Κουίζ : "κοσμητική" ζωολογία

Στην ταινια "τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας" οταν ο Γιωργος Μοσχιδης λεει στο Νικο Ριζο "τον εχουμε παραχαϊδεψει το Μοχαμετ(Κωστας Βουτσας)γιατι ειναι πραγματικα αξιος" εκεινος του απαντα οτι (ο Βουτσας) ειναι αετος μοναχος

Στην ταινια "Τερμα τα διφραγκα" ο Βασιλης Αυλωνιτης αποκαλει το Νικο Τσουκαλα "χταποδι του τιμιου εργατικου ιδρωτα"

Ο Νικος Ριζος οταν βλεπει την Παρη Λεβεντη να πεταει ενα αντικειμενο στο αυτοκινητο που οδηγει ο Γιωργος Τσιτσοπουλος με συνοδηγο το Βασιλη Αυλωνιτη,λεει "να μου ζησεις αετοδελφινο"

Στην ταινια "Η κοροϊδαρα" η Τζολυ Γαρμπη λεει στον Περικλη Χριστοφοριδη οτι ο Ντινος Ηλιοπουλος ζει διπλη ζωη: στο εργοστασιο ειναι αρνακι σωστο
 
Στην ταινια "για μια τρυπια δραχμη" ρωταει ο Κωστας Ρηγοπουλος το Σταυρο Παραβα: "Μπορεις να μου πεις τι παριστανουμε εδω ρε Σταυρο";

κι εκεινος του απαντα: "Ναι,εσυ το μουλαρι κι εγω το γαϊδουρι"

attachment.php


κι ακολουθει και η παρακατω σκηνη με το Νασο Κεδρακα

tr15moulargaidour.JPG
 
Στην ταινια "η αριστοκρατισσα και ο αλητης" ο κυρ Στρατος(Βασιλης Αυλωνιτης) αποκαλει πιγκουινο τον Τονι(Δημητρης Μαρας)γιατι κατηγορουσε αδικα το Δημητρη Μαρα(Νικος Δαδινοπουλος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινία στην οποία ακούγεται ο διάλογος:

Νίκος Σταυρίδης: ''Πού είσαι ρε καλαμαροχτάποδο;''


Βασίλης Αυλωνίτης: ''Να σου δώσω μιά ρε νεροχελώνα''


είναι η: Κορόϊδο γαμπρέ (1962)
 
Ο πεταλουδιτσος, η ζουζουνιτσα και αλλα ζωακια...

 
Στην ταινια "κορόιδο Ρωμιε" η Νελλη Γκινη λεει στο Διονυση Παπαγιαννοπουλο:"βιαζομαι να σε καμαρωσω γερακι των θαλασσων" κι εκεινος απαντα: "εγω γερακι κι εσυ γερακινα"
 
Στην ταινια "Να ζει κανεις ή να μη ζει" ο Μηνας(Ντινος Ηλιοπουλος) λεει στη Στελλα(Μαρινα Πεφανη): Ξερετε τι λογιστης ειμαι εγω;

αετος στα λογοστικα

σαϊτοδελφινο στη διαχειριση και


αλεπου
στα φορολογικα

και η Στελλα του απαντα:Εσεις δεν εισαστε λογιστης,εισαστε ολοκληρος ζωολογικος κηπος :eek:

Επισης ο ΝΗ αποκαλει το πρωην αφεντικο του Γιωργο Αλεξιου(Λαμπρος Κωνστανταρας)"σκυλομπατιρη" οταν νομιζει οτι του "εκλεψε" την αρραβωνιαστικια(Λιλιαν Μηνιατη) προκειμενου να τον πεισει να μην αλλαξει ιδεα και να αυτοκτονησει για να τους αφησει ησυχους

Λιγο αργοτερα οταν ο ΛΚ πηγαινει με τη ΛΜ σ ενα τουριστικο κεντρο της λεει οτι (ο ιδιος)ειναι μεγαλο γαϊδουρι αφου εκανε τετοιο καψονι στο φουκαρα το Μηνα(ΝΗ)

Αμεσως μετα οταν ειναι ηδη εκει και ο ΝΗ,ερχεται και η ΜΠ και αποκαλει το ΝΗ "καρδερινουλη" για να ζηλεψει η ΛΜ και να νομισει οτι ειχαν σχεσεις εδω και 2 χρονια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "το αγορι π αγαπω" ο Δημητρης Ραζης(Αντρεας Μπαρκουλης) λεει στη Ριτα Φωκα(Σασα Καζελη):δεν πιστευω να ζηλευεις αυτο το γατι,ετσι αποκαλει τη Λιζα(Αννα Φονσου)
 
Στην ταινια "Ο τζαναμπετης" ο Λαμπρος Κωνστανταρας λεει καποια στιγμη στη Μαρικα Νεζερ :"παψε καρακαξα" (κατι σχετικο με παντρεια ειπε γι αυτο πηρε και την αναλογη απαντηση)

Οταν ο ΛΚ βρισκεται στο μαγαζι του Νικου Ριζου,λεει για τον "αδερφο" του Δημητρη Νικολαΐδη:"το προβατο του Θεου μας βγηκε μαντροσκυλος"

Το γκαρσον Στελιος(Μακης Δεμιρης) επιμενει να του δωσει(δωρεαν) ουισκι κι εκεινος του λεει:"ασε με βρε ατιμε..μπακαλιαρο"!

Πολυ αργοτερα οταν ο "ανηψιος"(Παυλος Λιαρος)του του λεει οτι (και στην περιπτωση με τη Μαρω Κοντου)παει να "χτυπησει" και να φυγει,ο ΛΚ του απαντα:"α να χαθεις ρε βοδι"

Οταν ο ΛΚ επιστρεφει στο σπιτι του ευτυχισμενος και βλεπει τον "αδερφο" του Ορφεα Ζαχο του λεει:"ελα μπεκατσα μου να σε φιλησω"

Στην ταινια "Ξυπνα καημενε Περικλη" ο Αλεκος Ζαρταλουδης τσακωνεται στο κεντρο διασκεδασης με το Γιωργο Παντζα και του λεει:"κοιτα που μιλανε και τα κουνουπια"

Αργοτερα ο ΓΠ λεει στο "θειο" του Νικο Σταυριδη:"εσυ εισαι γεννημενος μερμηγκας,για να γινεις τζιτζικας οπως εγω,χρειαζονται κοτσια"

Ο ΑΖ (και παλι στο κεντρο διασκεδασης)προσποιειται αυτη τη φορα οτι μαλωνει με το ΝΣ και λεει:"κοιταχτε ενα καβουρα",αμεσως μετα τον αποκαλει και αυτον "κουνουπι"

Ο ΝΣ αποκαλει τη γραμματεα του(Ξενια Καλογεροπουλου) αετο σε μια συζητηση που εχει με το ΓΠ
 
panp είπε:
Επίσης υπάρχει άλλο ένα με Σταυρίδη, και πάλι αγνώστου ταινίας, που λέει "Τι λες ρε κιτρινόκαμπια !"
Στην ταινια "Οι 3 ψευτες" ο Ισιδωρος(Νικος Σταυριδης) αποκαλει τον Ευγενιο(Νικος Σταυριδης) "σκουληκι του πενταγραμμου" κι εκεινος τον λεει "παλιογάιδαρο"

Πολυ αργοτερα ο Ευγενιος λεει στον Ισιδωρο "Τι λες ρε κιτρινοκαμπια";
 
Στην ταινια "Πεθαινω καθε ξημερωμα" ο Ζαχος(Αγγελος Αντωνοπουλος) λεει στην Περσα(Μαρθα Καραγιαννη):"εσυ δεν εισαι γυναικα,εισαι τιγρης με φουστα"

Ο Αλεκος(Νικος Γαλανος) λεει στη Χαρα(Νορα Βαλσαμη)για τον Ορφεα(Κωστας Καζακος):"πολυ αγριος τυπος..Σκυλος"!
 
Στην ταινία "το μεγάλο κανόνι" ο Θανάσης Βέγγος λέει στην γυναίκα του "Μάρθα προσοχή στον βόα" εννοώντας την κυρία Ζωζώ (Μαίρη Δαβιδοπούλου) λόγω του πάχους της.

Στην ταινία "πίσω μου σ' έχω Σατανά" η Βίκυ Βανίτα αφηγείται στον Λάμπρο Κωνσταντάρα το κόλπο της φίλης της Μάρως Κοντού χωρίς να γνωρίζει την ταυτότητα του. Σε κάποια στιγμη του λέει "αλλά ο διεθυντής είναι ένα γαϊδούρι". Αργότερα όταν των ρωτάει ποιος είναι ο Λάμπρος Κωνστντάρας γκαρίζει.
 
Στην ταινια "Μανταλενα" η Μανταλενα(Αλικη Βουγιουκλακη) αποκαλει το Λαμπη(Δημητρης Παπαμιχαηλ) : κοκοβιο,χανο,σκυλοψαρο και γαϊδουρογάιδαρο

ενω εκεινος την αποκαλει: σκορπινα και μαριδα
 
Στην ταινια "Οι χαραμοφαηδες" ο Εξαρχος(Μιμης Φωτοπουλος) λεει στο Γερακα(Δημητρης Νικολαΐδης): "εσυ δεν εισαι μονο γερακας,εισαι και κορακας"

Λιγο αργοτερα η Μαρικα Κρεβατα αποκαλει το Μιμη Φωτοπουλο "χιμπαντζη" κι εκεινος με τη σειρα του την αποκαλει "διαολου καρακαξα"
 
Στην ταινια "απο λαχταρα σε λαχταρα" ο Φραγκισκος Μανελλης λεει στην Ταϋγετη:"Μ' αυτα τα μουτρα θα 'ρθειτε στα καλλιστεια";

κι αυτη του απαντα:"τι λες βρε χιμπατζη"

Στην ταινια "οι ασσοι της τρακας" η εικονιζομενη ηθοποιος λεει στην ανηψια της οτι ο Φραγκισκος Μανελλης ειναι "ουρακοταγκος"

12345.JPG
 
Στην ταινια "Λιγο πριν ξημερωσει" η Κικη Χατζηδακη αποκαλει "γάιδαρο" το Γιαννη Γκιωνακη

attachment.php


li.JPG
 
Στην ταινια "κατι να καιει" η Ελενα Ναθαναηλ λεει στο Γιωργο Βρασιβανοπουλο:"κυριε Χατζηπατερα υιε εισαι γάιδαρος"
 
Στην ταινια "Στο δασκαλο μας..με αγαπη" ο Γιαννης Αργυρης αποκαλει τη Νικη Τριανταφυλλιδη "οχια" και αργοτερα (με ειρωνικο υφος) τη λεει "περιστερα"
 
Στην ταινία "ο ποιο καλός ο μαθητής" η Ξένια Κλογεροπουλου ρωτάει τον αδερφό της Νίκο Σταυρίδη για την εμφάνιση του Ντίνου Ηλιόπουλο. Ο διάλόγος είναι ο εξής :

ΞΚ: Και πως είναι αυτός ο Διαμαντής ;

ΝΣ: Σαν παπί με γυαλιά. Έχεις δει παπί με γυαλιά
 
Στην ταινια "Ο καμαριερης της μπουζουξους" ο Μακης Δεμιρης αποκαλει "σκαντζοχοιρο" τον εικονιζομενο

kam,skatzox.JPG

Ο Τασος Γιαννοπουλος λεει στο Μανωλη Δεστουνη:" απο πελαργο θα σε κανω πελεκανο της Μυκονου"

kapelargospelekan3.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα