Λούνα παρκ Φαλήρου

Τώρα παρατήρησα οτι το κεφάλι του Δράκουλα στη φωτογραφία είναι γεμάτο σαλιγκάρια! :p Βρέ τον καημένο :)
 
Σε διαβεβαιώ πως τώρα είναι μια χαρά (και δυο τρομάρες)! :p
 
μπορειτε να δειτε το ροντεο στην ταινια "Πανικος Στα Σχολεια" με τον Γιαννη Βογλη.

ειχαν γυριστει εκει καποιες σκηνες.
 
Τι να πω τωρα εγω για το tivoli ισως οτι ηταν οτι καλυτερο για μενα!!!

Πηγαιναμε οικογενειακως καθε σαββατοκυριακο οταν δεν πηγαιναμε σε αυτο ηταν γιατι πηγαιναμε στο international της γλυφαδας!

Μπορει να ηταν μικρο ομως ηταν κλασικο!Η μπαλαρινα η καλυτερη που εχω δει,φουρλες ατελειωτες εκανα!Τα αεροπλανακια που πηγαιναν ψηλα αφου νομιζα οτι βρισκομουν σε αλλη διασταση!Η ροδα με την καλυτερη θεα,το rap dancer οπως εμπαινες δεξια θα μου μεινει αξεχαστο δεν εχω αισθανθει τετοια αισθηση κ ηταν αρκετα extreme!Πιο παλια εκει ηταν το καραβι!Το καλυτερο ομως για μενα ηταν το σπιτι του τρομου κοιταγα για ωρες τις ζωγραφιες κ μπορει να μην κραταγε πολυ ωρα αλλα με φοβιζε ειδικα η δευτερη κατιφορα στο σκοταδι ηταν κοψοχολιαστικη!!Κ η μητερα μου ειχε ποροθει με το ψαρεμα!!!

Ποιος μπορει να ξεχασει κ το θρυλικο σουβλακι που κ αν ειμαι χορτοφαγος δεν μπορουσα να του αντισταθω!

Η καλυτερη διασκεδαση κ την καταστρεψαν καθε φορα που περναω απο εκει παθαινω καταθληψη!!!

Δεν μπορουν να το ξαναφτιαξουν?Μολις ειδα τοτε που το πηραν οτι ελειπε εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου!!!Αν εχει κανεις καμια φωτογραφια οταν λειτουργουσε ας βαλει για να μην το ξεχασουμε ποτε!!!
 
γιατί έκλεισε αλήθεια?
 
Ρωτησα κ εμαθα οτι το ειχε ενας κυριος (τον οποιο μαλιστα ειχα δει να καθεται στο γραφειακι του τοτε ως διευθηντης οπου ηταν διπλα στον ιπποδρομο κ τα αλλα δεξιοτητων) κ απειδη ηταν μεγαλης ηλικιας το πουλησε σε δυο ομως αυτοι καναν κακη διαχειρηση χρηματων γιατι παραλληλα καναν κ αλλες δουλειες κ πεσαν εξω!

Τωρα το οικοπεδο ειναι σε διαμαχες κ τετοια!

Πολυ κριμα κ ηταν πραγματικη διασκεδαση!Καθε φορα που περναω κανω σκεψεις μηπως κ το ξαναδω αλλα το μονο που βλεπω ειναι το ερημο κ μισο σπιτι του τρομου στο βαθος.......!Τοσες αναμνησεις.... θυμαμαι ακομα κ τον ηχο των μηχανηματων!!!
 
Φοβερή πάντως η εικόνα και η αίσθηση του ξεχασμένου και αφημένου τοπίου...
 
Αναμνήσεις που μου έρχονται στο μυαλό! Κάθε φορά που ερχόμουν Αθήνα(τότε έμενα επαρχία), πήγαινα εκεί με τους γονείς μου. Απαραίτητες στάσεις στη ρόδα, μετά στο τρενάκι του τρόμου (με συγκινήσατε εδώ, με τις γλαφυρές περιγραφές του εσωτερικού του σπιτιού του τρόμου, είναι σαν να το ξαναζώ) και μετά στα σπιτάκια για να κάνουμε αυτοσχέδιους πίνακες ζωγραφικής! Δεν ξέρω αν το θυμάστε. Επιλέγαμε τις μπογιές, στάζαμε λίγο πάνω σε ένα ορθογώνιο χαρτόνι και η υπάλληλος το γύριζε γρήγορα πάνω σε ένα μηχανισμό. Το αποτέλεσμα ήταν ένα αρκετά αφηρημένο ''έργο τέχνης''. Είναι όλα τόσο ζωντανά,στο μυαλό μου. Και ας έχουν περάσει χρόνια. Κάθε φορά που ταξίδευα με τον ηλεκτρικό το έβλεπα από μακριά. Χρόνια μετά, λόγω της σχολής μου αλλά και της εργασίας μου, επί δύο χρόνια,κάθε μέρα και δύο φορές μάλιστα, πέρναγα από την περιοχή. Ανάθεμα και αν το θυμόμουν, ότι κάποτε εκεί βρισκόταν ο αγαπημένος μου παιδικός τόπος για διασκέδαση...Λες και κάπου στο βάθος του μυαλού μου, το tivoli συνέχιζε να λειτουργεί σε ένα παράλληλο σύμπαν.

Γνωρίζουμε το πότε έκλεισε?
 
whatohh είπε:
Γνωρίζουμε το πότε έκλεισε?
Τελευταια φορα πηγα το καλοκαιρι του 2005!

Το χειμωνα πρεπει να εκλεισε γιατι το καλοκαιρι του 2006 δεν υπηρχε τιποτα παρα αυτος ο ερημωμενος χωρος.......... :cry:

Παντως αν εχει κανεις καμια φωτογραφια απο τοτε που λειτουργουσε ας βαλει τον θερμοπαρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κ κατι αλλο μηπως ξερει κανεις καμια βιντεοταινια που να δειχνει πλανα του γιατι δεν ξερω καμια κ θα ηθελα πολυ να το ξαναδω εν κινηση! ;)

Αυτο με την ζωγραφικη που λες το θυμαμαι κ εγω,γενικα η μερια με τα μαγαζακια κ τα παιχνιδια δεξιοτητων ηταν πολυ ωραια!!!!!!!!!!
 
argy είπε:
Τι να πω τωρα εγω για το tivoli ισως οτι ηταν οτι καλυτερο για μενα!!!Πηγαιναμε οικογενειακως καθε σαββατοκυριακο οταν δεν πηγαιναμε σε αυτο ηταν γιατι πηγαιναμε στο international της γλυφαδας!

Μπορει να ηταν μικρο ομως ηταν κλασικο!Η μπαλαρινα η καλυτερη που εχω δει,φουρλες ατελειωτες εκανα!Τα αεροπλανακια που πηγαιναν ψηλα αφου νομιζα οτι βρισκομουν σε αλλη διασταση!Η ροδα με την καλυτερη θεα,το rap dancer οπως εμπαινες δεξια θα μου μεινει αξεχαστο δεν εχω αισθανθει τετοια αισθηση κ ηταν αρκετα extreme!Πιο παλια εκει ηταν το καραβι!Το καλυτερο ομως για μενα ηταν το σπιτι του τρομου κοιταγα για ωρες τις ζωγραφιες κ μπορει να μην κραταγε πολυ ωρα αλλα με φοβιζε ειδικα η δευτερη κατιφορα στο σκοταδι ηταν κοψοχολιαστικη!!Κ η μητερα μου ειχε ποροθει με το ψαρεμα!!!

Ποιος μπορει να ξεχασει κ το θρυλικο σουβλακι που κ αν ειμαι χορτοφαγος δεν μπορουσα να του αντισταθω!

Η καλυτερη διασκεδαση κ την καταστρεψαν καθε φορα που περναω απο εκει παθαινω καταθληψη!!!

Δεν μπορουν να το ξαναφτιαξουν?Μολις ειδα τοτε που το πηραν οτι ελειπε εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου!!!Αν εχει κανεις καμια φωτογραφια οταν λειτουργουσε ας βαλει για να μην το ξεχασουμε ποτε!!!
Δεν το πιστεύουν αυτό που βλέπουν τα μάτια μου και τι ακούνε τα αυτιά μου σχετικά με αυτό που είπες :eek: Και εδώ έχω να σου πω ότι RAP DANCER Νομίζω ότι εξακολουθεί να υπάρχει και επίσης χρησημοποιήτε ως ένα από τα παιχνίδια των Luna Park που κυκλοφωρούν σήμερα στην εμποροπανήγυρι Τρικάλων επίσης φρόντισα να βγάλω ένα βιντεάκι απλά για να το διαπιστώσετε :p

 
Εχω πολλες αναμνησεις απο αυτο το λουνα παρκ...Οπως αναφερω και σε αλλο θεμα οταν με πηγαινε ο πατερας μου,μεχρι να φτασουμε μου εκανε μαθημα την προπαιδεια..! :banghead: Θυμαμαι πως μου αρεσαν κατι αυτοκινητακια σε στυλ φορμουλας και το σπιτι του τρομου με την γρια μαγισσα να ανακατεβει το τσουκαλι της...
 
Jimligdas εισαι κ ο πρωτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:award: :thanx2: :beer: :happyjump: :worship:

Αυτο ακριβως ειναι οποτε φανταζεσαι οτι θεωρειται πολυσυλλεκτικο μιας κ ηταν στο tivoli για περιπου 7 χρονια!!!!

Τελεια αισθηση κ ζελευω παρα πολυ που το βλεπω γιατι εχω να ανεβω 5 χρονια!!!!! Καλοπερνατε εσεις εκει στα Τρικαλα ενω εμεις εδω Αθηνα ενα Αllou εχουμε που κοντευει να γινει μια καφετερεια χωρις παιχνιδια!!!!!

Ευτυχως που υπαρχει κ στη Γλυφαδα αλλα το εχουν μικρινει παρα πολυ!!

Δεν θα σχολιασω το γεγονος οτι εχετε κ χταποδι..............................................

I hate you εχω να ανεβω 10 χρονια !!!!!!!!!!! :p :p:p

Κ παλι μπραβο κ να ανεβεις αν δεν το εχεις κανει ηδη ειναι τρομερο!!!
 
argy είπε:
Jimligdas εισαι κ ο πρωτος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:award: :thanx2: :beer: :happyjump: :worship:

Αυτο ακριβως ειναι οποτε φανταζεσαι οτι θεωρειται πολυσυλλεκτικο μιας κ ηταν στο tivoli για περιπου 7 χρονια!!!!

Τελεια αισθηση κ ζελευω παρα πολυ που το βλεπω γιατι εχω να ανεβω 5 χρονια!!!!! Καλοπερνατε εσεις εκει στα Τρικαλα ενω εμεις εδω Αθηνα ενα Αllou εχουμε που κοντευει να γινει μια καφετερεια χωρις παιχνιδια!!!!!

Ευτυχως που υπαρχει κ στη Γλυφαδα αλλα το εχουν μικρινει παρα πολυ!!

Δεν θα σχολιασω το γεγονος οτι εχετε κ χταποδι..............................................

I hate you εχω να ανεβω 10 χρονια !!!!!!!!!!! :p :p:p

Κ παλι μπραβο κ να ανεβεις αν δεν το εχεις κανει ηδη ειναι τρομερο!!!
Χαχα Thank's :p

Αν και δεν μένω στα Τρίκαλα δεν παραλείπω να επισκέπτομαι το Παζάρι Τρικάλων διότι τα Τρίκαλα είναι η γενέτειρα της μητέρας μου...

Και.. Εδώ έχω να προσθέσω ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι βρίσκεται σε κακή κατάσταση διότι το καλοκαίρι του 2009 συμβαίνει το ατύχημα σε μία 9 χρονη κοπέλα η οποία επεσε απο το συγκεκριμένο παιχνίδι και τραυματίστηκε σε άσχημη κατάστηση που χρειάστηκε εγχείρηση αλλά δυστηχώς δεν τα κατάφερε και πέθανε :( Αυτο συμβαίνει στον Νομό Έβοιας 29 Ιουλιού του 2009 για πληροφορίες στο παρακάτω video :

 
Το γνωριζω οτι εγινε αυτο το ατυχημα ομως ενταξει το κοριτσακι τελικα επεζησε κ ειναι μια χαρα !!!!!!!! :)

Μεγαλο λαθος που ανεβηκε....
 
argy είπε:
Τελευταια φορα πηγα το καλοκαιρι του 2005!Το χειμωνα πρεπει να εκλεισε γιατι το καλοκαιρι του 2006 δεν υπηρχε τιποτα παρα αυτος ο ερημωμενος χωρος.......... :cry:

Παντως αν εχει κανεις καμια φωτογραφια απο τοτε που λειτουργουσε ας βαλει τον θερμοπαρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κ κατι αλλο μηπως ξερει κανεις καμια βιντεοταινια που να δειχνει πλανα του γιατι δεν ξερω καμια κ θα ηθελα πολυ να το ξαναδω εν κινηση! ;)

Υπαρχουν αρκετες φωτογραφιες του λουνα παρκ TIVOLI.

Για να τις δεις πατα Α LUNA PARK CHRIS στη μηχανη αναζητηση google. Πατωντας το ονομα αυτο θα βρεις τη σελιδα (panoramio) στην οποια εχω βαλει αρκετες φωτογραφιες απο το λουνα παρκ οταν αυτο λειτουργουσε. Επισης μπορεις να τις δεις αμα εχεις google earth, πηγαινοντας στο χωρο που ηταn το λουνα παρκ. Αμα πατησεις σε μια φωτογραφια μπορεις να δεις και τις υπολοιπες.

Η μπαλαρινα του TIVOLI θεωρω οτι ειναι η πιο ωραια που εχω δει. Στο πισω της μερος υπηρχε η επιγραφη DIANEYLSND (οπως θα δειτε στις φωτογραφιες). Παλιοτερα εγραφε DISNEYLAND, ομως ο ιδιοκτητης αναγκαστηκε να αλλαξει,νυστερα απο παρατηρηση, τα δυο γραμματα, για να μην παραπεμπει η επιγραφη στο γνωστο θεματικο παρκο. Υπεροχα ηταν τα δυο λουλουδια της (στις δυο ακρες), ενα απο τα οποια υπαρχει στις φωτογραφιες, καθως και το κολιε με τα πολυχρωμα φωτακια.

Στις φωτογραφιες υπαρχει και το καραβι και το περιφημι Tapetto Volante, τα οποια αντικατασταθηκαν αργοτερα με αλλα παιχνιδια οπως αναφερθηκε.

Το πιο ωραιο παιχνιδι ομως ηταν η <<μαγισσα>>, της οποιας τον πλουσιο και ταυτοχρονα τρομακτικο διακοσμο χαζευαμε επι ωρες ως μικρα παιδια. Στις φωτογραφιες εκτος απο τις τρομακτικες φιγουρες υπαρχει και η εξοδος του παιχνιδιου αυτου στην οποια, παω στοιχημα, ολοι σταθηκαμε μπροστα της για να δουμε τα οχηματα που εβγαιναν εξω, τις εκφρασεις των επιβατων τους και τον σκελετο που φαινοταν λιγακι στο βαθος του διαδρομου αναμεσα απο τις μαυρες λουριδες υφασματος (οι οποιες καλυπταν την εξοδο).
 
Tivoli luna park fun_ είπε:
Η μπαλαρινα του TIVOLI θεωρω οτι ειναι η πιο ωραια που εχω δει. Στο πισω της μερος υπηρχε η επιγραφη DIANEYLSND (οπως θα δειτε στις φωτογραφιες). Παλιοτερα εγραφε DISNEYLAND, ομως ο ιδιοκτητης αναγκαστηκε να αλλαξει,νυστερα απο παρατηρηση, τα δυο γραμματα, για να μην παραπεμπει η επιγραφη στο γνωστο θεματικο παρκο.
Ωστε για αυτο δεν εβγαζα ποτε ακρη και δεν καταλαβαινα τι σημαινε!!!!!!!!!!

Και στο σπιτι με τους καθρεφτες (το οποιο δεν το θυμαμαι κ ποτε να λειτουργουσε) εγραφε κατι sisalvi η καπως ετσι αν ξερεις κ για αυτο πες μου γιατι παντα ειχα την απορια!!!

Τις φωτογραφιες στο panoramio τις εχω δει και ειναι παρα πολυ ομορφες!!! Απλα εννοουσα και αλλες ληψεις π.χ το σπιτι του τρομου ολοκληρο και τετοια!!! Αλλα μπραβο ειναι πολυ ωραιες αυτες που εβαλες!! :thumbup:
 
το θυμαμαι λιγο αυτο το λουνα παρκ ειχα παει 2 φορες μικρος κριμα παντως βλεποντας τις φωτο ενιωσα τοσο στενοχωρια οσο για εκεινο το λουνα παρκ που ηταν απεναντι απο τα αηδονακια και τωρα πια εχει γνει παρκινγκ και τα ιδια τα αηδονακια ομως πλεον δεν θυμιζουν τιποτα απο το παρελθον δυστυχως....το allu δεν μου αρεσει καθοτι προσφερει καπως πιο μοντερνα να το πω?διασκεδαση καμια σχεση με το Λουνα παρκ που θυμαμαι της αθωοτητας κριμα....
 
argy είπε:
Ωστε για αυτο δεν εβγαζα ποτε ακρη και δεν καταλαβαινα τι σημαινε!!!!!!!!!!
Και στο σπιτι με τους καθρεφτες (το οποιο δεν το θυμαμαι κ ποτε να λειτουργουσε) εγραφε κατι sisalvi η καπως ετσι αν ξερεις κ για αυτο πες μου γιατι παντα ειχα την απορια!!!

Τις φωτογραφιες στο panoramio τις εχω δει και ειναι παρα πολυ ομορφες!!! Απλα εννοουσα και αλλες ληψεις π.χ το σπιτι του τρομου ολοκληρο και τετοια!!! Αλλα μπραβο ειναι πολυ ωραιες αυτες που εβαλες!! :thumbup:

Μπορεις να δεις το λουνα παρκ και σε βιντεο.

Πατα στο τον παρακατω συνδεσμο και θα δεις ολοκληρο το σπιτι του τρομου (εν λειτουργια!) καθως και το εσωτερικο του σπιτιου με τους καθρεφτες. Οσο για το ονομα δυστηχως δεν το θυμαμαι καν, γιατι απο οταν αρχισα να πηγαινω στο λουνα παρκ για εναν πραγματικα περιεγο λογο δεν ηταν ποτε ανοικτο το συγκεκριμενο παιχνιδι για το κοινο! (Γιατι αραγε???????)

http://www.youtube.com/watch?v=3sxArLeiq_A
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tivoli luna park fun_ είπε:
Οσο για το ονομα δυστηχως δεν το θυμαμαι καν, γιατι απο οταν αρχισα να πηγαινω στο λουνα παρκ για εναν πραγματικα περιεγο λογο δεν ηταν ποτε ανοικτο το συγκεκριμενο παιχνιδι για το κοινο! (Γιατι αραγε???????)

Πολυ ωραιο το βιντεο με ταξιδεψε πισω..........!!!! Αλλα μου κανει εντυπωση που δεν εχουν γυριστει εκει και αλλες σειρες ή ταινιες....

Για το σπιτι με τους καθρεφτες μου ειχαν πει καποιοι οτι πιο παλια οταν το ειχαν πρωτοφερει ηταν πραγματι ανοιχτο και εμπαινε κοσμος! Ομως εγω οποτε πηγαινα ηταν κλειστο! Και οσες φορες και να ρωταγα τους υπευθυνους μου λεγαν οτι ειναι χαλασμενο :sealed: Στην πραγματικοτητα ομως το ειχαν μετατρεψει σε αποθηκη!!!!

Μια φορα θυμαμαι το ειχα πλησιασει τοσο που ειμουν ετοιμος να μπω και να το εξερευνησω αλλα λεω αστο!!!! :xm:
 
Πίσω
Μπλουζα