Μπλέκ ή Αγόρι

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Kυριο θεμα συζητησης και τσακωμου μεταξυ του αρρενος προεφηβικου πληθυσμου στα Ελληνικα 80s.

Ποιο προτιμουσατε? Μπλέκ ή Αγόρι?

Bαλτε και κανα λογο, μηπως και ξανατσακωθουμε :)
 
Το "Αγόρι" δεν το έζησα ηλικιακά, παρά μόνο από διαδικτυακές κυρίως αναφορές και από το site εδώ μέσα. To "Μπλεκ" ειδικά στην νέα του μορφή κάπου αρχές '90 ήταν πολύ εντυπωσιακό και μου τράβηξε αμέσως το ενδιαφέρον και για πολλά ακόμη χρόνια το προτιμούσα και ήταν το απόλυτο αγορίστικο μαγκαζίνο!
 
Mπλεκ γιατι...

Μπλεκ

Τερματοφυλακας γιατρος

το παιδι πανθηρας

και γιατι ημουν πολυ μικρος για να εκτιμισω τον "δηκαστη"
 
μπλεκ ,γιατι ειχε καλύτερες αφισες αλλά και ιστοριες απο οτι το αγορι
 
Αγόρι!

Γιατί;

- Δικαστής Ντρεντ

- Τζόνι Ρεντ

- Οι Κυνηγοί

- Νταν ο Τολμηρός

- Speedball
 
Ωραία δημοσκόπηση! Βρίσκομαι στα νερά μου!

Ο Μπλέκ θα έλεγα οτι ήταν πιο mainstream περιοδικό. Δεν ήταν θέμα ιστοριών τόσο, όσο διαφόρων θεμάτων lifestyle και καλλιτεχνικών "κουτσομπολιών", ας μου επιτραπεί η έκφραση. Επίσης και λόγω των αφιερωμάτων σε σειρές της T.V. όπως "Περιπολικά σε δράση", "Ιππότης της ασφάλτου" κλπ.

Το Αγόρι, από την άλλη, έδινε την εντύπωση ενός πιο hardcore περιοδικού, και ακόμα περισσότερο το Τρουένο! Ήταν ένα περιοδικό που έριχνε το βάρος του στις ιστορίες. Αν και υπήρχαν κάποια καλλιτεχνικά θέματα, δεν ήταν σε τόσο μεγάλη έκταση όπως στον Μπλέκ.

Πολύ δύσκολη επιλογή...

Αν και η ζυγαριά γέρνει προς ένα σημείο, επιτρέψτε μου να επανέλθω, αφού κατεβάσω τις συλλογές από την αποθήκη... ;)
 
Θα ανέβεις που θα ανέβεις στο παταρι,βαλε και τα αταρι :p
 
Μπλεκ δαγκωτό :D

Για τις ιστορίες του,κυρίως για το παιδι πανθηρας και τα Γκολ του Τζίμι Γκραντ, και για όλα τα εξτρά που έβαζε.
 
A1200 είπε:
Θα ανέβεις που θα ανέβεις στο παταρι,βαλε και τα αταρι :p

picture.php
 
Μου άρεσαν και έπαιρνα και τα δύο αλλά...

"Αγόρι" για...

τον Δικαστή Ντρεντ,

τον Νταν τον Τολμηρό,

τον Σλείν

και για τις πολύ πιο σκληρές και b-movie σειρές που είχε.

Δεν είναι τυχαίο ότι έπαιρνε τις ιστορίες του από το μεγαλύτερο Αγγλικό κόμικ που έχει κυκλοφορήσεο ποτέ: το 2000AD.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δύσκολο... Έπρεπε πάντως να μπει και το "Τρουένο" στο δημοψήφισμα για να το κάνει ακόμη πιο δύσκολο! Προσωπικά το "Μπλεκ" αγόραζα συχνότερα (κι αυτό γιατί το έμαθα πρώτο!) αλλά μπορώ να πω ότι προτιμούσα το "Αγόρι" και το "Τρουένο"... Το δε "Αγόρι" γιατί ήταν πιο heavy metal περιοδικό (ασυζητητί!) και το "Τρουένο" γιατί είχε έναν επικό χαρακτήρα! Βέβαια στο "Μπλεκ" είχαμε ιστορίες όπως κάτι "Στορμ" (σάι φάι όσο δεν πάει!!), "Το Παιδί Πάνθηρας" (τρελή αντιγραφή του "Σπάϊντερ-Μαν", που σαν Μαρβελάκιας που ήμουν, ήθελα να διαβάζω τις συνέχειές κι αυτού του χαρακτήρα!), του "Μπλεκ" και πολλών άλλων! Από την άλλη το "Αγόρι" είχε "Δικαστής Ντρεντ" και "Σλέην"!! Για πιο εμπεριστατωμένη άποψη πρέπει κι εγώ, βέβαια, να ανατρέξω σε ιστορίες για να συγκρίνω. Αλλά μάλλον προς "Αγόρι" μεριά γέρνω. ;)
 
Αγόρι με τα 1000.

Και μόνο ο Δικαστής Ντρέντ θα έπρεπε να αρκεί, αλλά είχε και τόσες άλλες "δυνατές" ιστορίες. :)
 
Αγορι ασυζητητι...

το Μπλεκ το χα ζησει στο μικρο μεγεθος με 3 δραχμες

το Αγορι βγηκε το 76 και τα πρωτα χρονια εσπερνε..

το αγοραζα μεχρι το 88 αλλα στο τελος πολυ ξενερωμα.

και μονο για το Δικαστη Ντρεντ υπερτερει.

ΥΓ.αυτος που επαιζε τις κουμπαρες μπορει να γινει πιο σαφης;
 
Γιατί, υπάρχει κάτι που να απαγορεύει να είναι "αυτή"; Αφού έχουμε και κορίτσια στο forum... :)
 
!

ΑΓΟΡΙ!!!

Γιατι:

Καπτεν Μαρκ ( πιο έξυπνος απο τον Μπλεκ, που παρέπεμπε σε πρώτυπο "σφίχτη")

Πολεμιστής Κομπιούτερ ( ποιος από εμάς δεν είχε φανταστεί, να ʽμπαινειʽ μέσα στον 8bito του και να ζει τα παιχνίδια)

Δικαστής Dred (ουδέν σχόλιον)

Slaine (είπατε κάτι?)

Ροϋ της Ρόβερς (Η απόλυτη ποδοσφαιρική ιστορία/σαπουνοπερα)

13o Πάτωμα (Το simulation παίρνει σάρκα και οστά)

Τζοννυ Ρεντ (o απόλυτος αντιήρωας πιλότος)
 
Αγορι γιατι ειχε πολλες ιστοριες αντιθετος απο το Μπλεκ που επικεντρωνόταν περισσότερο σε ιστοριες με θεμα το ποδοσφαιρο.Βεβαια και απο τα 2 το Τρουενο αλλα δεν μπηκε στην ψηφοφορια :( .
 
Πίσω
Μπλουζα