Κουίζ : "κοσμητική" ζωολογία

Στην ταινια "χαρουμενο ξεκινημα" ο Νικος Ριζος λεει τις κοπελες "ρεγγοκασελες"

bambinella 100 είπε:
Πολλα κοσμητικα ακουγονται στο Χαρουμενο ξεκινημα, μεταξυ Ντινου Ηλιοπουλου - Μαργαριτας Παπαγεωργιου, σαν συθηματικα ερωτολογα
συγκεκριμενα ο Ηλιοπουλος λεει "οταν θα σας λεω "κατσικα" θα σημαινει "γλυκεια μου" κι οταν θα με λετε "τραγο".. "

απαντα εκεινη "θα σημαινει "αγαπη μου" ".

Καποια στιγμη,εκει που ανταλλασσουν λεξεις και φρασεις απ το "συνθηματικο υβρεολογιο",ο Ηλιοπουλος την αποκαλει "μαϊμου"

Μια απ τις κοπελες αποκαλει τον Οικονομιδη "μπακαλιαρο της Σουηδιας" οταν βρισκονται στο αστυνομικο τμημα

Λιγο πριν το τελος της ταινιας Ηλιοπουλος και Παπαγεωργιου μαλωνουν οταν εκεινη λεει να αποσυρθουν οι αντρες απ την εκπομπη.. κι εκεινος απαντα"παψε εσυ κατσικα,κι οταν λεω κατσικα εννοω κατσικα" κι εκεινη λεει "κι εγω οταν λεω "τραγο" εννοω "γαϊδουρι" "

Στην ταινια "ο δασκαλακος ηταν λεβεντια" ο Βουτσας μολις βλεπει τον Παπαγιαννοπουλο να συνερχεται και να βογγαει λεει "πώς βογγαει ετσι;βοδι ειναι";και τον αποκαλει "κυριε βοδι"

Αργοτερα ο Βουτσας με τον Αντωνη Παπαδοπουλο πηγαινουν να ξεγεννησουν τη Μοσχω την αγελαδα.Στο δρομο οταν συναντουν τον παπα του χωριου τους λεει για το κοτετσι που το τρυπησε καποια αλεπου και θελει μπαλωμα,ο Βουτσας γυριζει και λεει στον Παπαδοπουλο "μπας κι εισαι εσυ η αλεπου";

Μετα τη γεννα ο Παπαδοπουλος συγχαιρει το Βουτσα και του λεει: "μπραβο γιατρε...ε δασκαλε!εσυ τα κανεις ολα,απο αυτοκινητα ξερεις";

κι εκεινος του απαντα "κι απο αυτοκινητα ξερω κι απο βοδια,να ρθεις υστερα να σ εξετασω",δηλαδη τον αποκαλεσε κι αυτον βοδι..
 
Μπακαλιάρο αποκαλεί και ο Κωνσταντάρας τον δημοσιογράφο-αντίζηλο στον "Τρελοπενηντάρη"...
 
-Για πες μου Μανωλη...


Την ημερα που σου εδωσα τα τιμολογια



να τα παραδωσεις στον κυριο Γενικο,θυμασαι τι σου ειπα;



-Παρ'τα και δωσ'τα σ'αυτον ,τον
Τραγο...


-Καλα, ασε την Ζωολογια...



:)

Ο Ηλιοπουλος αποκαλει ετσι τον Παπαγιαννοπουλο, στο "Κοροϊδακι της Δεσποινιδος".
 
Nemo είπε:
και στο "Η κυρα μας η μαμη" γινεται της ...κτηνιατρικης
η πρωτη συναντηση Γεωργιας Βασιλειαδου και Ορεστη Μακρη:

ΟΜ: "τα μοσχαρια οταν μεγαλωνουν γινονται βοδια,πραγμα που οπως ειναι γνωστο,συμβαινει και σε πολλους ανθρωπους"

ΓΒ: "και οι γάιδαροι αμα μεγαλωνουν τι γινονται γιατρε μου";

ΟΜ: "αναλογως κυρια μου,αν ειναι αρσενικοι:μεγαλοι γάιδαροι κι αν ειναι θηλυκοι:μεγαλες γαϊδαρες"

Ο ΟΜ βρισκεται στο σπιτι του και αφου εχει διηγηθει το περιστατικο στη γυναικα του Ελενη Ζαφειριου αποκαλει τη ΓΒ "παλιοκατσικα"

Ομοιως η ΓΒ αφου διηγειται στο γιο της Δημητρη Παπαμιχαηλ τι συνεβει,αποκαλει τον ΟΜ "παλιογάιδαρο" και συμπληρωνει "μα να μας πει ολους βοδια! ο γάιδαρος"

Αργοτερα οταν μαλωνουν στο σπιτι του αρρωστου δημαρχου

ΟΜ προς ΓΒ : "εσυ τον περασες τον κυριο δημαρχο για μοσχαρι γι αυτο του φερες και χορτο,εκτος κι αν ειναι κουτοχορτο"

Οταν ο ΟΜ δειχνει στην ΕΖ ποσες χαντρες - "ματακια" μαζεψε απ τους ασθενεις του,της λεει "αυτες εδω γυναικα δεν ειναι χαντρες,ειναι τα δοντια αυτης της καρακαξας" (φυσικα εννοει την ΓΒ)
 
Στην ταινία ''Ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι'' ο Λάμπρος Κωνσταντάρας αποκαλεί τους γιους του ''γαιδούρια''.

Eπισης στην ταινία ''Η θεία από το Σικάγο'' ο Στέφανος Στρατηγός αποκαλεί τον Ορέστη Μακρή ''ζώον ' μετά από ''κανατιά'' .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Η Νανσυ την ψωνισε" ο Μιμης Φωτοπουλος αποκαλει την αδερφη του Νανσυ(Ναντια Χωραφα) "κουνελακι"

(συντομα θα δουμε και φωτογραφια με το κουνελακι της Νανσυ στο θρεντ )

Επισης,ο αλλος αδερφος της(Γιαννης Μαλουχος) λεει καποια στιγμη στη Νανσυ "βρε ψωνιο ανιατο πού τη βρηκες αυτη την ακριδα";εννοει τον Γιαννη Φερμη(κανει το μοντελο για να τον ζωγραφισει η Νανσυ) ο οποιος μολις το ακουει απαντα "οχι και ακριδα,πεταλουδα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Διάλογος Αυλωνίτη - Διανέλλου:

"- Συγνώμην, σείς δεν είστε που έχετε τα τέρατα στο πανηγύρι;


- Ναι εγώ είμαι, αλλά αν ήρθες να πιάσεις δουλειά ο θίασος είναι καμπλέ.



Δεν θα πάρουμε άλλα τέρατα..."


-
 
V.I.Smirnov είπε:
Διάλογος Αυλωνίτη - Διανέλλου:"- Συγνώμην, σείς δεν είστε που έχετε τα τέρατα στο πανηγύρι;


- Ναι εγώ είμαι, αλλά αν ήρθες να πιάσεις δουλειά ο θίασος είναι καμπλέ.



Δεν θα πάρουμε άλλα τέρατα..."


-
Στην "Κυρία Δήμαρχο" οι αντίπαλοι Αυλωνίτης και Βασιλειάδου μαλώνουν. Ο Αυλωνίτης φαίνεται να έχει τα πρωτεία σε....ζωολογικά κοσμητικά.

- Να φας τη γλώσσα σου πλακί, καρακάξα!!!

...............................................................

Αυτή η Κιβωτός του Νώε, πάει φιρί φιρί!

.............................................................................................................................................................................

Στο τέλος, όταν φεύγει η Βασιλειάδου, ο Αυλωνίτης λέει:

"Στον αγύριστο, Λερναία Ύδρα!".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "της ζηλειας τα καμωματα" οταν ο Κωνστανταρας ετοιμαζεται να φυγει απ το σπιτι αποκαλει τη Μαρω Κοντου "γκιοσα"

Οταν φτανει στο σπιτι τους ο Στεφανος(Ορφεας Ζαχος) ο Κωνστανταρας που ειναι κρυμμενος πισω απ το μπαρ λεει "καλως τη σκουληκαντερα" ενω αργοτερα οταν τσουγκριζουν τα ποτηρια λεει "να μου ζησεις λεων της Χαιρωνειας"
 
Στην ταινια "καπεταν φαντης μπαστουνι" οταν ο Αλεκος Τζανετακος ακολουθει με το αυτοκινητο τη Μαρω Κοντου και την ενοχλει,ο Κωνστανταρας που παρακολουθει τον σταματαει και του λεει "φιλε εισαι ελευθερος" κι ο ΑΤ λεει "δεν ειμαι ταξι κυριος,δε βλεπετε;κουρσαρα 85 ιππων"; απαντηση ΛΚ: "85 ιππων κι ενος γαϊδαρου"

Η Μαρω Κοντου οταν βρισκεται στον Πορο κι επιστρεφει απ το δικηγορικο γραφειο διηγειται στο Γερασιμο(Λαυρεντης Διανελλος) τι εγινε και αποκαλει την Τασσω Καββαδια "φωκια"

Οταν επιστρεφει ο καπετανιος ολοζωντανος και τον βλεπει ο Θοδωρος Κατσαδραμης του λεει τι συνεβει και αποκαλει τους συγγενεις και τους "φιλους" του ΛΚ "κορακια και καρχαριες"

Αργοτερα οταν πηγαινει ο ΛΚ με τον ΘΚ στον Πορο για να βρουν τον ΛΔ και για να σουλουπωθει ο ΛΚ,μολις τον βλεπει ο ΛΔ λεει "καπετανιε μου" κι ο ΛΚ απαντα "με γνωρισες βρε σκυλε";

Το δικηγορο της ΤΚ,τον Κωστα Παπαχρηστο, τον αποκαλει "γερακι" ο ΘΚ σε μια συζητηση που εχει με τον ΛΚ

Οταν επιστρεφει το ζευγαρι στο σπιτι ο ΛΚ λεει στη ΜΚ να δωσει το δωρο(εισιτηριο για την Αυστραλια) στον ανηψιο του Θανο(Μανωλης Παπαγιαννακης),ο ΜΠ παιρνει το δωρο και ο ΛΚ του λεει "φιλα το χερι της θειας σου,γάιδαρε"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χεραιτισμος του Νίκου Σταυρίδη στην Ελένη Χαλκούση στην ταινία "φτωχαδάκια και λεφτάδες" "Γεια σου Σουπιά των σουπιών ω σουπιά"

στην ταινία "μινι φουστα και καρατε" η Ελένη προποκοπίου αποκαλει γάιδαρο τον Γιάννη Βογιατζη (τον τραγουδιστή) και τον χαστουκίζει. Εκείνος την αποκαλεί γαιδάρα και ανταποδίδει. Ύστερα τα βρίσκουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "ο γαμπρος μου ο δικηγορος" ο Νικος Σταυριδης οταν βλεπει την Αλεκα Στρατηγου της λεει "τι εχεις παλι και εισαι σα χαλασμενη συναγριδα";

Οταν ο Κωστας Δουκας και η Ποπη Αλβα πηγαινουν να ευχηθουν στο νιοπαντρο ζευγαρι (φερνουν δωρο ενα ολοκληρο αρνι),λεει η ΠΑ στο Σταυριδη "τι κανουν τα περιστερακια μας";
 
Ο Φωτόπουλος αποκαλεί την κινηματογραφικη΄αδερφή του, Σαπφώ Νοταρά, "Μις Καγκουρό" σε ποια ταινία; Είναι αυτή που λέει η Νοταρά ότι θα πάει Αυστραλία. Την λένε Ευανθία στην ταινία αυτή και παίζει και ο Παπαζήσης.

Σαπφώ Νοταρά: -Θα πάρετε ένα μελιτζανάκι; Το έφτιαξα με τα χέρια μου;

Ο Κρητικός Παπαζήσης λέει: -Τουρσί;

Σ.Ν.: Όχι, γλυχόοοοοοο (εννοεί γλυκό).
 
stakovios είπε:
Ο Φωτόπουλος αποκαλεί την κινηματογραφικη΄αδερφή του, Σαπφώ Νοταρά, "Μις Καγκουρό" σε ποια ταινία; Είναι αυτή που λέει η Νοταρά ότι θα πάει Αυστραλία. Την λένε Ευανθία στην ταινία αυτή και παίζει και ο Παπαζήσης.Σαπφώ Νοταρά: -Θα πάρετε ένα μελιτζανάκι; Το έφτιαξα με τα χέρια μου;

Ο Κρητικός Παπαζήσης λέει: -Τουρσί;

Σ.Ν.: Όχι, γλυχόοοοοοο (εννοεί γλυκό).
Αυτά γίνονται στην ταινία "'Εμπαινε Μανωλιό"
 
tzias57 είπε:
Αυτά γίνονται στην ταινία "'Εμπαινε Μανωλιό"
Στην ταινια αυτη ομως ακουγονται κι αλλα "κοσμητικα":

Ο Τελης Ζωτος αφου πιτσιλαει με το αυτοκινητο του νερα και λασπες στο κοστουμι του Γιωργου Παπαζηση,μαλωνουν και σε καποια στιγμη ο ΓΠ του λεει "εγω μπορει να ειμαι προβατο αλλά εσυ εισαι μοσχαρι"

Ο Μιμης Φωτοπουλος αποκαλει την "αδερφη" του Σαπφω Νοταρα "φωκια" οταν του λεει οτι η "κορη" του Βικυ Βανιτα δε θα τον ακουσει και θα βρει την ευτυχια

Η ΣΝ αποκαλει 2-3φορες τη ΒΒ "σουσουραδα"

Η ΣΝ αποκαλει τον ΜΦ "ουρακοταγκο" οταν εκεινος της λεει "εγω δεν πιστεψα ποτε σε γυναικες αν και με σενα,πασα ομοιοτις με γυναικα ειναι συμπτωματικη"

Μετα του λεει οτι θα παει στην Αυστραλια κι εκεινος λεει "Αυστραλοι,συναγερμος!ερχεται η μις Καγκουρο" (αναφερθηκε απ τον Stakovios) ,απαντηση της ΣΝ "τον κακο σου τον καιρο"

Πολυ αργοτερα λεει στον ΜΦ οτι αλληλογραφει μ εναν ζωεμπορα στην Αυστραλια κι εκεινος της λεει "κοιταξε μονο μη σε πουλησει για προβατινα"

Ο ΜΦ αποκαλει τον Μανωλιο "σκουληκι" οταν νομιζει οτι τα φτιαξε με την "κορη" του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία ''Χτυποκάρδια στο θρανίο'' ο καθηγητής Διονύσης Παπαγαννόπουλος αποκαλεί τις ζωηρές μαθήτριες ''γαιδάρες'' στη τάξη.
 
Στην ταινια "Τριτη και 13" ο Αγγελος Μαυροπουλος αποκαλει τον Νικο Σταυριδη "μοσχαρι" γιατι δεν εκμεταλλευται την κατασταση με την Ποπη Λαζου..

Ο ΝΣ οταν βρισκεται στο Λαγονησι για μπανιο με τη γυναικα του (Μπεατα Ασημακοπουλου)και τον "γουρλη" το Σωτηρη(Γιαννης Γκιωνακης),συνανταει τυχαια και τη γραμματεα του Χριστινα Αποστολου με το μαγιω και της λεει "εισαι ενας λαγος..και τι λαγος..λαγουδαρος"

Η ΜΑ μαλωνει με τον ΝΣ και τον αποκαλει "γάιδαρο" λογω του ΓΚ

Αργοτερα ο ΝΣ οταν μιλαει με την ΠΛ αποκαλει τον ΓΚ "γαϊδουρι"
 
Στην ταινια "Μην ειδατε τον Παναη" ο Θανασης Βεγγος αποκαλει "περιστερακια" το πρωτο ζευγαρι που σταματαει στο εξοχικο κεντρο "ο πλατανος"

Αργοτερα στο ξενοδοχειο ο Κωστας Δουκας λεει στον υπαλληλο ξενοδοχειου "σκυλοφιλος δεν ξερω αν εισαι αλλά μια φορα σκυλομουρης εισαι"

Καποια στιγμη,οι ανεργοι πλεον Θανασης Βεγγος και Αντρεας Μπαρκουλης ενω καθονται και κλαιν τη μοιρα τους,ακουμε τον παρακατω διαλογο:

ΘΒ:κοιτα ποιοι ερχονται

ΑΜ:ποιοι;

ΘΒ:ο αγγελος του παραδεισου(Χριστινα Αποστολου)κι ο Πετρος(Αθηνα Μερτηρη)

ΑΜ:ποιος Πετρος;

ΘΒ:ο Πετρος παιδι μου,ο πελεκανος της Μυκονου (οπου πελεκανος = Αθηνα Μερτηρη)
 
Δίαλογος μεταξύ Λάμπρου Κωνσταντάρα και Μίτσης Κωνσταντάρα από την ταινία "ο στρίγκλός που έγινε αρνάκι"

-Κύριε Πετροχείλο κάποτε ήμουνα πουλί και μ' αγοπούσανε πολόί

-Τι πουλί να ήσουνα μωρή. Το πολύ πολύ να ήσουνα καρακάξα

Νομίζω ότι στην ταινία η νεραίδα και το παλικάρι η Αλίκη Βουγιουκλάκη αποκαλεί τον Σπύρο Καλογήρου αρκούδα με μουστάκια γιατί τον φοβάται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "πατερα κατσε φρονιμα" η Μιτση Κωνστανταρα ειναι παρουσα στη συζητηση που εχουν ο Αλεκος Τζανετακος και η Μιρκα Καλατζοπουλου σχετικα με τον Λαμπρο Κωνστανταρα και λεει "Παναγια μου,καταξεφτιλιστηκε ο τραγος" (φυσικα εννοει τον ΛΚ)

Συμπληρωμα "κοσμητικου" στην ταινια "εμπαινε Μανωλιο" : ο Μιμης Φωτοπουλος ακουει τη Σαπφω Νοταρα να τραγουδαει και της λεει "τραγουδαει η αδερφουλα μου;τραγουδαει το αηδονακι μου";

Στην ταινια "Ησαΐα μη χορευεις" στην αρχη βλεπουμε ενα ερωτευμενο ζευγαρι και ο μελλοντικος συζυγος,μεταξυ των αλλων, αποκαλει την καλη του "περιστερι μου".

Ο Λαμπρος Κωνστανταρας μιλαει στο τηλεφωνο με καποια κυρια Φιρφιρικου και μολις εκεινη του λεει οτι θελει να παντρευτει απο ερωτα,την αποκαλει "γκιοσα"

Οταν μπαινει στο γραφειο συνοικεσιων η Ρενα Πασχαλιδου και ανακοινωνει στον ΛΚ οτι εγραψε στην Αγνη και εκεινη τη συμβουλεψε να ερωτευτει,ο ΛΚ της λεει "τι ειπες βρε φωκια";

Αργοτερα οταν πηγαινει στο γραφειο του η Αγνη/Τζενη Ρουσσεα(του παρουσιαζεται με αλλο ονομα) και γινεται κουβεντα για την Αγνη την οποια δεν ειδε ποτε του ο ΛΚ,της λεει : "ποιος ξερει τι σκυλομουρα θα ειναι"

Οταν ο ερωτευμενος πια ΛΚ αρχιζει να λεει στη ΤΖ ομορφα λογια,εκεινη του λεει "σας συλλαμβανω να διαβαζεται την Αγνη" κι εκεινος της απαντα: "πού τη θυμηθηκατε την καρακαξα";
 
Πίσω
Μπλουζα