Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

Νομιζω πως πολυ λιγα παιδια δε λατρεψαν την Αλικη.

Ηταν παντα γι' αυτα κατι σαν φιλη τους!
 
συμφωνω και επαυξανω με οσα γραφεις ΒΒ :)

Στην ταινια "ο γοης" η Νορα ακουει στο ραδιοφωνο τη μουσικη του τραγουδιου "η πρωτη μας νυχτα" που ακουγεται στην ταινια "μερικοι το προτιμουν κρυο"

[edit] To video δεν υπάρχει [edit]

Αργοτερα,στο μπαρ βλεπουμε τη Νορα,το Χρονη και το Βουτσα και ακουγεται η μουσικη του τραγουδιου "ενας ουρανος μ αστερια" , το τραγουδι το ακουσαμε στην ταινια "ραντεβου στον αερα"

[edit] To video δεν υπάρχει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Oταν πηγαινα στο δημοτικο, εμεις τα κοριτσια τα βγαζαμε με αυτο το τραγουδι, αφου ομως πρωτα του ειχαμε αλλαξει αρκετα τους στιχους: :)
Στο Ζαππειο μια μερα περιπατουσα

συναντησα μια νεα ξανθομαλλουσα

φορουσε μπλε σορτσακι και τακουνακι

τη λεγανε Αλικη, Αλικη Βουγιουκλακη!

με κατι τετοιες "αρχαιες" ιστοριες που λες υπαρχει κινδυνος να αποκαλυφθει η ηλικια σου! χιχιχιχιχι!

:p
 
Μα την εχω αποκαλυψει ηδη την ηλικια μου μεσα απο ενα σωρο αλλα σχολια μου εδω.

Φανταζομαι αλλωστε οτι δεν ειμαι η μονη μεσα στο φορουμ που γεννηθηκε τη δεκαετια του '70. Θα υπαρχουν κι αλλοι αρχαιοι.
 
Αρχαία γεννημένη τη δεκαετία του 70? Δηλαδή οι των προηγούμενων δεκαετιών τι είμαστε, παλαιολιθικοί? :cry:
 
Το τραγούδι "Δημήτρη μου. Δημήτρη μου" δεν πρωτογράφτηκε για την ομώνυμη ταινία του 1967, αλλά είχε πρωτοακουστεί στην "Κόρη μου τη σοσιαλίστρια" ένα χρόνο πριν, το 1966.
 
Τσεκάρετε και το υπέροχο τραγούδι του Κώστα Καπνίση "Σιγά σιγά ξημέρωσε", που ερμηνεύει μοναδικά η (ελάχιστα γνωστή, αλλά με σπουδαία φωνή) Έβη Μυλοπούλου στην ταινία "Έγκλημα στο Κολωνάκι" (1960). Τραγούδι απόλυτα ενταγμένο στο ύφος της ταινίας.

http://www.youtube.com/watch?v=pGd6J4eArJc
 
το παρακατω μουσικο μοτιβο το συναντουμε συχνα σε δραματικες ταινιες :


το αποσπασμα ειναι απ την ταινια "αγωνια",στους τιτλους εναρξης αναφερεται ως μουσικοσυνθετης ο Χρηστος Μουραμπας
 
Το τραγουδι "ζουσα μοναχος χωρις αγαπη" ακουγεται στην ομωνυμη ταινια και στην ταινια "εσενα μονο αγαπω" απο τον Νικο Ξανθοπουλο.

Επισης το τραγουδι "χιλιες ξενιτιες δεν κανουν μια πατριδα" ακουγεται στις ταινιες "οι ανδρες ξερουν ν' αγαπουν" (στους τιτλους εναρξης της ταινιας), "ζουσα μοναχος χωρις αγαπη" και "ενας αντρας με συνειδηση" :

 
μια παραλλαγη της μουσικης του τραγουδιου "Στο Ζαππειο μια μερα" ακουγεται και στην ταινια "αγαπη μου παλιογρια" αφου υποτιθεται οτι η Αννα (Ξενια Καλογεροπουλου) και ο Λουκας (Κωστας Βουτσας) συναντηθηκαν για πρωτη φορα στο Ζαππειο
 
Στην ταινια "η αρχοντισσα και ο αλητης" ακουμε το τραγουδι "η αγαπη θελει δυο" ενω στην ταινια "η νεράιδα και το παλικαρι" ακουγεται λιγο η μουσικη του τραγουδιου αυτου οταν ο Μανουσος (Δημητρης Παπαμιχαηλ) βρισκεται ακομα στην Αθηνα,αμεσως μετα το ζεϊμπεκικο που χορευει στο κεντρο.Μαλιστα βλεπουμε και πελατες του μαγαζιου που σηκωνονται να το χορεψουν
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι ταινιες "φουσκοθαλασσιες" και "το προσωπο της ημερας" εχουν κοινους τιτλους εναρξης,η μουσικη συνθεση ειναι του Κωστα Κλαββα

http://www.youtube.com/watch?v=6S2fhsFPhkw
 
ας βαλω κι ενα μικρο κουιζ για να μη γραφω συνεχεια εγω στο θρεντ και γινομαι κουραστικη

Η μουσικη των τιτλων εναρξης της ταινιας "οι εγωιστες" τι σας θυμιζει; σε ποια αλλη ταινια την ακουμε;

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ακουμε και στο Μια γυναικα στην αντισταση.
 
bambinella 100 είπε:
Την ακουμε και στο Μια γυναικα στην αντισταση.
πολυ σωστα ΒΒ :) μουσικοσυνθετης και στις δυο αυτες ταινιες ειναι ο Κωστας Καπνισης

δεν εβαλα τυχαια το κουιζ αυτο αφου η απαντηση εχει σχεση με επικαιρη ταινια λογω 28ης Οκτωβριου
 
Θυμάμαι μια ταινία με την Α. Φόνσου και τον Τ. Βανδή που έχει ταυτόσημη μουσική τίτλων με

κάποια άλλη όπου πρωταγωνιστούν ο Γ. Καμπανέλλης και η Γ. Μαυροπούλου.

Δεν θυμάμαι τίτλους.

Η υπόθεση της πρώτης αναφέρεται στην ιστορία ενός διακεκριμμένου γιατρού περασμένης ηλικίας που

γνωρίζει, βοηθά και συνδέεται με μια κοπέλα πολύ νεώτερή του, νομίζω ακροβάτισσα.

Εμφανίζονταν και οι Φ. Ζαννά και Β. Σειληνός.

Η δεύτερη έχει τελείως διαφορετικό σενάριο. Αφορά - αν θυμάμαι καλά - την ιστορία μιας κοπέλας που

ήταν κόρη τσιγγάνας και όταν ο υποψήφιος εύπορος σύζυγός της μαθαίνει την καταγωγή της, την εγκαταλείπει

και αναχωρεί για σπουδές στο εξωτερικό (νομίζω καρδιολόγος).

Κατά την ιστορία, το ζευγάρι επανασυνδέεται ύστερα από χρόνια όταν ο σύζυγος γνωρίζει τυχαία ένα

μικρό κορίτσι που είναι η κόρη τους και που τον οδηγεί στη άρρωστη και φτωχή γυναίκα του.

Πρέπει να είναι προγενέστερη της πρώτης και - κλασσικό μελό.

Αλλά θυμάμαι με σιγουριά ότι οι τίτλοι έναρξης έχουν ίδιο μουσικό χαλί.

Για ρίξε μια ματιά μήπως βρεις ποιες είναι...

-
 
Η πρώτη ταινία που αναφέρεις είναι "Ο τελευταίος πειρασμός" με την Άννα Φόνσου και τον Τίτο Βανδή. Η 2η δε μου λέει κάτι... :xm:
 
Η πρώτη είναι όντως αυτή, μισοθυμόμουν τον τίτλο αλλά δεν τον ανάφερα διότι δεν ήμουν βέβαιος.

Μάλιστα το σενάριό της θυμίζει μια ξένη ταινία με την M. Didrich, πολύ παλαιότερη. "Βlue Angel" ή κάπως έτσι.

Από την δεύτερη θυμάμαι καθαρά πολλές λεπτομέρειες αλλά όχι τίτλο.

Καταχρηστικά μιλωντας, είναι κάπως (αντι)ρατσιστική δεδομένου ότι δείχνει

την απόρριψη της κοπέλας (Γ. Μαυροπούλου) λόγω της τσιγγάνικης καταγωγής της.

-
 
η 2η ταινια ειναι "ο γολγοθας μιας αθωας" [edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

ωστοσο κατι με μπερδευει : ενω στην ταινια "ο τελευταιος πειρασμος" αναφερει ως μουσικοσυνθετη τον Κωστα Κλαββα, στην ταινια "ο γολγοθας μιας αθωας" λεει μουσικη επιμελεια: Χρηστος Μουραμπας.. Τελικα ποιος απ τους δυο εγραψε αυτη τη μουσικη;

Η retrodb για την ταινια "ο γολγοθας μιας αθωας" αναφερει ως μουσικοσυνθετη το Μικη Θεοδωρακη ,ενω για την ταινια "ο τελευταιος πειρασμος" αναφερει τον Κωστα Κλαββα.

Καπου υπαρχει λαθος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mπράβο katerinak, αυτή είναι.

Η μουσική των τίτλων είναι έξοχη - αν και κάπως αταίριαστη με το σενάριο - γι αυτό θυμόμουν το έργο.

Θυμάμαι επίσης ότι σ' αυτήν, η φωνή του Α. Μαυρόπουλου ο οποίος υποδύεται τον

πεθερό της κοπέλας η φωνή του δεν μου ακουγόταν ότι είναι η δική του.

Ή μήπως έτσι μου φαινόταν;

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα