Μάνα Είναι Μόνο Μία (MEGA)

Αν και λίγο κατινίστικη κατά τη γνώμη μου σειρά την ψιλοέβλεπα. Θυμάμαι και το πρώτο επεισόδιο που είναι ένας αφηγητής και η κάμερα μπαίνει στα δωμάτια κάνοντας περιγραφή των χαρακτήρων και του χώρου.
 
Δεν μπορώ να πω, ότι θα την παρακολουθούσα ξανά...
 
Απλά συμπαθητική σειρά για μένα τότε, ανήκει βέβαια στην κατηγορία των σειρών που ούτε εγώ θα μπορούσα να ξαναδω. Άλλη κρίση είχα σαν παιδί και δεχόμουν πολλές μετριότητες. Πάντως πραγματικά, η Λιάνα Παρούση που αναφέρθηκε κι από άλλους μου ήταν εντελώς ανυπόφορη, κυρίως όταν έβαζε φόρεμα και λουλούδια στα μαλλιά και έκανε τη Βουγιουκλάκη. Υπέφεραν τα αυτιά μου και τα νεύρα μου μαζί.
 
Η σειρά προβαλόταν τα καλοκαίρια στο Mega Channel σε επανάληψη.

Η Ναταλία (Λιάνα Παρούση), στη β σεζόν, πώς είχε έρθει και έμενε στο σπίτι της Μαίρης (Μαίρη Χρονοπούλου); Ήταν φίλη του Βασίλη (Λουκάς Ζήκος) ή της Λιάνας (Ναταλία Δραγούμη);
 
Απ'ότι θυμάμαι, ήταν μία ανταλλαγή των κοριτσιών. Η Λιάνα πήγε στη Θεσσαλονίκη για δουλειά και φιλοξενούταν στο σπίτι μίας γυναίκας, η οποία με τη σειρά της έφερε την κόρη της Ναταλία που ήθελε να σπουδάσει ηθοποιός στο σπίτι της Μαίρης.
 
Kαι ανταλλαγή των ονομάτων,όπως ήταν στην πραγματικότητα σε σχέση με τη σειρά.Ναταλία Δραγούμη-Λιάνα και Λιάνα Παρούση-Ναταλία. :D
 
Ήταν συμπαθητική, ο πρώτος κύκλος τουλάχιστον, αν και σίγουρα δεν θα την κατέτασσα στις αγαπημένες μου.
 
Η σειρά θα προβληθεί ξανά σε επανάληψη, μετά από 7 χρόνια, από τη Δευτέρα 18/7 και κάθε μεσημέρι στη 12:50
 
BETTY BOOP είπε:
Η σειρά προβαλόταν τα καλοκαίρια στο Mega Channel σε επανάληψη.
Η Ναταλία (Λιάνα Παρούση), στη β σεζόν, πώς είχε έρθει και έμενε στο σπίτι της Μαίρης (Μαίρη Χρονοπούλου); Ήταν φίλη του Βασίλη (Λουκάς Ζήκος) ή της Λιάνας (Ναταλία Δραγούμη);
Η Ναταλία ήταν η κόρη της Κάθυ η οποία ήταν συμαθήτρια της Μαίρης και της Λίλης. Την Κάθυ είχε υποδυθεί σε δύο επεισόδια η Θάλεια Παπάζογλου.
 
Ενδιαφέρον σίριαλ το συγκεκριμένο χωρίς βέβαια να είναι και κορυφαίο. Το σενάριο συμπαθητικό χωρίς βέβαια να έχει τις ατάκες που θα σε κάνουν να κοπανηθείς στα γέλια. Τα καταφέρνει όμως αρκετά καλά στην αποτύπωση της τότε εποχής σε ότι αφορά την καθημερινότητα και γενικά στην ατμόσφαιρα των αρχών του '90. Δεν θυμάμαι και πολλά από την εν λόγω δεκαετία αλλά το εν λόγω σίριαλ με βοηθάει στο να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με την τότε εποχή. Και μόνο για αυτό το λόγο το σίριαλ αυτό μου αρέσει :)
 
πιστευω οτι η σιερα βλεποταν ευχαριστα,η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν ηταν κατι εξαιρετικο και υπηρχε μια ανισσοροπια στα επεισοδια ,καποια ηταν αφελεστατα και ανουσια ενω αλλα ειχαν ενδιαφερον και ιδιαιτερο χιουμορ χωρις ποτε να απογειωθει

καποιοι απο τους γκεστ της σειρας (μανισαλη,κουκουρας,διαμαντιδου) ηταν στο καστ των "εμεις και εμεις "του σπυρου μεταληνου της επομενης χρονιας μαζι με την κανελοπουλου και την παρουση βεβαια
 
Πλεον ριχνω κι εγω καποια ματια στην επαναληψη της σειρας. Θα συμφωνησω με τους παραπανω οτι ειναι μια ευχαριστη, αλλα μετριοτατη σειρα. Kανει μπαμ οτι απευθυνεται κυριως σε συγκεκριμενη γενια γυναικων που ταυτιζονται καπως με τη Χρονοπουλου, χωρις να φιλοδοξει να ειναι κατι παραπανω. Ως εκ τουτου, τα επεισοδια που ειδα, φαινονται οτι ειναι γραμμενα στο ποδι, και δεν υπαρχει κατι ιδιαιτερο να προκαλεσει γελιο ή να θυμασαι μετα. Παντως βλεπεται ευχαριστα, χωρις να κουραζει και να εκνευριζει (οπως πχ. Ρετιρε και Λαβ Σορρυ)
 
Παραθέτω τα σωστά δεδομένα για τα επεισόδια της σειράς, τους τίτλους και τους συμμετέχοντες

Τα επεισόδια της σειράς:

1ος κύκλος Φεβρουάριος-Ιούνιος 1993

1x01. "Μάνα είναι μόνο μία: Επεισόδιο 1" (χωρίς τίτλο) (συμμετέχει ο Αλέξανδρος Κολιόπουλος (Δημήτρης)) (11/2/1993)

1x02. "Μάνα είναι μόνο μία: Βεβαίωση σπουδών" (συμμετέχει ο Δημήτρης Σαραβάνος (Σπύρος) (18/2/1993)

1x03. "Μάνα είναι μόνο μία: Πείνα και των γονέων" (συμμετέχει ο Αλμπέρτο Εσκενάζι (Φίλιππος Πετρίδης) (25/2/1993)

1x04. "Μάνα είναι μόνο μία: Μάνα υπάρχει άλλη μία" (συμμετέχουν: Κάκια Παναγιώτου (Μαριάνθη Δελακοβία, μητέρα Μαίρης), Δημήτρης Σαραβάνος (Σπύρος), Αγγελική Γκιργκινούδη (Βίκυ)) (4/3/1993)

1χ05. "Μάνα είναι μόνο μία: Τράβα μου μια φωτογραφία" (συμμετέχουν: Κλεό Σκουλούδη (Όλγα Πετζετάκη), Δημήτρης Σαραβάνος (Σπύρος) και τα μοντέλα: Τάσος Βάβαρης, Γιώργος Καραθανάσης, Δημήτρης Τραμπάκουλας) (11/3/1993)

1χ06. ""Μάνα είναι μόνο μία: Η σαραντάρα και ο πρωτάρης" (συμμετέχει η Αντιγόνη Αμανίτου (Σύλβια)) (18/3/1993)

1x07. "Μάνα είναι μόνο μία: New look ή Η ανακαίνιση" (συμμετέχουν: Κάκια Παναγιώτου (Μαριάνθη), Αλέξανδρος Κολιόπουλος (Δημήτρης), Αγγελική Γκιργκινούδη (Βίκυ)) (25/3/1993)

1x08. "Μάνα είναι μόνο μία: Σκορπιός με πατάτες στο φούρνο" (δεν συμμετέχει guest) (1/4/1993)

1x09. "Μάνα είναι μόνο μία: Μια εβδομάδα στην εξοχή" (συμμετέχει ο Δημήτρης Σαραβάνος (Σπύρος) (8/4/1993 ή 15/4/1993)

1x10. "Μάνα είναι μόνο μία: Εκπαιδεύοντας τη Σόφη" (συμμετέχει Χριστίνα Παππά (Σόφη)) (22/4/1993)

1x11. "Μάνα είναι μόνο μία: Η φίλη από το Σικάγο" (συμμετέχουν: Θάλεια Παπάζογλου (Κάθυ), Αλέξανδρος Κολιόπουλος (Δημήτρης)) (29/4/1993)

1x10. "Μάνα είναι μόνο μία: Top Model" (συμμετέχουν: Λίλη Κοκκώδη (Σοφία), Δημήτρης Σαραβάνος (Σπύρος)) (6/5/1993)

1x11. "Μάνα είναι μόνο μία: Για τα μάτια του μόνο" (συμμετέχει ο Δημήτρης Πιατάς (Κάρλος Χι)) (13/5/1993)

1x12. "Μάνα είναι μόνο μία: Ο άνδρας της διπλανής πόρτας" (συμμετέχουν: Σπύρος Σαραφιανός (Κώστας Αναστασιάδης), Αλέξης Αλεξίου (Ανδρέας Αναστασιάδης, γιος), Κωνσταντίνος Ψάλτης (παππούς Αναστασιάδης)) (20/5/1993)

1x13. "Μάνα είναι μόνο μία: Mad for ads (Τρελοί για διαφημίσεις)" (δεν συμμετέχει guest) (27/5/1993)

1x14. "Μάνα είναι μόνο μία: Τα δίδυμα" (συμμετέχει ο Βασίλης Κούκουρας (Κορνήλιος, Ρωμανός και ο τρίδυμος αδελφός τους)) (3/6/1993)

1x15. "Μάνα είναι μόνο μία: Οι μνηστήρες της Μαίρης " (συμμετέχουν: Τώνης Γιακωβάκης (δικηγόρος, 5ος υποψήφιος), Γιάννης Νάπας (προικοθήρας, 3ος υποψήφιος), Νίκος Αλατζάς (μάγκας, 2ος υποψήφιος), Αλέξανδρος Ντερπούλης (μαρμαράς, 4ος υποψήφιος), Μπάμπης Τεκέλογλου (πειναλέος, 1ος υποψήφιος)) (10/6/1993)

1x16. "Μάνα είναι μόνο μία: Νους υγιής εν σώματι υγιή" (συμμετέχουν: Νίκος Αλεξίου (II) (Ζαν Πωλ), Αγγελική Γκιργκινούδη (Βίκυ)) (17/6/1993)

1x17. "Μάνα είναι μόνο μία: Πάρτυ γενεθλίων" (συμμετέχουν: Κάκια Παναγιώτου (Μαριάνθη), Αλέξανδρος Κολιόπουλος (Δημήτρης)) (24/6/1993)

1x18. "Μάνα είναι μόνο μία: Ραντεβού τον Σεπτέμβριο" (συμμετέχουν: Τζένη Ζαχαροπούλου (Βανέσα, μητέρα Βίκυς), Αγγελική Γκιργκινούδη (Βίκυ)) (1/7/1993)

2ος κύκλος Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 1993

2x01 (21). "Μάνα είναι μόνο μία: Ποιος Θανάσης; " (συμμετέχουν: Δήμος Μυλωνάς (Θανάσης, μπογιατζής), Σμαράγδα Διαμαντίδου (γυναίκα Θανάση) (16/9/1993)

2x02 (22). "Μάνα είναι μόνο μία: Πήγα σε μάγισσες " (συμμετέχουν: ΧΧΧ (Τάκης Δράκος), Άννα Χατζησοφιά (Καλή, καφετζού), Αθηνά Δόμβρου (Τάνια, χαρτορίχτρα)) (23/9/1993)

2x03 (23). "Μάνα είναι μόνο μία: Αχ Ελένη" (συμμετέχουν: Ειρήνη Χατζηκωνσταντή (Ελένη), Φώτης Γιαννιώτης (γιος Ελένης)) (30/9/1993)

2x04 (24). "Μάνα είναι μόνο μία: Βοήθεια πέφτω" (συμμετέχουν: Δημήτρης Περράκης (γιατρός), Τζένη Κουτσοδημητροπούλου (νοσοκόμα)) (7/10/1993)

2x05 (25). "Μάνα είναι μόνο μία: Η φιλάργυρος" (δεν συμμετέχει guest) (14/10/1993)

2x06 (26). "Μάνα είναι μόνο μία: Θεσσαλονίκη my love" (συμμετέχουν: Αγγελική Γκιργκινούδη (Βίκυ), Λιάνα Παρούση (Ναταλία)) (21/10/1993)

3ος κύκλος: Στο πρωταγωνιστικό cast προστίθονται η Λίνα Τριανταφύλλου (Πέρσα) και Λιάνα Παρούση (Ναταλία)

3x01 (27). "Μάνα είναι μόνο μία: Η παράσταση αρχίζει" (δεν συμμετέχει guest) (4/11/1993)

3x02 (28). "Μάνα είναι μόνο μία: Η αποκάτω λοιπόν" (δεν συμμετέχει guest) (11/11/1993)

3x06 (29). "Μάνα είναι μόνο μία: Και νεράιδα και παλικάρι " (συμμετέχουν: ο Τάκης Ζαχαράτος (Τάκης) και ο Σταμάτης Κραουνάκης (Μπάστας)) (18/11/1993)

3x07 (30). "Μάνα είναι μόνο μία: Το κυνήγι του κλέφτη" (συμμετέχουν: Νατάσα Μανίσαλη (Κυριάκος-Ντομένικα), Κώστας Θεοδόσης (ασφαλιστής), Θανάσης Ζέρβας (αστυνόμος) Βασίλης Καμίτσης (αστυνομικός)) (25/11/1993)

3x08 (31). "Μάνα είναι μόνο μία: Home alone" (συμμετέχουν: Φρόσω Λύτρα (Πέλλη), Βίκυ Πρωτογεράκη (Νατάσα)) (2/12/1993)

3x09 (32). "Μάνα είναι μόνο μία: Casa di moda " (συμμετέχουν: Μιχάλης Ασλάνης, Γιάνκα Αβαγιανού (Ουρανία, μοδίστρα)) (9/12/1993)

3x10 (33). "Μάνα είναι μόνο μία: Απο ʽδω ο άντρας μου κι από ʽδω το αίσθημα μου" (συμμετέχουν: Ρένια Λουιζίδου (Ράνια Καραγιαννίδου), Θοδωρής Γκόγκος (Λάκης), Γρηγόρης Ορφανουδάκης (Τάκης)) (16/12/1993)

3x11 (34). "Μάνα είναι μόνο μία: Mαίρη Christmas" (δεν συμμετέχει guest) (23/12/1993)

3x11 (35). "Μάνα είναι μόνο μία: Μετα-Μοντέρνα Σταχτοπούτα " (συμμετέχει η Κάκια Παναγιώτου (Μαριάνθη)) (30/12/1993)

3x12 (36). "Μάνα είναι μόνο μία: Σχέσεις (στ)οργής" (συμμετέχουν: Κάκια Παναγιώτου (Μαριάνθη), Καίτη Πάνου (Φώτω)) (6/1/1994)

3x13 (37). "Μάνα είναι μόνο μία: Τέχνη, πίτσες και μπιρίμπα" (συμμετέχουν: Γιάνκα Αβαγιανού (Ουρανία), Σωτήρης Σκάντζικας (Γιώργος)) (13/1/1994)

3x14 (38). "Μάνα είναι μόνο μία: Γρίππη είναι θα περάσει" (συμμετέχει η Ντόρα Σιμοπούλου (Ολυμπία)) (20/1/1994)

3x15 (39). "Μάνα είναι μόνο μία: Ολέθριες σχέσεις" (συμμετέχουν: Δημήτρης Καλλιβωκάς (Αλκιβιάδης/Άλκης), Γιολάντα Μπαλαούρα (φιλενάδα Άλκη)) (27/1/1994)

3x16 (40). "Μάνα είναι μόνο μία: Ασανσέρ για δολοφόνους" (συμμετέχουν: Κώστας Ντούνης (Αλέξανδρος Δεκεριάν/"Κοσμάς"), Βασίλης Καμίτσης (αστυνομικός)) (3/2/1994)

3χ17 (41). "Μάνα είναι μόνο μία: Η ένοικος" (συμμετέχουν: Νίκος Χατζόπουλος (Αχιλλέας Μασέλης, διαχειριστής πολυκατοικίας), Γιάνκα Αβαγιαννού (Ουρανία, μοδίστρα), Γεωργία Ανέστη (Καίτη Αρμάνη, "μασέρ"), Δημήτρης Περράκης (πελάτης μασάζ), Γιώργος Μπάρλας (πλασιέ βιβλίων))

3x17 (42). "Μάνα είναι μόνο μία: Working girl" (δεν αναγράφεται guest) (17/2/1994)

3x18 (43). "Μάνα είναι μόνο μία: Το μπαράκι της Μαίρης " (συμμετέχουν: Θόδωρος Δημήτριεφ (Ιωακείμογλου), Γιάννης Αστρακάκης (πελάτης μπαρ), ΧΧΧ (πελάτης μπαρ)

3x19 (44). "Μάνα είναι μόνο μία: Θέλω στα μπουζούκια" (συμμετέχουν: Βασίλης Παϊτέρης, Οπισθοδρομική Κομπανία) (3/3/1994)

3x20 (45). "Μάνα είναι μόνο μία: Το πάρτυ" (σε πρώτη εμφάνιση: Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας), Ελένη Κουκοπούλου (Στέλλα) και συμμετέχουν: Αλέξης Φωτόπουλος, Ειρήνη Κοτζακουλάκη, Τεό Ναλμπάντης, Γιώργος Μπούρσαλης) (10/3/1994)

3χ999 (σπέσιαλ επεισόδιο μεγάλης διάρκειας). "Μάνα είναι μόνο μία: Στην προηγούμενη ζωή" (συμμετέχει ο Σωτήρης Μουστάκας) (12/3/1994)

3x21 (46). "Μάνα είναι μόνο μία: Πατέρας και γυιός" (συμμετέχουν: Γιώργος Παρτσαλάκης (Νίκος Μυλωνάς), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας Μυλωνάς), Νίκος Χατζόπουλος (Μασέλης)) (17/3/1994)

3x22 (47). "Μάνα είναι μόνο μία: Όλη η δόξα, όλη η χάρη" (συμμετέχουν: Γιώργος Παρτσαλάκης (Νίκος Μυλωνάς), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας), Σοφία Σαμοϊλη (Πηνελόπη, υπηρέτρια Λίλης)) (24/3/1994]

3x24 (48). "Μάνα είναι μόνο μία: Ευαίσθητη ισορροπία" (συμμετέχουν: Θάλεια Παπάζογλου (Κάθυ), Μαρία Μπονέλου (Λίζα Πετροβασίλη)) (31/3/1994)

3x25 (49). "Μάνα είναι μόνο μία: Ιδιωτικές και δημόσιες σχέσεις" (συμμετέχουν: Γιάνκα Αβαγιανού (Ουρανία), Βίκυ Βανίτα (Νίκη Βαρούχα) Ανδρέας Κούσκουλας (Ανδρέας)) (7/4/1994)

3x26 (50). "Μάνα είναι μόνο μία: Στη σκιά μιας άλλης " (συμμετέχουν: Βίκυ Βανίτα, Γιώργος Παρτσαλάκης, Ανδρέας Κούσκουλας, Γιάνκα Αβαγιανού) (14/4/1994)

3x27 (51). "Μάνα είναι μόνο μία: Παπαθεμελής" (συμμετέχουν: Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας), Βασίλης Καμίτσης (αστυνομικός)) (21/4/1994)

3x28 (52). "Μάνα είναι μόνο μία: Το πανδοχείο των τρελλών " (συμμετέχουν: Ειρήνη Κακαβούλη (Μαριέττα), Ρήγας Αξελός (Γιάννης) , Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας)) (5/5/1994)

3x29 (53). "Μάνα είναι μόνο μία: Η ασφαλίστρια" (συμμετέχουν: Μαρία Φιλίππου (Άννα Γιαδικιάρογλου), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας)) (12/5/1994)

3x30 (54). "Μάνα είναι μόνο μία: Φωτιά στα μπατζάκια μας" (συμμετέχουν: Μανώλης Πουλιάσης (Μάνος Μυλωνάς), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας), Ελπίδα (Ελπίδα)) (19/5/1994)

3x31 (55). "Μάνα είναι μόνο μία: Weekend στην ταράτσα" (συμμετέχουν: Νίκος Χατζόπουλος (Μασέλης), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας)) (26/5/1994)

3x32 (56). "Μάνα είναι μόνο μία: Μαμά Ελλάς" (συμμετέχουν: Γιώργος Καλατζής (Ταξίαρχος Πάνος), Νίκος Καψής (λοχαγός Περικλής Χαραμής), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας)) (2/6/1994)

3x33 (57). "Μάνα είναι μόνο μία: Η Μαίρη Ευρωβουλευτής" (συμμετέχουν: Ρίκα Βαγιάνη (Αλέκα Μαριανού), Μιχάλης Ρέππας (Ευγένιος Μούρδαλας) , Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας)) (9/6/1994)

3x34 (58). "Μάνα είναι μόνο μία: Kimberly go home" (συμμετέχουν: Τζόυς Ευείδη (Κίμπερλι), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας)) (16/6/1994)

3x35 (59). "Μάνα είναι μόνο μία: Τα αρραβωνιάσματα" (συμμετέχουν: Πάνος Σκουρολιάκος (Θανάσης αρραβωνιαστικός Ντίνας), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας)) (23/6/1994)

3x36 (60). "Μάνα είναι μόνο μία: Τα παντρολογήματα" (συμμετέχουν: Γιώργος Παρτσαλάκης (Νίκος Μυλωνάς), Γιάνκα Αβαγιανού (Ουρανία), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας), Σοφία Βόσσου) (30/6/1994)

3x37 (61). "Μάνα είναι μόνο μία: Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε" (συμμετέχουν: Νίκος Μουρατίδης (σεναριογράφος), Σπύρος Μεταλληνός (σεναριογράφος), Ανδρέας Κούσκουλας (Αντρέας)) (7/7/1994)

Οι ημερομηνίες προβολής τοποθετήθηκαν κατά προσέγγιση, καθώς θεώρησα ότι η σειρά προβαλλόταν κάθε Πέμπτη και χωρίς κάποια διασταύρωση από εφημερίδες και περιοδικά της εποχής. Άν υπάρχουν λανθασμένες ημερομηνίες, να διορθωθούν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη δουλεια :)

Αληθεια, γιατι δε συμμετεχεις στη retrodb? Το να κανεις εσυ τη συλλογη πληροφοριων και μετα να περασει τα δεδομενα καποιος αλλος ειναι διπλος κοπος. Θα μπορουσες να τα περασεις εσυ ο ιδιος, μια και καλη.
 
Rakeesh είπε:
Καλη δουλεια :)
Αληθεια, γιατι δε συμμετεχεις στη retrodb? Το να κανεις εσυ τη συλλογη πληροφοριων και μετα να περασει τα δεδομενα καποιος αλλος ειναι διπλος κοπος. Θα μπορουσες να τα περασεις εσυ ο ιδιος, μια και καλη.
Βασικά, δεν είμαι σίγουρος για τις ημερομηνίες προβολής των επεισοδίων. Προσθέστε και τον Νίκο Χατζόπουλο (Μασέλη) στο σπέσιαλ επεισόδιο "Στην προηγούμενη ζωή", μιας και εμφανίζεται στο παρακάτω απόσπασμα

[video=youtube;sKUpdc-CY4o]

 
Επανέρχομαι με τις εντυπώσεις μου από τη σειρά.... Βλέπεται μεν ευχάριστα αλλά νομίζω ότι τα επεισόδια του 2ου κύκλου έχουν πέσει κατακόρυφα σεναριακά. Είναι εμφανές ότι το συγγραφικό δίδυμο είχε στερέψει από ένα σημείο και μετά από ιδέες. Ας πούμε σε ένα από τα επεισόδια που έδειξε πρόσφατα η τιβι, οι πρωταγωνιστές αρχίζουν να συζητάνε για την Ε.Ε και οι διάλογοι με παρέπεμπαν σε κάποιο αντίστοιχο ενημερωτικό διαφημιστικό. Λες και πήραν ρε παιδί μου ένα τέτοιο και το ένταξαν στο σενάριο. Στο επεισόδιο που έπαιξε σήμερα και συζητούσαν για ασφαλιστήρια συμβόλαια, συζητούσαν αναλυτικά για παροχές του εκάστοτε συμβολαίου, τιμές κτλ. Νόμιζα στο τέλος ότι θα έσκαγε από το πουθενά κάνα logo της interamerican ξέρω γω. Στο επόμενο επεισόδιο κάνει ένα πέρασμα η γνωστή τραγουδίστρια Ελπίδα να πλασάρει τον καινούργιο της τότε δίσκο.

Τόσο η έννοια "τοποθέτηση προϊόντος" να υπήρχε από τότε άσχετα που δεν αναφερόταν κάτι πυ σημαίνει ότι οι σεναριογράφοι έβλεπαν τόσο μπροστά. Δεν ξέρω..... Βέβαια δεν αλλάζει η γνώμη μου για τη σειρά απλώς αυτή η κενότητα του σεναρίου ενοχλεί κάπως.
 
tsimisde είπε:
Επανέρχομαι με τις εντυπώσεις μου από τη σειρά.... Βλέπεται μεν ευχάριστα αλλά νομίζω ότι τα επεισόδια του 2ου κύκλου έχουν πέσει κατακόρυφα σεναριακά. Είναι εμφανές ότι το συγγραφικό δίδυμο είχε στερέψει από ένα σημείο και μετά από ιδέες. Ας πούμε σε ένα από τα επεισόδια που έδειξε πρόσφατα η τιβι, οι πρωταγωνιστές αρχίζουν να συζητάνε για την Ε.Ε και οι διάλογοι με παρέπεμπαν σε κάποιο αντίστοιχο ενημερωτικό διαφημιστικό. Λες και πήραν ρε παιδί μου ένα τέτοιο και το ένταξαν στο σενάριο. Στο επεισόδιο που έπαιξε σήμερα και συζητούσαν για ασφαλιστήρια συμβόλαια, συζητούσαν αναλυτικά για παροχές του εκάστοτε συμβολαίου, τιμές κτλ. Νόμιζα στο τέλος ότι θα έσκαγε από το πουθενά κάνα logo της interamerican ξέρω γω. Στο επόμενο επεισόδιο κάνει ένα πέρασμα η γνωστή τραγουδίστρια Ελπίδα να πλασάρει τον καινούργιο της τότε δίσκο.Τόσο η έννοια "τοποθέτηση προϊόντος" να υπήρχε από τότε άσχετα που δεν αναφερόταν κάτι πυ σημαίνει ότι οι σεναριογράφοι έβλεπαν τόσο μπροστά. Δεν ξέρω.....
Θα συμφωνησω κι εγω οτι η σειρα βλεπεται ευχαριστα...

Συνηθως σε καθε σειρα σχεδον, οταν αυτη συνεχιζεται για 2η και 3η χρονια, το σεναριο καπου...χανεται...με αποτελεσμα η 2η και 3η περιοδος προβολης μιας σειρας να μην εχει την επιτυχια της πρωτης περιοδου...
 
Για το θέμα περί τοποθέτησης προϊόντος να θυμισω ότι αυτό υπήρχε και στις ταινίες του 50 και 60. Ας θυμηθεί κάνεις τον ζηκο και το μέλι αττικής
 
tsimisde είπε:
Επανέρχομαι με τις εντυπώσεις μου από τη σειρά.... Βλέπεται μεν ευχάριστα αλλά νομίζω ότι τα επεισόδια του 2ου κύκλου έχουν πέσει κατακόρυφα σεναριακά. Είναι εμφανές ότι το συγγραφικό δίδυμο είχε στερέψει από ένα σημείο και μετά από ιδέες. Ας πούμε σε ένα από τα επεισόδια που έδειξε πρόσφατα η τιβι, οι πρωταγωνιστές αρχίζουν να συζητάνε για την Ε.Ε και οι διάλογοι με παρέπεμπαν σε κάποιο αντίστοιχο ενημερωτικό διαφημιστικό. Λες και πήραν ρε παιδί μου ένα τέτοιο και το ένταξαν στο σενάριο. Στο επεισόδιο που έπαιξε σήμερα και συζητούσαν για ασφαλιστήρια συμβόλαια, συζητούσαν αναλυτικά για παροχές του εκάστοτε συμβολαίου, τιμές κτλ. Νόμιζα στο τέλος ότι θα έσκαγε από το πουθενά κάνα logo της interamerican ξέρω γω. Στο επόμενο επεισόδιο κάνει ένα πέρασμα η γνωστή τραγουδίστρια Ελπίδα να πλασάρει τον καινούργιο της τότε δίσκο.Τόσο η έννοια "τοποθέτηση προϊόντος" να υπήρχε από τότε άσχετα που δεν αναφερόταν κάτι πυ σημαίνει ότι οι σεναριογράφοι έβλεπαν τόσο μπροστά. Δεν ξέρω..... Βέβαια δεν αλλάζει η γνώμη μου για τη σειρά απλώς αυτή η κενότητα του σεναρίου ενοχλεί κάπως.
ειναι γεγονος αυτο πιστευω ,ο δευτερος κυκλος ειναι πεσμενος σε σχεση με τον πρωτο

αλλα και σε ολο το σηριαλ η πλοκη δεν ειναι απο τα δυνατα του σημεια

το πτωμα στο ανσανσερ ειναι καλη ιδεα χανεται να μεταφερουν το πτωμα απο δωματιο σε δωματιο

ο καλιγωκας που ειχε παρανομη σχεση παλι τα ιδια ,μεταφερονται απο δωματιο σε δωματιο (αν και αυτο το επεισοδιο ειχε πλακα )

οταν πηγαν διακοπες ωραια ιδεα αλλα ανολοκληρωτη.σεναριακη αδυναμια ειναι να αφηνει ασαφη σε ποιον ανηκουν τα ματια

το μπαρακι της μαιρης εντελως προβλεψιμο,καμια πλοκη

μην κουρασω να αναλυω ολα τα επεισοδια
 
elsint17 είπε:
ειναι γεγονος αυτο πιστευω ,ο δευτερος κυκλος ειναι πεσμενος σε σχεση με τον πρωτο

αλλα και σε ολο το σηριαλ η πλοκη δεν ειναι απο τα δυνατα του σημεια

το πτωμα στο ανσανσερ ειναι καλη ιδεα χανεται να μεταφερουν το πτωμα απο δωματιο σε δωματιο

ο καλιγωκας που ειχε παρανομη σχεση παλι τα ιδια ,μεταφερονται απο δωματιο σε δωματιο (αν και αυτο το επεισοδιο ειχε πλακα )

οταν πηγαν διακοπες ωραια ιδεα αλλα ανολοκληρωτη.σεναριακη αδυναμια ειναι να αφηνει ασαφη σε ποιον ανηκουν τα ματια

το μπαρακι της μαιρης εντελως προβλεψιμο,καμια πλοκη

μην κουρασω να αναλυω ολα τα επεισοδια
Σύμφωνοι. Άλλωστε και γω ανέφερα πιο πριν ότι η σειρά παρότι κωμωδία δεν έχει και την ποικιλία σε ατάκες που θα σε κάνουν να ξεραθείς ατα γέλια. Φαίνεται όμως ολοφάνερα ότι στον δεύτερο κύκλο επεισοδίων οι ιδέες έχουν στερέψει και πιανόμαστε από το οτιδήποτε μπορεί να γεμίσει ένα επεισόδιο και γενικά δίνεται η αίσθηση ότι το όλο πράγμα πήγε με το ζόρι να συνεχιστεί ενώ δεν τραβούσε η ομάδα. Θεωρώ πάντως ότι αν δεν ήταν στον πρωταγωνιστικό ρόλο η κλασσική φυσιογνωμία του Ελληνικού κινηματόγραφου,Μαίρη Χρονοπούλου, η σειρά ούτε μία σεζόν θα έβγαζε. Αν είχε άλλον πρωταγωνιστή ολίγον τι άσημο θα πήγαινε ακλαφτη η σειρά. Η παρουσία της γνωστής ηθοποιού της δίνει πόντους δημοφιλίας.
 
Πίσω
Μπλουζα