Κουίζ : "κοσμητική" ζωολογία

στην ταινια "Αγιουπα,το κοριτσι του καμπου" η Αγιουπα(Αννα Μπρατσου) αποκαλει το γιατρο (Μιχαλης Νικολινακος) "βατραχο"
 
http://www.youtube.com/watch?v=Jn2sNYeMOq0

Η θεική σκηνή στο "Υπάρχει και φιλότιμο", οπου μπορει να μην ακουγεται η λεξη γαϊδαρος, ακουγεται όμως.....η φωνή του! :rofl: :rofl: :rofl:

katerinak είπε:
Στην ταινια "της ζηλειας τα καμωματα" οταν ο Κωνστανταρας ετοιμαζεται να φυγει απ το σπιτι αποκαλει τη Μαρω Κοντου "γκιοσα"
Γκιόσα αποκαλεί και η Α.Βουγιουκλάκη την "προξενήτρα" Τζόλυ Γαρμπή στην ταινία "Η αρχόντισσα και ο αλήτης"

- Μην φωνάζεις κακομαθημένη! εξω στην βεράντα ειναι η θεία του η κυρία Ανδρονίκη.

- Το ξέρω για αυτό φωνάζω. Ξέρω ότι ήρθε για το προξενιό! Γκιόσα!

katerinak είπε:
Στην ταινια "τι 30 τι 40 τι 50" ο Λαμπρος Κωνστανταρας οταν βλεπει το Γιωργο Μοσχιδη να πηγαινει στο σπιτι της Ρικας Διαλυνα με ενα λουτρινο αρκουδακι του λεει "η μεγαλη αρκουδα εφερε τη μικρη"
Στην ίδια ταινία, ο Λάμπρος Κωνσταντάρας ερωτευμένος με την κόρη της Ρίκας Διαλυνα, εμφανιζεται στο χερι με μια βαλσαμωμένη κουκουβάγια.

- Ζάχο μου εδω ειναι το σπιτι σου.

- Το σπιτι μου ειναι ρημαδότοπος, λαλάνε οι κουκουβάγιες. Πήρα μια και σας την έφερα.


- Α! τι ώραια που ειναι! αλλα πως και σκέφτηκες να μου φερεις αυτο το ωραιο πτηνό;;



- Ξέρω οτι αγαπάτε τα ζωα και λεω ας μην πάω μόνος μου!!


και μετα απο λίγο...

- Εσεις το φέρατε αυτο;


- Είναι αρσενικός και τον λενε Κίτσο! Τον εφερα να τον βάλετε στην καμαρά σας, να τον βλεπετε και να με θυμάστε.



- Κουκουβάγια το σύμβολο της σοφίας και της λογικής.



- Δεν ειναι
κουκουβάγια!


- Τι είναι;



-
Μπούφος!


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια "Το τελευταιο δακρυ" ο Βασιλης Ανδρεοπουλος αποκαλει την Εφη Οικονομου "σκουληκι"
 
στην ταινια "θελω πισω το παιδι μου" / "η μεγαλη δικη" ο Λαυρεντης Διανελλος λεει στο Βασιλη Καΐλα που επεσε με τα μουτρα στο φαγητο :"θα πουμε πρωτα προσευχη! γαϊδουρι! υπομονη,δε θα φυγει το φαϊ"!
 
στην ταινια "χωρις μαρτυρες" ο Πετρος Φυσσουν αποκαλει την Ελενη Φιλινη "υαινα"

αργοτερα ο Βασιλης Διαμαντοπουλος αποκαλει τον ΠΦ "φιδι"
 
Αν δεν έχει αναφερθεί, στην ταινία ''Μερικοί το προτιμούν κρύο'' ο Ντίνος Ηλιόπουλος αποκαλεί δύο από τις αδερφές του (Ζωή Λάσκαρη και Χλόη Λιάσκου) ''παλιοκατσίκες''.
 
Ο Νικος Τσαχιριδης αποκαλει το Νικο Ξανθοπουλο "γουρουνι" και "σκουληκι" στην ταινια "Μισος"
 
στην κωμωδία ''Έξω οι κλέφτες'' μια γυναίκα που οδηγεί αποκαλεί ''γαιδούρι'' τον Ορέστη Μακρή (στο 39.31 της ταινίας) επειδή βρέθηκε στη μέση του δρόμου.
 
στην ταινια "οι ξενιτεμενοι" ο Λαυρεντης Διανελλος αποκαλει τον εικονιζομενο

12.JPG

" σκυλι μαυρο "
 
BETTY BOOP είπε:
στην κωμωδία ''Έξω οι κλέφτες'' μια γυναίκα που οδηγεί αποκαλεί ''γαιδούρι'' τον Ορέστη Μακρή (στο 39.31 της ταινίας) επειδή βρέθηκε στη μέση του δρόμου.
Ναι, ειναι η Θεανω Ιωαννιδου που αργοτερα αποκαλυπτεται πως ειναι η συζυγος του Διονυση Παπαγιαννοπουλου.
 
στην ταινια "τα ξενα χερια ειναι πικρα" ο Βυρων Παλλης αποκαλει την "αδερφη" του (Δεσποινα Νικολαϊδου) "οχια φαρμακερη" γιατι τον χωρισε απ τη "γυναικα" του (Μαρθα Βουρτση)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην κωμωδία ''Η βουλευτίνα'' η Ρένα Βλαχοπούλου αποκαλεί ''φαλαινα'' μια κυρία στη στάση του λεωφορείου.
 
στην ταινια "πονεμενη μητερα" ο Γιαννης Μαλουχος αποκαλει την Ταΰγετη "μαδημενη γκιοσα των Βαλκανιων"
 
στην ταινια "φουσκοθαλασσιες" η Μαιρη Αρωνη λεει στον Αντρεα Ντουζο: "για κοιτα καλα εσυ βρε γοριλα,προσεξε αλλη φορα να μην της ξαναμπουνε μυγακια στα ματια,ακους; μην της ξαναμπουνε μυγακια γιατι θα σε στειλω στο διαολο κι ακομα παραπερα..εχει παραπερα; εκει θα σε στειλω,πιο περα"
 
Πίσω
Μπλουζα