Πίσω
Μπλουζα