Λάθη σε βιογραφικά στοιχεία που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο

αρχικα μπραβο σας για τη δουλεια που κανατε και τα στοιχεια που μας δωσατε αθροα
το εχω ξαναγραψει νομιζω οτι ο παππους μου γνιωριζε τον βασιλη λογοθετιδη,εχει φυγει χρονια ο παππους μου
δεν ξερω ποια απολα αυτα γνωριζε η οχι ,εμενα το μονο δυστυχως που θυμαμαι να μου μεταφερε ηταν η ηλικια του
ειχε γεννηθει το 1893 πραγματι

ΥΓ αναμενω το βιβλιο του κυριου νικολιζα που εκτιμω πολυ
 
αρχικα μπραβο σας για τη δουλεια που κανατε και τα στοιχεια που μας δωσατε αθροα
το εχω ξαναγραψει νομιζω οτι ο παππους μου γνιωριζε τον βασιλη λογοθετιδη,εχει φυγει χρονια ο παππους μου
δεν ξερω ποια απολα αυτα γνωριζε η οχι ,εμενα το μονο δυστυχως που θυμαμαι να μου μεταφερε ηταν η ηλικια του
ειχε γεννηθει το 1893 πραγματι

ΥΓ αναμενω το βιβλιο του κυριου νικολιζα που εκτιμω πολυ
Ευχαριστώ αλλά δεν νομίζω να έκανα κάτι σπουδαίο. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ πιστεύω ότι μάλλον είχε γεννηθεί το 1893 μια και αυτό φαίνεται στα δημόσια έγγραφα...

Πάντως σας ζηλεύω! Ο Λογοθετίδης είναι ένας ηθοποιός που πάντα θαυμαζα και πολύ θα ήθελα να είχα και εγώ έναν συγγενή που να τον γνώριζε προσωπικά!
 
Πολλές ιστοσελίδες αναπαράγουν μια λανθασμένη πληροφορία σχετικά με τον Σωτήρη Μουστάκα που μάλλον ξεκίνησε από την Μηχανή του Χρόνου. Συγκεκριμένα αναφέρουν ότι ο Μουστάκας επρόκειτο να προταθεί για Όσκαρ β ανδρικού ρόλου για την ερμηνεία του στην ταινία Αλέξης Ζορμπάς το 1965. Τελικά όμως δεν προτάθηκε επειδή η διάρκεια του ρόλου του ήταν δύο λεπτά μικρότερη από το όριο που είχε η ακαδημία τών Όσκαρ ως προϋπόθεση για προταθεί ένας ηθοποιός στην συγκεκριμένη κατηγορία. Βέβαια η συγκεκριμένη εκπομπή δεν αναφέρει ούτε πιο ήταν αυτό το υποτιθέμενο όριο ούτε πόση διάρκεια είχε ο ρόλος του Μουστάκα στην ταινία.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό είναι ένας αστικός μύθος (για να μην πω σαχλαμάρα), μια και πότε δεν υπήρχε όριο διάρκειας ρόλου για να προταθεί ένας\μια ηθοποιός για Όσκαρ β ρόλου. Απόδειξη ότι πολλοί ηθοποιοί προτάθηκαν και κάποιοι μάλιστα κέρδισαν για ερμηνείες λίγων λεπτών.....
Βλέπω ότι αυτή η ανοησία σχετικά με την χαμένη υποψηφιότητα για Όσκαρ του αείμνηστου Σωτήρη Μουστάκα διαιωνίζεται και μάλιστα από ανθρώπους του χώρου κάτι που κατά την γνώμη μου είναι αδικαιολόγητο...

 
Πίσω
Μπλουζα