Μάνα Είναι Μόνο Μία (MEGA)

Καλημέρα. Μήπως ξέρει κανείς τι απέγινε η Ειρήνη Δογάνη ;
 
tzias57 είπε:
Καλημέρα. Μήπως ξέρει κανείς τι απέγινε η Ειρήνη Δογάνη ;
ΑΝ ΔΕΝ απατώμαι, μπορεί να κάνω και λάθος, συμμετέχει σε εκείνη τη διαφήμιση με γνωστό δίκτυο κινητής τηλεφωνίας που περιμένει μια κοπέλα το προξενιό της και εμφανίζεται ένα ούφο που τρέχει απ' την μπανιέρα να πιάσει το κινητό που χτυπάει. Η μία απ' τις προξενήτρες αν παρατηρήσεις μοιάζει στη... "Λίλη". Μπορεί όμως να μην είναι αυτή. Δεν τη δείχνει και πολύ καθαρά :xm:
 
sunset89 είπε:
ΑΝ ΔΕΝ απατώμαι, μπορεί να κάνω και λάθος, συμμετέχει σε εκείνη τη διαφήμιση με γνωστό δίκτυο κινητής τηλεφωνίας που περιμένει μια κοπέλα το προξενιό της και εμφανίζεται ένα ούφο που τρέχει απ' την μπανιέρα να πιάσει το κινητό που χτυπάει. Η μία απ' τις προξενήτρες αν παρατηρήσεις μοιάζει στη... "Λίλη". Μπορεί όμως να μην είναι αυτή. Δεν τη δείχνει και πολύ καθαρά :xm:
Εμένα η Λίλη (Ειρήνη Δογάνη) την θεωρώ προκάτοχο της Σάσας του Dolce Vita και της Samantha του Sex And The City. Είχε παίξει η Δογγάνη στο 2ο επεισόδιο του ΜΕΝ ΚΑΙ ΔΕΝ (ΕΜΟΥ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ) που έκανε την φίλη της Βάνας Δάγκα.
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Εμένα η Λίλη (Ειρήνη Δογάνη) την θεωρώ προκάτοχο της Σάσας του Dolce Vita και της Samantha του Sex And The City. Είχε παίξει η Δογγάνη στο 2ο επεισόδιο του ΜΕΝ ΚΑΙ ΔΕΝ (ΕΜΟΥ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ) που έκανε την φίλη της Βάνας Δάγκα.
Αρκετοι απο τους ηθοποιους του "Μανα..." χαθηκαν εντελως. Δεν τους θυμαμαι σε μεταγενεστερα σηριαλ, εσεις?
 
ChristosM είπε:
Αρκετοι απο τους ηθοποιους του "Μανα..." χαθηκαν εντελως. Δεν τους θυμαμαι σε μεταγενεστερα σηριαλ, εσεις?
η δογγάνη έπαιζε στους Φρουρούς της Αχαίας ένα ρολο, ο Ζήκος πρόσφατα στο Μια στιγμή δυο ζωές, η Παρούση νομίζω έκανε πιο πολύ θέατρο (του εθνικού τρομάρα της) και οι υπόλοιποι (Χρονοπούλου, Κανελλοπούλου, Δραγούμη ) είναι γνωστά...

Μόνο η "Πέρσα" αγνοείται
 
sunset89 είπε:
η δογγάνη έπαιζε στους Φρουρούς της Αχαίας ένα ρολο, ο Ζήκος πρόσφατα στο Μια στιγμή δυο ζωές, η Παρούση νομίζω έκανε πιο πολύ θέατρο (του εθνικού τρομάρα της) και οι υπόλοιποι (Χρονοπούλου, Κανελλοπούλου, Δραγούμη ) είναι γνωστά... Μόνο η "Πέρσα" αγνοείται
Η Δραγούμη στο Dr Roulis θα παίξει με τον Ρώμα
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Εμένα η Λίλη (Ειρήνη Δογάνη) την θεωρώ προκάτοχο της Σάσας του Dolce Vita και της Samantha του Sex And The City. Είχε παίξει η Δογγάνη στο 2ο επεισόδιο του ΜΕΝ ΚΑΙ ΔΕΝ (ΕΜΟΥ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ) που έκανε την φίλη της Βάνας Δάγκα.
Επισης επαιξε κ σε ενα επεισοδιο του Dolce Vita που εκανε μια φιλη της Σασας κ της Χριστινας..
 
sunset89 είπε:
η δογγάνη έπαιζε στους Φρουρούς της Αχαίας ένα ρολο, ο Ζήκος πρόσφατα στο Μια στιγμή δυο ζωές, η Παρούση νομίζω έκανε πιο πολύ θέατρο (του εθνικού τρομάρα της) και οι υπόλοιποι (Χρονοπούλου, Κανελλοπούλου, Δραγούμη ) είναι γνωστά... Μόνο η "Πέρσα" αγνοείται
Σε ευχαριστω πολυ.
 
thebest20 είπε:
Εγώ το θυμάμαι,με το Μουστάκα ήταν!Επίσης άκουσα ότι λόγω έκτακτων γεγονότων με τις πυρκαγιές,ένα επεισόδιο δεν μεταδόθηκε καθόλου και παραλήφθηκε!Το επεισόδιο 41 (21 του Β'Κύκλου)

ChristosM είπε:
Δεν τον θυμαμαι να παιζει στο Μανα... θα το ερευνησω.Ναι ενα επεισοδιο ξεκινησε και κοπηκε λιγα λεπτα μετα χωρις να συνεχιστει. Ευτυχως ηταν απο τα χαζα επεισοδια.

tsalk είπε:
Oύτε εγώ θυμάμε επεισόδιο με τον Μουστάκα. Λέτε να τα έχω χάσει τόσο και να μην θυμάμε ούτε εγώ. Θα ανοίξω τα κιτάπια μου να ψάξω.
Τελικα θυμασαι πολυ σωστα thebest20. Ο Μουστακας επαιξε στο επεισοδιο 45 "Προηγουμενη ζωη" το οποιο δεν προβληθηκε φετος.
 
Και να σκεφτείς ότι ήμουν 6-7 χρονών όταν έβλεπα το επεισόδιο...και πρέπει να είχε προβληθεί Σάββατο βράδυ κοντά στις Απόκριες!
 
thebest20 είπε:
Και να σκεφτείς ότι ήμουν 6-7 χρονών όταν έβλεπα το επεισόδιο...και πρέπει να είχε προβληθεί Σάββατο βράδυ κοντά στις Απόκριες!
Ναι ηταν αποκριατικο, θυμασαι καλα.
 
Καλά ρε παιδιά, μπορεί να πει κάποιος πόσα επεισόδια έχουνε φάει από το Μεγκα? Χθες το πρωί, κατάφερα να το δω λίγο στα κλεφτά, κ επειδή είχε τις διαφημίσεις των κομμάτων, έπαιξε ένα μονο επεισόδιο; Και σήμερα τελειώνει. Δηλαδή οι άχρηστοι παίξανε από το 56-57 και θα βάλουν κατευθειαν το 61?

όπως έχετε ξανααναρωτηθεί εδώ μέσα, έτσι πετσοκομμένες τι να τις κάνει κάποιος τις σειρές στο αρχείο του;
 
Δυστυχως το "ξεφτιλησαν" με το Μανα ειναι μονο μια. Πολλα επεισοδια του δευτερου κυκλου αρχισαν και μετα απο 5-10 λεπτα κοπηκαν χωρις να συνεχιστουν, ενω καποια αλλα δεν προβληθηκαν καθολου. Κριμα. Eλπιζουμε σε κυκλοφορια σε dvd.
 
Επειδη οι τελευταιες σελιδες ασχολουνται αποκλειστικα με το πετσοκοψιμο της σειρας:

sunset89 είπε:
Καλά ρε παιδιά, μπορεί να πει κάποιος πόσα επεισόδια έχουνε φάει από το Μεγκα? Χθες το πρωί, κατάφερα να το δω λίγο στα κλεφτά, κ επειδή είχε τις διαφημίσεις των κομμάτων, έπαιξε ένα μονο επεισόδιο; Και σήμερα τελειώνει. Δηλαδή οι άχρηστοι παίξανε από το 56-57 και θα βάλουν κατευθειαν το 61?
όπως έχετε ξανααναρωτηθεί εδώ μέσα, έτσι πετσοκομμένες τι να τις κάνει κάποιος τις σειρές στο αρχείο του;

ChristosM είπε:
Δυστυχως το "ξεφτιλησαν" με το Μανα ειναι μονο μια. Πολλα επεισοδια του δευτερου κυκλου αρχισαν και μετα απο 5-10 λεπτα κοπηκαν χωρις να συνεχιστουν, ενω καποια αλλα δεν προβληθηκαν καθολου. Κριμα. Eλπιζουμε σε κυκλοφορια σε dvd.

mhmerotategiatipino είπε:
Τελικά αξίζει να τις έχει κανείς στη συλλογή του αυτές τις σειρές πετσοκομμένες η να περιμένει μήπως τα εγγόνια του αξιωθούν να δουν σωστές και ολοκληρωμένες τις σειρές;

mhmerotategiatipino είπε:
Τα τελευταια πεντε λεπτα του προηγουμενου επεισοδιου και το επομενο κανονικα. Ξυλο παιδια δειρτε τους.

ChristosM είπε:
Σημερα το mega εσπασε το προσωπικο του ρεκορ. Μετεδωσε 3 "νεα" επεισοδια, ολα κομμενα ειτε στην αρχη, ειτε στο τελος. Το 3ο το εκοψε στην μεση, αλλα μη νομιζετε πως σιγουρα θα δειξει την συνεχεια του το ερχομενο Σαββατο... Αυτα ειναι ψιλα γραμματα για το καναλι.

ChristosM είπε:
Αυτο το επεισοδιο το mega "το πηδηξε" στις τωρινες επαναληψεις.
Ενταξει ρε παιδια, εδω που τα λεμε, σιγα τη σειρα κιολας που πρεπει να απαιτει και σεβασμο.

Καποιες σειρες οπως και να το κανουμε ήταν απλά... κάποιες κοινές σειρές! Και σήμερα αυτες οι σειρες ειναι "Χρονογεμιστρες" για το καλοκαιρι. Και οκ, εγω προσωπικα δικαιολογω και πετσοκοψιματα και πηδήματα στα επεισόδια

Να πεις για "ποιοτικές" σειρες που άφησαν ιστορία, οπως Εγκληματα, Απαραδεκτοι κλπ, να πεις οκ, αυτες τους αξιζει να προβαλονται με σεβασμο, δεν πρεπει ουτε να χανονται επεισοδεια ουτε να κοβονται σκηνες... και αν παρατηρουσα κατι τετοιο, θα τα επαιρνα στην κράνα.

Η Μάνα είναι μόνο μία κατα την ταπεινη γνωμη μου δεν εχει προσφέρει ούτε έχει αφησει τιποτα πισω της και ουτε που προσωπικά τη θυμομουν πριν ανοιξει αυτη η κουβεντα. Επισης ουτε ασχοληθηκα να δω καποια επεισοδια στην επαναληψη (ειδα λιγο στα πεταχτα και μου φανηκε εντελως αφελης). Ενταξει, οκ, αναφερθηκε παραπάνω οτι η σειρα αυτη παρουσιαζει πολλά κοινωνικοπολιτικά στοιχεία της εποχής και αυτο την κανει ενδιαφερουσα, αλλά αυτο δε σημαινει οτι το καθε επεισοδιο και η καθε σκηνη αποτελουν πολύτιμο ιστορικό εγκυκλοπαιδικό ντοκουμέντο. 8)

Και οχι, καλως η κακως δε νομιζω να κυκλοφορησει ποτε σε dvd. Ετσι κυκλοφορουν μονο οι ιστορικες επιτυχιες. Αλλα και σε dvd να κυκλοφορουσε μαλλον παλι κομμενη θα ηταν, οπως τα Εγκληματα

Χαλαρώστε παιδια :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Ενταξει ρε παιδια, εδω που τα λεμε, σιγα τη σειρα κιολας που πρεπει να απαιτει και σεβασμο.

Καποιες σειρες οπως και να το κανουμε ήταν απλά... κάποιες κοινές σειρές! Και σήμερα αυτες οι σειρες ειναι "Χρονογεμιστρες" για το καλοκαιρι. Και οκ, εγω προσωπικα δικαιολογω και πετσοκοψιματα και πηδήματα στα επεισόδια

Να πεις για "ποιοτικές" σειρες που άφησαν ιστορία, οπως Εγκληματα, Απαραδεκτοι κλπ, να πεις οκ, αυτες τους αξιζει να προβαλονται με σεβασμο, δεν πρεπει ουτε να χανονται επεισοδεια ουτε να κοβονται σκηνες... και αν παρατηρουσα κατι τετοιο, θα τα επαιρνα στην κράνα.

Η Μάνα είναι μόνο μία κατα την ταπεινη γνωμη μου δεν εχει προσφέρει ούτε έχει αφησει τιποτα πισω της και ουτε που προσωπικά τη θυμομουν πριν ανοιξει αυτη η κουβεντα. Επισης ουτε ασχοληθηκα να δω καποια επεισοδια στην επαναληψη (ειδα λιγο στα πεταχτα και μου φανηκε εντελως αφελης). Ενταξει, οκ, αναφερθηκε παραπάνω οτι η σειρα αυτη παρουσιαζει πολλά κοινωνικοπολιτικά στοιχεία της εποχής και αυτο την κανει ενδιαφερουσα, αλλά αυτο δε σημαινει οτι το καθε επεισοδιο και η καθε σκηνη αποτελουν πολύτιμο ιστορικό εγκυκλοπαιδικό ντοκουμέντο. 8)

Και οχι, καλως η κακως δε νομιζω να κυκλοφορησει ποτε σε dvd. Ετσι κυκλοφορουν μονο οι ιστορικες επιτυχιες. Αλλα και σε dvd να κυκλοφορουσε μαλλον παλι κομμενη θα ηταν, οπως τα Εγκληματα

Χαλαρώστε παιδια :)
Το οτι δεν σου αρεσει (ή και σε πολλους) μια σειρα δεν σημαινει πως δεν πρεπει να σεβομαστε την δουλεια και τον κοπο του σκηνοθετη. Κατι τετοιες αποψεις πρεπει να ειχε και ο Καραγιαννης γι αυτο και εχει κατακρεουργησει τις παλιες ελληνικες ταινιες που ειχαν την ατυχια να πεσουν στα χερια του, αφαιρωντας πλανα, προσθετοντας άλλα δικα του ασχετα κλπ.

Οσο για τις "ποιοτικες" σειρες που αφησαν ιστορια, αυτες ειναι ο Γιουγκερμαν, οι Πανθεοι, ο Χριστος ξανασταυρωνεται, ο Συνταγματαρχης Λιαπκιν, οι Μυστικοι αρραβωνες και μερικες ακομα. Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

ΥΓ. Επιβεβαιωνεις οτι τα Εγκληματα ειναι κομμενα στα dvd? (Μου το ειπε ενας φιλος αλλα δεν εχω αποψη).
 
ChristosM είπε:
Το οτι δεν σου αρεσει (ή και σε πολλους) μια σειρα δεν σημαινει πως δεν πρεπει να σεβομαστε την δουλεια και τον κοπο του σκηνοθετη. Κατι τετοιες αποψεις πρεπει να ειχε και ο Καραγιαννης γι αυτο και εχει κατακρεουργησει τις παλιες ελληνικες ταινιες που ειχαν την ατυχια να πεσουν στα χερια του, αφαιρωντας πλανα, προσθετοντας άλλα δικα του ασχετα κλπ. Οσο για τις "ποιοτικες" σειρες που αφησαν ιστορια, αυτες ειναι ο Γιουγκερμαν, οι Πανθεοι, ο Χριστος ξανασταυρωνεται, ο Συνταγματαρχης Λιαπκιν, οι Μυστικοι αρραβωνες και μερικες ακομα. Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

ΥΓ. Επιβεβαιωνεις οτι τα Εγκληματα ειναι κομμενα στα dvd? (Μου το ειπε ενας φιλος αλλα δεν εχω αποψη).
ChristosM συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και όσο αφορά τα DVD από τα εγκλήματα επειδή τα παίρνω κατά 99%για να μην πω 100% είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν κομμένες σκηνές όποιος νομίζει ότι υπάρχουν κομμένες σκηνές γιατί δεν μας λέει σε πιο σημείο είναι κομμένο εγώ τα έχω δει και μέχρι τώρα δεν έχω εντοπίσει πουθενά κόψιμο και επίσης τα επ είναι από την πρώτη προβολή που τα έδειξε το ant1 όποτε αποκλείεται να είναι κομμένα
 
ChristosM είπε:
Το οτι δεν σου αρεσει (ή και σε πολλους) μια σειρα δεν σημαινει πως δεν πρεπει να σεβομαστε την δουλεια και τον κοπο του σκηνοθετη.
Καταρχας, χωραει συζητηση το "δουλεια" και "κοπος". Δε μου φαινεται δα οτι ο σκηνοθετης ή ο σεναριογράφος ήθελαν να περάσουν κάποιο μήνυμα ή ένα δικό τους όραμα σε κάποια προσωπική προσπάθεια... το οποίο θα αλλοιωθεί άμα το πετσοκόψεις :cool:

Κι εγώ έβλεπα τη Μάνα όταν παιζόταν και δεν την μισώ, αλλά ανήκει στο 80% των σειρών που έγιναν απλά για να γίνουν, και να περνάει ευχάριστα κάποια δεκάλεπτα η νοικοκυρά μαζί τους.

Κατα δεύτερον αυτο αφορα το σκηνοθετη και τα συμφωνητικα που εγιναν με το καναλι. Εφοσον προβλεπεται απο το συμφωνητικο, το καναλι μπορει να παιξει και αναποδα ενα επεισοδιο αν του γουσταρει. Ειναι προβλημα του σκηνοθετη αυτο το ηθικο ζητημα, και οχι δικο μας (εκτος βεβαια αν για καποιο λογο μας αρεσει πολυ η σειρα :p ).

Τώρα αν ο σκηνοθέτης όντως έφτιαξε τη Μάνα με κάποιο "προσωπικό όραμα" στο μυαλό του το οποίο ήθελε να παραμείνει σεβαστό για να περναει καποιο "μήνυμα", υποθέτω κι αυτό θα προβλέπεται στα συμφωνητικά (πχ ποιες σημαντικα φορτισμενες σκηνες δεν πρεπει να κοπουν σε καμια περίπτωση) αλλα δε νομιζω η Μανα ανηκει σε τετοια κατηγορια ;)

Οσο για τις "ποιοτικες" σειρες που αφησαν ιστορια, αυτες ειναι ο Γιουγκερμαν, οι Πανθεοι, ο Χριστος ξανασταυρωνεται, ο Συνταγματαρχης Λιαπκιν, οι Μυστικοι αρραβωνες και μερικες ακομα. Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Αφου μιλαμε για μια κωμικη σειρα, εννοειται πως όταν αναφερομαι σε "ποιοτικές" σειρές που άφησαν ιστορία, αναφέρομαι σε κωμικές. Δε γινεται να συγκρίνω τη Μάνα με τον Γιούγκερμαν. Τη Μάνα με τους Απαράδεκτους, τα Εγκληματα, το Ντολτσε Βιτα μπορώ ομως να συγκρίνω.

Τωρα οταν λεω "ποιοτητα" δεν εχω σκοπο να θαψω τη Μανα ουτε να το παιξω κριτικός ποσο μαλλον αφου ειναι κατι υποκειμενικο. Το θεμα ομως ειναι οτι οι 80% των σειρων δεν ειχαν ουτε αξιομνημονευτους χαρακτηρες ουτε διαλογους, που αργότερα να συζητήσαμε με τους φίλους μας. Η εμπειρια μου λεει οτι η Μανα ανηκε σε αυτη την κατηγορια

Τωρα το Ρετιρε ειναι ειδικη περιπτωση απο μονο του :D

ΥΓ. Επιβεβαιωνεις οτι τα Εγκληματα ειναι κομμενα στα dvd? (Μου το ειπε ενας φιλος αλλα δεν εχω αποψη).
Οχι δεν πηρα τα Εγκληματα σε dvd, το ειδα γραμμενο στο σχετικο thread για τα Εγκληματα ή για τους Απαραδεκτους, και γιαυτο το ανεφερα ως παραδειγμα :)

ChristosM, απο οτι καταλαβα εισαι συστηματικος συλλεκτης, και συλλογη σημαινει οτι ολα τα κομματια της πρεπει να ειναι ακεραια. Αυτο οχι μονο ειναι σεβαστο, αλλα και το ασπαζομαι. Μου φαινεται λοιπον οτι ενδιαφερεσαι για τη σειρα ως συλλεκτης και οχι ως φαν (αλλα και φαν να ησουν παλι σεβαστο ειναι).

Απλα θελω να πω οτι δεν ειναι καποια σειρα που να φημιστηκε για την εξυπναδα και τις ατακες της, οποτε το να χασει ο τηλεθεατης καποια επεισοδια ή σκηνες, δεν είναι και τόσο μεγάλη απωλεια. Οπότε βρίσκω κάποιες αντιδράσεις υπερβολικές. Απο την αλλη αν προκειται για συλλογη, ειναι εν μερει δικαιολογημενες :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Καταρχας, χωραει συζητηση το "δουλεια" και "κοπος". Δε μου φαινεται δα οτι ο σκηνοθετης ή ο σεναριογράφος ήθελαν να περάσουν κάποιο μήνυμα ή ένα δικό τους όραμα σε κάποια προσωπική προσπάθεια... το οποίο θα αλλοιωθεί άμα το πετσοκόψεις :cool:


Κατα δεύτερον αυτο αφορα το σκηνοθετη και τα συμφωνητικα που εγιναν με το καναλι. Εφοσον προβλεπεται απο το συμφωνητικο, το καναλι μπορει να παιξει και αναποδα ενα επεισοδιο αν του γουσταρει. Ειναι προβλημα του σκηνοθετη αυτο το ηθικο ζητημα, και οχι δικο μας (εκτος βεβαια αν για καποιο λογο μας αρεσει πολυ η σειρα :p ).

Τώρα αν ο σκηνοθέτης όντως έφτιαξε τη Μάνα με κάποιο "προσωπικό όραμα" στο μυαλό του το οποίο ήθελε να παραμείνει σεβαστό για να περναει καποιο "μήνυμα", υποθέτω κι αυτό θα προβλέπεται στα συμφωνητικά (πχ ποιες σημαντικα φορτισμενες σκηνες δεν πρεπει να κοπουν σε καμια περίπτωση) αλλα δε νομιζω η Μανα ανηκει σε τετοια κατηγορια ;)

Απλα θελω να πω οτι δεν ειναι καποια σειρα που να φημιστηκε για την εξυπναδα και τις ατακες της, οποτε το να χασει ο τηλεθεατης καποια επεισοδια ή σκηνες, δεν είναι και τόσο μεγάλη απωλεια. Οπότε βρίσκω κάποιες αντιδράσεις υπερβολικές. Απο την αλλη αν προκειται για συλλογη, ειναι εν μερει δικαιολογημενες :)

Οχι. Την δουλεια που εχει κανει ενας σκηνοθετης, ειτε καλη ή κακη, δεν μπορει καποιος να την αλλοιωνει και να την προβαλλει αλλαγμενη επειδη του "εκατσαν" περισσοτερα διαφημιστικα σποτακια.

Σιγουρα το σηριαλ αυτο δεν ειναι μεσα στην "αφροκρεμα", ομως απο την στιγμη που παιζεται πρεπει να παιχτει σωστα.

Η συνηθεια που εχουν το mega και ο ΑΝΤ1 να κολλανε επεισοδια, να κοβουν σκηνες, κλπ ειναι απαραδεκτη ειτε μεταδιδουν μια σειρα ειτε μια ταινια (γιατι εχει γινει κ αυτο).

Η ελλειψη σεβασμου των ελληνικων τηλεοπτικων σταθμων ειναι αυτο που με ενοχλει. Κοψε-ραψε, διακοπη σειρων στην μεση ή και λιγο πριν το τελος τους, μονιμο κοψιμο των τιτλων τελους απο ολες τις σειρες και ταινιες ακομα και οταν η "δραση" συνεχιζεται, κ.α.
 
Εχετε κι οι 2 δικιο αλλα υπολογειστε κι εμενα τον κακομοιρο που ψαχνω καθε παλια σειρα για να εντοπισω ποιοι ηθοποιοι καναν γκεστ κι ειδικα σε αυτοτελη επεισοδια οπως αυτης της ρημαδο-Μανας. Δηλαδη δε φτανει που μου κοβουν τα πρωτα δευτερολεπτα που εμφανιζονται οι ηθοποιοι (ονοματα) πρεπει να κανω ζαπινγκ και στο επεισδιο. Κι αν δεν τον ξερω φατσικα; Κλαφτα Χαραλαμπε. Και οι φαν και οι συλλεκτες και οι ερευνητες πρεπει να δικαιωθουμε. Αλλωστε ποτε δε θα παψω να πιστευω οτι οι σειρες και οι ταινιες ειναι καθημερινος μαρτυρας της πραγματικοτητας μιας Ελλαδας παλιας. Εχω παρα πολλες ελληνικες ταινιες π.χ. από υμνους (Αναπαρασταση) μεχρι σαβουρες (Δυο μανες στο σταυρο του πονου) αλλα αγνοωντας την ταινια κοιτω στο βαθος την καθημερινοτητα της εποχης, περιπτερα, μεταφορικα μεσα, τηλεφωνα κλπ. κλπ. :(
 
Α, μπράβο.. Αυτή είναι μια σωστή άποψη.

Δεν είναι μόνο οι σειρές σαν σειρές... Το σενάριο, η σκηνοθεσία, οι ηθοποιοί... Είναι και η παλιά Ελλάδα που κάποιοι δεν έχουν γνωρίσει καθόλου και κάποιοι θυμούνται με νοσταλγία (ή όχι και τόσο).

Το "Μάνα είναι μόνο μια" είναι μια κωμική σειρά, που, σε κάποια επεισόδια η υπόθεση αγγίζει τα όρια της αφέλειας και σε άλλα, μάλιστα, δεν υπάρχει ΚΑΝ υπόθεση (όπως σε ένα που συζητούσαν για την Ευρωπαική Ένωση και, ω! τι πρωτότυπο, το Mega το έκοψε στη μέση). Όμως, όλα τα πολιτικο-κοινωνικο-πολιτισμικά θέματα που θίγονται μέσα στο σίριαλ (και είναι πολλά) δημιουργούν μεγάλο ενδιαφέρον, σχεδόν 16-17 χρόνια μετά, για την τότε καθημερινότητα των ανθρώπων. Η συμμετοχή του Μουρατίδη στο σενάριο κάνει τη διαφορά και φαίνεται.

Επίσης, προσωπικά, τρελαίνομαι για εξωτερικά γυρίσματα παλιών cult σειρών (π.χ. "Ρετιρέ" που είχε πολλά), γιατί από τα αμάξια μέχρι τα προιόντα κι από τα ρούχα μέχρι τα σπίτια, βλέπουμε ένα τρόπο ζωής που απέχει πολύ από τον σημερινό και που δεν πρόκειται να επανέλθει. Οπότε, ας το παρατηρούμε με χαμόγελο.

Υ.Γ. Η Ειρήνη Δογάνη είναι εξαιρετική. Κρίμα που χάθηκε... Ειδικά αυτή η ατάκα "Μαίρηηη μου" που επαναλαμβάνεται σχεδόν σε κάθε επεισόδιο σε κάνει να γελάς χωρίς να πει τίποτε άλλο!
 
Πίσω
Μπλουζα