Μίκυ Μάους [ το κόμικ ]

Ο Μικυ Μαους,το συμβολο της Disney,γινεται 85 ετων!!! :D


O γνωστος σε ολους μας ποντικος εγινε χθες 85 ετων.

Ηταν 18 Νοεμβριου 1928 οταν το αγαπημενο δημιουργημα του Ντισνευ

εκανε το ντεμπουτο του στην μικρου μηκους ταινια "Steamboat Willie".

Αυτη μπορει θεωρειται ως η "επισημη" πρεμιερα του Μικυ ωστοσο ειχε προηγηθει

μια αλλη εμφανιση στης 15 Νοεμβριου στην ταινια "Plane Crazy".

πηγη ειδησης

 

 

 


 
Rinus Cesar είπε:
- Η Αστρική Ευγνωμοσύνη, με Μίκυ, Γκούφη, Σκρουτζ αλλά και ... μια πολύ γλυκιά και γοητευτική νέα κοπελα από άλλο πλανήτη : Την ξανθούλα Στέλλα από τον πλανήτη Στελλάρ !!! Όταν "googlάρησα" "Η αστρική ευγνωμοσύνη", η έρευνά μου με οδήγησε στο ότι ο σχεδιαστής της εν λόγω ιστορίας είναι ο Massimo De Vita, γεννηθείς το 1941 στο Μιλάνο !!! Πολλά - πολλά συγχαρητήρια κύριε De Vita, σχεδιάσατε το πιο ... όμορφο κορίτσι που πέρασε από τις σελίδες των Μίκυ Μάους μας

:flower: :flower: :flower: !!! Που λέτε, η όμορφη εξωγήινη Στέλλα έκανε ένα ταξιδάκι με το διαστημόπλοιο - κουρσάκι της στο διάστημα, αλλά ... ξέμεινε από καύσιμα, με αποτέλεσμα να κάνει αναγκαστική προσγείωση στη θαλάσσια περιοχή της Καλιφόρνιας !!! Εκεί, έτυχε να πετάνε, για λόγους αναψυχής, με ένα ελικοπτεράκι ο Μίκυ και ο Γκούφη και ... αααπ, και πάλι η συνέχεια επί των σελίδων του κόμικ [η εν λόγω ιστορία είναι υπέροχη , σάς προτείνω "με 1000" να την αναζητήσετε] !!! Ξεκαρδιστικό καρεδάκι : Η Στέλλα, για να ανταμείψει τον Σκρουτζ, του έδωσε ένα τσουβάλι με σαβούρα !!! Μόνο που η σαβούρα ήταν ... ένας χρυσός βράχος 20 κιλών [στον πλανήτη της το χρυσάφι το έχουνε για σαβούρα :eek: o_O] !!! Και στο προτελευταίο καρεδάκι βλέπουμε τον Σκρουτζ να έχει αγκαλιάσει τον χρυσό βράχο και να τον γλύφει : σλερφ. σλερφ, σλερφ !!!!!!
Δεν τη θυμάμαι αυτή την όμορφη ιστορία. Σε ποιό τεύχος ήτανε; Θυμάσαι;
 
Σήμερα κατά τύχη πέτυχα σε ένα περίπτερο (στην Αθήνα) κάποια παλιά τεύχη Μεγάλο Μίκυ (1986-1988) σε ζελατίνα των 2 τεμαχίων στην τιμή των 2.4 ευρώ.

Εδώ ένα από τα πακέτα. Μπρος και πίσω.

Μικυ Μεγαλο 1 greekeagle12.jpg

Μικυ Μεγαλο 2 greekeagle12.jpg

Είδα ότι έχει και απλά μικρά Μίκυ Μάους σε ζελατίνα του 1 τεμαχίου στην τιμή του 1.5 ευρώ και από ότι είδα είναι περίπου του 1992 και πίσω.

Αν κάποιον τον ενδιαφέρει με p.m να του πω που τα είδα και να πάει.. αν υπάρχουν ακόμα...

υ.γ προφανώς πρόκειται για κάποιο ξεστοκάρισμα του Τερζόπουλου και διανομή ως "Καλοκαιρινή Προσφορά", όπως μπορείτε και εσείς να δείτε στις φωτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν άντεξα να τα βλέπω να κάθονται στο περίπτερο... πήγα και τα πήρα... Μικυ Μάους forever... τα συγκεκριμένα είναι από το 1992

Μικυ Μαους 1 greekeagle12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είσαι ωραίος greekeagle12!!!! Κι εγώ δεν αντέχω να τα βλέπω μακριά μου...άλλωστε τόσο τα δίνουν και οι έμποροι αυτά τα νούμερα. Επιπλέον αυτά που πήρες είναι αψεγάδιαστα!!! Μακάρι να βρίσκαμε όλοι τέτοια κομμάτια και στην επαρχία!
 
kingtiger077 είπε:
Είσαι ωραίος greekeagle12!!!! Κι εγώ δεν αντέχω να τα βλέπω μακριά μου...άλλωστε τόσο τα δίνουν και οι έμποροι αυτά τα νούμερα. Επιπλέον αυτά που πήρες είναι αψεγάδιαστα!!! Μακάρι να βρίσκαμε όλοι τέτοια κομμάτια και στην επαρχία!
Αυτη η "επαρχια" οπως τη λες, ωρες-ωρες εχει κατι διαμαντια.....αλλα γενικως δυσκολα βρισκεις.

Πετυχα σε περιπτερο Περιπετεια του 1986 Α-Θ-Ι-Κ-Τ-Η!!! Το κακο ειναι οτι δεν μου την εδινε, την ειχε για επιστροφη.

Βεβαια και παλι οι διανομεις καπου θα την δωσουν....απιστευτο που διανεμουν ακομα κομικ 30 ετων!
 
Φοβερά ευρήματα φίλε. Μπράβο. Ο διαγωνισμός δρακουλίνια όλα τα λεφτά.
 
pardalotzatziki είπε:
Αυτη η "επαρχια" οπως τη λες, ωρες-ωρες εχει κατι διαμαντια.....αλλα γενικως δυσκολα βρισκεις.Πετυχα σε περιπτερο Περιπετεια του 1986 Α-Θ-Ι-Κ-Τ-Η!!! Το κακο ειναι οτι δεν μου την εδινε, την ειχε για επιστροφη.

Βεβαια και παλι οι διανομεις καπου θα την δωσουν....απιστευτο που διανεμουν ακομα κομικ 30 ετων!
Άπειρα τεύχη κόμικ είχα πετύχει στα καράβια της μπλου σταρ, πριν 2-3 χρόνια. Όλα μέσα σε ζελατίνα και ψηλοακριβά - παπορίσια στην κυριολεξία.

Δεν ξέρω πλέον αν θα υπάρχουν ακόμα ή τα έχουν μαζέψει, σίγουρα όμως αυτό το καλοκαίρι να κάνω τα κουμάντα μου :supergrin:
 
PT8 είπε:
Άπειρα τεύχη κόμικ είχα πετύχει στα καράβια της μπλου σταρ, πριν 2-3 χρόνια. Όλα μέσα σε ζελατίνα και ψηλοακριβά - παπορίσια στην κυριολεξία.
Δεν ξέρω πλέον αν θα υπάρχουν ακόμα ή τα έχουν μαζέψει, σίγουρα όμως αυτό το καλοκαίρι να κάνω τα κουμάντα μου :supergrin:
Αυτο με τη ζελατινα μου το εξηγει καποιος; Βαζουν οι διανομεις; Οι εκδοτικοι οικοι για να τα δωσουν ως προσφορα; Ειναι καποιος που πουλαει κομικ και τα βαζει εδω και κει;;;
 
Δεν ξέρω ακριβώς, πιθανολογώ από τον εκδοτικό οίκο είναι έτσι. Από τις αποθήκες τους.

Απόψε πέτυχα άλλο ένα περίπτερο με διάφορα disney, κάποια είχαν ποτίσει από την βροχή αφού ο περιπτεράς ξένος σε υπηκοότητα ούτε που τους έδινε σημασία και τα είχε αφήσει να βρέχονται..... μου την έδωσε και πήρα ότι στεγνό βρήκα...
 
pardalotzatziki είπε:
Αυτο με τη ζελατινα μου το εξηγει καποιος; Βαζουν οι διανομεις; Οι εκδοτικοι οικοι για να τα δωσουν ως προσφορα; Ειναι καποιος που πουλαει κομικ και τα βαζει εδω και κει;;;
Όχι, αυτά δεν τα βάζει σε ζελατίνα ο εκδοτικός οίκος αλλά το πρακτορείο που τα έχει στοκ για χρόνια. Γι'αυτό άλλωστε τεύχη 20ετίας βρίσκονται άψογα! Δεν φαντάζεστε το τι έχουν στις αποθήκες τους τα μεγάλα πρακτορεία εφημερίδων και περιοδικών. Αυτό το ξέρουν και πολλοί έμποροι και έχουν κονέ σε πολλά πρακτορεία όπου τα παίρνουν με το κιλό και τα πουλάνε με το μέτρο ένα πράμα...
 
Το ότι έχουν-είχαν πολύ πράμα στις αποθήκες τους το αντιλήφθηκα σήμερα.

Είδα "Αλμανάκο", "Μίκυ Μάους", " Κλασσικά", "Κόμιξ", "Μεγάλα σήριαλ"", "Ποπάυ", κτλ...όλα σε νάυλον και με τιμές σε ευρώ... βέβαια είδα και κάπου αλλού κάποιον πονηρό περιπτερά που είχε κολλήσει δικό του χαρτάκι από πάνω με τιμή 2,90 το κάθε Μίκυ Μάους και αν δεν κάνω λάθος αυτό απαγορεύεται....
 
Tο καλοκαίρι που μας πέρασε, αγόρασα το τελευταίο τεύχος κόμικ και ήταν κανονικό, χωρίς ζελατίνα.

Όταν συνειδητοποίησα ότι δεν θα ξαναβγει, έσπευσα και αγόρασα όσα με έπερνε οικονομικά.. Τα πρόσφατα λοιπόν τεύχη των προηγούμενων μηνών ήταν εξίσου σκέτα, ενώ τα αρκετά παλιά ήταν όλα σε ζελατίνα.

Κάποια από αυτά που είχαν μέσα έξτρα φυλλάδια, οπότε το καταλαβαίνω να έχουν την ζελατίνα, κάποια όμως ήταν σκέτα τεύχη με ζελατίνα.

Θεωρώ απίθανο να ασχολείται ο πράκτορας και να τα βάζει σε ζελατίνα. Λογικά έτσι έβγαιναν.
 
Μερικά Μίκυ Μάους που βρήκα με ένα γρήγορο ψάξιμο στο πατρικό.

Μικυ Μαους 1 Johnny19818.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιστρεφει μετα απο κατι μηνες μαζι με πολλα αλλα περιοδικα της Disney.




[edit] dead link [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H σελιδα επεσε.... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το μικυ μαους ξανα στην κυκλοφορια

απο την παρασκευη 20 ιουνιου το μικυ μαους επιστρεφει στα περιπτερα :)

Μικυ Μαους 1 θανος.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα